KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ślepy pies – jak żyć z niewidomym zwierzakiem?

Twój pies stracił wzrok nagle, a może od pewnego czasu widział coraz gorzej? Nawet jeśli ślepy pies urodził się już bez zdolności widzenia, potrzebuje specjalnego traktowania. Sprawdź, jak żyć z niewidomym psem, aby zapewnić mu komfort do końca życia.

Ślepota u psa może rozwijać się przez dłuższy czas, towarzyszyć pupilowi od urodzenia albo być nagłą utratą wzroku. W każdym z tych przypadków ważne jest działanie opiekuna wraz z współpracą z lekarzem, behawiorystą oraz domownikami. Pozwoli ono zadbać o komfort czworonoga w tym niełatwym dla niego czasie. Trzeba bowiem brać pod uwagę, że ślepy pies też musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i często jest to dla niego mylące i bardzo trudne. Potrafi także wprowadzić zwierzę w szok, całkowicie zmienić jego tryb życia. Sprawdź, jak o niego zadbać i jak żyć z niewidomym zwierzęciem.

rabat fitmin

Ślepota u psa – przykry los czworonoga

Gdy pies nagle traci wzrok, każdy opiekun jest zaniepokojony. Nawet stopniowa utrata możliwości widzenia jest przyczyną stresu – zarówno opiekuna, jak i zwierzęcia. Sprawdź, w jakich przypadkach pojawia się ślepota u psa, jakie są jej przyczyny i co można z tym zrobić.

Pies opierający głowę na dłoni właściciela.

Kiedy pies traci wzrok nagle – ślepota nagła

Jednym ze stanów, przez który pies może stracić wzrok, jest ślepota nagła. Oznacza to, że zdolność widzenia postępuje bardzo szybko, nawet z dnia na dzień czy z minuty na minutę. Do podstawowych przyczyn, przez które pies nagle traci wzrok, należy jaskra – pierwotna albo wtórna, o wiele rzadsza, wynikająca na przykład ze zwichnięcia soczewki. W takim przypadku bardzo ważne jest szybkie zareagowanie na zmianę, polegające na jak najszybszej wizycie w gabinecie lekarskim, bo możliwe jest leczenie i przynajmniej częściowe przywrócenie psu widzenia.

Ślepy pies może cierpieć również na odwarstwienie siatkówki albo nagłe stany zapalne w obrębie błony naczyniowej oka. Do obu tych chorób predysponowane są konkretne rasy, dlatego warto sprawdzić, czy przodkowie Twojego psa przypadkiem na chorowali na jedno z tych schorzeń. Na niektóre – a konkretniej, na gen ich nosicielstwa – da się wykonać badania genetyczne (takie badania powinni mieć wykonane przodkowie naszego rasowego psa, a odpowiednie certyfikaty być do wglądu przy zakupie szczenięcia z certyfikowanych hodowli ZKwP/FCI). Może dojść też do krwotoku, zarówno w obrębie ciała szklistego, jak i siatkówki.

Ciekawym, coraz częściej diagnozowanym przypadkiem, jest SARDS. Jest to stan, w którym pies nie tylko nagle traci wzrok, ale również ma inne objawy. Ślepota u psa współwystępuje wówczas m.in. ze znacznym otłuszczeniem organizmu, w tym organów wewnętrznych, a także zwiększoną częstotliwością oddawania moczu i dużym pragnieniem i apetytem. Tło tej choroby nie jest do końca znane.

Ślepy pies.

W końcu niewidomy pies może cierpieć na stany zapalne nerwów wzrokowych, które są wynikiem na przykład urazu albo nowotworu. Na podobnej zasadzie może dochodzić do uszkodzenia rogówki, choć tutaj podłoże może być również infekcyjne, np. wirusowe albo bakteryjne. W każdym z wypadków, kiedy podejrzewamy, że nasze zwierzę straciło wzrok, niedowidzi, ma problem z poruszaniem się w szczególności po nowych miejscach, należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

Przeczytaj również: Lamblia u psa – jak ją leczyć?

Ślepota jako efekt chorób i starzenia

Najczęściej jednak zdarza się, że ślepy pies traci wzrok stopniowo. Najpierw zaczyna widzieć mniej, co jeszcze nie jest zauważalne dla opiekuna. Z czasem stan ten się pogłębia. Każde tempo pogłębiania zmian, powinno Cię zaalarmować, bo może świadczyć na przykład o cukrzycy. Mowa tutaj o zaćmie, która występuje zarówno jako choroba wieku starszego i stan przewlekły, jak i w formie szybko postępującej utraty wzroku.

Inną chorobą, do której predysponowane są konkretne rasy, jest PRA, czyli postępujący zanik siatkówki. Schorzenie to może przebiegać w różny sposób, jednak zawsze prowadzi do znacznego pogorszenia widzenia, a nawet całkowitej utraty wzroku przez psa. Celem zniwelowania występowanie w.w. schorzenia u psów jest badanie każdego reproduktora oraz suki hodowlanej przed przystąpieniem do rozrodu. 

Pies ślepy od urodzenia

W rzadkich przypadkach zdarza  się, że pies – na skutek wady genetycznej albo uszkodzenia w okresie rozwoju płodowego – może cierpieć na problemy ze wzrokiem już w chwili urodzenia. Nie sposób tego jednak stwierdzić od razu, bo szczenięta z zasady rodzą się z zamkniętymi oczami i ich wzrok jest na początku bardzo kiepski. Z czasem, gdy u innych szczeniąt następuje intensywny rozwój, u szczeniaka ślepego może być on porównywalnie gorszy. Szczenię ma problem z odczytywaniem sygnałów wysyłanych mu przez braci i siostry, zdecydowanie wolniej trafia do pokarmu, a także obija się o przedmioty i ma problem z poruszaniem się.

Ślepy pies – skąd wiadomo, że pies traci wzrok?

Skąd masz wiedzieć, że pies traci wzrok? Objawy są zwykle zauważalne już w tym stadium, w którym ślepota jest u psa bardzo zaawansowana. Jest jednak grupa kwestii, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Jak sprawdzić, czy pies jest ślepy?

Wygląd gałki ocznej

Jak najwyraźniej objawia się ślepota u psa? Objawy obejmują przede wszystkim zmieniony wygląd gałki ocznej. Niekiedy jest ona w całości biała albo niebieska. W innych przypadkach w miejscu soczewki pojawia się biaława mgła przypominająca zasłonę. To jeden z pierwszych objawów, które mówią o tym, że pies stracił zdolność widzenia. Im wyraźniejsza jest taka błona, tym większe prawdopodobieństwo, że ślepy pies nie widzi nawet cieni czy przebłysków światła.

Ślepy pies.

Reakcja na ruch i światło

Istnieje szereg sposobów na to, jak ocenić, że pies traci wzrok. Objawy, na które warto zwrócić uwagę, to np. brak reakcji źrenicy na światło. Jeśli po poświeceniu do oka pies nie reaguje, oznacza to, że prawdopodobnie po prostu nie widzi. Pamiętaj – tego testu nie wykonuj samodzielnie w domu, powinien być wykonany wyłącznie przez lekarza weterynerii. Drugi test dotyczy reakcji na ruch. Jak sprawdzić, czy pies jest ślepy? Możesz rzucić mu pod pysk zabawkę. Jeśli dotychczas za nią biegł, a teraz tego nie zrobi, po prostu jej nie widzi. Uwaga! Zabawka powinna być odpowiednio miękka, aby nie wydawać dźwięków odbijania.

Niezdarność ruchów i wpadanie w przedmioty

Jeśli widzisz, że pies porusza się niezdarnie, wpada w przedmioty, co dotychczas mu się nie zdarzało, możesz podejrzewać poważną, nagłą utratę wzroku bądź schorzenie neurologiczne, ortopedyczne lub ból. Warto skontrolować taki stan rzeczy u specjalisty, jako że ślepy pies nie musi taki pozostać. Wiele przyczyn nagłej utraty wzroku da się zwalczyć przynajmniej częściowo.

Zmiana zachowania na lękowe

Twój pies zaczął się bać na przykład na spacerach? Porusza się niepewnie, reaguje panicznym lękiem albo agresją lękową na sytuacje, które dotąd nie budziły w nim żadnych negatywnych emocji? W wielu przypadkach oznacza to, że jego wzrok płata mu figle. Ślepy pies, który nie wie, co się wokół niego dzieje, bo tego nie widzi, zwyczajnie zaczyna się bać.

Niechęć do chodzenia w ciemnościach

W wielu przypadkach psy nie są całkowicie ślepe. Najczęściej, jeśli cokolwiek widzą, jest to na przykład cień albo bardzo wyraźne światło. Nic więc dziwnego, że większość czworonogów nie chce poruszać się pewnie w ciemnościach. Jeżeli wieczorne spacery sprawiają Twojemu psu nagle problem, ale masz pewność, że nic go na nich nie wystraszyło – zbadaj wzrok czworonoga!

Zobacz także: Choroby wątroby u psa – dowiedz się o nich wszystkiego!

Pogorszenie apetytu i apatia

Twój pies mniej wstaje z posłania, niechętnie je i ogólnie nie podchodzi do swoich misek? Nie chce się bawić i podejmować jedzenia? Więcej się boi? Na pewno jest to stan, który wymaga wizyty u lekarza weterynarii. Jest bardzo prawdopodobne, że za pogorszone samopoczucie psa odpowiada nagłe zaćmienie wzroku lub inne poważne schorzenie. Rzadko kiedy pogorszenie wzroku wywołuje taki efekt, częściej jest to choroba wewnętrzna (np. niewydolność nerek).

Apatyczny pies leży na kanapie.

Trudności w odnalezieniu miski czy zabawek

Pies, który dotychczas był aktywny i spędzał czas na zabawie, nie powinien nagle położyć się i nie reagować na zabawki. Jeśli tak się dzieje albo widzisz, że czworonóg nie jest w stanie trafić do misek czy obija się po drodze o przedmioty i to go zniechęca – sprawdź, czy jego wzrok nie uległ pogorszeniu. Jeśli nie to jest przyczyną zachowania, i tak prawdopodobnie będzie konieczna konsultacja ze specjalistą, jako że problem może leżeć np. w nieprawidłowościach układu nerwowego.

Ślepy pies – jak ułatwić mu funkcjonowanie?

Wiesz już, jak wygląda ślepota  u psa. Objawy są niepokojące dla opiekunów, ale to nie koniec świata. Istnieje kilka sposobów na to, aby ślepy pies czuł się komfortowo i bezpiecznie.

Przystosowanie wnętrza do potrzeb psa

Jedną z podstawowych kwestii jest dostosowanie wnętrza do potrzeb konkretnego psa. Jeśli pies tracił wzrok stopniowo, postaraj się nie przemeblowywać wnętrza. Prawdopodobnie podczas utraty wzroku dostosował się już do tego, jak jest ono zaprojektowane, dlatego łatwiej mu się po nim poruszać. Postaraj się postawić na jego naturalne potrzeby i nie twórz mu dodatkowych przeszkód w formie nowego ustawienia mebli. Warto także zainwestować w dywany, dzięki którym zwierzę nie będzie się ślizgać oraz w zabezpieczenia kantów używane przy małych dzieciach. 

Jeżeli z jakiegoś powodu przemeblowanie jest konieczne, możesz pokusić się o zastosowanie zapachów, aby przestrzegać psa przed konkretnymi przeszkodami. Na przykład tam, gdzie znajdują się ważne dla niego punkty – np. legowisko czy miski – ułóż jego ulubione przysmaki. Na pewno go do nich przyciągną!

Spacery tylko na smyczy

Wiesz, jak wygląda ślepota u psa. Objawy związane są m.in. z poczuciem dezorientacji czy wzrostem lękliwości. W związku z tym ważne jest, abyś zawsze zapewniał swojemu psu odpowiednią dozę bezpieczeństwa. Zabieraj go na spacery wyłącznie na uwięzi. Specjalne smycze dla psa mogą mieć nawet kilkanaście metrów, zapewniając czworonogowi wygodę, komfort węszenia, ale jednocześnie – odpowiedni poziom bezpieczeństwa na każdym ze spacerów. Przed stosowaniem długich smyczy musimy mieć pewność, że zwierzę czuje się pewnie na krótszej uwięzi. Warto zainwestowac także w szelki zamiast obroży oraz w widoczny na nich napis o ślepocie zwierzęcia. 

Krople do oczu dla psa.

 

Pomoc węchowa w adaptacji

Nawet jeśli nie zmieniasz ustawienia mebli, wnętrze dotychczas znane psu może być nagle dla niego niekomfortowe. W takim aspekcie przydają się smakołyki, na przykład takie jak Carnilove Sardines Enriched with Wild Garlic Soft Snack 200g. Te smaczne, miękkie przysmaki sprawią, że dom na powrót zacznie kojarzyć się psu korzystnie, co już samo w sobie jest dużym sukcesem. Smakołykami możesz wypełnić również zabawki do lizania i gryzienia. W ten sposób zwierzę się odstresowuje.

Wizyta u lekarza weterynarii

Obawiasz się, że u Twojego pupila postępuje ślepota? U psa objawy są bardzo charakterystyczne i zawsze należy skonsultować je z lekarzem weterynarii. Jeśli podejrzewasz, że pies nagle stracił wzrok, szybka interwencja lekarza jest niezbędna, aby go uratować. Pamiętaj, że istnieje obecnie wiele terapii i zabiegów, które pozwalają psom nie tylko z powrotem widzieć – czasem choćby częściowo – ale również cieszyć się życiem bez bólu i strachu.

Niekiedy w przypadku leczenia pewnych stanów albo już całkowitego powrotu do zdrowia stosuje się odpowiednie preparaty witaminowe. Dr. PetCare Witaminy 60 kapsułek to prosty sposób na dostarczenie psu niezbędnych mikroelementów i innych substancji, które są niezbędne do tego, aby pupil zachował dobry stan zdrowia. Pamiętaj też o odpowiednim żywieniu czworonoga wartościową karmą, jak Country&Nature Adult Large/Medium Biała Ryba. To zapewni mu zdrowie i siłę.

Nawet ślepy pies może mieć problemy z wydzieliną z oczu. Z tego powodu regularnie dbaj o ich pielęgnację. Używaj takich produktów jak na przykład Over Zoo Płyn do przemywania oczu 60ml. Dzięki temu pozbędziesz się nie tylko zacieków, ale i zabrudzeń.

Wizyta u behawiorysty

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy wzrok tracą psy reaktywne albo bardzo aktywne, trudno jest samodzielnie sprostać nowej rzeczywistości. Wówczas o pomoc możesz poprosić specjalistę, najlepiej w osobie behawiorysty. Taki człowiek jest przeszkolony do pracy z psem w każdych warunkach, dlatego nauczy Cię, jakich praktyk unikać, a co może być szczególnie korzystne dla Twojego psa.

Jeśli musisz długo czekać na wizytę u specjalisty, a pies jest bardzo zaniepokojony, dobrym wyborem będą suplementy diety na spokój. Stawiaj raczej na preparaty o łagodnym działaniu, które nie tyle zmienią zachowanie psa, ile dodadzą mu nieco spokoju oraz sprawią, że łatwiej będzie Ci pracować z czworonogiem.

Porada behawiorysty

Ślepota u psa – podsumowanie

Jeśli w Twoim domu mieszka ślepy pies, na pewno wiesz, jak duże jest to wyzwanie. Taki czworonóg może mieć znaczne trudności z tym, aby poradzić sobie z nową sytuacją, zwłaszcza jeśli dotknęła go ślepota nagła. Aby pomóc mu w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, możesz przystosować otoczenie do jego potrzeb i zadbać o modyfikację niepokojących zachowań z pomocą behawiorysty. Pamiętaj, że wiele produktów, z których skorzysta niewidomy pies, znajdziesz również w asortymencie sklepu Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły