KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Skąd nieprzyjemny zapach mokrej sierści u psa?

Z pewnością zwróciliście uwagę na to, że psia sierść wydaje dziwny, nieprzyjemny zapach. Jego intensywność wzrasta, gdy pies jest mokry np. po deszczu czy po kąpieli. Skąd nieprzyjemny zapach mokrej sierści u psa?

Za nieprzyjemny zapach psiej sierści odpowiada sebum. Jego warstwa pokrywa skórę i jest doprowadzana równomiernie na powierzchni sierści. To ona chroni zewnętrzną okrywę psa przed wodą a jego skórę przed wysuszeniem. To dzięki warstwie sebum psia sierść jest zdrowa i lśniąca.

Jednak czym jest sebum i dlaczego tak pachnie?

Sebum to wydzielina gruczołów łojowych, którymi pokryta jest skóra psów. Głównym zadaniem tej wydzieliny jest ochrona przed nadmiernym wysuszaniem się skóry. Rozprowadzona cienką warstwą na powierzchni włosów okrywających psa, stanowi doskonałą izolację przed wilgocią a co za tym idzie chłodem, zanieczyszczeniami, drobnoustrojami itp. Jednak sebum ma jeszcze inne zadanie. Jego zapach stanowi swoistą informację o zwierzęciu, które go wydziela, czyli jest jego wizytówką. Pies pozostawia swój zapach, by mogli go zidentyfikować przyjaciele i członkowie stada, ale też jako ostrzeżenie dla potencjalnych wrogów. Co ciekawe z badań wynika, że zapach psa niesie informację o jego emocjach, diecie i stanie zdrowia oraz oczywiście o jego płci.

mokry pies, mokra sierść

Ale dlaczego pies śmierdzi jeszcze bardziej gdy jest mokry?

I dlaczego zapach psiej sierści jest tak nieprzyjemny, nawet tuż po kąpieli? Wszystko przez to, że sebum jest tłuste. Woda jedynie lekko je rozpuszcza a ciepło sprawia, że zapach wraz z nią paruje i unosi się w powietrzu. Z tego samego powodu zapach psa jest bardziej intensywny zimą. W ogrzewanym pomieszczeniu tłusta wydzielina ogrzewa się i dlatego silniej pachnie. Co więcej, gdybyśmy wpadli na pomysł częstszego kąpania psa, może się okazać, że tylko pogłębimy problem, ponieważ naruszona warstwa sebum za każdym razem będzie odtwarzana i im częściej psa kąpiemy tym bardziej jego skóra będzie się wysuszała a w efekcie jego organizm wytworzy więcej sebum w samoobronie.

Co wpływa na intensywność zapachu psiej sierści?

• Dieta – fakt ten nie powinien nikogo zaskoczyć. Naturalna wydzielina gruczołów łojowych skóry psa pachnie tym co pies zjadł. Dobrej jakości karma, która nie ma w zasadzie żadnego zapachu wpłynie na obniżenie się intensywności psiej woni.
• Stan zdrowia – przekłada się nie tylko na kondycję sierści, ale też odpowiada za rodzaj wydzielanego zapachu. Woń sebum zawiera informacje o płci, wieku czy o tym czy psia dama jest w rui.
• Rasa – Podobno najintensywniej śmierdzą psy ras, które używane były do polowań na ptactwo wodne i do innych prac na terenach podmokłych. Przyczyna jest prosta. Ich sierść pokrywa grubsza warstwa łojowej wydzieliny.

mokre psy

Polecane przez nas produkty dla Twojego psa

Fitmin Dog for Life Lamb & Rice
Josera Festival Adult
Eukanuba Veterinary Diets Dermatosis FP
Brit Care Grain-free Adult Salmon & Potato
Acana Classic Red

A czy Wasz pies też wydaje nieprzyjemną woń? Czy przeszkadza to Wam? Jak sobie z tym radzicie?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły