KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Sen o kotach – o czym świadczą koty w Twoich snach? Sennik

Niezależnie od kultury czy czasów – senne marzenia od zawsze uważane były za coś tajemniczego, nierzadko wręcz mistycznego. Podstawowym narzędziem do interpretacji snów jest sennik. Koty we śnie? Co tak naprawdę oznaczają?

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Sny mają znaczenie. Z tym stwierdzeniem zgodzi się większość ludzi. Nie trzeba wierzyć w mistyczną moc snów, by wiedzieć, że są one odzwierciedleniem podświadomości. Pozwalają mózgowi przetworzyć naprawdę wiele informacji zdobytych w ciągu dnia. Nierzadko są też czymś, co mózg chce Ci przekazać, a może to zrobić tylko wtedy, kiedy jesteś w stanie spoczynku. Sny często mają także wymiar czysto symboliczny.

Interpretacja snów jest naprawdę bardzo trudną sztuką. Należy je rozpatrywać w sposób indywidualny, bo każdy człowiek jest zupełnie inny – ma inny bagaż doświadczeń i odmienne spojrzenie na świat. Specjalistami od snów w znaczeniu czysto mistycznym są onejromanci. Podejście do tego typu specjalistów zmieniało się na przestrzeni wieków i zależne była też od miejsc czy rozmaitych aspektów kulturowych danych ludów. Wszyscy, którzy bardzo mocno interesują się snami w ich symbolicznym, mistycznym aspekcie, doskonale wiedzą, iż marzenia senne są dosyć złożonym zjawiskiem. Jeśli jednak dopiero zaczynasz się interesować snami, warto zdobyć wiedzę w tym zakresie.

Jeśli sny są dla Ciebie bardzo ważne z pewnością masz sennik. Koty w sennikach występują w naprawdę wielu kulturach. I interpretowane są w rozmaitych kontekstach. Warto mieć w tym rozeznanie. Nawet jeśli nie do końca w to wierzysz i traktujesz to wszystko z przymrużeniem oka – warto zawsze dowiedzieć się czegoś nowego o Twoich snach.

Sennik koty - kot w nocy

Czy wiesz, że…

Interpretacja snu o kotach zależy od tego, jak w danej kulturze tak naprawdę odbierany jest i był kot na przestrzeni wieków. W przypadku kręgów słowiańskich, a także w kulturze europejskiej, koty niestety nie były zbyt dobrze postrzegane przez ludzi. Przypisywano im związki z czarną magią, demonami, wiedźmami i mrocznymi oraz złymi mocami.

W końcu na koty urządzano nawet pogromy. Do tego stopnia, że tych zwierząt w Europie było naprawdę mało. Tępienie kotów spowodowało mnożenie się szkodników takich jak gryzonie czy szczury. Zabrakło ich naturalnego wroga – kota. Roznosiły one mnóstwo chorób. Powodowały klęski głodu, ponieważ pustoszyły spiżarnie i spichlerze. Taki dostęp do żywności jeszcze bardziej pomagał im w rozmnażaniu się, co coraz bardziej utrudniało radzenie sobie z tym problemem. Niekontrolowany rozród szczurów, które roznosiły zarażone pchły spowodowało w końcu wybuch dżumy, czarnej śmierci, która zmiotła z powierzchni Ziemi dużą liczbę Europejczyków.

Przeczytaj także: Kot europejski 

Od czasów tej przykrej historii podejście do kotów zmieniło się. Ludzie zrozumieli, że koty nie są szkodnikami, a mogą być użyteczne w walce ze szczurami i innymi gryzoniami. Zwierzęta te zostały już jednak niejako napiętnowane. Sen o kocie nadal jeszcze bardzo często w tych kręgach kulturowych interpretowany jest właśnie przez pryzmat złych konotacji z nim związanych.

Sennik koty - oczy kota

Inne kultury

Nie we wszystkich miejscach koty kojarzyły się z czarną magią. W krajach nordyckich – tam, gdzie istniała wiara w Thora, Freyę i innych bogów, koty były raczej lubiane i dobrze odbierane. Istnieją nawet legendy o istocie magicznej – olbrzymim kocie obrońcy. W przedstawianym na licznych obrazach zaprzęgu pięknej Frei – bogini miłości, płodności i wojny, władczyni północy znajdowały się właśnie te zwierzęta.

Japończycy uważają koty za symbol szczęścia. Każdy z nas pewnie kojarzy charakterystyczne figurki kotków z uniesioną łapką pochodzące właśnie z tego kręgu kulturowego. Zajmują one szczególne miejsce w japońskich domach. Są również często kupowaną pamiątką przez turystów, a co za tym idzie wielokrotnie są sprowadzane do innych krajów. Takie kotki robią już furorę także poza Japonią.

Egipcjanie z kolei, w czasach starożytnych czcili koty i uważali ich za bogów. Choć współcześnie sporo się zmieniło i koty straciły swój boski status, nadal konotacje z tymi zwierzętami pozostają raczej pozytywne. Kojarzone są one ze szczęściem, pomyślnością i ciepłem ogniska domowego.

Koty w zależności od kultury były uważane także za strażników zaświatów i przewodników po świecie duchowym. Były również uznawane jako swego rodzaju naczynia na dusze ludzkie podczas ich wędrówek po śmierci.

Jeśli interpretować sen o kocie? Zawsze trzeba wziąć pod uwagę krąg kulturowy, w którym dana interpretacja powstawała. Każda kultura ma swój własny sennik. Koty w każdym senniku mają swoje miejsce, dlatego za każdym razem trzeba sny o kotach interpretować na podstawie danych przeświadczeń kulturowych. Czy to znaczy, że pewne senniki mówią prawdę, a inne kłamią? Nie. Wszystkie wyznają dane wierzenie w oparciu o swój własny kod kulturowy. A kod kulturowy, symbolika i inne kwestie z tym związane to coś, co wytwarza każda kultura.

Sennik koty - sen kota i właściciela

Sen o kotach – o czym świadczą?

Wiesz już, jak istotne jest interpretowanie snów o kotach w oparciu o konkretny kod kulturowy. Ne można rozpatrywać tej kwestii w oderwaniu od tego aspektu. Nic bowiem nie dzieje się w próżni, a każda interpretacja musi być poprowadzona w oparciu o coś. Co więc powinieneś mieć na uwadze? Sen powinien być rozumiany w oparciu o kulturę, ale także o Ciebie i Twoje indywidualne życiowe doświadczenia, charakter, a także osobiste podejście do kotów.

Powyższe aspekty mają ogromne znaczenie w interpretacji marzeń sennych. Sen o kotach, co oznacza? – to pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać. 

Ratunek kota

Jeśli śnisz o tym, że ratujesz kota w potrzebie, to sygnał tego, że masz ogromną potrzebę pomagania innym ludziom. Przywiązujesz dużą wagę do przyjaźni, jesteś dobrą osobą i nie umiesz patrzeć na cudzą krzywdę – niezależnie od tego, czy jest to krzywda człowieka, czy zwierzęcia. Być może Twoja energia i chęć pomocy innym nie znalazła jeszcze ujścia. Być może nadal jeszcze szukasz tej odpowiedniej drogi dla siebie. Rozejrzyj się wokół siebie, znajdziesz mnóstwo opcji przysłużenia się innym.

Szary kot

Szary kot najczęściej nie kojarzy się dobrze. Kolor ten w końcu kojarzony jest ze smutkiem, przygnębieniem i innymi negatywnymi w odbiorze emocjami. Jednak prawda o takim śnie jest zupełnie inna. Szary kot to w istocie zwiastun dobrej nowiny. Świadczy o tym, że wkrótce nadejściu dobrej wiadomości i pomyślnych czasów. Spędzisz miło czas z rodziną, poznasz kogoś wartościowego lub zacznie Ci się układać w pracy.

Biały kot

Biały kot jest z kolei zwiastunem czułej miłości, zaangażowania i szczęśliwego związku. Jeśli jeszcze nie jesteś z nikim związany, wszystko w najbliższym czasie może się zmienić na lepsze. Biały kot to też symbol czystych, dobrych intencji.

Rudy kot

Rudy kot to kolor, który wcale nie musi się kojarzyć zbyt dobrze. W końcu rudy ma w naszej kulturze konotacje raczej negatywne – kojarzy się z cechą, jaką jest fałszywość. Ponownie więc interpretacja takiego czworonoga we śnie może Cię bardzo zaskoczyć. Okazuje się bowiem, że rude koty w snach interpretowane są bardzo pozytywnie. Rudy kot bowiem jest symbolem spokoju i relaksu. Jeśli stoisz na życiowym rozdrożu, jeśli musisz podjąć ważną decyzję w życiu – rudy kot daje Ci znak, że to najlepsza pora na zrobienie tego.

Mały kotek

Co jeszcze mówi sennik? Małe kotki mogą symbolizować tęsknotę za czasami dzieciństwa. Za zabawą, beztroską i relaksem i wszystkim tym, z czym kojarzy się w istocie ten okres. Małe kotki są ciekawskie, zawsze chętne do zabawy i kontaktów z innymi. Dlatego, kiedy pojawiają się w marzeniu sennym mogą świadczyć o tym, że powinieneś poświęcić więcej czasu na zabawę. Z drugiej strony taki sen może oznaczać też, że na horyzoncie czeka już nowa miłość, nowa wspaniała przyjaźń czy nadejście radosnych, szczęśliwych chwil. Sen o małych kotkach może być też swoistą zachętą do rozwoju kreatywności i realizowania pomysłów – nawet jeśli uważasz je w gruncie rzeczy za szalone. W końcu małe kotki to istoty odważne i takie, które nie boją się podejmować ryzyka.

Czarny kot

Choć powyższe interpretacje snów o kotach były bardzo pozytywne, nie wszystkie sny o z tymi zwierzętami są interpretowane w taki sposób. Istnieją również interpretacje negatywne. Czarny kot jest tu doskonałym przykładem. Istoty te kojarzą się z czarną magią, przesądami, pechem i wieloma innymi, w gruncie rzeczy niezbyt pozytywnymi kwestiami. Czarny kot to swoiste ostrzeżenie. Jego widok we śnie ostrzega przed nadciągającymi kłopotami i trudnościami. Czarny kot to jednoznaczny symbol pecha i kłopotów. Dlatego jeśli widzisz czarnego kota we śnie najbezpieczniej – zgodnie z tą interpretacją – jest niewychylanie się, wybieranie bezpiecznych opcji i niepodejmowanie zbędnego ryzyka.

Chory kot

Chory kot może z kolei oznaczać osłabienie i trudności. Może być zwiastunem utraty sił i energii w dążeniu do celu. Może wskazywać, że zbliżają się kłopoty lub zwiastować problemy zdrowotne. W przypadku, gdy widzisz we śnie chorego kota, senniki są zgodne – należy zachować ostrożność. 

Ranny kot

Dość podobnie sprawa ta wygląda, gdy kot nie jest chory, ale ranny. To dwa różne stany organizmu. Ranny kot, podobnie jak chory, również oznacza trudności i kłopoty, ale jednak tylko w jednej, konkretnej sferze życia – uczuciowej. Ranny kot może zatem zwiastować zawód miłosny, problemy w życiu miłosnym czy związku.

Martwy kot

A co jeśli kot jest martwy? Śmierć widziana we śnie zawsze kojarzy się źle. Nie posiada przyjaznych konotacji. W istocie jednak widok martwego kota wcale nie musi oznaczać nic złego. Oczywiście, może być zwiastunem nadchodzących, poważnych problemów. Może też jednak – w zależności od interpretacji – oznaczać, że udało Ci się wyzwolić spod bardzo negatywnych, toksycznych relacji. W istocie zatem może on być interpretowany w sposób bardzo pozytywny.

 

Sennik koty - oczy kota w ciemności

Sen o kocie? To musisz wiedzieć!

Często śnią Ci się koty? Sennik może Ci pomóc zinterpretować taki sen. A może często śnisz o swoich własnych pupilach? Wtedy może to po prosu oznaczać, że zależy Ci na nich i chcesz, by były z Tobą szczęśliwe. Dlatego spędzaj z nimi sporo czasu i zajmuj się nimi odpowiednio.
Łosoś i pstrąg

 

A jeśli chcesz dobrze zadbać i wręcz rozpieścić swoje koty, możemy Ci w tym pomóc. Benji’s Salmon Creek łosoś i pstrąg to przepyszna i zdrowa przekąska, która na pewno wprawi Twojego czworonożnego mruczka w doskonały humor. Szukasz innej przekąski dla kota? W takim razie może Alpha Spirit Cat Przysmak w kostce z indykiem będzie tym, co trafi w gusta kulinarne Twojego kota.

 

Przysmak w kostce z indykiem

Pamiętaj, że każdy kot musi załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Wobec tego dobrze jest zadbać o stan kuwety. Regularne, częste sprzątanie ma tutaj naprawdę duże znaczenie. Bardzo ważną kwestią jest też dobór odpowiedniej kuwety – w końcu każdy kot ma inne potrzeby w tym zakresie. Zasadniczy będzie tutaj także właściwie dobrany żwirek. Sprawdź żwirek Cats Best Eco Plus – Original. To naturalny żwirek drewniany, który doskonale się zbryla i świetnie pochłania wilgoć. Jest on bezzapachowy, dlatego nie podrażni wrażliwego kociego noska.

 

Żwirek dla kota

Warto zadbać też o właściwy sen kota. W tym zadaniu z kolei może pomóc koc beżowy w czarne łapki marki Trixie. Razem z nami możesz kompleksowo zadbać o zdrowie i szczęście Twojego kota.

Koc beżowy dla kota

Zobacz również: 5 podstawowych porad jak zajmować się kotem 

Sen o kotach – podsumowanie

Śnią Ci się koty? Sennik może powiedzieć Ci na ten temat naprawdę wiele. Pamiętaj jednak, że wszystko musisz interpretować w oparciu o swoje własne doświadczenia, sytuację życiową i konkretny kod kulturowy. Koty mają szczególne miejsce w każdej kulturze, dlatego posiadają odmienne interpretacje w poszczególnych sennikach.

Sny o kotach, ale także i o innych rzeczach być naprawdę fascynującą dziedziną. Dlatego nawet jeśli traktujesz wszystko bardzo żartobliwie, warto czasami zajrzeć do sennika, by przekonać się, co ma Ci do przekazania Twoja podświadomość. Interpretacja snów może być też naprawdę fascynującym zajęciem, które może zmienić się w prawdziwe hobby.

A Ty? Jakie masz marzenia senne? Czy często śnią Ci się koty? A może masz swój ulubiony sen z kotami? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami lub snem o kotach! Czekamy na Twoją historię!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły