Wibrysy u psa? Do czego służą?
Każdy opiekun zachwyca się wyglądem swojego pupila. Interesują go zabawnie odstające uszy, puszysta sierść, charakterystyczny kolor oczu i skierowane w różne strony wąsy. Psie wąsy uważane są często wyłącznie za ozdobę zwierzęcej mordki – nic bardziej mylnego! Po co psu wąsy i dlaczego wibrysy u psa są tak wyjątkowe?
Po co psu wąsy?
Wilgotny nosek, który z niesamowitą precyzją wychwytuje nowe zapachy w naszym otoczeniu? Szybkie i zwinne łapy, nieustannie merdający ogon i skrętne uszy, które potrafią usłyszeć najdrobniejszy szelest? Ciało psa wydaje się być doskonale przystosowane do zwinnego poruszania się, chwytania, zabawy i polowania na ulubione zabawki.
Wiele cech wyglądu naszych czworonożnych domowników to pozostałość z czasów pierwotnych. Ich przodkowie musieli polować na pożywienie i samodzielnie zdobywać smakowite kąski. Jednym z ciekawszych elementów psiej anatomii są nie zawsze dostrzegalne, sztywne i bardzo trwałe wibrysy. Po co psom wąsy? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu uważniej!
Czy wiesz, do czego służą wibrysy u psa?
Być może zastanawiałeś się, dlaczego psy mają na pyszczku setki drobnych, ale wyjątkowo mocnych wąsów, które brudzą się podczas jedzenia i zabawy w kałużach? Chociaż rola wibrysów u zwierząt została już dawno zbadana, wiele osób nadal automatycznie traktuje je tylko jako walor estetyczny i próbuje przycinać podczas wizyty u groomera. W ten sposób nieświadomie pozbawia się zwierzę możliwości pełnego odczuwania bodźców z otoczenia, wpływa na jego postrzeganie świata, a nawet zdolność precyzyjnego poruszania się.
Czy wiesz, że wibrysy, nazywane także włosami czuciowymi lub włosami zatokowymi, zakończone są wieloma zakończeniami nerwowymi w pobliżu zatoki żylnej? Z poduszeczki zatokowej impulsy mogą bardzo precyzyjnie trafiać do organizmu ssaka. Wibrysy, czyli popularne wąsy, są sztywne, proste i grube – zakończone mieszkiem włosowym, trudno je uszkodzić czy przerwać. To niesamowite, jak doskonała potrafi być matka natura!
Włosy czuciowe mogą być zlokalizowane w różnych miejscach na ciele czworonoga. Wyróżnia się wibrysy nadczołowe, podczołowe, jarzmowe, wargowe górne i dolne, a także bródkowe. U kotów osobną grupę stanową włosy nadgarstkowe. Do wibrysów zalicza się również sztywne włosy w przedsionku nosa, które chronią jamę nosową przed ciałami obcymi.
Wibrysy u psa
Co ciekawe, nie tylko wybrane ssaki posiadają specjalne włosy, które pomagają w precyzyjnym odbiorze bodźców z otoczenia. Nielotne ptaki kiwi mają w okolicy dzioba włosowate pióra, które pełnią funkcję narządu dotyku. Określone gatunki ryb, w tym sumokształtne, wykorzystują do poruszania się i znajdowania pokarmu znajdujące się wokoło otworu gębowego ledwie dostrzegalne wąsiki, które pełnią analogiczną funkcję, jak wibrysy.
Czy psie włosy czuciowe da się policzyć? Gdy spojrzysz na psi pyszczek, może się wydawać, że jest ich nieskończona ilość i ciągle wyrastają nowe. Właściciele rasowych czworonogów mogą się spierać miedzy sobą, sugerując, że jeden osobnik ma więcej wibrysów od drugiego. Wibrysy mogą różnić się od siebie kolorem, długością i grubością, są mniejsze u szczeniąt, a dłuższe u dorosłych osobników. Kolorem przypominają barwę sierści Twojego pupila, choć nie zawsze. Bardzo często czarne wąsy stanowią ozdobę psa o jasnej, nawet białej sierści.
Ile wibrysów ma pies?
Zwykle na psiej mordce znajduje się po 9–12 wibrysów po każdej stronie nosa. Choć wyglądają bardzo podobnie, są zróżnicowane i pełnią różne funkcje. Na ich wygląd ma wpływ rasa, płeć zwierzęcia, wiek, a nawet ewentualne choroby. Wibrysy o wiele wolniej wypadają, niż sierść, są twarde i trudno jest je uchwycić, ze względu na stosunkowo śliską powierzchnię.
Wibrysy u psa to zupełnie co innego, niż typowa męska broda. Jako ludzie przyzwyczailiśmy się, że owłosienie na twarzy służy głównie do celów estetycznych. Mężczyźni mogą stylizować brodę i wąsy na różne sposoby, golić się codziennie lub zdecydować na zapuszczenie długiej, bujnej brody, która całkowicie zmienia wygląd ich twarzy. Podczas porannych zabiegów higienicznych w łazience nikt z nas nie pamięta o tym, że włosy na twarzy służyły nam kiedyś do ochrony, zabezpieczały przed urazami, zimnem, a także zanieczyszczeniami, podobnie jak rzęsy i brwi. A jak to jest w przyrodzie? Po co psom wąsy?
Po co psom wąsy?
Wibrysy można by śmiało nazwać dodatkowym zmysłem w ciele szczekających pupilów. Dzięki ich niezwykłym właściwościom, wspierają pracę oczu, nosa, pyska, pomagają lokalizować konkretne przedmioty i precyzyjnie trafiać do celu. Końcówki włosów czuciowych wyposażone są w specjalne receptory, które przekazują sygnały do mózgu. Wibrysy pomagają psom ominąć niebezpieczne przeszkody, zwłaszcza gdy jest ciemno lub zwierzę ma ograniczoną widoczność. Są nieocenionym wsparciem u ssaków, które z powodu wieku lub choroby straciły całkowicie, lub częściowo jeden ze zmysłów, np. stały się niewidome bądź głuche.
Po co psu wąsy? Psiaki uwielbiają penetrować nosem nowe miejsca, wsuwać pyszczek w szczeliny, wąskie szpary, smakować nieznanych potraw. Wibrysy z jednej strony pomagają do nich trafić, z drugiej pełnią rolę ostrzegawczą. Dają znak, by dany zakamarek omijać z daleka i nie konsumować pokarmów o wątpliwej konsystencji. Chociaż ze względu na swoją budowę ciała psy bywają nieco mniej zwinne niż koty, włosy czuciowe chronią je przed przypadkowymi zderzeniami. Wszak chyba nikt nie widział psa z guzem na czole, mimo ich ogromnych pokładów energii!
Do czego służą wibrysy u psa?
Wibrysy można by nazwać wbudowanymi sterami lub czujnikami, które wyznaczają drogę i pilnują, by zwierzak doskonale radził sobie w terenie. To niezwykle istotne nie tylko podczas spacerów w nieznane, ale także w trakcie zabaw w domu lub poznawania na nowo mieszkania po remoncie, lub przeprowadzce. Wibrysy wyczuwają nawet najdelikatniejsze dotknięcie – możesz to sprawdzić, wysuwając powoli palec w stronę psiego nosa. Zwykle psy nie lubią takiej formy kontaktu i zapobiegawczo odsuwają mordkę od dłoni człowieka.
Włosy czuciowe ekspresowo rejestrują zmiany w otoczeniu – pojawienie się nowych osób, zmianę pogody, a także docierający z kuchni apetyczny zapach przygotowywanego obiadu. Wibrysy fascynują badaczy od dziesięcioleci. Dzięki przeprowadzonym analizom udowodniono, że ponad 40% doznań jest rejestrowanych właśnie przez psie wąsy i receptory, znajdujące się w obrębie głowy. Znaczenie ma też liczba i umiejscowienie wąsów. Ułożone w różnych kierunkach, o zmiennej długości wąsy, są w stanie wychwycić najdrobniejsze szczegóły i detale.
Po co psu wąsy? Wibrysy pełnią dwie podstawowe funkcje – informacyjną i ochronną. Informują zwierzaka, czy na jego drodze znajdują się trudne lub niemożliwe do pokonania przeszkody. Dają również znak, kiedy należy się schylić, wyprostować lub przyjąć postawę obronną. Chronią przed niebezpieczeństwami – szkodliwymi substancjami, w które pies może wdepnąć, innymi groźnymi drapieżnikami, które wytwarzają określony zapach. Wibrysy u ślepych psów niemal zastępują oczy i pomagają wyjątkowo sprawnie funkcjonować, mimo choroby lub niepełnosprawności.
Czy wąsy u psa odrastają?
Psie wibrysy to ciekawy i fascynujący twór, który ułatwia zwierzętom codzienne funkcjonowanie i pełni wiele istotnych funkcji. Korzenie wibrysów zlokalizowane są w skórze właściwej, nawet trzy razy głębiej niż pozostałe typy włosów okrywy. Pozbawione są gruczołów potowych, wykazują słaby stopień rozwoju gruczołów łojowych i mają dwa razy większą grubość niż sierść zwierzęcia. Wykazują bardzo wysokie unerwienie – nawet 50 do 100 włókien nerwowych w jednym włosie czuciowym i silne unaczynienie. Mimo swojej trwałości, wibrysy mogą wypadać. Co dzieje się potem? Czy wąsy u psa odrastają?
Podobnie jak w przypadku porywy włosowej, stare wibrysy mogą wypadać. Na ich miejsce pojawiają się nowe, silniejsze, a te wyrastają w dość szybkim tempie. Wypadanie wibrysów to normalne zjawisko zarówno u psów młodych, jak i psich seniorów. Intensywniejsze wypadanie włosów czuciowych może być niepokojącym sygnałem, że w organizmie zwierzęcia dzieje się coś niepokojącego.
Czy wąsy u psa mają zdolność regeneracji?
Jeśli zdecydujesz się na wizytę u psiego stylisty i groomer celowo lub przez pomyłkę skróci psie wibrysy, na szczęście mają one zdolność regeneracji. Może jednak zdarzyć się, że pies będzie przez kilka dni nieco zdezorientowany i wyglądać na zagubionego. Inaczej wygląda sprawa z wyrwanymi wibrysami. Włosy czuciowe są silne i mocno zakorzenione, dlatego celowe wyrywanie ich przysparza zwierzęciu znacznego bólu i może prowadzić do problemów z równowagą.
Gdy niewprawny właściciel lub groomer wyrwie psu wibrysy, włosy czuciowe mogą nie mieć możliwości zregenerowania się i ponownego odrośnięcia. Dlaczego zatem dochodzi do takich sytuacji? Zwykle przyczyną szkodliwego zachowania psich opiekunów jest niedostateczna wiedza i nieznajomość budowy psiego organizmu. W nieświadomy sposób dochodzi niejako do okaleczenia psa i pozbawienia go cech, które pozwalają odnaleźć się w terenie lub nowym stadzie.
Włosy czuciowe u psa pełnią jeszcze jedną, często pomijaną funkcję – pomagaj komunikować się z innymi czworonożnymi przyjaciółmi. Wąsy służą psu do rozpoznawania nowych zapachów, gdy podczas spaceru natknie się na innego przedstawiciela swojego gatunku. Wibrysy pomagają też maleńkim, ślepym szczeniakom zlokalizować mamę i poczuć się bezpiecznie. Przycinanie ich i wyrywanie to bardzo niewskazana praktyka, która w zdecydowany sposób wpływa na jakość życia Twojego pupila.
Po co psu wąsy? A to historia!
Myślisz, że wiesz wszystko na temat psów? Te fakty z pewnością Cię zaskoczą! Czy wiesz, że psie i kocie wibrysy mogą mieć różne kolory i różnić się od siebie nawet w przypadku tego samego zwierzęcia? Wąsy czuciowe mogą być nawet prążkowane – takie umaszczenie miewają zwierzęta pręgowane, o bardzo barwnym umaszczeniu. Wibrysy to także narzędzia pomiarowe – pomagają sprawdzić, czy psia lub kocia głowa zmieści się w interesującej zwierzę szczelinie. Jeśli będziesz je obserwował, staną się barometrem uczuć. Płasko, spokojnie ułożone sygnalizują relaks zwierzęcia, zwrócone do przodu – skupienie, a przykurczone i znajdujące się blisko pyszczka – zdenerwowanie lub niepewność.
Wibrysy to zdecydowanie jedno z najważniejszych psich narzędzi do komunikowania się ze światem. Ich wprawne używanie może iść w parze z ogromną inteligencją zwierzęcia – to mieszanka iście wybuchowa! Najinteligentniejsze rasy psów, do których należą owczarki szetlandzkie i niemieckie, border colie czy Australian Cattle Dog, wykorzystują wszystkie zmysły, by w mig odbierać sygnały od opiekuna i uczyć się nawet bardzo skomplikowanych sztuczek. Znana jest jednak historia, gdy po obcięciu wibrysów przez nieuważnego groomera zdrowy i wysportowany pies przez kilka dni nie chciał opuszczać swojego posłania, był apatyczny i sprawiał wrażenie chorego. Wszystkiemu był winny brak włosów czuciowych!
Po co psu wąsy?
Obecność psiego towarzysza w naszym domu to ogromna radość i możliwość obserwowania fascynującego świata przyrody. Zwierzęta w drodze ewolucji dostosowały się do mieszkania z ludźmi. Jednak część cech ich wyglądu i charakteru pozostała od stuleci niezmienna, by ułatwiać im codzienne funkcjonowanie i realizację najważniejszych potrzeb. To, jak wygląda Twój pies, jaką ma sierść i czym lubi się żywić nie jest przypadkowe. Poszczególne cechy wyglądu i charakteru łączą się ze sobą, sprawiając, że Twój czworonóg jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.
Wibrysy, czyli włosy czuciowe, są niezbędne psom do prawidłowego poruszania się i celnego przemieszczania w mieszkaniu i poza domem. Wspomagają zmysły wzroku, słuchu i zapachu, są tym, co ułatwia kontakt między psimi osobnikami. Zadbaj o swojego pupila, podając mu pełnowartościowe i właściwie zbilansowane jedzenie, by jego sierść była lśniąca, a wibrysy mocne i wytrzymałe. Regularnie odwiedzaj lekarza weterynarii i szybko reaguj na nietypowe objawy, które mogą sygnalizować chorobę. Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz produkty, które pozwolą Ci się profesjonalnie zajmować ukochanymi czworonożnymi domownikami. Zapewnij swojemu psu radość i zdrowie, na które z pewnością zasługuje!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu