KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pomchi – co to za rasa? Charakter i pielęgnacja pieska

Niektórzy właściciele psów są zdecydowanymi wielbicielami dużych czworonogów. Jeżeli jednak należysz do osób, które uwielbiają małe, wesołe, energiczne pieski — pomchi to rasa w sam raz dla Ciebie! Przedstawiamy najważniejsze informacje o szpicu miniaturowym. 

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Pomchi – pochodzenie

Chihuahua pomchi to pies, który towarzyszy człowiekowi od wielu lat. Jego żywiołowe usposobienie i uroczy wygląd nie przestaje zachwycać –: stale zjednuje sobie nowych wielbicieli.

Pomchi – historia rasy

Chihuahua pomchi, zwana pomeranianem, należy do grupy szpiców niemieckich i jest psem rasy pierwotnej – oznacza to, że zwierzaki nie zostały sztucznie stworzone przez człowieka. To jedna z najstarszych ras psów! 

Szpic miniaturowy jest najmniejszym spośród szpiców i pochodzi bezpośrednio od szpica torfowego, który istniał w Niemczech już od czasów epoki kamiennej. Zdaniem niektórych badaczy, szpice wywodzą się od północnych psów, sprowadzonych przez wikingów z Holandii i Niemiec. 

Określenie „pomeranian” nie jest przypadkowe – hodowla tych psów rozpoczęła się bowiem na Pomorzu. Na początku były zwierzętami, które pomagały swoim właścicielom w strzeżeniu domostw – hałaśliwym szczekaniem informowały o potencjalnym niebezpieczeństwie. Na przełomie XVI i XVII wieku pomchi chihuahua zaczął być uważany za typowego psa do towarzystwa. Szczyt ich popularności w Polsce przypada na okres przed II Wojną Światową. Później ich popularność znacząco zmalała, choć nadal mają swoich oddanych wielbicieli. 

Przeczytaj także: Pies faraona – poznaj rasę z niezwykłą historią!

Mini Pomchi – ile kosztuje?

Ile kosztuje pomeranian? Jak w przypadku każdej innej rasy – wszystko zależy od renomy hodowli, płci zwierzęcia, umaszczenia i osiągnięć jego przodków. Ceny za zdrowego szczeniaka zaczynają się od 3500 do 4000 złotych, choć w przypadku utytułowanych rodziców mogą być nawet dwukrotnie wyższe!

 Niektóre pseudohodowle kuszą niższymi cenami, ale zdecydowanie nie warto korzystać z takich ofert. Pamiętaj, że legalna hodowla to nie tylko gwarancja uzyskania psa zgodnego ze wzorcem rasy, ale także pewność, że zwierzę jest zdrowe, miało zapewnione właściwe warunki do rozwoju i było odpowiednio socjalizowane do przebywania na co dzień z człowiekiem. 

Problemy behawioralne i choroby, z jakimi może borykać się czworonóg hodowany przez niedoświadczone osoby, mogą być później trudne do wyleczenia. Nie wspieraj nielegalnych hodowli – kupując pieska, zawsze wybieraj sprawdzone miejsca.

pomchi zbliżenie na pysk psa

Pomchi – wygląd

Mały, uroczy i puchaty – taki właśnie jest pomchi chihuahua. Jego unikalny wygląd niekiedy budzi kontrowersje. Niektórzy go uwielbiają, inni nie mogą się do niego przekonać. A czy Tobie spodoba się ta psia miniaturka? Zobacz, czym się charakteryzuje! 

Pomchi – pies o niewielkich wymiarach

Pomeraniany to psy, które – w porównaniu do innych przedstawicieli swojego gatunku – są wyjątkowo małe. Ich waga zazwyczaj wynosi zaledwie około 3 kilogramów! Średnia wysokość w kłębie to 21 centymetrów. W przypadku tej rasy nie występuje wyraźny dymorfizm płciowy, co oznacza, że zarówno samce, jak i samice osiągają podobne rozmiary.

Wiele osób szczególnie ceni sobie miniaturyzację” tej rasy, jednak miej na uwadze to, że osobniki szczególnie małe często obarczone są licznymi wadami genetycznymi i chorobami. Podczas wizyty w wybranej hodowli zwróć więc uwagę na to, jakiej wielkości są zwierzaki. 

Sylwetka szpica miniaturowego jest zwarta i kwadratowa”. Krótki tułów osadzony jest na prostych, rozstawionych równolegle łapkach. Wąski, klinowaty pyszczek i średniej wielkości głowa przywodzą na myśl aparycję lisa. Uszy są trójkątne, osadzone blisko siebie i sterczące do góry, a oczy – okrągłe i ciemne. 

Krótka szyja przyozdobiona jest przepiękną, zwracającą uwagę już z daleka kryzą. Psy rasy chihuahua pomchi posiadają charakterystyczny, wysoko osadzony, puszysty i zarzucony na grzbiet ogon. 

Mini pomchi — sierść i umaszczenie

Każdy chihuahua pomchi ma sierść składającą się z dwóch warstw. Spodnią stanowi podszerstek – gęsty, ciepły, w strukturze nieco przypominający bawełnę. To właśnie on chroni czworonoga przed zimnem i wiatrem i sprawia, że niskie temperatury nie stanowią dla niego problemu. 

Wierzchnia warstwa zbudowana jest z prostych, długich włosów okrywowych. W okolicach łapek oraz uszu sierść jest krótsza i bardzo miękka. Tułów i ogon pokryte są z kolei włosem długim, który wygląda, jakby był stale nastroszony. Gęsto owłosiony ogon wydaje się być znacznie większy, niż jest w rzeczywistości, i od razu zwraca uwagę. Sierść szpiców miniaturowych powinna być prosta – pozbawiona fal i kędzierzawego wyglądu. Niepożądana jest także sierść gładko przylizana do ciała. 

Istnieje kilka dopuszczalnych wariantów umaszczenia szpica miniaturowego – powinno być dopasowane do barwy oczu konkretnego czworonoga. Wzorzec rasy akceptuje czworonogi:

  • czarne z czarną skórą,
  • czarne podpalane,
  • białe,
  • czekoladowo-brązowe,
  • pomarańczowe z obszarami jaśniejszej sierści – to najpopularniejszy i najczęściej spotykany wariant,
  • srebrno-szare,
  • kremowe,
  • łaciate (łaty jednego koloru na białym tle).

Sprawdź również: Jack Russell terrier – poznaj tego małego, dynamicznego psa!

Pomchi – charakter

Cechą charakterystyczną szpiców jest chęć do pracy z człowiekiem i posłuszeństwo. Choć obecnie są traktowane jako czworonogi do towarzystwa, nie można zapominać, że ich przodkowie pomagali ludziom w codziennej pracy. Dzięki temu szpic miniaturowy jest psem, którego raczej łatwo jest wychować. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i niepozornego wyglądu może zaskakiwać inteligencją i żywiołowym usposobieniem. 

Szpic miniaturowy – jaką ma osobowość?

Pomeranian to inteligentny i podatny na szkolenie pies, który jednocześnie jest zwierzęciem niezwykle rodzinnym. Chętnie zamieszka z rodziną posiadającą dzieci – oczywiście trzeba pamiętać, że najmłodszych członków rodziny należy nauczyć odpowiedniego obchodzenia się z psem. 

Z uwagi na swoje niewielkie wymiary, dobrze czuje się w bloku mieszkalnym – jednak trzeba koniecznie zapewnić mu codzienną dawkę ruchu, gdyż jest zwierzęciem pełnym energii. To głośny czworonóg – lubi szczekać, co nie każdemu będzie odpowiadało. Stosunkowo szybko się nudzi i potrafi być naprawdę uparty, wymaga też dużo uwagi. 

Szpic miniaturowy – praca z człowiekiem

Sprytne i energiczne szpice często mają z ludźmi świetny kontakt. Charakteryzuje je jednak spora doza niezależności i silnie rozwinięty instynkt łowiecki – co może zaskakiwać, gdyż ich wygląd zupełnie na to nie wskazuje!

Zadbaj, by od małego uczyć psa wykonywania poleceń i posłuszeństwa. Jeżeli to zaniedbasz, jego zachowanie może wymknąć się spod kontroli. Ulubione zabawy szpica miniaturowego to zazwyczaj pogoń, szarpanie i przeciąganie. Jeżeli zachęcisz swojego podopiecznego do współpracy, to z pewnością wykaże się entuzjazmem podczas nauki kolejnych komend i sztuczek. 

Pomeranian – pies, który uwielbia towarzystwo

Mini pomchi jest wyjątkowo społecznym czworonogiem! Uwielbia towarzystwo – zarówno ludzi, jak i innych zwierząt. Nowo poznane osoby zazwyczaj nie onieśmielają go, przeciwnie – podchodzi do nich z ciekawością i chętnie się zapoznaje. Nie możesz jednak zapominać o tym, że to naprawdę niewielki piesek! Musisz więc zadbać o odpowiednią socjalizację szczeniaka, by oswoił się ze swoim otoczeniem. Pozwól mu samodzielnie podchodzić do innych ludzi – lepiej nie być zbyt nachalnym!

pomchi pies na trwaniku

Pomchi – pielęgnacja 

Szpic miniaturowy to rasa, która zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Nie zmienia to jednak faktu, że o czworonoga trzeba odpowiednio dbać. Co jest szczególnie istotne?

Jak karmić chihuahua pomchi?

Każdy pies potrzebuje wysokiej jakości pożywienia. Niektóre rasy mają jednak specyficzne wymagania – na przykład z uwagi na tendencje do tycia lub alergie pokarmowe. Jak jest w przypadku szpica miniaturowego?

To wyjątkowo ruchliwe i żywiołowe psy – posiłki muszą więc dostarczać im odpowiedniej ilości kalorii. Wysoka zawartość białka i tłuszczu to podstawa, jednak ważne są także węglowodany, będące dla organizmu źródłem łatwo dostępnej energii. Najprostszym sposobem na żywienie czworonoga jest wybór gotowej, wysokiej jakości karmy, na przykład produktów firmy Cesar

Ważne jest, by unikać jedzenia zawierającego w składzie zboże. Lepszym dodatkiem są zdecydowanie owoce oraz warzywa. Każdy pies może cierpieć na pewne nietolerancje pokarmowe. Obserwuj swojego zwierzaka, by wiedzieć, jakie rodzaje pożywienia mu nie służą. Małe psy często mają problemy z trawieniem drobiu, zwróć więc uwagę, czy mięso z kurczaka nie wywołuje żadnych dolegliwości. 

Pamiętaj, że pomchi to naprawdę mały pies – nie potrzebuje wielkich porcji! Osoby, które wcześniej opiekowały się większymi psami, często zapominają, że ten czworonóg waży zazwyczaj mniej niż 3 kilogramy. Jeśli nie jesteś pewien, ile powinien jeść Twój podopieczny – skonsultuj się z lekarzem weterynarii.  

Szpic miniaturowy – zdrowie 

Chihuahua pomchi żyje średnio 14 lat, czyli całkiem sporo! To psy, które rzadko chorują, a wiele ich problemów wynika bezpośrednio z nieodpowiedniej pielęgnacji i zaniedbań. Mają pewną skłonność do otyłości, dlatego nie możesz zapominać o regularnej aktywności fizycznej i nieprzekarmianiu. 

W trakcie spacerów z pewnością przyda Ci się nie tylko smycz, ale również obroża. Jeżeli chcesz wybrać taką, która będzie nie tylko pełniła swoje funkcje, ale również ciekawie wyglądała, sięgnij po kolorowe obroże Amiplay BeHappy.

pomchi obroża dla psa amiplay behappy

Dzięki swojej gęstej, dwuwarstwowej sierści, szpice miniaturowe są odporne na prawie wszystkie warunki atmosferyczne – dobrze czują się zarówno w zimne, jak i gorące dni. Nie powinny jednak przebywać stale na dworze. Są małe, mają delikatną budowę ciała i wrażliwe opuszki łap, które łatwo ulegają odmrożeniom. 

Do genetycznych obciążeń tej rasy można zaliczyć choroby układu krążenia oraz choroby skóry. Najczęściej występuje łysienie – zwierzaki tracą sierść w okolicach ogona, tułowia i kończyn. Chorobą dziedziczoną rodzinnie jest z kolei kruchość skóry oraz dermatoza. 

pomchi pies na trawie

Pomchi chihuahua – jak zadbać o jego sierść?

Niektóre psy praktycznie nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji sierści. Szpic miniaturowy zdecydowanie do nich nie należy. Jego futro jest dość wymagające, a zaniedbania odbijają się nie tylko na wyglądzie, ale również na kondycji zdrowia czworonoga. 

Gęsta sierść tego zwierzaka składa się z włosów okrywowych oraz puchowych. Wełnisty podszerstek wymaga codziennego czesania przy wykorzystaniu metalowego grzebienia lub specjalnej szczotki pudlówki. Czesząc swojego podopiecznego, pamiętaj o tym, by starać się dotrzeć w głąb sierści i wyczesać ją przy samej skórze. 

Futro pomeraniana lubi podczas spacerów zbierać wszelkie brudy, liście i paprochy, dlatego najlepszym momentem na czesanie jest czas po powrocie ze wspólnej przechadzki. Warto zadbać o dobrej jakości smycz (na przykład Amiplay Infini Freedom Smycz automatyczna), dzięki której będziesz w stanie powstrzymać czworonoga przed wbiegnięciem prosto w największe sterty zanieczyszczeń.

pomchi smycz automatyczna Amiplay Infini Freedom

Jeżeli chcesz utrzymać futro w dobrej kondycji, niezbędne będzie regularne trymowanie (czyli usuwanie obumarłej sierści). Raz w miesiącu warto zadbać o kąpiel – pamiętaj, aby po jej zakończeniu zwierzaka dokładnie wysuszyć! Najlepiej wybieraj szampony stworzone specjalnie dla szpiców: zwiększą one objętość sierści i sprawią, że nie będzie aż tak się plątała podczas czesania. 

Szpiców nigdy nie należy golić, nie powinno się też nadmiernie przycinać ich sierści! Po takich zabiegach włosy odrastają nierównomiernie, przypominają strukturą watę i ciężko jest je ujarzmić oraz nadać psu pożądany wygląd. Miej na uwadze to, że pomeranian przynajmniej dwa razy w ciągu roku przechodzi linienie – przygotuj się na ogrom włosów, które będziesz odnajdywał w każdym zakątku swojego domu. 

Zapytaliśmy o zdanie właściciela szpica miniaturowego, który zwierzakiem tej rasy opiekuje się już od kilku lat. 

pomchi wypowiedź właściciela

 

Jesteś wielbicielem niedużych psów? Marzysz o czworonogu, który pomimo niewielkich rozmiarów będzie chętnie z Tobą pracował i uczył się nowych sztuczek? A może poszukujesz rasy, która dobrze sprawdzi się w domu, w którym mieszkają małe dzieci? Być może szpic miniaturowy to rasa w sam raz dla Ciebie! Jeżeli miałeś już do czynienia z psem pomchi – podziel się z nami swoimi przemyśleniami w komentarzu!

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły