KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Strzyżenie psa – kiedy jest potrzebne?

Strzyżenie psa jest potrzebne u pewnej grupy psów, które nie posiadają podszerstka, a ich włosy okrywające rosną na długość. Takie strzyżenie ma skutki nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim higieniczne. Pomaga chronić psią skórę przed różnego rodzaju pasożytami typu pchły czy kleszcze. Również zapobiega rozwojowi bakterii czy grzybów na skórze psa.

Strzyżenie zapobiega także powstawaniu kołtunów na sierści i gromadzeniu się w niej kurzu i brudu.

Strzyżenie psa możemy podzielić na dwie kategorie. Będą nimi:

  • strzyżenie psów przed wystawą;
  • oraz strzyżenie psów w każdym innym przypadku.

Strzyżenie psów przed wystawą musi odbywać się wg ściśle określonego wzorca dla danej rasy. Niewłaściwie ostrzyżona sierść może być powodem odrzucenia psa z rywalizacji. W takich przypadkach najlepiej powierzyć strzyżenie psa wykwalifikowanemu salonowi groomerskiemu. Ewentualnie można ukończyć specjalny kurs dla opiekunów psów w zakresie strzyżenia. Jeśli posiadło się odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, można spróbować ostrzyc psa samodzielnie.

Strzyżenie psów nie biorących udziału w wystawach można powierzyć pracownikom salonu dla psów, bądź też przygotować się doń samemu. Nawet, jeśli nie wyjdzie nam za pierwszym razem idealnie, z czasem nabierzemy doświadczenia i psie fryzury będą osiągały pożądane kształty.

Strzyżenie psa pozwala utrzymać jego sierść w konkretnym kształcie zgodnym dla wzorca danej rasy.

Strzyżenie psa pozwala utrzymać jego sierść w konkretnym kształcie zgodnym ze wzorcem danej rasy.

Strzyżenie psa w domu – jak się przygotować?

Powodzenie strzyżenia psa w domu zależy od kilku rzeczy.

  • Po pierwsze należy się do tej czynności odpowiednio przygotować. Potrzebne będą dobre nożyczki oraz maszynka dla psa (maszynka dla ludzi stępi się po pierwszym razie). Maszynka bardzo ułatwia zadanie i jest potrzebna wtedy, kiedy nasz pies będzie ją tolerował. Wiele psów nie znosi warkotu maszynki. Wtedy pozostają tylko nożyczki. Dobrze, by było ich kilka rodzajów.
  • Po drugie należy zaopatrzyć się w środki higieniczne do kąpieli psa oraz w środki pielęgnacyjne do jego sierści. Środki te można kupić w dobrym sklepie zoologicznym lub w przychodni weterynaryjnej. Trzeba pamiętać, by były przeznaczone dla psów, gdyż środki dla ludzi mogą drażnić wrażliwą psią skórę.
  • Po trzecie powinno się przygotować miejsce do strzyżenia psa. Dobrze jest umieścić je na pewnej wysokości nad ziemią. Zapewni to nam pewną swobodę i wygodę strzyżenia. Aby pies się nie ślizgał, miejsce do strzyżenia wyłóżmy matą lub ręcznikiem. Miejsce takie przygotujmy w pomieszczeniu niezbyt dużym, by pies nam nie uciekał. Podłoga w tym pomieszczeniu powinna być łatwa do sprzątnięcia, gdy będziemy rzucać na nią kawałki ostrzyżonej psiej sierści.
  • Po czwarte dobrze przygotujmy siebie i psa. Ważne, byśmy nie byli nerwowi i mieli czas. Zadbajmy o taki czas w ciągu dnia, w którym nikt nam nie będzie przeszkadzał. Wyłączmy np. dzwonki telefonu. Powiadommy innych, by nam nie przeszkadzali przez najbliższą godzinę, itp. Pies powinien być zrelaksowany i spokojny. Jeśli będzie się wiercił lub wykonywał gwałtowne ruchy, strzyżenie może skończyć się niebezpiecznie dla niego i jego opiekuna. Jeżeli pies jest nerwowy i łatwo się stresuje warto zaopatrzyć się w łagodne środki uspokajające dla psa, dzięki czemu strzyżenie psa powinno przebiec łatwiej.

 

Dobre nożyczki i maszynka dla psa to podstawowe narzędzia udanego strzyżenia psa.

Dobre nożyczki i maszynka dla psa to podstawowe narzędzia udanego strzyżenia psa.

W jaki sposób ostrzyc psa?

Najpierw musimy wykąpać psa, aby zmyć z sierści kurz i brud, które w łatwy sposób mogą uszkodzić narzędzia do strzyżenia. Następnie suszymy psa i rozczesujemy jego sierść. Jeśli jest trudno, można użyć specjalnych środków ułatwiających czesanie. Tutaj także pamiętajmy, by były one przeznaczone specjalnie dla psów.

Kiedy rozczeszemy sierść, możemy przystąpić do strzyżenia. Kierunek strzyżenia powinien przebiegać od głowy psa do ogona, nigdy odwrotnie. Nie wolno strzyc psiej sierści zbyt krótko, gdyż może to grozić różnego typu konsekwencjami zdrowotnymi dla Twojego psa. Kiedy zbytnio obetniemy sierść, przestanie ona chronić psa przed mrozem, słońcem czy deszczem. Pamiętajmy, że pies się nie poci, a więc sierść w lecie chroni go przed upałem i promieniami słonecznymi. Tak psy zostały uwarunkowane genetycznie – nadmiar ciepła oddają poprzez dyszenie. Pozbawienie psa sierści może mu zrobić krzywdę.

Czasem wystarczy przycięcie tylko grzywki zwierzęcia. Zawsze można skonsultować z lekarzem weterynarii lub psim fryzjerem, co powinniśmy ostrzyc i na jaką długość.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły