KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oswoić kota z psem?

 Posiadanie psa i kota pod jednym dachem jest możliwe, co więcej może przynieść wiele radości. Trudno się dziwić, że coraz więcej opiekunów psów, decyduje się na adopcję kota. Nawet jeśli dziś nie jesteś zwolennikiem powiększanie psio – kociej rodziny. Przeczytaj ten artykuł. Życie jest przewrotne, dlatego nigdy nie mów nigdy. Z myślą o opiekunach psów i kotów przygotowaliśmy krótki poradnik jak przedstawić psa kotu i odwrotnie.  Zawarte w nim informację pozwolą Ci w łatwy i bezpieczny sposób wprowadzić nowego członka do waszego stada.

Zapoznanie kota z psem – dopasowanie zwierząt

Podobnie jak w świecie ludzi, tak i zwierząt istnieją różne charaktery. Twój zwierzak nie musi wszystkich lubić, co więcej może mieć pewne predyspozycję do zachowań, które wykluczają go z roli przyjaciela kota. Takim przykładem są psy z grupy szpiców. Psy pierwotne ( Akita, Wilczarz, Husky, Malamut), mają bardzo głęboko zakorzeniony instynkt myśliwski, nakazujący im polować na wszystko, co się rusza. Jeśli chcemy kupić kota do domu takiego psa – nie jest to dobry pomysł. Chyba, że chcemy mieć scenę jak z reklamy towarzystwa ubezpieczeniowego, w której kot i pies tak gonią po kuchni przy okazji ją demolując!

akita nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kota

akita nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kota

Kot i pies mogą żyć pod jednym dachem bez wojen, pod warunkiem że dokładnie przemyśleliśmy naszą decyzję oraz umiejętnie dopasowaliśmy zwierzaki do siebie. Jak tego dokonać? Najprostszym rozwiązaniem będzie adopcja kota/psa który w przeszłości miał do czynienia z innym gatunkiem. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Bardzo częsty domy tymczasowe, posiadają pod swoją opieką nie tylko psy, ale koty, świnki, czy ptaszki. Wobec tego od początku zwierzę jest przyzwyczajane do obecności takich towarzyszy.  Adoptując psa/kota z takiego multi domu mamy ułatwiony start. Ponadto czasem schroniska posiadają podobne informacje np: od poprzednich właścicieli. To również bardzo ułatwia sprawę.

Co zrobić kiedy chcemy kupić kotka z hodowli a pies jest już z nami kilka lat?

Pierwsze, co musimy zrobić, to zadać sobie pytanie czy nasz pies lubi towarzystwo innych zwierząt. Najlepiej jest sprawdzić reakcje naszego zwierzaka poprzez zaaranżowanie spotkania w domu z kotem.

Uwaga nie aranżujmy takiego spotkania, jeśli kot boi się psów! Lepiej poszukać na forum dla psiarzy, czy kociarzy na FB osobę która oferuje taką „koleżeńską” usługę.

Jeśli nasz pies nie interesuje się kotami, nie goni ich, ani nie chce ich zjeść – to możemy zacząć poszukiwania naszego wymarzonego kota. To bardzo ważne, aby przed adopcją/ zakupem sprawdzić predyspozycję naszego zwierzaka. Ponadto jeśli nasz pies uwielbia aportować i gonić wszystko co się rusza, w chwili gdy adoptujemy kota uciekającego – w domu może być „wesoło”/ Trzeba będzie oduczyć psa gonienia kota, a to nie jest łatwy i krótki proces. Lepiej zrobimy, gdy wybierzemy pewnego siebie kota, który nie będzie uciekał przed psem.

Zapoznanie kota z psem

Bez względu na to czy aranżujesz spotkanie kota z psem, czy psa z kotem powinno się je przeprowadzać etapami, rozłożonymi na dni, a nawet tygodnie. Zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, co do reakcji naszych zwierząt.

1. Zapoznanie z zapachem. Na początku zamknij kota w bezpiecznym pomieszczeniu np: w łazience. Następnie wprowadź psa do domu kota. Uwaga pies musi być na smyczy, jakby mu przyszło do głowy zajrzeć do łazienki i wystraszyć kota to nici z  naszego misternego planu.

2. Pozwól swojemu psu zapoznać się z zapachem kota, niech powęszy po domu, zapozna się z kocim drapakiem, itp. Następnie wyprowadź psa z pomieszczenia i wpuść kota, niech rezydent oswoi się z zapachem psa.

Zapoznanie kota z psem  – kolejny etap

  • Dopiero po kilku dniach oswajania z zapachem, dajesz kotu możliwość spotkania psa. Jednak nadal jest to bardzo ograniczone spotkanie. Ze względu na bezpieczeństwo kota i psa. Najlepiej pazurzastego włożyć do transportera, a psa wprowadzić na smyczy. Jeśli boimy się reakcji psa, możemy dodatkowo zabezpieczyć kota przed pogryzieniem. Wówczas najlepiej założyć psu kaganiec. Jednak i tutaj mała uwaga. Jeśli założenie kagańca na psi pysk wywołuje w nim agresję, frustację, zdenerwowanie. Zrezygnuj z takiej pomocy. Wystarczy, że wprowadzisz psa na smyczy. Czasem wprowadzenie kagańca może być dodatkowym czynnikiem, który wywoła stres u Twojego psa, a stąd krótka droga do zachowań agresywnych.

  •  Nie pozwól psu na popełnienie błędów, to znaczy nie wprowadzaj go z nastawieniem szukaj kota! Wprowadź psa na smyczy, mów do niego spokojnym tonem, albo lepiej zainteresuj go smakołykami, czy zabawką.
  • Niech jedna osoba wyjmie kota z transportera, a druga nadal skupia uwagę psa na sobie poprzez rzucanie smakołyków na podłogę czy zabawę. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj pokazanie psu nowej zabawki, np: sznura.

6. Jeśli mimo Twoich prób pies jest tak żywo zainteresowany kotem i ciągnie w jego stronę i warczy. Niestety, ale musisz wyprowadzić psa. Takie spotkanie jest zbyt stresujące dla kota, a pies jest na nieodpowiednim poziomie energetycznym.

7. Jeśli pies zachowuje spokój, możesz wyjąć kota z transportera i ułożyć na kolanach. Jeśli widzisz, że obecność kota nie robi wrażenia na Twoim psie, możesz pozwolić mu się zbliżyć się do kota. Uwaga/;  jeśli nie jesteś pewny jak zachowa się pies, załóż mu kaganiec). Z drugiej strony jeśli boisz się o kota, trzymaj go dalej w transporterze.

Po kilku dniach oswajania psa z kotem, gdy widzisz że zachowują się wobec siebie normalnie. Możesz postawić kota na podłodze, a psa nadal wprowadzić na smyczy. Jeśli pies nie chce kota gonić, możesz zacząć puszczać je luzem. Początkowo nie zostawiaj zwierząt samych w jednym pomieszczeniu.

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i zwierzaków. Jeśli nie czujesz się pewnie, albo nie masz dostarczającej wiedzy na temat zachowania zwierząt. Lepiej zrobisz gdy poprosisz specjalistę o pomoc w zapoznaniu zwierząt. Na etapie zapoznania bardzo ważne jest umiejętne rozpoznawanie sygnałów uspokajających oraz objawów stresu kota, oraz psa. Odwołuje Tutaj do tematu: Sygnały uspokające, mowa ciała kota, o których pisałam na blogu.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły

Kot bengalski jak tygrys

Kot jak tygrys

Nie możemy zaadoptować tygrysa, bo to dziki kot, który najlepi...