KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe u psów – jak się przed nimi bronić?

Choroby odkleszczowe u psów są bardzo niebezpieczne dla ich zdrowia i życia. Wraz z nadejściem wiosny, właściciele zgłaszają się coraz częściej do weterynarzy, z intruzami w skórze swoich pupili. Niestety w parkach, lasach, a nawet na przydomowych trawnikach, kleszcz może dostać się na skórę zwierzęcia.

Kleszcze należą do rzędu roztoczy. Przyjmuje się, że aktywne są zwykle od marca do listopada,  jednak ze względu na coraz cieplejsze zimy w Polsce,  często można je spotkać, nawet przy temperaturze poniżej 0°C. Niestety z roku na rok ich populacja znacznie wzrasta. Podczas żerowania na zwierzęciu, ich wydzielina może powodować reakcję alergiczną lub zapalenie. W ekstremalnych przypadkach ich silna inwazja może spowodować niedokrwistość. Jednak największy strach budzą choroby odkleszczowe u psów, wywołane przenoszonymi przez kleszcze wirusami, bakteriami, czy pierwotniakami. Choroby te mogą się okazać śmiertelnie niebezpieczne. Największy problem tkwi w tym, że objawy, jakie mogą dawać, nie zawsze są widoczne od razu. Do najczęściej występujących chorób odkleszczowych zaliczamy:

  • babeszjozę,
  • boleriozę,
  • anaplazmozę.

Ponadto może to być również europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, bartoneloza, dirofilarioza, mykoplasma, czy bardzo rzadko spotykana erlichioza.

Choroby odkleszczowe u psów, w swoim początkowym stadium mogą powodować objawy przypominające zwykłe przeziębienie.

Choroby odkleszczowe u psów, w swoim początkowym stadium mogą powodować objawy przypominające zwykłe przeziębienie.

Najczęściej występujące choroby odkleszczowe u psów

Choroby odkleszczowe u psów, w swoim początkowym stadium mogą powodować objawy przypominające zwykłe przeziębienie. To bardzo niebezpieczne, ponieważ łatwo można przeoczyć poważną chorobę, której całkowite wyleczenie w zaawansowanym stadium jest bardzo trudne, a często nawet niemożliwe w stu procentach. Poniżej zamieszczamy opisy najczęściej występujących chorób:

Babeszjoza- choroba atakująca krwinki czerwone

Babeszjoza, nosząca również nazwę piroplazmozą, to choroba odkleszczowa u psów, która wywoływana jest przez pierwotniaka babesia canis. Pierwotniaki przedostają się do krwi psa wraz ze śliną kleszcza, atakując erytrocyty. Pierwsze mogą się pojawić już po tygodniu. Pies może stać się apatyczny, mieć wysoką gorączkę, być senny i cierpieć na brak apetytu. Może pojawić się również bladość błon śluzowych lub czerwone zabarwienie moczu. Jeżeli zauważysz u swojego pupila takie objawy w okresie występowania kleszczy lub po znalezieniu pasożyta na skórze zwierzęcia, warto jak najszybciej udać się do weterynarza, ponieważ tylko szybka reakcja daje szansę na wyleczenie. Terapia jest długotrwała i polega na podawaniu leków pierwotniakobójczych, a także środków hamujących działanie układu immunologicznego. Niestety na babeszjozę nie ma szczepionki, a przechorowanie jej nie powoduje zbudowania odporności na nią.

Bolerioza- chroba atakująca stawy

Bolerioza wywoływana jest przez krętki Borrelia burgdorferi. By doszło do przeniesienia patogenu na psa, zwykle kleszcz musi być do niego przyczepiony minimum kilkanaście godzin. W miejscu ukąszenia zwykle pojawia się grudka, która z czasem przekształca się w czerwony pierścień. Ze względu na sierść, u  psa może pozostać niezauważona. Pierwsze objawy, jakie wykazuje ta choroba odkleszczowa u psów, pojawiają się po kilku tygodniach i nie są ewidentne. Pies staje się apatyczny, może gorączkować, ma problemy ze stawami. Nieleczony stan zapalny stawów może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Może również powodować powiększenie węzłów chłonnych lub zaburzenie widzenia. Leczenie jest bardzo długotrwałe i polega na kuracji antybiotykami. Przed boleriozą można się zabezpieczyć stosując szczepienia ochronne.

Przed boleriozą można się zabezpieczyć stosując szczepienia ochronne.

Przed boleriozą można się zabezpieczyć stosując szczepienia ochronne.

Anaplasmosa- chroba wielonarządowa

Anaplasmosa to kolejna niebezpieczna choroba odkleszczowa u psów. Jej przyczyną jest zakażenie bakterią Anaplasma phagocytophium lub Anaplasma platys. Anaplazmoza trombocytarna najczęściej powoduje brak apetytu, osowiałość, czasem krwawienie z nosa. Objawy ustępują po kilku dniach, dlatego chorobę łatwo przeoczyć. Wykryć można ją po zrobieniu morfologii. Leczenie polega na kuracji antybiotykowej. W ekstremalnych wypadkach niezbędna jest transfuzja krwi. Z kolei Anaplasmosa granulocytarna atakuje wiele narządów, powodując ich stan zapalny. Wywołuje też senność, wymioty, biegunkę, obrzęk kończyn a nawet objawy neurologiczne. U niektórych zwierząt może powodować również zaburzenia krzepliwości krwi. Badania wykazały, że w przypadku choroby odkleszczowej u psów, jaką jest Anaplazmosą granulocytarną, narażone są na nią w głównej mierze psy rasy Golden Retriever oraz Labrador Retriever.

Pozostałe choroby odkleszczowe u psów

Wśród pozostałych odkleszczowych chorób u psów warto wspomnieć o europejskim odkleszczowym zapaleniu mózgu. To wirusowa choroba odkleszczowa u psów, która w początkowym stadium objawia się gorączką i osowiałością. Prowadzi do wyniszczenia oraz ciężkiego zapalenia mózgu. Może powodować zaburzenia równowagi, światłowstręt, silne bóle kończyn, a nawet porażenia. Kolejna przypadłość to Dirofilaroza -choroba pasożytnicza, potencjalnie śmiertelna dla psów. Przez lata może nie dawać żadnych objawów. Nicienie sercowe bytują głównie w tętnicach płucnych, powodując ich uszkodzenie. Z kolei Bartoneloza, to choroba zakaźna, przenoszona nie tylko przez kleszcze, ale i pchły lub komary. Zwykle przebiega bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach może powodować zapalenie wsierdzia lub zapalenie mięśnia sercowego. Choroby odkleszczowe u psów mogą dawać różne objawy. Niektóre pojawiają się bardzo szybko, inne dopiero po latach, dlatego ważne są regularne wizyty i profilaktyczne badania u weterynarza.

Choroby odkleszczowe u psów mogą dawać różne objawy.

Choroby odkleszczowe u psów mogą dawać różne objawy.

Choroby odkleszczowe u psów- jak im zapobiegać?

Diagnoza może być długotrwała, a ich leczenie kosztowne i nie zawsze skuteczne. Dlatego zapamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama preparatów przeciwkleszczowych. Mogą to być obroże przeciw tym pasożytom. Ich długość dobierzesz do rozmiaru obwodu szyi psa. Są nasączone specjalnym preparatem, który odstrasza kleszcze i pchły. Dostępne są również krople do stosowania miejscowego. Zabezpieczą Twojego pupila nawet na miesiąc. Bardzo ważne jest, by dobrać preparat do wagi psa. Zbyt mała ilość nie będzie stanowiła wystarczającej ochrony, zbyt duża może powodować podrażnienia. Możesz stosować również specjalistyczne szampony lub spray’e. Gama produktów chroniących Twojego psa przed kleszczami jest szeroka, pamiętaj jednak, aby nie kupować ich w przypadkowych miejscach. Jeżeli chcesz mieć pewność, że kupujesz produkt dobrej jakości, skorzystaj z oferty dobrego sklepu zoologicznego.

Jak usunąć kleszcza?

Pamiętaj, aby każdego dnia kontrolować skórę psa. Wykonuj tę czynność nie tylko bezpośrednio po spacerze. Kleszcz kilka godzin wędruje po ciele psa, szukając ciepłego, dobrze ukrwionego miejsca, aby się wbić. Dlatego możesz go nie zauważyć po przyjściu do domu. Jeżeli niestety na ciele swojego pupila zauważysz niebezpiecznego pasożyta, nie wpadaj w panikę. Usunięcie go nie jest skomplikowane. Z pewnością pomogą ci w tym przyrządy dostępne w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Należą do nich szczypce do usuwania kleszczy, pętle lub łyżki. Nie zajmują dużo miejsca, możesz więc zawsze mieć je przy sobie. Pamiętaj, aby nie smarować niczym miejsca, w które wbił się pasożyt. Pod żadnym pozorem nie ściskaj go, aby nie zwrócił toksycznych substancji do ciała Twojego psa. Usuń do krótkim zdecydowanym ruchem obrotowym. Wskazana jest wizyta kontrolna u weterynarza.

Jak usunąć kleszcza?

Jak usunąć kleszcza?

Szczepienia przeciwko boleriozie

Pragnąc zabezpieczyć swojego pupila przed problemem zdrowotnym, jakim są  choroby odkleszczowe u psów, warto zainteresować się szczepieniem przeciwko boleriozie. Można je wykonać już od 12 tygodnia życia pupila. Substancja podawana jest zazwyczaj w dwóch dawkach. Druga po upływie 3-5 tygodni od pierwszej. Szczepienia są szczególnie zalecane w regionach, gdzie odnotowano nasilenie występowania kleszczy. Na tych obszarach zwierzęta przyjmują dodatkową, trzecią dawkę szczepionki, po upływie 6miesięcy od zastosowania pierwszej. Szczepienia przeciw boleriozie zapobiegają bardzo poważnym konsekwencjom zdrowotnym, jakie mogą powstać u psa w wyniku ukąszenia przez zainfekowanego kleszcza.

Ponieważ kleszcze występują nie tylko na terenach leśnych, ale i w miastach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej, czy później Twój pies z nimi się spotka. Pamiętaj, że najważniejsza jest profilaktyka. Inwestycja w preparaty przeciwkleszczowe będzie więc najrozsądniejszą decyzją w trosce o zdrowie Twojego pupila.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły