KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pudel – czego nie wiesz o tej rasie?

Inteligentny, wesoły, pozbawiony agresji – właśnie taki jest pudel. To zwierzę, które zachwyca zarówno urodą, jak i błyskawicznym przyswajaniem nowych komend. Istnieją różne odmiany tych wyjątkowych psów. Dowiedz się więcej o rasie, która potrzebuje mnóstwo kontaktu z opiekunem.

Pudle to wieloletnia rasa psów o unikalnym wyglądzie. Jednak dla wielu ludzi to tylko przesadnie wystylizowane maskotki opiekunów. Nietuzinkowa fryzura sprawia, że niektórzy nie zwracają uwagi na inne cechy zwierzęcia, a to ogromny błąd! Często psy pudle nazywa się nawet „francuskimi pieskami”. Takie podejście jest dla nich wyjątkowo krzywdzące. W rzeczywistości rasa psa pudel, pod ciekawą sierścią skrywa mądrego i niezwykle lojalnego towarzysza. Jeśli planujesz przyjąć zwierzę pod swój dach, poznaj przedtem najważniejsze informacje na jego temat. Będzie Ci łatwiej wychować szczęśliwego, posłusznego psiaka, który stanie się fantastycznym przyjacielem rodziny.

pudel

Rasa psa pudel

Zgodnie z niektórymi teoriami, pudle towarzyszą nam od czasów Cesarstwa Rzymskiego. W wielu dziełach z tamtego okresu widać psy zaskakująco podobne do pudli. W myśl innej teorii jest to rasa, która powstała ze skrzyżowania psów myśliwskich i pasterskich z terenów Islandii. Brakuje jednak badań, definitywnie stwierdzających prawdopodobieństwo obydwóch wersji. Wiadomo natomiast, że już w okresie wczesnego średniowiecza tego rodzaju psy można było spotkać we Francji, Niemczech i w większości innych krajów Europy.

Co ciekawe, w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jako kraj pochodzenia, pudlom wpisano Francję ze względu na posiadanie największych hodowli tej rasy. Pierwotnie we Francji te psy nazywano barbetami, co nawiązywało do ich kosmatych bród. Później rozpowszechniło się określenie Caniche pochodzące od słowa cane, co oznacza kaczkę. Oczywiście nie chodzi tu o podobieństwo w wyglądzie. W wieku XIV pudle traktowano jako typowe psy myśliwskie wykorzystywane w łowach na kaczki oraz inne dzikie ptactwo. Natomiast współcześnie stosowana nazwa pochodzi od słowa, które w starogermańskim oznacza kałużę. Określenie „pudel” ma też związek z pływaniem – przedstawiciele tej rasy są świetnymi pływakami.

Nie jest jasne, kiedy zwierzę trafiło do Polski. Warto jednak zwrócić uwagę na obraz Jana Matejki „Zawieszenie dzwonu Zygmunta”, na którym widoczny jest Bielik. To właśnie on jest pierwszym psem tej rasy w Polsce, o którym wiemy.

Przeczytaj także: Najmądrzejsza rasa psów – ranking psiej inteligencji

Jak wygląda pudel?

Rasa pudel bez dwóch zdań należy do grona najbardziej eleganckich psów na świecie. Ich proporcje ciała są zawsze harmonijne, ruchy płynne, a futro okazałe, gęste i wyjątkowo poskręcane. Charakterystyczne u pudli są stosunkowo krótkie plecy w porównaniu do długich nóg, przy czym tylne łapy są wyraźnie bardziej muskularne. Psy te mają wydłużoną, prostą głowę z lekko ukośnie osadzonymi oczami. Ogon jest natomiast ulokowany dość wysoko i zazwyczaj w czasie ruchu mocno wygina się w górę.

promocja apetete

Promocja Farmina

Pudle należą do psów długo i szorstkowłosych, a ich futro jest miękkie, wełniste i dość gęste. W odróżnieniu od wielu innych ras, zamiast okresowo linieć, ich sierść nieprzerwanie rośnie – dlatego należy ją regularnie strzyc. Naturalnie długa i gęsta sierść powoduje, że zwierzętom wymyślane są różnorodne fryzury, od których zależy to, jak wygląda pudel.

Ta rasa eleganckich psów charakteryzuje się niezwykle ciekawym umaszczeniem. Od całkowicie czarnych, przez różne odcienie srebra bądź szarości, aż po biele czy brązy. Warto jednak zauważyć, że u rodowitych pudli, niezależnie od wariantu umaszczenia, zawsze jest ono jednolite i równomierne.

Wyróżniamy cztery warianty wielkościowe pudli:

  • Pierwszy to pudel królewski, zwany też dużym – jego wysokość w kłębie mieści się między 45 a 60 cm, natomiast waga wynosi 18–32 kg.
  • Popularny jest również pudel średni, którego wysokość w kłębie waha się w granicach 35–40 cm, a waga od 11 do 13 kg.
  • Kolejny jest pudel miniaturowy. Drobny psiak ma w kłębie 28–35 cm, a waży jedynie 4-7 kg.
  • Natomiast pudel toy dorasta najwyżej do 28 cm, a jego waga to mniej więcej 4 kg.

pudel czego nie wiesz o tej rasy

Pudel – charakter

Wiesz już, jakimi cechami wyglądu wyróżnia się pudel. Jednak zanim zdecydujesz się na tę rasę, warto poznać również charakter tego zwierzęcia.

Wiele osób używa określenia „francuskie pieski”, sugerując w ten sposób, że pudel dobrze wygląda, ale inteligencją nie grzeszy. Jednak nie można się bardziej mylić, jeśli chodzi o te zwierzęta. Są one niezwykle lotnymi uczniami, a niejednokrotnie wykazują się wręcz ponadprzeciętną inteligencją. W wielu rankingach najinteligentniejszych psów zajmują nawet drugie miejsce.

Poza tym psy pudle nieraz wykazują silne przywiązanie do opiekunów oraz są bardzo wierne. Pudel pies – z natury wesoły, kocha ruch i zabawy na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że te zwierzęta były wykorzystywane w łowach na ptactwo i do dziś zachowały się w nich wyraźne instynkty łowieckie. Dodatkowo przy wyborze psa, warto zwrócić uwagę na jego rozmiar – duże pudle siłą rzeczy mają większe powody do pewności siebie, dlatego są bardziej zrównoważone i spokojne. Mniejsze odmiany, szczególnie pudel miniaturowy z natury jest dość hałaśliwy. Zaniedbany staje się szczekliwy, smutny i strachliwy. Pies ten nie może być absolutnie odsunięty od codziennych zajęć rodziny – powinien aktywnie towarzyszyć w jej życiu. To wesołe zwierzę, które bardzo przywiązuje się do opiekuna. Energiczny psiak będzie czuł się dobrze w domu z dziećmi. Jest zawsze chętny do działania – uwielbia różnorodne aktywności.

Jeśli chodzi o średniego pudla, to jest bardziej żywiołowy niż pudel królewski, ale również i bardziej uparty. Wesołe usposobienie sprawia, że to idealny towarzysz dla rodziny. Pamiętaj – pudel lubi być w centrum uwagi, a gdy nauczy się jakiejś sztuki, to chętnie ją powtarza. Królewska odmiana uwielbia naukę nowych sztuczek. Te inteligentne zwierzęta dobrze dogadają się z innymi czworonogami, a także z dziećmi. Kochają kontakt z człowiekiem, dlatego nie powinny na długo zostawać same w domu.

pudel

Rasa ta nie ma żadnych większych wymagań co do warunków mieszkaniowych, jeśli zapewnisz zwierzęciu dostatecznie dużo ruchu na świeżym powietrzu. Jedynie duże pudle mogą odczuwać dyskomfort, jeśli będą żyły w mikroskopijnym mieszkaniu.

Zastanawiasz się, czy wychowanie pudla jest trudne? Rasa eleganckich psów jest jedną z łatwiejszych w tresurze, dlatego nawet początkujący opiekun spokojnie sobie z nią poradzi. Musi być jedynie konsekwentny, w miarę delikatny i wyrozumiały – ale też stanowczy. Nie jest zalecane stosowanie przymusu fizycznego, bo przynosi to odwrotny efekt. W pierwszej kolejności należy nauczyć zwierzę zostawania samemu w domu. Wyjątkowe przywiązanie do opiekuna często objawia się występowaniem silnego lęku separacyjnego, który w skrajnych przypadkach wymaga leczenia behawiorystycznego.

Sprawdź również: Rasy psów dla dzieci – jak wybrać? Podpowiadamy!

Pies pudel – pielęgnacja czworonoga

Czy pudle są tak delikatne, na jakie wyglądają? Dowiedz się więcej o ich zdrowiu, karmieniu oraz pielęgnacji sierści.

Pielęgnacja psa o wyjątkowej sierści

Jak się domyślasz, pielęgnacja pudla wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekuna. Z pewnością konieczne jest regularne cięcie futra – możesz zająć się tym samodzielnie lub zdecydować się na wizytę u groomera. Takie podcinanie można przeprowadzać bez pomocy fachowca, stosując odpowiednią maszynkę do strzyżenia psów. Sierść musi być szczotkowana nawet kilka razy w tygodniu. Pamiętaj, żeby nie decydować się na zbyt krótką fryzurę u zwierzęcia, kiedy jest zima, bo konieczny będzie zakup ubranka.

pudel

Pudel – rasa, która cieszy się dobrym zdrowiem

Jeśli chodzi o kondycje, w dzisiejszych hodowlach nacisk został przeniesiony z wyglądu psów na ich zdrowie oraz wydłużenie długości życia. Efekty są już widoczne, bo rasa pudel stała się obecnie zasadniczo zdrową i dość długowieczną. W dobrych warunkach zwierzęta średniej wielkości dożywają spokojnie do 15 lat. Ile zdrowiem cieszy się pudel duży? Długość życia w przypadku największej odmiany tej rasy to około 11 lat.

Wciąż u pudli odnotowuje się choroby, jednak nie ma ich zbyt dużo. Głównie należą do nich choroby stawów – te dotyczą przede wszystkim królewskich pudli. Problemy z dysplazją stawów biodrowych wynikają po prostu z wielkości tych zwierząt. Mogą również cierpieć na skręt żołądka. Miniaturowe zwierzęta często mają problemy z infekcjami uszu. Dodatkowo występuje u nich skłonność do odkładania się kamienia nazębnego. Pudel toy miewa problemy z uszami, a czasem także z chorobami endokrynnymi.

Tej rasie jak wielu innym, zdarzają się schorzenia oczu, przy których najczęstszymi jest postępujący zanik siatkówki oraz jaskra. Niestety obie prowadzą do ślepoty. Warto też pamiętać, że wybór sprawdzonej hodowli ogranicza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych.

Pudel – pies, który potrzebuje dobrze zbilansowanej diety

Pies nie ma szczególnych wymagań żywieniowych. Warto zapewnić mu dobrej jakości karmę, która jest bogata w mięso. Powinna być pełnoporcjowa, czyli zapewniać wszystkie niezbędne witaminy i charakteryzować się odpowiednią zawartością białka, tłuszczu i węglowodanów. Najlepiej sprawdzi się karma pozbawiona zbóż, na przykład VetExpert Raw Paleo Puppy Medium Turkey. To produkt, który wspiera rozwój prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego dzięki zawartości bakterii Enterococcus Faecium. Karma dba również o zwiększenie odporności zwierzęcia. Oprócz tego – zadbaj o urozmaicenie diety przysmakami. Dzięki nim wzmocnisz pozytywne zachowania psiaka, a nauka sztuczek i komend będzie przebiegała sprawniej.

karma dla psa apetete

cytat właściciela pudla

Dla kogo pudel będzie najlepszym wyborem? Tak naprawdę to pupile dla każdego! Są łatwe w tresurze, przyjazne, towarzyskie, inteligentne oraz kochają ruch na świeżym powietrzu, a także zabawę w domu. Wciąż widać u nich instynkt łowiecki, jednak objawia się on jedynie przy zabawach jak aportowanie czy gonienie za czymś.

Nigdy nie widać u nich natomiast agresji. Dzięki temu pudle świetnie dogadują się z innymi zwierzętami w domu oraz są odpowiednie dla dzieci. Wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak z pewnością sobie z nimi poradzisz. Jeśli chodzi o zdrowie, nie masz się o co martwić, bo to długowieczne zwierzęta. W Twoim domu zamieszka pies pudel? W sklepie Apetete sprawdź produkty, które doskonale sprawdzą się dla tej rasy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły