KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby serca u psa. Rodzaje, rozpoznanie i leczenie

Mimo tego, że choroby serca kojarzone są z typowo ludzkimi przypadłościami, spotykają one także zwierzęta. Choroby serca u psa są dość częstym problemem zdrowotnym i wymagają leczenia. Jak rozpoznać problemy z sercem u psa? Sprawdź!

Promocja dla czytelnika

Promocja Fitmin

Serce jest jednym z najważniejszych i najbardziej fascynujących narządów wewnętrznych. To dzięki niemu każda komórka ciała dostaje tlen, składniki odżywcze i hormony. Serca psa spełnia dokładnie taką samą rolę, jak serce człowieka – pompuje krew i umożliwia jej dopływ do wszystkich organów ciała. U dużych ras psów, serce bije około 80 razy na minutę, a u małych liczba uderzeń na minutę może sięgać nawet 120. Już niecały miesiąc po zapłodnieniu praca serca jest zauważalna na USG ciężarnej suczki. Pomimo swoich niesamowitych własności, serce może ulec rozwojowi procesów chorobowych. Niestety, lista psich chorób związanych z zaburzeniami pracy serca jest dość długa. Często też nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, co może powodować zbyt późno postawioną diagnozę. Część wad wrodzonych może ustąpić wraz z rozwojem zwierzaka, ale raczej jest to rzadkość. Choroby serca u psa wymagają leczenia, ponieważ postępują. Jakie są najczęstsze problemy z sercem u psa? Jak je leczyć? Co zrobić, by pupil zachował zdrowe serce przez długi czas? Odpowiadamy!

Choroby serca u psa - pies u weterynarza

Choroby serca u psa – przyczyny

Zaburzenia pracy serca mogą mieć różne przyczyny. Dotyczą one nie tylko starszych osobników, jak zwykło się uważać, ale także szczeniąt i psów dorosłych. Jakie choroby serca mogą rozwinąć się u czworonogów? Jakie są ich główne przyczyny? Sprawdź!

Wady wrodzone

Wady wrodzone serca najczęściej diagnozowane są u szczeniaków i mogą być wykryte już na pierwszej wizycie kontrolnej u lekarza weterynarii. Mogą mieć dwie przyczyny – genetyczną i rozwojową. Wady na podłożu genetycznym są to anomalie powstałe na skutek uszkodzenia struktur łańcucha DNA i powstają we wczesnym etapie życia płodowego. Wady rozwojowe mogą powstać na każdym etapie życia płodowego psa. Pojawiają się jako konsekwencja niekorzystnego wpływu środowiska zewnętrznego. Do najczęstszych przyczyn ich powstawania zalicza się czynniki środowiskowe, żywieniowe, toksyczne oraz zakaźne. Wśród najczęściej pojawiających się problemów natury genetycznej można wymienić m.in:

  • przetrwały przewód tętniczy Botalla;
  • ubytek w przegrodzie międzykomorowej;
  • zwężenie zastawki aorty;
  • zwężenie tętnicy płucnej;
  • tetralogia Fallota.

Wady nabyte

Choroby serca u psów mogą pojawiać się wraz z wiekiem. Wiele zaburzeń pracy serca diagnozuje się u czworonogów powyżej 5. roku życia. Niektóre rasy są także bardziej predysponowane do rozwijania się nieprawidłowości układu krążenia niż inne. U starszych psów ras małych i średnich, często diagnozuje się endokardiozę zastawki mitralnej. Dość często występującą chorobą, charakterystycznym dla psów ras dużych i olbrzymich jest zaś kardiomiopatia rozstrzeniowa. 

Przeczytaj również: Choroby wątroby u psa – dowiedz się o nich wszystkiego! 

Zaburzenia fizjologiczne

Niektóre choroby serca mogą powstawać na skutek innych chorób bądź niedoborów. Wśród nich można wyróżnić zatrucia, zaburzenia hormonalne czy też zaburzenia elektrolitowe, które wpływają na pracę serca. Również inne choroby, w tym pasożytnicze (np. dirofilarioza), a także nowotworowe mogą prowadzić do powstawania nieprawidłowości w pracy serca. Czynnikami, które mogą mieć wpływ na powstawanie zaburzeń układu krążenia są także środowiskowe, takie jak nieodpowiednia dieta i związana z tym otyłość.

Zobacz także: Zachowanie psa przed śmiercią. Jak pomóc umierającemu psu? 

Choroby serca u psa - zmęczony pies

Objawy choroby serca psa

Mimo tego, że przyczyny mogą być różne, pewne symptomy są charakterystyczne dla choroby serca u psa. Objawy te powinny zapalić u właściciela żółtą lampkę. W razie ich wystąpienia konieczna jest konsultacja weterynaryjna. Jakie zachowania czworonoga mogą wskazywać na problemy z sercem? Dowiedz się, jak je rozpoznać!

Zmniejszenie tolerancji wysiłkowej

Psy są z natury zwierzętami aktywnymi i kochają spacery. Jednak jeśli zauważysz u swojego czworonoga zmniejszoną chęć na zabawę i niechęć do wychodzenia z domu, powinno to wzbudzić Twoją czujność. Zmniejszenie tolerancji wysiłkowej jest bowiem najczęstszym objawem świadczącym o nieprawidłowościach kardiologicznych. Przy tej dolegliwości najczęściej zdarza się, że pies chciałby iść na spacer, ale bardzo szybko się męczy. Biegnie za patykiem, ale już po chwili musi odpocząć. Tendencja ta szczególnie zauważalna jest to w upalne dni. Oprócz gorszej tolerancji spacerów możesz zauważyć także problemy zwierzaka z pokonywaniem schodów czy nawet wskakiwaniem na kanapę. Nierzadko podczas tych czynności może pojawiać się u niego przyspieszony oddech lub inny

Kaszel sercowy

Kaszel sercowy u psa to dość charakterystyczny objaw, którego występowanie spowodowane jest problemami z sercem. Pojawia się on często w trakcie wysiłku fizycznego lub bezpośrednio po nim. Czasami może wystąpić również w emocjach. Nasila się także w nocy i nad ranem. Kaszel ten nie ustępuje i często mylony jest z zakrztuszeniem, gdyż podczas ataku kaszlu sercowego pies zachowuje się tak, jakby chciał coś odkrztusić. Przyczyn kaszlu sercowego może być kilka. Najczęściej jest on wywołany uciskiem powiększonego serca na sąsiadujące ograny. Przyczyną uporczywego kaszlu może być też stopniowe zbieranie się płynu na terenie klatki piersiowej.

Omdlenia

Utrata przytomności może pojawić się zarówno u dorosłych psów obarczonych problemami z sercem, jak i u szczeniąt. Dużego stopnia zaburzenia, ograniczają przepływ krwi przez narządy wewnętrzne i tym samym upośledzają ich pracę. W przypadku niedotlenienia mózgu dochodzi do omdlenia. Utrata przytomności u psa z problemami kardiologicznymi najczęściej wywołana jest nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Może także być spowodowana przez epizod kaszlu sercowego, ponieważ też jest on wysiłkiem – tak samo jak emocje towarzyszące powrotowi właściciela z pracy, czy spacer w upalny dzień. Wszystkie te zdarzenia wymagają szybszego przepływu krwi w organizmie.

Apatia i zmniejszenie apetytu 

U psów z chorobami serca często obserwuje się zmianę zachowania. Najczęściej można zauważyć spadek energii, ospałość, niechęć do zabawy i tendencję do izolacji. Wiele psów ma również osłabiony apetyt, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do spadku wagi. 

Choroby serca u psa - chory pies

Chore serce u psa – leczenie

Jakie kroki należy podjąć, gdy zauważysz u swojego psa jeden lub kilka objawów wspomnianych powyżej? Jakie metody leczenia mogą być zaproponowane przez lekarza weterynarii i jak długo trwa proces? Dowiedz się, jak leczy się problemy kardiologiczne u psów. 

Diagnostyka

Żadne leczenie nie powinno zostać wdrożone bez wcześniejszego rozpoznania jednostki chorobowej. Diagnostyka zazwyczaj składa się z kilku etapów – opisu i wywiadu, badania fizykalnego i badania serca oraz badań dodatkowych. Wywiad z opiekunem psa pozwala zebranie informacji na temat psa. Opis to natomiast nic innego, jak określenie rasy, wieku oraz historii przebytych przez psa chorób.

Badanie kliniczne obejmuje na wstępie określenie kondycji zwierzęcia, a następnie przeprowadzane jest całościowe, ogólne badanie czworonoga. Jego elementem jest osłuchiwanie – nie tylko serca, ale również płuc oraz tchawicy. Przeprowadzane jest również badanie tętna, osłuchanie serca, płuc oraz tchawicy psa za pomocą stetoskopu. Wykonuje się również badania poszczególnych części ciała. Do najczęściej zlecanych badań dodatkowych zalicza się badanie radiograficzne klatki piersiowej, badanie elektrokardiograficzne EKG, badanie echokardiograficzne, badanie holterowskie, a także badanie krwi i moczu. Tak szeroko zakrojona diagnostyka pozwala na prawidłowe rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nie zawsze jednak konieczne są wszystkie te badania u jednego pacjenta. Lekarz dobiera badania dodatkowe w zależności od potrzeby.

Choroby serca u psa - pies u weterynarza

Farmakoterapia

Wiele chorób serca u psów leczy się odpowiednio dobranymi lekami. Zazwyczaj muszą być one podawane do końca życia psa, gdyż choroby te w wielu przypadkach nie są wyleczalne, a leki mają za zadanie łagodzić objawy i zwiększać komfort życia zwierzęcia. Czasem udaje się lekami usunąć objawy i spowolnić postęp choroby. W zależności od przyczyny schorzenia lekarz może zdecydować o podaniu leków wspomagających pracę serca, korygujących arytmię, leków usuwających wolny płyn z klatki piersiowej, a także zalecić odpowiednią suplementację, m.in. witamin z grupy B, tauryny, karnityny i przeciwutleniaczy. Ważna również jest zdrowa dieta i ograniczenie ruchu. Jeśli choroba serca jest wynikiem zakażenia bakteryjnego lub zmian hormonalnych, wówczas wdrażane jest odpowiednie leczenie tych nieprawidłowości. 

Decyzja o podjęciu leczenia operacyjnego jest podejmowana jedynie w ściśle określonych przypadkach, gdyż organizm psa z chorobami kardiologicznymi jest zazwyczaj mocno osłabiony, a leczenie w znieczuleniu ogólnym jest dość obciążające. Zazwyczaj, operacyjnego leczenia wymaga rozdarta zastawka lub konieczność wszczepienia stymulatora serca. Jest wiele chorób serca, szczególnie tych wrodzonych, które wymagają leczenia chirurgicznego, a zabiegi takie przeprowadzane są tylko w specjalistycznych placówkach. Niektóre zaburzenia wymagają także tlenoterapii lub wlewów dożylnych i także są podstawą do leczenia w warunkach szpitalnych. 

Chore serce u psa – rokowania i profilaktyka

Nie zawsze da się uchronić swojego psa przed chorobą, gdyż problemy z sercem są zazwyczaj dziedziczne. Jednak odpowiedzialny właściciel może w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko powstawania problemów kardiologicznych u swojego pupila poprzez świadome działanie na rzecz poprawy jego zdrowia. Co możesz zrobić, by Twój pies zachował zdrowe serce przez długi czas? Jak przeciwdziałać chorobom serca u czworonogów? Poznaj kilka wskazówek!

Odpowiednia dieta

Właściciele psów z chorobami serca powinni ze szczególną dbałością planować posiłki pupilów i wybierać jedynie dedykowane karmy dla zwierząt z problemami kardiologicznymi. Karmy te będą pełnoporcjowym i dobrze zbilansowanym posiłkiem, który oprócz walorów smakowych i odżywczych zawierają także dodatek witamin i minerałów wspomagających pracę narządu. U psów z obciążonym sercem należy wystrzegać się pokarmów z nadmierną ilością soli i cukru.Trovet OHD Regulator

W żadnym wypadku nie powinno się karmić zwierzaka ludzkim jedzeniem. Wiele psiaków musi przyjmować leki nasercowe, które nie zawsze są smaczne. Do diety można więc włączyć psie smakołyki i przemycić w nich lekarstwo. Leki dla zwierząt są dostępne w różnych formach, najczęściej jako tabletki lub proszek. W zależności od formy przyjmowanych przez psa medykamentów można wybrać odpowiednią przekąskę, która ułatwi podanie leku. 

 

Carnilove Trout with Dill

W każdym wieku i niezależnie od występujących chorób trzeba starannie dobierać dietę, nie dopuszczać do otłuszczenia zwierzaka i nie podawać w pokarmie dodatku soli!

Aktywność fizyczna

Aby uniknąć ryzyka otyłości u psa, zwierzę z chorobą serca nie powinno całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Powinieneś dopasować ją do jego stanu zdrowia i możliwości. Należy unikać nadmiernego wysiłku i wybierać spokojne, krótkie spacery. Lekarz weterynarii może zalecić również specjalne ćwiczenia, które mają zapobiec otyłości, jednocześnie nie obciążając nadto serca. Warto pamiętać, by nie narażać psa na niekorzystne warunki atmosferyczne, a zwłaszcza wysokie czy niskie temperatury.

Częste kontrole weterynaryjne

Częstym kontrolom w gabinecie weterynaryjnym podlegają nie tylko psy ze stwierdzonymi zaburzeniami pracy serca, ale też zwierzęta z grupy ryzyka. Są to przede wszystkim osobniki starsze (po 12 roku życia), ale też zwierzęta ras predysponowanych do rozwinięcia się chorób sercowych. Psy z grupy ryzyka powinny odbywać kontrolną wizytę weterynaryjną nie rzadziej niż raz na pół roku, a te, u których stwierdzono nieprawidłowości muszą odwiedzać gabinet nawet raz na 3 miesiące. Choroby serca u psów wcale nie są rzadkie. Mogą występować nie tylko u psów w podeszłym wieku, ale nawet u szczeniąt. Najczęściej spotykanymi chorobami serca u psów są kardiomiopatia rozstrzeniowa, endokardioza zastawki dwudzielnej i zwężenie ujścia aorty. Pomimo tego, że istnieje wiele różnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, objawy w większości przypadków są podobne. Chroniczne zmęczenie, apatia, kaszel czy nawet omdlenia mogą dać podejrzenie, że z sercem pupila dzieje się coś złego. Większość tych problemów wymaga leczenia, jednak odpowiednio zastosowana farmakoterapia w wielu przypadkach przynosi znakomite rezultaty i pies może dalej cieszyć się życiem w komforcie. 

Komentarz specjalisty

Ty, jako właściciel również odgrywasz ogromną rolę w leczeniu i zapobieganiu chorobom serca u psa. Możesz wspomóc swojego psa poprzez zrównoważoną dietę, odpowiednią dawkę ruchu i częste kontrole weterynaryjne. Zdrowie Twojego pupila jest w Twoich rękach!

Psy z chorobami kardiologicznymi wymagają specjalistycznej diety. Sprawdź szeroki wybór karm weterynaryjnych w sklepie internetowym Apetete i wybierz najlepszy pokarm dla swojego pupila!

Brit Care Mini Grain Free

Zamawiaj wygodnie przez Internet i ciesz się szybką dostawą. Odwiedź stronę Apetete już teraz!

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły