KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zachowanie kota przed śmiercią. Jak pomóc kotu w jego ostatnich chwilach?

Śmierć jest nieuniknioną częścią życia, ale może być trudno rozpoznać, kiedy ukochana osoba umiera. W przypadku kotów, oznaki zbliżającej się śmierci mogą być bardzo subtelne. Warto jednak nauczyć się je rozpoznawać. Sprawdź, jakie może być zachowanie kota przed śmiercią.

Śmierć jest trudnym przeżyciem. Niby na ogół człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że koty żyją krócej niż ludzie. Dlatego najpewniej w toku całego życia przyjdzie Ci pożegnać wszystkie Twoje koty – odejdą one bowiem szybciej od Ciebie. Jednak chociaż jest to wiedza całkiem powszechna, to jednak nie jest to coś, o czym myślisz na co dzień. Śmierć jest czymś abstrakcyjnym tak długo, jak długo jest tylko zagadnieniem czysto teoretycznym. A jednak z biegiem czasu śmierć staje się czymś najzupełniej realnym. Twój kot może odejść z wielu powodów – jeśli ma szczęście, to odejdzie spokojnie, z powodu podeszłego wieku, w spokoju i bez bólu. Jednak Twojego kota mogą dręczyć też rozmaite problemy. Może też zdarzyć mu się nieszczęśliwy wypadek. Śmierć nigdy nie jest czymś, na co można się przygotować. Zawsze jest też druzgocącym przeżyciem. Postaraj się jednak, by Twój kot odszedł godnie.

Koty są często skrytymi stworzeniami i nie zawsze łatwo jest powiedzieć, co myślą lub czują. Istnieją jednak pewne zachowania, które mogą wystąpić u kotów tuż przed śmiercią, które mogą dać nam wskazówkę, jak się czują.

Kot leżący pod kocem

Zachowanie kota przed śmiercią

Koty żyją maksymalnie kilkanaście lat. Oczywiście, są rekordziści, którzy przeżyli nawet ponad dwadzieścia lat, to jednak są to wyjątki potwierdzające regułę. Zresztą, nawet jeśli będziesz szczęściarzem i Twój kot przeżyje ponad dwadzieścia lat, to nadal jest tylko pewien wycinek Twojego życia. W końcu nadejdzie czas pożegnań.

Czasami śmierć jest czymś, czego się spodziewasz. Czasami jednak przychodzi niespodziewanie. Śmierć kota potrafi bardzo odbić się na psychice danego człowieka. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że to nic złego. Masz prawo do tego, by przeżywać emocje. Masz prawo przeżywać żałobę po śmierci kota i nie daj sobie tego odebrać. Nie daj sobie wmówić, że to coś złego, niewłaściwego czy dziwnego. Masz prawo przeżywać odejście swojego pupila.

Twoje cierpienie i żal po stracie mruczącego przyjaciela jest czymś normalnym. Jest też czymś, co dotyka o wiele więcej osób, niż myślisz. W końcu na przestrzeni lat bardzo zmieniło się podejście do zwierząt. Teraz dla wielu osób zwierzęta – w tym przecież właśnie też koty – to pełnoprawni członkowie rodzin. Spędzasz ze swoim kotem czas, bawisz się z nim, rozmawiasz i możesz ufać w to, że zawsze będzie gdzieś obok, gdy będziesz go potrzebował. To zupełnie normalne, że się przywiązujesz. To też zupełnie normalne, że tęsknisz za kotem, gdy odejdzie. Nawet jeśli doskonale wiedziałeś, że śmierć nadchodzi – masz prawo źle się czuć, masz prawo do wyrażania negatywnych emocji i przeżywania żałoby na swoich własnych warunkach. 

Leżący kot

Zanim kot odejdzie

Zanim jednak Twój kot odejdzie, powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by pomóc mu odejść godnie. Może się okazać, że będzie to wymagało od Ciebie podjęcia tej ostatniej, ostatecznej wręcz decyzji – o uśpieniu zwierzaka. Eutanazja może być dla Twojego zwierzaka szansą na to, by odszedł spokojnie i bez zbędnego cierpienia. Czasami naprawdę możesz zrobić już tylko to.

Tuż przed śmiercią zachowanie Twojego kota może się zmienić. Chociaż naukowcy skłaniają się jednak ku opinii, że koty nie rozumieją koncepcji śmierci i nie są w stanie przewidzieć tego, że umierają – nie rozumieją też, co to znaczy. Jednak w ich organizmie zachodzą wtedy zmiany. Zmiany te są wyczuwane przez kota, który zbliża się do kresu swojego życia. Budzą one strach. Zwierzak nie rozumie, co się dzieje, ale wie, że dzieje się coś złego. Dlatego jego zachowanie może ulec zmianie.

Może stać się wtedy agresywny, uciekać od ludzi, nawet posunąć się do ataku – na tyle, na ile pozwolą mu siły. Może też odganiać od siebie inne zwierzęta – nawet jeśli do tej pory żył z nimi w pełnej komitywie. Nie robi tego złośliwie. Boi się zmian i chce być sam, by samodzielnie się z tym uporać. Koty to w końcu drapieżniki. A każdy drapieżnik, gdy czuje, że jest osłabiony i dzieje się z nim coś złego chce na ogół zostać sam.

Dlatego też Twój kot może się chować w miejscach, które kojarzy dobrze i wie, że są dla niego bezpiecznym schronieniem. To zachowanie, które nakazuje mu instynkt i będzie za tym pragnieniem zapewnienia sobie bezpieczeństwa podążał. 

Zachowanie kota przed śmiercią może być jednak też zgoła odmienne. Koty to z jednej strony drapieżniki, a ten w obliczu zbliżającej się śmierci, w obliczu osłabienia chcą być same, ukryte bezpiecznie przed każdym ewentualnym zagrożeniem, przed którym nie będą w stanie się obronić inaczej.

Smutny kot

Chęć towarzystwa

Z drugiej strony jednak koty związane są z ludźmi od tylu lat, że ich zachowanie uległo pewnej zmianie. Twój kot może szukać Twojego towarzystwa w tych ciężkich dla siebie chwilach. Bądź przy nim. Bądź też ostrożny – koty przed śmiercią mogą być dużo bardziej wrażliwe na bodźce i nawet to, co uważały wcześniej za przyjemne, może być dla nich bolesne. To może być dla Ciebie bardzo trudne, ale jeśli kot przed śmiercią szuka Twojego towarzystwa, najlepszym, co możesz dla niego zrobić w tym trudnym okresie, jest być przy nim. Twój kot się boi, zrób wszystko, by nie musiał tego wszystkiego przechodzić samotnie.

Przeczytaj również: Zrozumieć kota, czyli mowa ciała kota

Jak wygląda agonia kota? Jak ją rozpoznać?

Gdy Twój kot zacznie umierać, zmieni się coś więcej niż tylko jego zachowanie. Zmiany będą zachodzić też w obrębie jego organizmu. Oczywiście, sytuacja inaczej wygląda, gdy zwierzak powoli odchodzi z godnością i ze starości, inaczej, gdy zabiera go choroba, a jeszcze inaczej, gdy umiera, bo uległ bardzo poważnemu wypadkowi. 

Jednak agonia kota jest czymś, czego nie przeoczysz, nawet gdy kot będzie odchodził spokojnie ze starości, jeśli tylko będziesz go bacznie obserwował w ostatnich chwilach. Z całą pewnością w tych chwilach, gdy śmierć nadchodzi, może nie mieć już w ogóle apetytu. O ile w przypadku psów czy innych zwierząt zdarzają się głodówki i nie ma w tym wszystkim nic złego, tak w przypadku kotów już całodniowa głodówka jest czymś bardzo niepokojącym. 

Kot, który umiera, nie będzie miał apetytu. Będzie chciał spać. Będzie chciał spać coraz więcej i coraz dłużej. Zaprzestanie też pielęgnacji swojego futra. Wtedy już będziesz wiedzieć, że sprawa jest poważna. Koty to bardzo czyste i higieniczne zwierzęta. Normalnie poświęcają na to całkiem sporo czasu w ciągu dnia. Jeśli Twój kot przestanie to robić, jego futro będzie coraz brudniejsze i w coraz większym nieładzie, to znak, że dzieje się coś bardzo złego z Twoim czworonożnym przyjacielem. To może być nawet znak tego, że właśnie umiera.

Kot nie ma apetytu

Zmiany w organizmie kota

Tuż przed śmiercią też z całą pewnością będzie coraz bardziej spadać temperatura ciała Twojego kota, przez co zwierzakowi może być zimno. Temperatura ciała zdrowego kota jest wyższa od temperatury ciała zdrowego człowieka. To właśnie dlatego, gdy Twój kot się do Ciebie przytula, jest Ci tak ciepło i przyjemnie. Zbliżająca się śmierć i agonia to jednak czas, w którym zaburzeniu ulegają wszystkie funkcje organizmu. Coraz bardziej będzie spadać też temperatura. Najszybciej odkryjesz to wtedy, gdy dotkniesz kocich łapek albo uszu. Kotek, któremu będzie zimno przed śmiercią, będzie próbował się jeszcze na różne sposoby ogrzać – kładąc się tam, gdzie będzie mu najcieplej.

W końcu zwierzak może dostać też drgawek. Drgawki u kota przed śmiercią to już ostateczny sygnał tego, że śmierć nadchodzi i zjawić się może w każdym momencie i jest kwestią najwyżej kilku godzin. Pomiędzy atakami drgawek może dochodzić do utraty przytomności. Z każdym kolejnym atakiem kot będzie coraz dłużej dochodził do siebie i będzie coraz bardziej osłabiony. Może też być zupełnie przytomny, ale całkowicie przestać reagować na bodźce.

W końcu zwierzak będzie miał też coraz słabszy puls. Jego serce słabnie, płuca też przestają pracować tak dobrze, dlatego częstotliwość oddechów będzie coraz mniejsza, aż w końcu kot nabierze swój ostatni oddech w życiu i odejdzie. Jak widzisz, umieranie to proces, który może zająć kotu dłuższy czas. Jeśli ma szczęście, będzie odchodził tak bardzo komfortowo, jak to tylko możliwe. W wielu przypadkach temu szczęściu możesz pomóc, ofiarując kotu najlepszą możliwą opiekę.

Przeczytaj również: Muzyka relaksacyjna dla kota – jakie brzmienie polubi Twój mruczek?

Zachowanie kota przed śmiercią – jak pomóc zwierzakowi?

Wiesz już, jak wygląda agonia kota. Wiesz już, że śmierć to proces, który może potrwać – czasami rozciąga się nawet do kilku dni, podczas których coraz bardziej zmienia się zachowanie Twojego kota i coraz większemu pogorszeniu ulegają funkcje życiowe kota. Czy możesz coś wtedy zrobić dla Twojego czworonożnego przyjaciela? Zdecydowanie tak!

Możesz sprawić, że zwierzak będzie odchodził w najlepszych dla siebie warunkach. Nie pokonasz śmierci, ona w końcu nadejdzie. Możesz jednak zadbać o to, by Twój kot odchodził komfortowo. To dla niego ważne. Koty nie znają, co prawda, koncepcji śmierci i przemijania ku wieczności. Naukowcy są co do tego zgodni. Całkowicie zgodni są też jednak w twierdzeniu, że kot nie zna koncepcji śmierci i nie rozumie, że umiera, a śmierć jest czymś ostatecznym – to jednak wie, że dzieje się z nim coś złego. Wyczuwa zmiany w swoim organizmie i wie, że to są złe zmiany. Jeśli do tego czuje sporo bólu, może być bardzo zdezorientowany i przestraszony, wręcz przerażony tym, co się z nim dzieje.

Wtedy instynkt będzie mu kazał szukać bezpiecznej, ciepłej kryjówki z dala od innych. Może też nakazywać mu poszukać wsparcia u Ciebie – w końcu Twój kot Ci ufa. A czy możesz coś zrobić w tym trudnym okresie?

Kot u weterynarza

Przygotuj miejsce

Z całą pewnością możesz zadbać o bezpieczne schronienie dla Twojego kota. Dobre legowisko nie tylko pozwoli mu czuć się komfortowo i ułożyć się tak wygodnie, jak to tylko możliwe. Da mu też tak potrzebne poczucie bezpieczeństwa.

Koty to bardzo czyste zwierzęta, dlatego bardzo dbają o stan swojego futra i starannie wybierają miejsce, w którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Umierający kot wcale nie będzie miał głowy, by się tym zająć. Nie pozwól mu jednak leżeć we własnych odchodach – Twój przyjaciel z całą pewnością na to nie zasługuje. Jak mu możesz pomóc? Wybierając odpowiednie podkłady higieniczne, które pozwolą Ci utrzymać legowisko w czystości. Możesz też sięgnąć po specjalne pieluchy dla zwierząt, ale tu musisz zachować pewną ostrożność – w końcu koty, które umierają, są bardzo wrażliwe na bodźce. A to z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której niechcący sprawisz swojemu zwierzakowi zupełnie niepotrzebny ból.

Gdy Twój kot marznie przed śmiercią – a to bardzo prawdopodobny scenariusz, jego serce nie będzie pompować krwi już tak wydajnie, przez co temperatura ciała będzie spadać – zadbaj o jego komfort termiczny. Daj mu kocyk, którym go okryjesz, podkręć ogrzewanie w okresie grzewczym czy w końcu daj kotu termofor, do którego będzie mógł się przytulić i w ten sposób ogrzać. Gdy będzie mu ciepło, śmierć będzie dla niego mniej straszna.

Czasami jednak najlepszym, co możesz zrobić, jest zdecydowanie się na eutanazję. To ostateczny krok, przed którym wielu opiekunów zwierząt się wzbrania, jednak jeśli alternatywą jest pozwolenie kotu, by odchodził w cierpieniach – dużo lepszym dla niego wyjściem będzie skrócenie tych cierpień. Zostań wtedy przy kocie. Nie pozwól mu odchodzić w otoczeniu obcych ludzi. On naprawdę bardzo potrzebuje Twojego towarzystwa w tych ostatnich chwilach.

Cytat właściciela kota

Zachowanie kota przed śmiercią – podsumowanie

Twój kot przed śmiercią może zacząć chować się przed światem – jak każdy drapieżnik, który czuje się osłabiony i bezbronny w obliczu ewentualnego zagrożenia. Może też chcieć spędzać ten czas z Tobą – jeśli był do Ciebie bardzo przywiązany, będzie szukał schronienia i poczucia bezpieczeństwa właśnie w Twoim towarzystwie.

Śmierć kota zawsze jest ogromnym przeżyciem. Masz prawo być smutnym z tego powodu. Zanim jednak dasz upust swoim emocjom, zadbaj o to, by w tych ostatnich chwilach Twojemu kotu niczego nie zabrakło.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Zachowanie kota przed śmiercią. Jak pomóc kotu w jego ostatnich chwilach?”

  1. Za "Teczowym mostem " pisze:

    Dziekuje za wspanialy a przede wszystkim za bardzo pomocny i wyczerpujacy artykul ktorego szukalam.
    Wlasnie siedze zaplakana przy mojej kochanej 15letniej Kici glaszczac ja aby ulzyc jej i pomoc przejsc na druga strone „teczowego mostu”….
    Teraz juz wiem ze moja Maxunia powoli przygotowuje sie do swojej przygotowujac sie do swojej ostatniej w jej zyciu podrozy zegna sie ze mna w bardzo subtelny sposob. Woli spac niz jesc, woli nie pic by nie uzywac kuwety….Swoja glowke polozyla na mojej dloni abym mogla ja glaskac a nie wycierac lzy ktore kapia z moich policzkow…Serce kraje mi sie z bolu bo mam wreszcie czas aby przywolac w pamieci nasze wspolne dnie i noce ktore dawalysmy sobie w prezencie …Kiciuniu bedzie mi Ciebie brakowalo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły