KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zdarte poduszki u psa – co robić?

Jesteś właścicielem psa? Z pewnością nie raz przyglądałeś się delikatnym poduszkom na podeszwach jego łap. Opuszki psich łapek, z uwagi na stały kontakt z podłożem, są często narażone na otarcia i skaleczenia. Co robić, gdy zauważymy zdarte poduszki u psa?

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Zdarte poduszki u psa – przyczyny

Psie łapy nie bez powodu wyposażone są w poduszki. Ich głównym zadaniem jest amortyzacja. Gdy zwierzak biega oraz skacze, zapobiegają urazom kości oraz kontuzjom. Dodatkowo poduszki stabilizują ciało psa podczas ruchu i chronią go przed ślizganiem się na gładkiej powierzchni. Izolują łapy od podłoża co ma szczególnie duże znaczenie podczas zimniejszych pór roku. Z kolei w gorące dni, pies lepiej znosi upały, dzięki umiejscowionym na poduszkach łap gruczołach potowych. Poduszki to jednak bardzo wrażliwa część ciała. Czasami wystarczy odrobina nieuwagi, by doszło do otarcia lub skaleczenia. 

zdarte poduszki u psa

Popękane poduszki u psa – dlaczego do tego dochodzi?

By doszło do uszkodzenia poduszek, wcale nie musi się wydarzyć nic szczególnego. Wystarczy, że pies podczas biegania zahaczy o leżący na ziemi, ostry przedmiot, przejdzie się po nagrzanym asfalcie lub chodniku posypanym solą. Skaleczenie może się też pojawić w wyniku nieostrożności podczas szalonych zabaw. Nie da się zupełnie wyeliminować zagrożenia takim urazem. Jeżeli jednak chcesz oszczędzić swojemu podopiecznemu nieprzyjemnych doznań, pamiętaj o pewnych środkach ostrożności:

  • Podczas upałów asfalt i beton nagrzewa się do naprawdę wysokich temperatur! Jeśli chodzisz w butach, to tego nie odczujesz, jednak wystarczy, że w gorący dzień postawisz na chwilę bosą stopę na chodniku natychmiast doznasz dyskomfortu. Oparzenia na podeszwach łap, to nic przyjemnego! Na letnie spacery lepiej wybrać się do lasu lub parku, tam, gdzie zwierzę może swobodnie przemieszczać się w cieniu i po miękkim podłożu. Jeśli nie masz możliwości pójścia w takie miejsce na dłuższą przechadzkę wybierzcie się wcześnie rano lub wieczorem, gdy temperatura powietrza jest niższa.
  • W zimie unikaj spacerów po chodnikach posypanych solą! Długotrwałe chodzenie po niej przesusza i podrażnia skórę na poduszkach, sprawiając, że zaczyna ona piec, swędzieć i pękać. Dodatkowo uszkodzenia, do których dostanie się sól, są naprawdę bardzo bolesne!
  • Masz ochotę na szalone zabawy z psem? Najpierw sprawdź, czy w wybranym miejscu nie walają się kawałki szkła, kanciaste odłamki przedmiotów lub ostre kamienie. Takie podłoże jest niebezpieczne. Jeśli pies z dużą prędkością wbiegnie na wystający z ziemi zaostrzony odłamek, rana może być na tyle głęboka, że konieczne będzie założenie szwów!

zdarte poduszki u psa 5

Pękające poduszki łap u psa a dieta 

Nie od dziś wiadomo, że zdrowe odżywianie to zdrowy organizm. Odpowiednio skomponowana, dobrze zbilansowana dieta sprawia, że psy chorują rzadziej, a jeśli już dojdzie do zakażenia, to układ odpornościowy potrafi sprawnie się z nim uporać. Nie inaczej jest w przypadku urazów. Pies, którego posiłki dostarczają wszystkich niezbędnych witamin oraz składników odżywczych, jest w stanie regenerować się o wiele szybciej. Chcesz, by Twój przyjaciel jak najszybciej powrócił do zdrowia? Wybierz karmę o dużej zawartości mięsa, pozbawioną szkodliwych konserwantów i chemicznych substancji „poprawiających” smak — na przykład Fitmin Dog For Life Adult All Breeds.

zdarte poduszki u psa. Produkt 1

Nie każdy opiekun psa wie o tym, że niedobory witaminowe same w sobie mogą powodować problemy z opuszkami psich łap! Niedostateczna ilość przyswajanych minerałów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że naskórek na poduszkach staje się silnie zrogowaciały i nadmiernie przesuszony, co znacznie zwiększa jego skłonność do otarć i pękania. Jeśli więc łapy Twojego psa często są w złym stanie przyjrzyj się jego diecie. Być może warto sprawdzić, czy na pewno jadłospis jest ułożony prawidłowo?

Sprawdź także: Czy pies może jeść ryż? Ryż w diecie czworonoga

Zdarte poduszki u psa – objawy

Skaleczenie lub otarcie poduszek łap jest raczej niegroźnym urazem jednak nie zmienia to faktu, że jednocześnie należy do bardzo bolesnych przypadłości. Utrudnia komfortowe poruszanie się i negatywnie wpływa na samopoczucie czworonoga. Jak zauważyć, że pies cierpi z powodu rany na poduszce łapy?

Zdarte poduszki u psa – nie przeocz tych objawów!

Zdarte poduszki łap u psa są na tyle dokuczliwą dolegliwością, że czworonóg nie będzie w stanie jej ukrywać. Zwracając uwagę na zachowanie swojego podopiecznego, z pewnością zauważysz, że coś jest nie tak. W końcu jako jego właściciel, znasz go najlepiej! Po czym można więc rozpoznać popękane poduszki u psa?

  • Utykanie podczas chodzenia opieranie ciężaru ciała na skaleczonej podeszwie łapy jest bardzo bolesne. Pies będzie starał się uniknąć tego na tyle, na ile tylko jest to możliwe. Jeżeli uszkodzone są podeszwy więcej niż jednej łapy, sposób stawiania kroków stanie się nierównomierny, a zwierzę będzie przemieszczało się znacznie wolniej, niż normalnie. Czworonóg może utykać naprzemiennie raz na jedną, raz na drugą łapę, lub też wykazywać ogólną niechęć do przemieszczania się   zwłaszcza po twardej lub szorstkiej powierzchni. 
  • Podrażnione poduszki łap stają się zaczerwienione i spuchnięte. Może pojawić się wysięk, płyn surowiczy, ropa lub krew. 
  • Pies zaczyna intensywnie wylizywać uszkodzone miejsca próbuje w ten sposób złagodzić ból! 
  • Gdy chcesz obejrzeć zranienia z bliska, zwierzę odsuwa się, wyrywa Ci łapę z rąk, piszczy, a nawet groźnie warczy. Wszystko dlatego, że podrażniona poduszka boli przy najlżejszym nawet dotyku. 
  • Pies może zostawiać ślady na podłodze po jego przejściu widoczne stają się wilgotne zabrudzenia w kolorze ropy lub krwi.
  • Czworonóg traci ochotę na zabawy, staje się markotny i najchętniej spędza czas na leżeniu. Często przysiada z podkuloną łapką, może też ją podgryzać. 

zdarte poduszki u psa 3

Czy zmiany na poduszkach łap mogą świadczyć o poważnej chorobie?

Uszkodzenia na poduszkach łap psa zazwyczaj wynikają z urazów, które powstają w wyniku wypadków lub nieuwagi. Jeśli jednak ta przypadłość przytrafia się Twojemu podopiecznemu wyjątkowo często, nie jesteś w stanie określić jej przyczyny, a zmiany wyglądają nietypowo — być może trzeba przyjrzeć się temu dokładniej. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u weterynarza: takie dolegliwości mogą być objawem poważniejszych chorób. 

Pododermatitis to zapalenie skóry opuszek palcowych, które jest dość częstą chorobą dermatologiczną. Może być wywołane różnymi czynnikami, a głównym objawem jest uporczywy świąd w zmienionych chorobowo miejscach oraz pojawiające się na opuszkach łap krostki, guzki i owrzodzenia. Może także dojść do ropnego zapalenia palców i przestrzeni międzypalcowych. Leczenie tej choroby prowadzi się na podstawie badania mikrobiologicznego, które umożliwia identyfikację jej konkretnej przyczyny.

Pęknięcia na poduszkach, z których sączy się wydzielina, mogą być także objawem chorób autoimmunologicznych. Jedną z nich jest pęcherzyca liściasta, zwana także chorobą twardej łapy”. Podobne zmiany pojawiają się przy nosówce. Problemy z poduszkami łap mogą być również wywołane alergią która wyjątkowo często manifestuje się poprzez problemy ze skórą. A może Twój pies jest uczulony na składnik kosmetyku, którego używasz do mycia i pielęgnacji jego łap? Możliwych rozwiązań jest naprawdę wiele!

zdarte poduszki u psa 2

Jak postępować, gdy zauważysz pękające poduszki u psa?

Stało się poduszka na łapie Twojego czworonoga uległa uszkodzeniu. Jak należy zachować się w takiej sytuacji? Wizyta w gabinecie weterynaryjnym nie zawsze jest konieczna. musisz jednak wiedzieć, w jaki sposób udzielić zwierzęciu pierwszej pomocy. 

Popękane poduszki u psa – pierwsza pomoc

Zdarte poduszki u psa są dla zwierzaka wyjątkowo bolesną i nieprzyjemną dolegliwością. Nawet niewielkie otarcie, jeśli jest umieszczone na podeszwie łapy, będzie sprawiało dyskomfort przy każdym kroku. Widzisz, że Twój pupil cierpi? Istnieją pewne sposoby na to, byś mógł przynieść mu nieco ulgi. 

Zimny okład nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, jak bardzo chłodny okład przyłożony na bolesne miejsce łagodzi przykre dolegliwości. Świetnie sprawdzą się zwykłe kostki lodu, jednak nie układaj ich bezpośrednio na psim ciele! Owiń lód czystą ściereczką kuchenną lub innym kawałkiem materiału. 

Preparat odkażający zanieczyszczenia sprzyjają zakażeniom, utrudniają gojenie się ran i nasilają dolegliwości bólowe. Trudno jednak ich uniknąć, gdy rana znajduje się na podeszwie łapy! Dbaj więc, by skaleczone miejsce było regularnie przemywane i dezynfekowane za pomocą specjalnego środka.

Możesz wykorzystać na przykład preparat łagodzący skutki zakażeń Over Zoo, który działa przeciwgrzybiczo, wspomaga naturalną barierę ochronną skóry i wspiera regenerację uszkodzonego nabłonka. Świetnie sprawdzą się też środki takie jak Octenisept, unikaj natomiast wody utlenionej oraz produktów na bazie alkoholu. Choć faktycznie mają one właściwości odkażające, to jednocześnie podrażniają uszkodzone tkanki, a ich stosowanie sprawia zwierzęciu niepotrzebny ból. 

zdarte poduszki u psa. Produkt 2

Opatrunek najlepiej sprawdzi się jałowy gazik oraz bandaż. Pamiętaj, aby zmieniać go regularnie! Jeśli rana mocno krwawi, to natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, bo być może konieczne będzie założenie szwów. Jeżeli uszkodzenie wygląda na niegroźne – bacznie obserwuj stan łapy, przyglądając się, czy nie zaczyna ona wyglądać niepokojąco. W czasie, gdy pies wypoczywa, leżąc staraj się zapewnić dostęp powietrza do rany.

Pękające poduszki u psa – wizyta w gabinecie weterynarza

Zraniona poduszka nie wygląda dobrze? Nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Nawet niewielka rana może być groźna, jeżeli dojdzie do zakażenia! Lekarz dokładnie oczyści skaleczenie, zdezynfekuje je i zobaczy, w jakim stanie jest łapa Twojego podopiecznego. Założy także opatrunek, który ułatwi gojenie. Psie palce zostaną odseparowane od siebie za pomocą waty, a bezpośrednio na otarciu umieszczona będzie gaza, która doskonale wchłania sączące się wydzieliny oraz krew. Jeżeli psie pazury są dość długie, weterynarz prawdopodobnie nieco je skróci. Następnie owinie łapę bandażem, który przymocuje za pomocą plastra lub też zabezpieczy łapę specjalnym psim butem. 

Zobacz również: Ślepy pies – jak żyć z niewidomym zwierzakiem?

Opatrunek należy zmieniać codziennie! Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób zrobić to poprawnie poproś specjalistę o konkretne wskazówki. Stosowanie opatrunków powinieneś kontynuować do czasu, aż rana całkowicie się wygoi. Zazwyczaj trwa to około dwóch tygodni, choć czas gojenia jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Pielęgnacja rany to coś, co możesz robić w domu samodzielnie. Jeżeli jednak zauważysz, że otarcia nie leczą się prawidłowo lub wyglądają niepokojąco udaj się na wizytę kontrolną w lecznicy. Gdy opatrunek nie jest już konieczny, jednak gojąca się tkanka nadal jest bardzo wrażliwa i sprawia psu widoczny dyskomfort – sięgnij po specjalną maść ochronną. Regenerację organizmu możesz także wspomóc, podając czworonogowi witaminy i suplementy diety — na przykład gotowy zestaw wspomagający regenerację marki Vetosan.

zdarte poduszki u psa. Produkt 3

Co myślą właściciele psów?

Zdrowie Twojego czworonoga powinno zawsze być na pierwszym miejscu! Jeżeli zauważysz zdarte lub skaleczone opuszki łap zadbaj, by dokładnie oczyścić i opatrzyć uszkodzenia. Daj swojemu podopiecznemu czas na regenerację, a jeśli gojenie nie przebiega prawidłowo, to jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem. Pękające poduszki u psa to stosunkowo częsty problem, jednak można mu w pewien sposób zapobiegać. Zachowaj ostrożność podczas zabaw i spacerów oraz stosuj pełnowartościową dietę i środki pielęgnujące do wrażliwych części psich łapek. Zajrzyj do naszego sklepu Apetete – znajdziesz tam produkty, które pomogą Ci zadbać o Twojego czworonożnego przyjaciela jeszcze lepiej!

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły