KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Przepuklina u psa – rodzaje, leczenie

Mówi się, że pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Nic więc dziwnego w tym, że pragniemy jak najlepiej dla swoich pupili. Wszelkie niepokojące zmiany fizyczne i psychiczne mogą wywoływać niepokój u opiekuna. Wyjaśniamy, skąd się bierze przepuklina u psa, jak ją rozpoznać oraz co robić, by pomóc psu. 

Promocja dla czytelników

Czym jest przepuklina u psa?

Zdrowie czworonoga to pierwszorzędna kwestia dla każdego opiekuna psa. Dbasz o swojego towarzysza, podajesz mu najlepszej jakości karmę i regularnie zabierasz do weterynarza. Podczas zabawy wyczuwasz niewielkie wybrzuszenie na ciele zwierzaka i zaczynasz się martwić. Co to takiego, czy to powód do obaw? Przepuklina u psa to przemieszczenie się narządów, a uwidacznia się ono w postaci wybrzuszenia. Często zlokalizowane jest w okolicy jamy brzusznej, choć nie tylko. Miejsce występowania zależy od jej rodzaju, a tych wyróżniamy kilka. Pojawia się na skutek przerwania ciągłości tkanek – zazwyczaj w warstwie mięśniowej. Efektem tego jest zjawisko przemieszkania się niektórych z narządów albo ich części i tworzenia miękkich wybrzuszeń, które po naciśnięciu czasem wracają do pierwotnego położenia. Zawartość przepukliny może być raz większa, raz mniejsza. Istnieje również przepuklina przeponowa – w jej przypadku nie zobaczymy żadnego uwypuklenia, bo wszystko dzieje się wewnątrz jamy brzusznej i jamy klatki piersiowej psa.

przepuklina u psa

Poszczególne rodzaje przepukliny różnią się od siebie charakterystyką oraz sposobem prowadzonego leczenia. Oprócz tej modyfikacji mogą pojawić się również zmiany w zachowaniu psa. Zapewne zastanawiasz się, czy przepuklina u psa jest groźna? Przepuklina może prowadzić do bardzo groźnych następstw – czasem szybciej, a czasem dopiero po długim czasie. Skąd się bierze przepuklina u psa i jak ją leczyć? Odpowiadamy!

Sprawdź także: Czy pies zapomina bicie? Spojrzenie na przeszłość czworonoga

Przepuklina u psa

Przepukliny u psów stanowią dość częste zjawisko, w szczególności u szczeniaków. Jest to związane z niewłaściwym kojarzeniem psów ze sobą i najczęściej zdarza się w pseudochodowlach. U czworonogów przepukliny najczęściej znajdują się w okolicy pępka, w okolicy pachwiny lub klatki piersiowej/przepony. Są to jednak tylko przykłady, a typów przepuklin jest znacznie więcej. Opiekunowie czworonogów często ten „nowy twór” określają guzem. Określa się, że w 90% wszystkich przypadków ich występowanie ma podłoże genetyczne, jednak nie jest to jedyna przyczyna ich występowania. Zazwyczaj możliwość wystąpienia przepukliny wzrasta u zwierząt, u których starsze pokolenia również zmagały się z tym problemem. Nie dziedziczymy przepukliny, tylko tendencję do słabszych połączeń mięśni, do braku zrostu mięśni w miejscu wychodzenia pępowiny itp. Rzadziej powstają w wyniku urazu – mocnego uderzenia i w tym przypadku mogą występować u psów w każdym wieku. 

przepuklina u psa 1

Rodzaje przepukliny u psa

Przepuklina u psa występuje nie tylko w obrębie pachwin, a wyróżnić możemy kilka jej rodzajów. Istnieje pięć powszechnych typów przepuklin u psów, które różnią się stopniem nasilenia, od mniej istotnych do tych zagrażających życiu. Tak jak wspominaliśmy, przepukliny mogą być wrodzone, co oznacza, że pupil rodzi się z nimi, ale mogą również rozwijać się na skutek doznanego urazu lub np. naporu narządów na podatną do utworzenia przepukliny tkankę. 

Przepuklina pępkowa u psa

To jeden z najczęstszych typów przepukliny u szczeniaków. Zauważyć ją można już w momencie odpadnięcia pępowiny. Występuje pod postacią pulchnego, „gąbczastego” tworu, który rzuca się w oczy i można go z łatwością wyczuć pod skórą zwierzęcia. Przepuklina pępkowa u psa najczęściej ma charakter wrodzony, a powstaje na skutek niewłaściwego zrośnięcia się pierścienia pępkowego. Choć nie zawsze jest ona dziedziczona, czasami występuje przez pociągnięcie pępowiny po porodzie, dlatego warto być przy suczce w tych chwilach i w razie potrzeby pępowinę odciąć lub przytrzymać też szczenię, jeśli poród odbywa się w pozycji stojącej.

Warto dodać, że niektóre rasy mają większe predyspozycje do występowania tego rodzaju przepukliny i wśród nich są, takie jak: wyżły weimarskie, basenji, a także pekińczyki oraz west highland white terriery. Czy przepuklina u psa może się wchłonąć? W tym przypadku niewielkie odprowadzalne przepukliny często znikają samoistnie przed ukończeniem 1 roku życia przez czworonoga, ale zawsze warto ją obserwować. Kiedy przybiera spore rozmiary, wówczas konieczna jest konsultacja z weterynarzem i usunięcie jej. Sama operacja prowadzona jest na otwartej jamie brzusznej. Im mniejsze szczenię, tym większe ryzyko. Później konieczne są szwy i ubranko pooperacyjne, a psu towarzyszyć może ból podczas poruszania się i oddawaniu kału.

przepuklina u psa 2

Przepuklina pachwinowa u psa

Ten rodzaj przepukliny u psów może być wrodzony, a pojawia się często w efekcie zwiększonego ciśnienia lub urazu w obrębie jamy brzusznej i wymaga pilnej interwencji weterynaryjnej. Choć dokładne przyczyny tego typu przepukliny wciąż nie są do końca potwierdzone, wiemy jednak z pewnością, że najczęściej dotyczy psów w ciąży i otyłych. Przepuklina pachwinowa uwidacznia się w prawej lub lewej pachwinie. Jest to miejsce, gdzie strona przyśrodkowa kończyny tylnej ma kontakt z tyłobrzuszem. Mogą mieć różny rozmiar, a jeśli są wystarczająco duże, część pęcherza/ macicy lub jelit może zostać uwięziona, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga (w worku przepuklinowym może znaleźć się tłuszcz, co jest zdecydowanie lepsze rokowniczo). Częściej pojawiają się u samic, psów w średnim wieku (w szczególności, gdy są w ciąży), a także samców poniżej 2. roku życia (również po wypadkach). Ten rodzaj przepukliny usuwany jest chirurgicznie. 

Przepuklina kroczowa u psa

Ten rodzaj przepukliny może rozwijać się u psów, u których doszło do rozdarcia mięśni przepony miednicy zlokalizowanych w okolicy odbytu. Można ją wyczuć palcami, gdyż zawartość worka przepuklinowego często stanowią jelita, tkanka tłuszczowa, a nawet pęcherz moczowy. Często stwierdzana jest u samców powyżej 5. roku życia, które wcześniej nie zostały wykastrowane. Wymaga operacji, która polega na odprowadzeniu zawartości przepukliny do jamy brzusznej, a na końcu zaszyciu tzw. pierścienia przepuklinowego. Przeważnie zlokalizowana jest po jednej stronie i może przybierać różne formy, dlatego wyróżnia się, takie jak: przepuklina kroczowa tylna, przepuklina kulszowa, przepuklina kroczowa grzbietowa oraz przepuklina kroczowa brzuszna. Jej powstanie może towarzyszyć takim schorzeniom jak zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie pęcherza moczowego czy zapalenie okolic odbytu. 

przepuklina u psa 3

Przepuklina mosznowa u psa

Z tym rodzajem przepukliny mamy do czynienia wówczas, gdy pierścień pachwinowy jest wadliwie rozwinięty. Przez to narządy z jamy brzusznej przemieszczają się wprost do wyrostka pochwowego. Z reguły jest diagnozowany rzadko, a przyczyną powstawania mogą być zarówno wady wrodzone, jak i doznanie urazu. Często występuje wówczas, gdy pies choruje na nowotwór jąder, a także u czworonogów z zaburzeniami rozwoju chrząstek.

Przepuklina udowa u psa

Ten rodzaj przepukliny występuje, gdy mamy do czynienia u psa z wadą kanału udowego. Można ją rozpoznać po rzucającym się w oczy zgrubieniu po stronie wewnętrznej uda psa, a samo udo jest znacznie cieplejsze od reszty ciała. Kiedy przegroda udowa ulega osłabieniu albo zwiększa się ciśnienie we wnętrzu jamy brzusznej, dochodzi do wsunięcia się narządów jamy brzusznej przez kanał do powierzchni podskórnej i powstania przepukliny udowej. Występuje u psów stosunkowo rzadko. Przepuklina udowa u psa często mylnie postrzegana jest jako przepuklina pachwinowa. Nie występują częściej u żadnych konkretnych ras ani jednej lub drugiej płci, nie można więc powiedzieć o określonych predyspozycjach do jej występowania. 

Przepuklina przeponowa pourazowa u psa

Przepuklina przeponowa pourazowa u psa może występować na skutek uszkodzenia przepony będącej mięśniem oddzielającym klatkę piersiową od jamy brzusznej. Rozerwanie przepony pozwala narządom wewnętrznym dostać się do jamy klatki piersiowej psa. To z kolei może wpływać na znacznie utrudnione oddychanie. Często diagnozowana jest u psów po urazach, w szczególności po wypadkach komunikacyjnych. Przy uderzeniu w brzuch, dochodzi do zwiększenia się ciśnienia w jamie brzusznej, a następnie szybkiego opróżnienia płuc, co dzieje się w ekspresowym tempie. W tej samej chwili między dwoma jamami, czyli jamą opłucnową oraz otrzewnową dochodzi do sporej różnicy ciśnień, co powoduje uraz przepony. Inny sposób powstawania tego typu przepukliny jest uraz przepony spowodowany złamanym żebrem. W większości przypadków pojawiają się u psów zaburzenia oddychania, przyspieszona praca serca, a także inne objawy w zależności od tego, które narządy uległy przemieszczeniu. 

przepuklina u psa 4

Przepuklina przeponowa otrzewnowo – osierdziowa u psa

Powstaje ona na skutek wrodzonego połączenia między jamą otrzewnową a workiem osierdziowym, który jest skutkiem wadliwej budowy dolnej części przepony, czyli ubytku. Ten rodzaj przepukliny diagnozuje się rzadko, ponieważ większość psów z tą wadą często umierają podczas porodu albo zaraz po narodzinach.

Przepuklina u psa – objawy

Kiedy pojawia się przepuklina u psa, objawy, jakie najczęściej występują to przede wszystkim ogólne osłabienie, utrata apetytu, duszności, wymioty, kaszel, przesadne ślinienie się. Wszystko jest jednak zależne od rodzaju przepukliny. Przy pępkowej, udowej, czy pachwinowej nic takiego może się nie pokazać. Zwierzę może również nie wykazywać żadnych odchyleń od normalnego zachowania. Wymioty u psa mogą być zarówno pokarmowe, jak i wodne. Pojawiają się wtedy, kiedy przy przepuklinie przeponowej żołądek przedostanie się do jamy klatki piersiowej, albo w innym typie przepukliny, kiedy jelita wejdą do worka przepuklinowego i ulegną zadzierzgnięciu.

Zobacz również: Dogoterapia – co to jest?

Czasami pojawia się również podwyższona temperatura ciała oraz drętwienie nóg i ogólna apatia. Oczywiście jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest wybrzuszenie, które może się pojawić w różnych okolicach w zależności od rodzaju przepukliny. Symptomy przepukliny mogą się różnić w zależności od psa i od typu przepukliny, a także tego, jaki narząd uległ przemieszczeniu. Choć te przedstawione występują najczęściej. Przepuklinie pachwinowej może towarzyszyć niechęć do aktywności ruchowej, a w przypadku przepukliny mosznowej worek mosznowy jest znacznie powiększony, a dotykaniu go towarzyszy ostry ból. 

Przepuklina u psa – co robić?

W przypadku, gdy zauważysz nietypowe wybrzuszenie na ciele czworonoga czy towarzyszące mu zmiany zachowania zawsze należy skonsultować się z lekarzem. W zależności od typu przepukliny postępowanie może być nieco zróżnicowane. Wizyta u specjalisty jest jednak obowiązkowa w każdym przypadku. Nie powinieneś sam próbować pomóc psu, ponieważ możesz mu nieumyślnie zaszkodzić. 

Diagnoza przepukliny u psa

Pierwszym krokiem jest właściwa diagnoza, której dokonuje weterynarz. Warto podać weterynarzowi informacje na temat zdrowia pupila oraz tego, czy został wykastrowany, czy nie . Trzeba też powiedzieć o tym, czy w ostatnim czasie doznał jakiegoś urazu. W celu prawidłowej diagnozy zazwyczaj wykonuje się jako pierwsze badanie USG lub RTG bez kontrastu. Dopiero kiedy coś zaniepokoi lekarza lub będzie chciał sprawdzić położenie narządów – poda kontrast. Wówczas lekarz weterynarii będzie szukał nieprawidłowości w obrębie określonych części ciała. Zdiagnozowana przepuklina u psa wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, ale Ty sam w domowym zaciszu możesz także zadbać o psa. Zapewnij psu wygodne legowisko, takie jak np. Amiplay Poduszka prostokątna Basic. Ważna jest również oczywiście zdrowa i zbilansowana dieta, która pomoże psu nabrać energii i sił. Sięgnij po kompletną karmę dla psów jak np. Fitmin Dog Medium Maintenance

przepuklina u psa 6

Leczenie przepukliny u psa

Dobranie leczenia przepukliny może być inne w zależności od konkretnego przypadku. W jednej sytuacji weterynarz może zalecić monitorowanie wybrzuszenia, zakładając, że przepuklina wraz z wiekiem zwierzęcia ulegnie zamknięciu. Często tak bywa w przypadku przepukliny pępkowej. Jeśli jednak jest sporych rozmiarów, konieczna jest operacja i chirurgiczne jej usunięcie. Zastanawiasz się, czy przepuklina u psa jest groźna? Niestety, ale w wielu przypadkach może okazać się groźna i zagrażać życiu pupila. Dlatego tak ważna jest szybka interwencja i dobór odpowiedniego leczenia. Najczęściej zmiany te usuwane są chirurgicznie. Czas trwania takiej operacji uzależniony jest od stopnia skomplikowania, położenia, czy wielkości. Dla przykładu usunięcie przepukliny pachwinowej trwa mniej więcej 1,5 do 2 godzin. 

Operacja przepukliny u psa i co dalej?

Powikłania po operacji przepukliny u psa mogą wystąpić w każdym przypadku, choć nie zdarzają się często. Dlatego warto wybrać sprawdzoną klinikę, w której udzielą pupilowi fachowej pomocy i odpowiedniej opieki. Szanse na powikłania zmniejszają się, gdy pies jest młody i ma zapewniony spokój po usunięciu przepukliny. Wybierz dla czworonoga wygodne miejsce, jak np. Bimbay Legowisko Kanapa granat i pozwól mu odpoczywać. Pies powinien unikać wysiłku i aktywności. Jeżeli pokarm jest niedoborowy, śmiało możesz podawać psu kompleks multiwitamin, który wzmocni jego odporność i kondycję, taki jak Vetosan Imumo Plus kompleks multiwitaminowy.

przepuklina u psa 7

Po operacji warto również zadbać o odpowiednią pielęgnację rany pooperacyjnej. W konsultacji z weterynarzem możesz stosować łagodny produkt odkażający jak np. Over Zoo Preparat łagodzący skutki zakażeń. Pupil powinien odpoczywać jak najwięcej, by się zregenerować i powrócić do zdrowia. W ramach przysmaku możesz podać mu apetyczny pasztecik, taki jak np. Cesar Tacka Pasztet. W niektórych sytuacjach psu podaje się preparat zobojętniający kwas, wraz z leczeniem. Może być on z powodzeniem stosowany w łagodzeniu skutków przepuklin w przypadkach niezagrażających życiu. 

przepuklina u psa 8

Jak już wiesz, przepuklina objawia się w postaci wybrzuszenia,  które może pojawiać się w różnych obrębach ciała. Dzieje się tak na skutek predyspozycji genetycznych albo jako skutek doznanego urazu. Niektóre typy przepuklin stwierdzane są częściej, inne rzadziej. Leczenie przepukliny to najczęściej operacja chirurgiczna, która jest poważnym zabiegiem. Zdrowie naszych czworonogów jest najważniejsze, dlatego warto monitorować je i wykonywać regularne badania kontrolne. Dobrym rozwiązaniem jest także wyposażenie w apteczkę i suplementy, które znajdziesz na stronie Apetete.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły