KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Tauryna dla kota – czy jest potrzebna w diecie kota?

Tauryna dla kota – co to jest tauryna?

Tauryna dla kota jest bardzo ważnym składnikiem pożywienia. Zanim wyjaśnimy dlaczego, skupmy się nad odpowiedzią na pytanie, co to jest tauryna.

Co to jest tauryna?

Tauryna jest organicznym związkiem chemicznym. Należy on do grupy aminokwasów biogennych. Jego chemiczna nazwa to kwas 2-aminoetanosulfonowy. Związek ten bardzo często występuje w tkankach zwierzęcych. Jest głównym składnikiem żółci oraz występuje w jelicie grubym.

Co to jest tauryna?

Co to jest tauryna?

Słowo tauryna wywodzi swą nazwę z łacińskiego taurus – byk, wół. Nazwa tego naturalnie występującego kwasu sulfonowego, związana jest z jego odkryciem w 1827 r. przez Friedricha Tiedemanna oraz Leopolda Gmelina. Pierwszy raz bowiem, wyizolowano taurynę z żółci wołowej. W ludzkiej żółci związek został odkryty w 1846 r. przez Edmunda Ronaldsa.

Jaką rolę biologiczną pełni tauryna w organizmach zwierząt i człowieka?

Rola tauryny w organizmie zwierząt i człowieka jest nieoceniona. Odpowiada ona za wiele procesów chemicznych. Jedną z funkcji tauryny w organizmie jest sprzęganie kwasów tłuszczowych. Następuje ono przed wydaleniem ich z wątroby. Tauryna odpowiada za powstanie soli kwasów tłuszczowych, które w tej postaci są łatwiej rozpuszczalne. Poprawia to zdolności kwasów do lepszej emulgacji tłuszczów w przewodzie pokarmowym.

Inną funkcją tauryny jest pomoc w transporcie kreatyny do mięśni organizmu. W ten sposób kreatyna jest znacznie efektywniej wykorzystywana. Przyspiesza to proces regeneracji mięśni, jaki zachodzi np. po wysiłku. Jednakże w miarę, jak organizm poddawany jest wysiłkowi, nie nadąża zazwyczaj wytwarzać odpowiednich ilości tauryny. Wtedy może nastąpić jej niedobór.

Rola tauryny w organizmie zwierząt i człowieka jest nieoceniona

Rola tauryny w organizmie zwierząt i człowieka jest nieoceniona

Brak dekarboksylazy sulfinoalaniny u kotów

Powyżej opisana sytuacja dotyczy organizmu człowieka. Potrafi on syntetyzować taurynę głównie w wątrobie i mózgu. Także wykryto skoncentrowane ilości tauryny w jelitach oraz mięśniach szkieletowych. U kotów niestety, produkcja tauryny jest bardzo ograniczona i niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania organizmu kota. Brakuje też kotom odpowiedniego mechanizmu, potrzebnego do dekarboksylazy sulfinoalaniny. Enzym ten bierze udział w metabolizmie tauryny.

Pomimo braku możliwości wytworzenia wystarczających ilości tauryny, koty bardzo potrzebują tego związku organicznego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Muszą go pozyskiwać z pożywienia. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie prawidłowej diety. Musi ona zawierać odpowiednie ilości tauryny.

Tauryna dla kota – wpływ tauryny na serce

Wiadomo także, że tauryna wykazuje działanie właściwe przekaźnikom metabolicznym. Posiada również właściwości detoksykujące. Ponadto wzmaga kurczliwość serca.

Niedobór tauryny w osoczu kotów związany jest z możliwością wystąpienia choroby, jaką jest kardiomiopatia rozstrzeniowa. Objawem jej jest powiększenie serca oraz niemożność pompowania krwi. Po odpowiedniej suplementacji tauryną, stan ten jest jednak odwracalny.

Wiadomo także, że tauryna wykazuje działanie właściwe przekaźnikom metabolicznym

Wiadomo także, że tauryna wykazuje działanie właściwe przekaźnikom metabolicznym

Znaczenie tauryny dla wzroku kota

Tauryna dla kota to także niezbędny związek, potrzebny do utrzymania wzroku kota w dobrej kondycji. Jej niedobór najczęściej prowadzi do zwyrodnienia siatkówki oka kota. Zwyrodnienie siatkówki, inaczej zwane retinopatią, jest spowodowane obumieraniem komórek. Może prowadzić do całkowitej ślepoty.

Jeśli nastąpi całkowita utrata wzroku, niestety proces ten jest nieodwracalny. Stan ten znany jest pod pojęciem centralnego zwyrodnienia siatkówki. Aby zapobiegać tej chorobie, należy przestrzegać odpowiedniej ilości tauryny w diecie kota.

Inne problemy, spowodowane brakiem tauryny

Brak tauryny w organizmie kota może prowadzić także do próchnicy zębów. Wpływa również na stan sierści. Może ona matowieć i wypadać bez odpowiedniej ilości tauryny.

U ciężarnych kotek brak tauryny może prowadzić do poronienia. U młodych kotów – prawidłowy rozwój może zostać zaburzony i znacznie spowolniony.

Niedobór tauryny wywołuje również patologiczne stany emocjonalne. Może pojawić się agresja lub nerwowość. Znacznemu osłabieniu może ulec też układ immunologiczny kota.

Tauryna dla kota to także niezbędny związek, potrzebny do utrzymania wzroku kota

Tauryna dla kota to także niezbędny związek, potrzebny do utrzymania wzroku kota

W jaki sposób koty pozyskują taurynę w środowisku naturalnym?

Jak już wcześniej wspomniano, koty muszą dostarczać taurynę do swego organizmu wraz z pożywieniem, ponieważ same nie mogą jej wytwarzać w dostatecznych ilościach.

Gdzie można znaleźć taurynę?

Tauryna jest przede wszystkim składnikiem tkanek zwierzęcych. Jednak są też rośliny, które zawierają ten związek.

Rośliny zawierające taurynę

Chociaż tauryna w produktach roślinnych występuje w mniejszych ilościach, niż w produktach zwierzęcych, istnieją rośliny, które także posiadają w swym składzie ten związek chemiczny. Taurynę można znaleźć w dwóch gatunkach morskich wodorostów: listownicy japońskiej i krasnoroście. Niektóre nasiona roślin uprawnych także mogą zawierać taurynę. Owoce opuncji, soczewica i groch to następne rośliny, w których znaleźć można ten związek. 4-5 dniowe kiełki niektórych roślin zawierają zazwyczaj więcej tauryny niż ich nasiona. Wytłumaczyć to można umiejętnością syntezy tauryny poprzez kiełkujące rośliny, z aminokwasów siarkowych.

Produkty pochodzenia zwierzęcego zawierające taurynę

Głównym źródłem tauryny dla kota są jednak tkanki zwierzęce. Kot, jak wiadomo, jest typowym drapieżnikiem i mięsożercą. Wydaje się więc, że tauryna pochodzenia roślinnego, może się znaleźć w organizmie kota tylko przypadkiem – w naturalnych warunkach.

Dla kotów, żyjących na wolności, doskonałym źródłem tauryny będą myszy i szczury. Ich mózgi i wątroby posiadają duże ilości tego związku chemicznego.

Aby zapewnić odpowiednie ilości tauryny kotu, mieszkającemu w mieszkaniu razem z człowiekiem, należy karmić go najlepiej surowym mięsem, które ją zawiera. Będzie to mięso, pochodzące z mięśni, a także wątroby i serca. Może to być np. mięso drobiowe.

Warto wiedzieć, że duże ilości tauryny zawierają także niektóre skorupiaki i ryby. Również siara oraz mleko większości ssaków jest bogate w ten związek. Wyjątek stanowi mleko krowie. Nie zawiera ono większych ilości tauryny. Przy produkcji serów żółtych i twarogów, te ilości tauryny, które są obecne w mleku, przedostają się natomiast do serwatki. W ten sposób serwatka posiada więcej tauryny, niż inne produkty mleczne.

Głównym źródłem tauryny dla kota są jednak tkanki zwierzęce.

Głównym źródłem tauryny dla kota są jednak tkanki zwierzęce.

Zalecenia i wymagania odnośnie zawartości tauryny w karmach zwierzęcych

W Stanach Zjednoczonych istnieje Stowarzyszenie Amerykańskich Urzędników Kontroli Pasz (AAFCO). Zatwierdzone przez AAFCO produkty spożywcze dla kotów, powinny zawierać określone ilości tauryny. Wg standardów tego Stowarzyszenia, każda sucha karma dla kotów powinna zawierać 0,1% tauryny, natomiast mokra karma dla kotów – 0,2% tego związku. Przeprowadzone badania dostarczyły wyników, wg których zapotrzebowanie na taurynę wśród kotów wynosi 10 mg na 1kg masy ciała kota dziennie.

Podobnie w Europie istnieje Europejskie Stowarzyszenie Producentów Karmy dla Zwierząt Domowych (FEDIAF). Wg wytycznych FEDIAF, prawidłowy poziom tauryny w osoczu kota powinien wynosić powyżej 50-60 µmol/L, a w krwi całkowitej 200 µmol/L lub więcej.

Ilość tauryny w karmie mokrej powinna być większa niż w karmie suchej, ponieważ pożywienie poddane obróbce cieplnej skutkuje mniejszą zawartością tauryny w osoczu. Inaczej wyjaśniając, obróbka cieplna pożywienia wiąże się z mniejszą wrażliwością tauryny na rozkład bakteryjny w jelitach.

Normy, wskazane przez FEDIAF, zalecają ilość tauryny w następujących proporcjach:

  • dla kotów w okresie wzrostu i reprodukcji – minimum 0,63 g na 1000 kcal EM w karmie mokrej oraz minimum 0,25 g na 1000 kcal EM w karmie suchej; lub minimum 0,25 g na 100 g suchej masy (s.m.) w karmie mokrej oraz 0,10 g na 100 g s.m. w karmie suchej;
  • dla kotów dorosłych w oparciu o MER 100 kcal ME/kg0,67 – minimum 0,50 g na 1000 kcal EM w karmie mokrej oraz minimum 0,25 g na 1000 kcal EM w karmie suchej; lub minimum 0,2 g na 100 g s.m. w karmie mokrej oraz 0,10 g na 100 g s.m. w karmie suchej.

Tauryna dla kota a suplementacja diety kota

Należy podkreślić, że tauryna dla kota nie może być przedawkowana, jeśli pochodzi z naturalnych źródeł. Nie istnieje ilość tauryny pozyskanej w ten sposób, która byłaby szkodliwa dla organizmu. Jej nadmiar jest wydalany wraz z moczem.

Może się także zdarzyć, że z jakichś powodów, codzienne  pożywienie kota nie zawiera dostatecznej ilości tauryny. Na rynku karm i pożywienia, przeznaczonych dla kotów, istnieje wiele gotowych produktów żywieniowych, wzbogaconych o taurynę.

Istnieją również oddzielne suplementy diety dla kota, które zawierają tylko taurynę. Można taki suplement dodać do codziennego posiłku kota. Efekt stosowania suplementu może być szybko zauważalny. Najczęściej sierść kota staje się wyraźnie bardziej błyszcząca, silniejsza, posiada zdrowszy wygląd.

Pomimo, że nie ma badań, stwierdzających skutki uboczne nadmiernych ilości tauryny w organizmie, podczas suplementacji diety kota taką gotową tauryną, należy przestrzegać dawkowania, podanego na opakowaniu.

Jeśli kot jest chory na jakąkolwiek chorobę lub kiedy istnieją wątpliwości, czy można podać kotu suplement, należy skontaktować się z weterynarzem. W razie wspomnianych wyżej wątpliwości, zawsze można też próbować uzupełnić dietę kota w taurynę za pomocą naturalnych produktów, jak surowe mięso. Taurynę zawiera np. wołowina, jagnięcina, wieprzowina, białe ryby czy drób. Jeśli chodzi o drób, najwięcej tauryny zawiera mięso z indyka.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły