KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot rasy Pixie Bob – charakter, wygląd i pielęgnacja

Pixie bob to duży kot o dzikim, majestatycznym wyglądzie i charakterystycznym krótkim ogonku. Mimo nietypowego wyglądu nie zyskał zbyt dużej popularności w Polsce. Jaki jest pixie bob, skąd pochodzi i czy jest wymagającym kotem? Wyjaśniamy!

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

 

 

Czy wiesz, że obecnie wyróżnia się blisko 100 ras kotów? Niektóre z nich wyodrębniono całkiem niedawno, podczas gdy inne mają długą historię. Koty pixie bob pojawiły się już w latach 80. i do dziś fascynuje swoim nietypowym wyglądem. Mimo że mruczek ten przypomina rysia, jego temperament jest niezwykle łagodny. Dlaczego więc ten kot nie jest popularnym w naszym kraju? Czy wymaga specjalnej pielęgnacji, a może specjalistycznego żywienia? W tym artykule przedstawiamy charakterystykę rasy, wygląd i podstawy pielęgnacji kota rasy pixie bob. Podpowiadamy, jaki jest pixie bob i jak wygląda życie z mruczkiem tej rasy. 

Pixie bob – pochodzenie

Ojczyzną kotów rasy pixie bob, są Stany Zjednoczone i to również tam obecnie żyje najwięcej jej przedstawicieli. To kot silnej budowy, który z wyglądu przypomina rysia rudego, będącego dzikim kotem żyjącym właśnie w USA. Tam ryś ten nosi nazwę bobcat, gdzie człon – bob oznacza krótki ogon. To właśnie ze względu na to podobieństwo, rasa pixie bob zyskała swoją nazwę. 

pixie bob 3

Pixie bob – historia powstania rasy

Co ciekawe, wokół powstania tej rasy kotów krąży legenda. Głosi ona, że rysie rude łączyły się w pary z kotkami żyjącymi w przydomowych gospodarstwach. Z takiego skrzyżowania miał powstać pixie bob, stąd ogromne podobieństwo tego mruczka do dziko żyjącego rysia. Faktycznie jest to jedynie mit, a badania genetyczne wykazały, że nie istnieje między nimi żadne pokrewieństwo. 

Historia rasy sięga roku 1985, kiedy to Carol Ann Brewer przygarnęła kota o nietypowym wyglądzie od małżeństwa z okolic Gór Kaskadowych. Mruczek miał krótką, cętkowaną sierść i krótki ogon, a także nietypowe dodatkowe palce. Otrzymał imię Keba i w krótkim czasie pokrył kotkę sąsiadów – Meggie, która z kolei posiadała tradycyjne umaszczenie i wygląd. 

Sprawdź również: Uśmiechnięte koty – czy koty się uśmiechają?

W kwietniu 1986 roku na świat przyszły młode, a Carol Ann przygarnęła jedno z kociąt i była to kotka z rozmytymi cętkami na rudo-płowym tle, której nadała imię Pixie. Kobieta dość szybko zauważyła, że wygląd kota jest mocno nietypowy. Masywna budowa, trójkątne uszy i krótki ogon. Zaczęła poszukiwania podobnych mruczków, jednak na próżno. Postanowiła utworzyć nową rasę, dlatego do hodowli włączyła 23 koty pochodzące z wcześniej wspomnianych Gór Kaskadowych. Wówczas wszyscy uważali te koty za krzyżówkę kota domowego z dzikim rysiem rudym. 

Coraz więcej osób interesowało się rasą i przyłączało do rozrodu. Doprowadziło to do utworzenia wzorca rasy w 1989 roku przez opiekunkę kotów Carol Ann. Efektem pracy grupy fanów tych krótkowłosych kotów o nietypowym wyglądzie było złożenie wniosku o utworzenie nowej rasy w TICA, czyli Międzynarodowej Organizacji Felinologicznej, co miało miejsce w 1993 roku. Oficjalnie rasa pixie bob została uznana dopiero 5 lat później, otrzymując rangę championa. Obecnie koty te są uznawane przez takie organizacje jak ACFA oraz CCA. Choć największą sławą cieszą się w swojej ojczyźnie, czyli Stanach Zjednoczonych, mruczki są dość popularne także w Wielkiej Brytanii. 

pixie bob 5

Pixie bob – wygląd

To, co przykuwa uwagę najbardziej w kocie pixie bob, to właśnie jego nietuzinkowy wygląd. Masywna budowa ciała, charakterystyczny krótki ogon i cętkowane umaszczenie. Koty tej rasy ważą od 3,5 kg u samic aż do 8 kg u samców. Wielkość kota określana jest jako średnia w kierunku dużej. Budowa ciała jest mocna, masywna i prostokątna. Głowa mruczka jest raczej większych rozmiarów, o kształcie przypominającym gruszkę. Co kojarzone jest z dzikim rysiem, to włos na policzkach rosnący do dołu i tworzący bokobrody. Duże i szeroko rozstawione uszy mruczka są zaokrąglone na końcach, z dodatkiem pędzelków, które powinny występować w szczególności w przypadku odmiany krótkowłosej. Uszy dodatkowo posiadają z tyłu charakterystyczny „odcisk palca” na ich tylnej części. Trójkątne oczy kota są szeroko osadzone, a dopuszczalne kolory to brązowy, złoty albo zielony, przypominający barwę agrestu. Nos mruczka powinien być szeroki, ze sporym lusterkiem. 

Co jeszcze jest charakterystyczne dla tego kota? 

Tułów mruczka jest muskularny, a grzbiet nieco skierowany ku zadowi. Klatka piersiowa jest szeroka, co razem tworzy postawny wygląd. Koty te mają również mocne i długie łapy, z czego tylne są nieco dłuższe od przednich. Ważną częścią ciała jest oczywiście charakterystyczny ogon mruczka. Ten powinien mieć minimalnie ok. 5 cm, a maksymalnie może sięgać do stawu skokowego. Jeśli kot ma ogon krótszy niż te 5 cm lub jest normalnej długości, to dyskwalifikuje go jako kota rasy pixie bob. To szczególnie ważny aspekt, gdy odwiedzasz hodowlę i zamierzasz przygarnąć kota tej rasy. Pixie bob występuje zarówno w odmianie krótkowłosej, jak i długowłosej.

W tej drugiej odmianie, włosy kota są średnio długie i nie mogą przekraczać 5 cm długości. Co ciekawe są bardziej miękkie i przylegające do ciała, niż w przypadku krótkowłosej odmiany. Umaszczenie występuje zawsze cętkowane, delikatnie rozmyte poprzez ticking, a jego kolor może być zarówno rudo-brązowy, jak i płowy. Warto dodać, że sierść pixie boba zmienia się w zależności od pór roku. W lecie staje się nieco krótsza, a cętki znacznie bardziej wyraziste. Z kolei im chłodniej, tym gęstsza robi się okrywa włosowa, a wspomniany wcześniej ticking się zwiększa. 

Pixie bob prezentuje się więc jako kot o postawnej budowie, cętkowanej sierści o rudych lub brązowych barwach i krótkim ogonie. Pixie bob jako jedyny spośród wszystkich z ras kotów, może posiadać dodatkowe palce, co określane jest mianem polidaktylii. Palców u jednej łapy może być maksymalnie 7.

pixie bob 4

Pixie bob – charakter

Jak już wiesz, pixie bob to kot o majestatycznym wyglądzie i mocnej budowie ciała. A jaki jest jego charakter? Czy to mruczek o spokojnym usposobieniu, czy prawdziwy wulkan energii? Jego charakter to zaskoczenie, ponieważ pomimo „groźnego”, dzikiego wyglądu jest bardzo spokojnym i łagodnym kotem. Koty te często nachodzi ochota na czułości ze swoim opiekunem, któremu lubi towarzyszyć w codziennych czynnościach. Mimo że jest spokojny, często chce się bawić, dlatego warto być przygotowanym na regularne dawki aktywności. Zabawki, drapak czy mata interaktywna to obowiązkowa wyprawka dla pixie boba. Nie zapomnij oczywiście o kuwecie i żwirku, takim jak np. Catsan Ultra Plus Żwirek zbrylający.

pixie bob 6

Jest kotem inteligentnym, który potrafi zaskoczyć domowników swoją bystrością. Uznawany jest za kota raczej towarzyskiego, nie powinien bać się obcych, a wręcz może chcieć poznać gości, którzy Cię odwiedzają. Jego niezależność jest dość wysoka, bez żadnych przeszkód zostanie sam w domu pod Twoją nieobecność. Tu również warto być przygotowanym i zostawić kotu zabawki, którymi będzie mógł się zająć w samotności. Pixie bob bez problemu odnajdzie się w domu z dziećmi, które są nauczone odpowiedniego traktowania zwierząt. Nie potrzebuje dużego domu z ogrodem, jeśli tylko zapewnisz mu codzienną dawkę ruchu i zabawy. 

Przeczytaj także: Jak nauczyć kota podawać łapę? Wskazówki specjalisty

Jak zachowują się koty pixie bob?

Zastanawiasz się nad przygarnięciem kota rasy pixie bob i chcesz wiedzieć, jak mruczek może się zachowywać w Twoim towarzystwie? Nie spodziewaj się po nim długich wokalizacji, ale od czasu do czasu możesz usłyszeć ćwierkanie lub gruchanie. Nie należy do szczególnie głośnych kotów. Jeśli chodzi o jego aktywność, to potrzebuje regularnych zabaw, które pozwolą mu rozładować nadmiar energii. Jest silnym kotem, który uwielbia się wspinać, dlatego przed przyjęciem nowego domownika, warto odpowiednio przygotować mieszkanie czy dom, kupując pupilowi wysoki drapak. Mruczek musi mieć także zapewnione swoje miejsce, w które będzie mógł się udać, by odpocząć.

Koty pixie bob, to mruczki, które lubią spędzać czas w domowym zaciszu, wśród opiekunów. Jednak jak w przypadku każdego kota, należy odpowiednio zabezpieczyć okna, by mruczek nie uciekł i nie zrobił sobie krzywdy. Spacery poza domem bez szelek nie są wskazane, ze względu na ufne nastawienie do obcych i zwierząt.

pixie bob 2

Jak pixie bob dogaduje się z innymi?

Chcesz przyjąć pod swój dach pixie boba, ale masz już innego kota albo dzieci i nie wiesz, jak mruczek odnajdzie się w ich towarzystwie? Jeśli chodzi o relacje z innymi kotami, to pixie bob powinien zaakceptować je bez większych problemów. Zalecane jest oczywiście wcześniejsze zapoznanie i np. socjalizacja z izolacją. W kwestii dzieci także nie powinno być żadnych komplikacji, wręcz przeciwnie! Koty te przepadają za wspólnymi aktywnościami z młodymi ludźmi i lubią z nimi odpoczywać. 

Podobnie mogą wyglądać relacje z osobami starszymi, które bez problemu mogą przygarnąć kota tej rasy, ponieważ pixie bob z reguły jest raczej spokojnym kotem. Należy jednak pamiętać o regularnych zabawach, te muszą być zapewnione. Nie ma również przeciwwskazań, by mruczek polubił się z psem. Powinien mieć oczywiście swoje miejsce i przestrzeń, by pobyć w samotności, gdy tego potrzebuje. 

Pixie bob – pielęgnacja

Czy pixie bob to wymagający mruczek? Oczekuje specjalnego pożywienia, a może specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych? Spieszymy z odpowiedzią!

Pixie bob – żywienie

Ze względu na fakt, że pixie bob to kot duży i silny, potrzebuje również odpowiednio dobranej diety. Możesz sięgnąć po mokrą karmę w formie saszetek, jak np. Gourmet Mon Petit mix mięsny albo wybrać karmę suchą. Żywienie zawsze należy dostosować do wieku kota, jego aktywności i ewentualnych dolegliwości zdrowotnych. 

pixie bob 7

Przygotowując się na przygarnięcie małego kotka, wybierz dla niego karmę junior, taką jak np. Butcher’s Functional Cat Dry Junior z indykiem. Wysoka zawartość białka i zbilansowana ilość tłuszczu, zapewni Twojemu mruczkowi prawidłowy wzrost. Jeśli z kolei przyjmujesz dorosłego kota, dobrze sprawdzi się taka karma jak np. Bozita Feline w sosie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na podawanie mruczkowi karmy suchej, zwróć uwagę, by zawierała niezbędną ilość białka, aminokwasów i minerałów. Przykładem takiej karmy jest np. Fitmin Cat Purity Grain Free Delicious

 

Pixie bob – pielęgnacja

Koty pixie bob nie gubią dużo sierści, a wystarczy je szczotkować raz w tygodniu. Ich pielęgnacja nie jest wymagająca, a oprócz szczotkowania sierści powinna oczywiście uwzględniać także regularne wizyty u weterynarza. Kompletując wyprawkę pielęgnacyjną, mogą Ci się przydać np. Over Zoo Wet Wipes Chusteczki pielęgnacyjne dla psa i kota. 

pixie bob 8

Pixie bob – zdrowie

Pixie bob to kot należący do długowiecznych. Cieszy się raczej dobrym zdrowiem i dożywa nawet 20 lat! Średnia długość życia tego mruczka to aż 15 lat. Koty tej rasy są odporne na niskie temperatury ze względu na nieco dłuższą sierść. Raczej nie mają skłonności do nadwagi oraz nie istnieją żadne charakterystyczne dla tych kotów choroby. Oczywiście mruczek może być narażony na normalne kocie choroby jak np. problemy z jamą ustną czy kręgosłupem. Warto jednak pamiętać, że regularne szczepienia i badania u lekarza weterynarii, to obowiązek każdego opiekuna kota. Lekarz weterynarii w niektórych przypadkach może zalecić podawanie kotu witamin, a tu doskonale sprawdzi się np. Vetosan Zestaw wspomagający regenerację – Arthro Plus, Derma Plus + Imuno Plus.

pixie bob 9

Pixie bob – co o rasie sądzą opiekunowie?

Pixie bob to mało popularny w Polsce kot. Warto poznać opinię opiekuna mruczka tej rasy, by wiedzieć, na co się przygotować. Ważne jest również to, że planując zakup kota rasy pixie bob, hodowla tych mruczków aktualnie nie znajduje się na terenie Polski. Konieczny jest więc zakup z hodowli zagranicznej. Na jaką kwotę się przygotować? Przygotowując się na przyjęcie kota pixie bob, cena za kocięta może wynieść mniej więcej od 2800 do 4500 zł.

pixie bob cytat

Kot pixie bob to duży mruczek o silnej budowie i dzikim wyglądzie. Jest on zarazem spokojny i łagodny. Doskonale odnajdzie się w domu z dziećmi, innymi kotami, a nawet psami. Potrzebuje jednak odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia, dlatego warto o tym pamiętać przed przygarnięciem go pod swój dach. Odnajdzie się zarówno w domu, jak i mieszkaniu. Metraż nie ma dla niego znaczenia, jedynie kochający opiekun i własny kąt do zabawy i odpoczynku.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły