KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Shikoku – japoński pies

Shikoku to niezwykle stara, nazywana wręcz pierwotną rasą psów pochodzącą z Japonii. W swojej ojczyźnie czworonóg jest niezwykle doceniany i nazywany skarbem Japonii. Jaki faktycznie jest Shikoku? Jak wygląda i czy jego utrzymanie jest wymagające? Wyjaśniamy!

Shikoku – jedna z najstarszych ras japońskich

Shikoku to rasa psów należąca do grupy sześciu japońskich ras czworonogów. Choć w naszym kraju nie cieszą się ogromną popularnością, widząc je na ulicy, nie sposób odwrócić od nich wzrok. Tym bardziej że istnieje kilka wariantów umaszczenia szaty u tych psiaków. Piękny majestatyczny wygląd i bogata historia sprawiają, że pies Shikoku, inaczej zwany też Shikoku inu jest naprawdę niezwykły. Kiedy powstała ta rasa i jak wygląda jej pielęgnacja? Czy są to aktywne wulkany energii, a może spokojni towarzysze wieczorów na kanapie? Podpowiadamy, jaki tak naprawdę jest Shikoku.

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Shikoku – pochodzenie

Rasa Shikoku powstała na terenach Japonii już w czasach starożytnych i pierwotnie ich przeznaczeniem było polowanie na dzikie zwierzęta, takie jak niedźwiedzie i dziki. Polowały również na knury oraz jelenie żyjące na terenach górzystych. Czworonogi żyły blisko ludzi w górskich okręgach prefektury Kochi, gdzie wspólnie udawali się na polowania. Ich nazwa pochodzi od wyspy, z której się wywodzą – wyspy Sikoku. Z kolei drugi człon nazwy rasy – inu, w języku japońskim oznacza słowo pies. Co ciekawe, pierwotnie istniały aż trzy odmiany rasy Shikoku: hongawa, awa i hata. Jedynie hongawa utrzymała pełną czystość rasy. Psy te żyły w obszarze dość trudno dostępnym, dzięki czemu nie były one mieszane z innymi psami. Żyjąc w tak trudnych terenach pies rasy Shikoku musiał być niezwykle szybki, zwinny i gibki. Co ciekawe w 1937 roku został on uznany za skarb narodowy Japonii, stanowiąc swoisty symbol tego kraju.

Przeczytaj także: Akita inu – wszystko, co warto wiedzieć o tej rasie

Psy Shikoku są bardzo wytrzymałe fizycznie i zawsze gotowe do zabawy i treningu.

Shikoku a inne japońskie rasy psów

Co ciekawe, Shikoku należą do grupy sześciu japońskich szpiców, plasując się między większymi Akita i mniejszych rozmiarów Shiba inu. Zakłada się, że wszystkie psy należące do tej grupy czworonogów z Japonii powinny zostać zaklasyfikowany do którejś z grup wielkości: małych, średnich albo dużych. Bohater naszego artykułu należy do psów średniej wielkości razem z Kai Ken, Kishu Inu oraz Ainu. Aktualnie styl życia tej rasy uległ znaczącej zmianie. Oczywiście, nie biorą już udziału w polowaniach, a towarzyszą ludziom w codziennym życiu, będąc psami rodzinnymi.

Shikoku inu – wygląd

Jesteś ciekawy, jaki jest wygląd Shikoku? Jak wspominaliśmy, czworonogi nie należą do dużych molosów, mają raczej średniej wielkości budowę. Jest umięśniony, a jego sylwetka przypomina kształt prostokąta. Sylwetkę czworonoga można określić jako zwartą i mocną. Wysokość Shikoku w kłębie może wynosić maksymalnie 55 cm, a jeśli chodzi o samice – 50 cm. To, co w szczególności zwraca uwagę w Shikoku są jego postawione w szpic uszy. Oczy i nos psa są dość mocno osadzone. Kolor oczu to najczęściej brązowy lub ciemnobrązowy.

Okrywa włosowa u tych czworonogów posiada dwie warstwy: pierwsza to prosta i twarda właściwa sierść, a druga to miękki i delikatny podszerstek. Jeśli chodzi o umaszczenie Shikoku, to występuje ono w naprawdę wielu odcieniach. Najczęściej występujący to ciemny, prawie czarny kolor z dodatkiem koloru sezamowego, ewentualnie również rudy w odcieniach sezamu, a czasami też sam kolor sezamowy. Piękne odcienie na tak dostojnym psie robią wrażenie, co można zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Charakter Shikoku jest pełen sprzeczności.

Warto dodać, że w przypadku odmiany rasy Hongawa okrywa włosowa jest cieńsza, niż w przypadku odmiany Hata. Także oczy czworonoga są bardziej skośne a umaszczenia sierści także bywają nieco inaczej zmieszane. Trudno jednak dostrzec te różnice na pierwszy rzut oka, mimo że są dość znaczące. Ciekawy fakt na temat tej rasy jest taki, że czasami na świat przychodzą Shikoku kremowe z białymi znaczeniami jednakże nie są one uznawane jako wzorzec rasy.

Shikoku pies – charakter

Fascynująca historia pochodzenia i majestatyczny wygląd, a jaki jest pies rasy Shikoku pod względem charakteru? Są to psy o mocnym temperamencie i zarazem wielkim sercu. Shikoku posiada pierwotny instynkt łowiecki, dzięki czemu jest również bardzo inteligentny, potrafi wykazać się sprytem i robić wszystko, aż osiągnie swój cel. Charakter Shikoku jest pełen sprzeczności. To pies zarazem bardzo odważny, który potrafi zachować ostrożność, kiedy to konieczne. Zdecydowanie jest to pies bardzo aktywny, który nie przepada za siedzeniem w jednym miejscu i nudą. To może powodować u niego ogromne pokłady frustracji, które pupil będzie próbował gdzieś spożytkować.

Shikoku jest lojalny i niezwykle oddany swojemu opiekunowi, zarazem jednak drzemie w nim niezależność i chęć do przeżywania przygód. Bardzo angażuje się w czas spędzany wspólnie ze swoją rodziną i do wszystkich domowników podchodzi z ogromną sympatią. Ponieważ są niezwykle inteligentne, chętnie i szybko uczą się nowych sztuczek i umiejętności. Szkolenie Shikoku warto rozpocząć jak najprędzej, najlepiej od wieku szczenięctwa. Początkowo możesz się spotkać z uporem ze strony czworonoga, jednak odpowiednio zachęcony szybko przekona się, że nauka z opiekunem to w gruncie rzeczy świetna zabawa.

Carnilove Trout with Dill Soft Snack 200g

W celu zachęty najlepiej sięgnąć po taki przysmak jak Carnilove Trout with Dill Soft Snack. Warto wiedzieć, że szkolenie Shikoku jest niezbędnym elementem we właściwym prowadzeniu psa, a to ze względu na jego silny temperament. Jeśli za młodu pozwolisz psu na wszystko, istnieje spora szansa, że szybko się zbuntuje i zechce przejąć dominację nad swoim stadem, czyli Tobą i Twoją rodziną. Tak jednak nie musi się zdać, a może jedynie wówczas, kiedy będzie niewłaściwie prowadzony.

Przeczytaj także: Shiba – wszystko, co musisz wiedzieć o tej rasie!

Shikoku posiada pierwotny instynkt łowiecki, dzięki czemu jest również bardzo inteligentny,

Shikoku – dla kogo?

Niezależność i spora aktywność to cechy, które przesądzają o tym, dla kogo Shikoku będzie idealnym psem. Zupełnie nie nada się dla osób starszych albo zabieganych. Jeśli cały dzień nie ma Cię w domu, a po powrocie myślisz tylko o kapciach i piciu herbaty na fotelu, nawet nie myśl o przygarnięciu Shikoku, ponieważ wyrządzisz mu tym sporą krzywdę. Czy nada się do bloku? Mieszkanie w domu lub w bloku – nie ma większej różnicy. Warunek jest tylko taki, że każdego dnia należy mieć sporo czasu i chęci na długi spacer, aktywność fizyczną i zabawę z psem.

Shikoku to pies, który potrzebuje opiekuna odpowiedzialnego, konsekwentnego i doświadczonego w prowadzeniu czworonogów. Opiekun takiego czworonoga zdecydowanie nie może być nowicjuszem w kwestii opieki nad psami. Pies rasy Shikoku może też niezbyt dobrze odnajdywać się w domu z innymi psami, których zwyczajnie może nie tolerować. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dzieci. Twoje dzieci mogą nawiązać z psem wspaniałą, silną więź. Warto jednak nie dokuczać mu za bardzo i nauczyć maluchy, że pies to nie zabawka i nie można go np. ciągnąć za ucho dla zabawy.

Shikoku to pies, który potrzebuje świadomego opiekuna, najlepiej takiego, który miał w przeszłości psy pod opieką. Potrzebuje szkolenia i odpowiedniego podejścia, pozbawionego nerwów i wymuszani.

Shikoku to pies, który potrzebuje świadomego opiekuna

Pies rasy Shikoku – pielęgnacja

Zastanawiasz się, czy psy rasy Shikoku są wymagające pod względem pielęgnacji?

Żywienie Shikoku

Hodowcy podkreślają, że w kwestii żywienia, Shikoku nie są specjalnie wymagające. Karma powinna być dostosowana do wieku psa. Oczywiście warto sięgać po zdrowe i zbilansowane karmy, które dostarczą czworonogowi wszystkie, co najlepsze dla jego zdrowia. Wybierając rodzaj żywienia Shikoku, możesz wybrać zarówno karmę suchą, jak i karmę mokrą albo dietę BARF. Najważniejsze jest to, by wybrana karma była dostosowana do konkretnego czworonoga i uwzględniała jego ewentualne alergie i upodobania smakowe. Karma dla Shikoku nie może być z kolei zbyt wysoko kaloryczna i doprowadza do otyłości.

Zdrowie Shikoku

Psy Shikoku są bardzo wytrzymałe fizycznie i zawsze gotowe do zabawy i treningu. To ważnie, aby nie doprowadzać do przetrenowania psa i przeciążenia jego stawów. Średnia długość życia tych czworonogów to mniej więcej 11 lat, a określa się, że żyją od 11 do 15 lat. Oczywiście, jeśli pies jest zdrowy i otrzymuje odpowiednią opiekę, może żyć dłużej. Możesz samodzielnie wspierać dobrą kondycję i mocne zdrowie Shikoku, podając mu witaminy, takie jak Eurowet Wita-Vet Junior + Adult Ca/P. Wyjątkiem są choroby, które niestety dotyczą tej rasy. Wśród nich wyróżnić możemy, takie jak: choroby kości, stawów i oczu. Oczywiście niezbędne są również regularne wizyty u weterynarza na wizyty kontrolne.

Eurowet Wita-Vet Junior + Adult Ca/P=1,3 400 tabl.

Pielęgnacja Shikoku

Shikoku to psy niewymagające pod względem pielęgnacji. W zupełności wystarczy mu wyczesanie sierści raz na jakiś czas, szczególnie w okresach linienia. Raz na jakiś czas należy pupila wykąpać. Tu jednak należy zachować umiar, bo w przypadku zbyt częstych kąpieli jego skóra może się znacznie przesuszyć. Warto sprawdzać uszy i oczy psa. Jak widać, pod względem pielęgnacji, Shikoku nie jest szczególnie wymagającym psem. Warto jednak uwzględnić też w regularnej pielęgnacji obcinanie pazurów, a także samodzielne sprawdzanie uszu i oczu psa. Istnieją specjalne preparaty, które możesz aplikować psu np. w uszy

Shikoku – ile kosztują szczeniaki?

Opis rasy Shikoku ukazuje, że to pies zarazem niezależny i pełen energii, jak i czuły i oddany rodzinie. Wydaje Ci się, że Shikoku to pies idealny dla Ciebie? Sprawdźmy, ile kosztują Shikoku szczeniaki. Warto liczyć się z tym, że zakup rodowodowego Shikoku cena to około 2500 euro. Ceny te uzależnione są od faktu, że w Polsce nie są to popularne psy. Mogą być nieco niższe lub wyższe w zależności od miejsca, w którym zechcesz kupić pieska. Zresztą w samej Japonii żyje jedynie około 1000 osobników.

Shikoku nie jest szczególnie wymagającym psem.

Co o Shikoku sądzą ich opiekunowie?

Shikoku to niezwykłe psy pełne sprzeczności. Piękny dostojny wygląd i trudny charakter, który za młodu należy trenować z przysmakami, takimi jak Carnilove Mackerel with Raspberris Crunchy Snack. Czy faktycznie jest z nimi tak trudno?

Shikoku to niezwykły pies nazywany skarbem Japonii.

Shikoku to niezwykły pies nazywany skarbem Japonii. Choć wyglądem może nieco przypominać inne wspomniane z grupy szpiców psiaki, takie jak Akitę inu, Shiba inu, to przy bliższym poznaniu okazuje się, że to psiak o innym temperamencie i innych zasadach. Co ciekawe, w tej chwili na całym świecie oprócz Japonii, żyje zaledwie kilkanaście czworonogów – w USA, Kanadzie i Holandii.

Shikoku świetnie odnajdzie się w domu z ogrodem i w mieszkaniu. Ten czworonóg jest nie tylko piękny, ale także silny i odważny, a jednocześnie radosny i sympatyczny. To połączenie sprawia, że nie bez przyczyny został prawdziwym skarbem w swojej ojczyźnie. Ten japoński pies narodowy o starożytnym pochodzeniu jest niezwykle rzadko spotykany. Co prawda, cena za jednego szczeniaka jest niesamowicie wysoka, jednak zyskasz przyjaciele na wiele lat i być może przeżyjecie razem jakieś ciekawe przygody.

Zdecydowanie nie jest to pies dla każdego. Konieczny będzie bowiem nie tylko ogromny wydatek, ale też świadome i konsekwentne podejście do tresury. Warto o tym pamiętać, mimo że Shikoku to niezwykle inteligentne pieski, które chętnie uczą się nowych rzeczy. Pamiętaj, że odpowiednie dbanie o zwierzaka to podstawa. Możesz sięgnąć po Eurowet Wita-Vet Junior, które pomogą utrzymać na właściwym poziomie witaminy i minerały.

Co sądzisz o psie Shikoku? Widziałeś go kiedyś na żywo? Podziel się z nami swoimi opiniami! Zajrzyj po więcej smakołyków dla swojego pupila na stronę Apetete.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły