KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ropiejące oczy u psa – dlaczego psu ropieją oczy?

Ropienie oczu u psa jest często występującym problemem. Czasem wystarczą domowe sposoby, żeby sobie z nim poradzić. Zdarza się jednak, że konieczna jest wizyta u weterynarza.

Dziwna wydzielina z oczu może budzić u właścicieli niepokój, zwłaszcza jeśli zmieniła kolor czy ma inną niż zwykle konsystencję. Zazwyczaj przyczyną ropienia oczu u psów może być fakt pojawienia się w oku ciała obcego, dostania się pod powiekę pyłu lub kurzu, banalnej infekcji, ale też zapalenia spojówek czy innej choroby. Podpowiadamy, dlaczego psu ropieją oczy. Dowiedz się też, w jakich sytuacjach można radzić sobie domowymi sposobami, a kiedy trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Promocja dla czytelników

carnilove promocja apetete

Ropienie oczu u psa – przyczyny

Zastanawiasz się, skąd ropienie oczu u psa? Przyczyny mogą być różne. Niektóre dość błahe, inne – poważniejsze.

Jeśli u zwierzęcia wystąpiła ropa, przyczyną mogą być zanieczyszczenia występujące w domu. Kurz czy pyłek, który wleciał przez okno, mogły dostać się pod powiekę. Zdarza się też, że wydzielina z oczu jest reakcją na obecność ciała obcego. Dzieje się tak, gdy pod powiekę wpadnie psu muszka, dostanie się rzęsa czy źdźbło trawy.

Pamiętaj jednak, że psu ropieją oczu również od chorób. Powodem może być infekcja, którą łatwo da się zwalczyć. Bywa jednak, że przyczyna jest poważniejsza. U zwierzaka może wystąpić zapalenie spojówek czy uszkodzenie rogówki.

Zapalenie spojówek zdarza się psom stosunkowo często. Charakterystycznym objawem są zaczerwienione, ropiejące oczy oraz świąd. Uszkodzenie rogówki cechuje się ropną wydzieliną z oczu, które są zaognione i silnie łzawią. To wszystko może doprowadzić do uszkodzenia rogówki, zwłaszcza gdy psu ropieje oko dłuższy czas, a zwierzak ma już problem z otwieraniem powiek, mruży je i ma światłowstręt.

Zastanawiając się, od czego psu ropieją oczy, weź pod uwagę możliwość wystąpienia alergii. W tym przypadku zwierzaka swędzi całe ciało. Najlepszym sposobem na alergie pokarmowe jest zmiana diety. W karmie szukaj hydrolizowanego białka. Tylko taki sposób przygotowania białka chroni psa przed skutkami alergii.

Od czego psu ropieją oczy? Musisz też wiedzieć, że za problem z ropiejącym okiem może odpowiadać genetyka. Niektóre rasy mają do tego predyspozycję. Mopsy, pekińczyki, buldogi angielskie i francuskie – u nich często pojawia się nadmiar ropy w kącikach.

Przeczytaj także: Czym przemywać psu oczy? Sprawdź!

Ropienie oka u psa - przemywanie oka

Ropienie oczu u psa – czym przemywać?

Jakie kroki podjąć, jeśli psu ropieją oczy? Co zrobić, żeby pozbyć się problemu? Drogi są dwie – wizyta u weterynarza lub przemywanie oczu w domu. To, którą wybierzesz, zależy oczywiście od powodu problemu. Jeśli jest poważny, to warto leczyć nie tylko objawy, lecz także przyczyny. Konieczna więc jest wizyta u weterynarza. Czasem jednak da się zwalczyć ropienie oczu u psa domowym sposobem.

Zwierzęta nie mogą powiedzieć, co je boli, czy co im dolega. Podstawą dobrej opieki jest uważna obserwacja psa. Pojawiająca się wydzielina z oczu może być różnego rodzaju. Jednym razem ropienie może przypominać łzawienie. Oczy są zaczerwienione, zaognione i spuchnięte oraz pokryte sklejającą się wydzieliną. Ropienie z oczu u psa można leczyć domowymi sposobami, o ile widzisz, że objawy powoli ustępują. Jeśli jednak wydzielina z oczu zmienia kolor na żółto-zielony, czy przybiera gęstą konsystencję, to znak, że stan się zaostrza! Wówczas trzeba oddać czworonoga w ręce specjalisty, najlepiej lekarza weterynarii ze specjalizacją okulistyczną.

Przede wszystkim, pojawiająca się wydzielina z oczu powinna być regularnie i systematycznie usuwana. Ropiejące oczy najlepiej przemywać sterylnym wacikiem nasączonym przegotowaną wodą i kupionym w aptece roztworem soli fizjologicznej. Wiele osób poleca przemywanie naparem z herbaty czy rumianku. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Może bowiem doprowadzić do przesuszenia okolicy oczu.

Możesz również skorzystać z płynów, które dokładnie oczyszczają oko i mają działanie antybakteryjne oraz łagodzące. W składzie produktów szukaj między innymi alantoiny, która łagodzi podrażnienia i przyczynia się do zmniejszenia opuchlizny wokół oczu. Możesz szukać zarówno wśród płynów, jak i produktów w formie płatków.

Na ropienie oka u psa polecamy płyn do przemywania Dr Seidel. Produkt został wyposażony w miękki aplikator, który ułatwia podawanie kropli. Płyn zawiera wyciąg ze świetlika, dzięki czemu łagodzi podrażnienia. W składzie znajdują się również środki myjące – dzięki nim uda Ci się usunąć z okolic oczu różne zanieczyszczenia. Ważnym składnikiem jest wyciąg z zielonej herbaty, który łagodzi stany zapalne.

Płyn do ropiejących oczu psa

Jeśli psu ropieją oczy, możesz też zastosować płyn do czyszczenia OverZoo. Produkt wykazuje działanie nawilżające, a jednocześnie skutecznie czyści. Przy jego pomocy łatwiej będzie Ci wypłukać kurz, pył czy sierść, które zebrały się w worku spojówkowym. Preparat zabezpieczy oko przed wysuszeniem.

Przemywanie ropiejących oczu u psa

Przydatnym produktem do regularnego stosowania są płatki do czyszczenia oczu Eye Cleansing Pads. Przy ich pomocy usuniesz zeschnięte łzy, przebarwienia, a nawet kawałki zaschniętej wydzieliny. Warto stosować je, żeby zapobiegać nawrotom nacieków.

Czyszczenie oczy ropiejące u psa

Jeśli nie widać żadnej poprawy po upływie doby, lepiej zdać się na pomoc specjalistyczną. Ropiejące oczy u psa mogą być objawem innej choroby. Wizyta w gabinecie jest konieczna, jeśli zauważasz, że oprócz ropy występują też inne problemy, na przykład osłabienie.

Przeczytaj także: Jakie witaminy dla psa są konieczne do prawidłowego rozwoju?

Psu ropieją oczy – co zrobić?

Jeśli przemywanie nie pomaga, warto udać do lekarza. Co może zalecić weterynarz? Możliwe, że na ropiejące oczy u psa trzeba będzie aplikować maść z antybiotykiem lub podawać zwierzęciu tabletki. Zdarza się, że psu ropieje jedno oko, wówczas trzeba szczególnie dbać o higienę, żeby nie przenieść infekcji na drugie oko.

Zalecenia lekarza będą zależeć oczywiście od tego, jaka będzie diagnoza. Dużą wagę warto przyłożyć do rozmowy z weterynarzem. Ważne jest między innymi, czy ropienie oka u psa wystąpiło po jakimś konkretnym zdarzeniu, na przykład zabawach z kotem. Z pewnością weterynarz zapyta też o dietę zwierzaka. Może się bowiem okazać, że doszło do reakcji alergicznej na zmianę karmy.

Ropienie oczu u psa - przemywanie oczu

Zaropiałe oczy u psa – jak można temu zapobiec?

Jeśli zwierzę często ma problem z ropieniem oczu, warto stosować jeden z preparatów regularnie. U niektórych ras, na przykład maltańczyków, zwykle występują zacieki. Rasy z syndromem brachycefalicznym mają problem z ropieniem. Warto szczególnie zwrócić u nich uwagę na profilaktykę.

Regularne wyczesywanie może zniwelować ryzyko, ze fruwająca w powietrzu sierść będzie wpadać zwierzakowi do oczu. Trudno byłoby cokolwiek zrobić z kurzem i pyłem, który unosi się w pomieszczeniu.

Przyczyną ropienia oka może być uraz mechaniczny, na przykład wskutek kłótni psa z innym zwierzęciem. Trzeba więc dbać o relacje między futrzakami, żeby do takich sytuacji nie dochodziło.

Zwróć też szczególną uwagę na dietę psa. Jeśli nagle zmieniasz karmę, mogą wystąpić objawy nie tylko ze strony przewodu pokarmowego, lecz także całej reszty organizmu. Może wystąpić między innymi reakcja alergiczna w postaci problemu z oczami. Jeśli nie wiesz, na co zwierzę jest uczulone, musisz przeprowadzić tak zwaną dietę eliminacyjną. Przez kilka tygodni należy podawać karmę z wyłącznie jednym rodzajem mięsa. Dzięki temu przekonasz się, który z nich odpowiada za reakcje alergiczne.

Zapamiętaj! Ropienie oczu u zwierząt może mieć różne podłoża. Zdarza się, że problem pojawia się po delikatnym uszkodzeniu mechanicznym, ale może być też objawem poważniejszych chorób. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który określi podłoże zmian w okolicy oczu.

Odwiedź nasz sklep

Wiesz już, jak wygląda ropienie oczu u psa. Czym przemywać tę okolicę? Dobrze sprawdzą się specjalne preparaty, które mają działanie nie tylko czyszczące, lecz także łagodzące. Produkty zawierają wyciąg ze świetlika czy alantoinę. Pamiętaj, żeby regularnie usuwać wydzielinę. Może zbierać się jej nadmiar ze względu na rasę, uszkodzenie mechaniczne, pyłek czy alergię. Czasem przemywanie wystarczy. Gdy minie doba i nie widzisz poprawy, zdecyduj się na wizytę u weterynarza. Wiesz już, dlaczego psu ropieją oczy. Jeśli ten problem dotyczy Twojego zwierzaka, skorzystaj z naszej oferty. Odwiedź kategorię preparaty lecznicze i suplementy w Apetete, w której znajdziesz również produkty na inne problemy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Ropiejące oczy u psa – dlaczego psu ropieją oczy?”

  1. Wioleta pisze:

    Mam problem z moim nowym psem chauhaha poniewaz mam jaz drugi dzien jesze nie zdolam ksiozczke wyrobic ale jeden problem jej ropiejal oczy. J lzy jej lecał jeśli wie jak moge dla sfego pupila pomuc domowymi sposobami bardzo bym dziekowala wam w imieni mego psa cziki j sfoim dziękuje Wioleta.klimaszewska12@gmail.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły