KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pierwszy spacer z kotem – co musisz wiedzieć?

Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy nie wyjść na spacer z kotem. Przedsięwzięcie to ma sens, o ile odpowiednio się do niego przygotujesz. Sprawdź, co będzie Ci potrzebne na pierwszy spacer z kotem.

Dziś wychodzenie z kotem na spacer nikogo nie dziwi – choć jeszcze kilkanaście lat temu było ewenementem. Specjalnie dopasowane do kocich potrzeb akcesoria są bez trudu dostępne w sklepach. Możesz wybrać dokładnie takie, które pasują do Twojego kota, a także są po prostu bezpieczne.

Zwiększyła się również świadomość kocich potrzeb. Opiekunowie wiedzą, że zwierzęta te lubią często eksplorować otoczenie podobnie jak psy, choć w zdecydowanie bardziej ostrożny sposób. Dlatego ważne jest, aby do pierwszego spaceru się odpowiednio przygotować. Wcześniej warto jednak zadać sobie pytanie, czy Twój kot faktycznie chce wyjść na dwór. Nie każdy będzie przejawiał taką ochotę.

pierwszy spacer z kotem

Czy warto wyprowadzać kota na spacer?

Wiele osób zastanawia się przede wszystkim nad tym, czy warto wyprowadzać kota na spacer. To zupełnie zasadne pytanie, bo nie wszystkie koty tego potrzebują. W odróżnieniu od psów, które załatwiają potrzeby fizjologiczne poza domem i mają też instynktowną konieczność eksplorowania otoczenia, koty mają zupełnie inne oczekiwania. W rzeczywistości, jeśli mają dostęp do kuwety, jedzenia, a także odpowiednio dopasowanych zabawek i ruchu aktywującego oraz zaspokajającego łańcuch łowiecki, to nie potrzebują wyjść na dwór.

Co więcej, istnieje spora grupa kotów, które w ogóle nie chcą wychodzić na dwór. Mogą przede wszystkim nie czuć się pewnie w takich warunkach. Czasami wynika to na przykład z przykrych doświadczeń, które przeżyły na wolności, jeśli mowa o kotach z adopcjami. Często też koty domowe, niewychodzącego, po prostu są przytłoczone przez wielki świat. Z tego powodu, jeśli kot nie wykazuje potrzeby wychodzenia i eksplorowania otoczenia, to nie zmuszaj go do wspólnych spacerów. Zwyczajnie nie będą one dla niego żadną przyjemnością.

Na pewno jednak zauważysz, gdy kot będzie chciał wyjść. Ciekawskie koty, na przykład takie, które były długo wolnożyjące, a teraz zostały zamknięte w domu, próbują wysmyknąć się z niego każdą możliwą drogą. Co więcej, mogą sprawiać niemałe problemy, gdy im tego nie umożliwisz. Będą wokalizowały, drapały przedmioty, mogą nawet – w wyniku frustracji – zachowywać się agresywnie w stosunku do domowników. W takim przypadku zawsze warto rozpatrzyć, czy warto wyprowadzać kota na spacer. Jest szansa, że będzie czuł się ograniczony na smyczy. Jeśli dysponujesz ogrodem, lepszym dla kota rozwiązaniem będzie woliera.

jak wyprowadzać kota na spacer

Jak wyprowadzać kota na spacer?

Kotu, którego ciągnie na dwór, spacery mogą pomóc. Warto jednak uświadomić sobie kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim ważne jest, aby zawsze był to kot na smyczy – nie należy puszczać zwierząt samopas. Zagrożeniem dla nich są bowiem nie tylko ludzie i psy, ale również samochody. Co więcej, nawet w mało uczęszczanej okolicy na pewno żyją koty, które będą chciały na przykład walczyć o terytorium. Taka bójka może skończyć się nie tylko ranami i bliznami u Twojego kota, ale również zakażeniem śmiertelnymi chorobami, na przykład białaczką.

Zanim kot wyjdzie na dwór, musisz koniecznie przyzwyczaić go do akcesoriów, które będzie ze sobą zawierać. Kot na szelkach często czuje się początkowo niekomfortowo, jednak z czasem – gdy poczuje wolność – zaczyna się to zmieniać. Ważne jest, aby akcesoria te były dobrane dobrze; nie mogą być zbyt ciasne, bo będą po prostu uwierały zwierzę. Nie powinny być też zbyt luźne, bo zapewnią mu łatwą drogę ucieczki. A spanikowany kot, który nie przywykł do obecności na dworze, może mieć problem z powrotem do domu.

Jest jeszcze jeden aspekt, z którego musisz zawsze zdawać sobie sprawę. Jeśli Twój kot polubi spacery, to staną się one Twoim obowiązkiem. Nie będziesz mógł wyjść raz w miesiącu na spacer z kotem – mruczek będzie się tego domagał o wiele częściej. W końcu jego frustracja może sprawić, że pogorszy się jego kondycja fizyczna i psychiczna. Bądź więc przygotowany na to, że jeśli przedstawisz kotu możliwość spacerów na dworze, a ona przypadnie mu do gustu, do końca życia będziesz zmuszony do takich regularnych wycieczek. Czasami nawet codziennych.

czy warto wyprowadzać kota na spacer

Pierwszy spacer z kotem – jak się do niego przygotować?

Spacer – zwłaszcza pierwszy – wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim trzeba zadbać o komfort kota.

1.     Wybierz odpowiednie akcesoria

Podstawą udanego spaceru są właściwe akcesoria. Nie wybieraj obroży – dla kota jest niewygodna i niebezpieczna, zwłaszcza gdyby uciekł i zawiesił się w niej na płocie czy drzewie. Nie zawieszaj przy szelkach dzwoneczka, bo koty mają wrażliwy słuch, więc będzie on sprawiał Twojemu zwierzakowi dyskomfort. Możesz zdecydować się natomiast na adresówkę do szelek, a na pewno zaczipuj kota na wypadek, gdyby się zgubił bez akcesoriów. Smycz niech będzie prosta, nie automatyczna, o odpowiedniej długości, ale lekka.

2.     Przyzwyczaj kota do szelek i smyczy

Połóż akcesoria na kilka dni w widocznym miejscu, aby kot mógł się z nimi oswoić. Następnie załóż mu w domu same szelki – niech w nich pochodzi, aby poczuć się komfortowo. Potem przyczep do nich smycz i daj mu biegać z takim zestawem. Kontroluj tylko, aby nigdzie się nie zaczepił. Następnie chodź z nim po domu w takim komplecie. Wykorzystuj smaczki, gdy jest to niezbędne dla oswojenia. Kot na smyczy może początkowo czuć dyskomfort – powinien przekonać się do akcesoriów, zanim wyjdziecie na dwór.

3.     Znajdź właściwe miejsce na spacer

Najlepiej takie z dala od zgiełku, samochodów i różnych bodźców, które mogą rozpraszać czy straszyć kota. Znajdź najlepiej kawałek zieleni z niewysokim drzewem, z którego będziesz w razie czego w stanie zdjąć swojego pupila. Omijaj miejsca, w których żyją duże skupiska dzikich, wolnożyjących kotów – mogą one dążyć do konfliktu z intruzem nawet w obecności człowieka. Staraj się nie wychodzić tam, gdzie rozrzucane są trutki czy resztki jedzenia. Omijaj też z daleka tereny, na których psy są puszczane luzem.

4.     Wybierz odpowiednią porę

Taką, w której nie będzie na ulicy zbyt wielu innych osób. Niekoniecznie jest to poranek, gdy część ludzi idzie do pracy, a reszta wychodzi z psami. Czasem lepiej sprawdzają się, zwłaszcza na osiedlach, godziny przedpołudniowe. Unikaj wychodzenia w ciemnościach, bo nie możesz wówczas czuwać nad otoczeniem i masz mniejszą kontrolę nad tym, co się dzieje. W razie ucieczki kota będzie Ci trudniej go znaleźć.

5.     Miej oczy dookoła głowy

Istnieje spora szansa, że kot zauważy potencjalne zagrożenie, wcześniej niż Ty. Zwierzęta mają lepiej rozwinięte zmysły – prócz wzroku. Bazuj na nim, aby szybko zobaczyć zbliżającego się psa, grupę dzieci czy wszystkie inne potencjalne stresory, które mogą negatywnie wpłynąć na kota. Pamiętaj, aby pierwszy spacer nie trwał zbyt długo – obserwuj swojego pupila i objawy stresu, które się u niego pojawiają. Dostosuj długość wyjścia do jego indywidualnych potrzeb. Nie pozwalaj kotu polować na ptaki, bo to właśnie koci gatunek jest odpowiedzialny za znaczne zmniejszenie populacji niegdyś licznych, drobnych ptaków rodzimych.

cytat właściciela kota

Kot na smyczy? Kot na szelkach? Sprawdź, co może Ci się przydać na pierwszym spacerze!

Nie wiesz, jakie akcesoria wybrać na spacer? Oto kilka przydatnych propozycji!

Chaba Smycz Linka regulowana czarno zielona

Pamiętaj, że podczas spaceru kot powinien mieć nieco swobody – na tyle, aby wygodnie eksplorować otoczenie. Zbyt długa linka może zaplątać się o krzaki czy gałęzie, gdy kot w panice próbuje uciekać na drzewo czy w pobliską roślinność. Z kolei za krótka smycz uniemożliwi mu wygodne chodzenie na przykład po trawniku. Ta linka jest lekka  i dostępna w wersji o naprawdę niewielkie średnicy, dlatego idealnie pasuje do potrzeb większości kotów. Nie stanowi dla Twojego mruczka nadmiernego ciężaru, a przy okazji łatwo się czyści i dobrze leży w dłoni. Smycz możesz też w dowolnej chwili skrócić do wybranej długości.

smycz na pierwszy spacer z kotem

Chaba Smycz taśma błękitna

Wybierasz się z kotem na wizytę profilaktyczną u lekarza weterynarii? Wybierz krótszą smycz, z której pomocą łatwiej zapanujesz nad zwierzęciem. Miękka taśma jest wygodna dla dłoni, a także komfortowa dla kota, jeśli będzie miała z nim styczność na przykład podczas komfortu. Chromowany karabińczyk zapewnia bezpieczeństwo i chroni przed przypadkowym rozpięciem smyczy. Smycz jest dostępna w wielu różnych kolorach, które bez trudu dobierzesz do szelek albo innych rzeczy dla Ciebie istotnych.

smycz na spacer z kotem

Trixie Szelki dla kota 35-47cm/10mm

Świetne, klasyczne szelki dla kota w zestawie z dopasowaną smyczą to doskonały początek wspólnych spacerów. Szelki mają charakterystyczną, bezpieczną budowę. Dwie obręcze – jedna za szyję, a druga za przednimi łapami – oferują maksymalne bezpieczeństwo kota nawet w sytuacji, gdy ten się czegoś przestraszy i spróbuje uciec. Szelki mają na każdej obręczy miniaturowy zatrzask, przez co są bardzo łatwe w zakładaniu. Sprawdzą się dla większości kotów średnich ras.

szelki dla kota

Trixie Szelki samochodowe dla kota

Jeździsz z kotem na dalsze wycieczki poza miasto? W takim razie pamiętaj, aby odpowiednio zabezpieczyć go w trakcie podróży. Jeśli z jakiegoś powodu decydujesz się nie korzystać z transportera, niezbędne będą odpowiednie szelki samochodowe. Ich konstrukcja zapobiega wyjściu z nich kota, a specjalna smycz jest przypinana wprost z zaczepu wbudowanego w samochodzie. Takie zabezpieczenie kota jest ważne zarówno dla jego bezpieczeństwa, jak i Twojego komfortu jazdy.

szelki dla kota do samochodu

All For Cats Szelki sportowe czarne

Te szelki do zadań specjalnych doskonale zaspokajają kocie potrzeby. Kot na szelkach z niezabudowaną górą czuje się bardzo komfortowo, a one jednocześnie chronią go przed zagrożeniami. Mają odblaskową nić, dzięki której mruczek jest widoczny na ulicy. Jednocześnie krój jest taki, że zwierzę nie może samodzielnie wyjść z szelek, nawet spanikowane. Specjalna konstrukcja dolnej części sprawia, że są to idealne szelki dla kotów aktywnych, jeśli zabierasz je na dłuższe spacery. Produkt nie blokuje ruchów, jest ergonomiczny, wygodny, miękki i przepuszcza powietrze. Jednocześnie chroni przed nadmiernym – przypadkowym czy celowym – naciskiem na klatkę piersiową, równomiernie rozkładając siłę.

szelki dla kota na spacer

 

Pierwszy spacer z kotem – jak wyprowadzać kota na spacer?

Spacer z kotem często jest ekscytującym przeżyciem. Zupełnie odbiega od tego, jak wygląda spacer z psem – warto mieć to na uwadze i nie forsować zbytnio swojego pupila, a także nie narażać go na nadmierny, niepotrzebny stres. Koty z natury są różne, podobnie jak ludzie. Rozpoznanie potrzeb danego zwierzęcia to podstawa, aby stwierdzić, czy faktycznie potrzebuje ono eksploracji otoczenia poza swoim domem.

Gdy zostanie podjęta decyzja o spacerze, równie istotne jest odpowiednie przygotowanie do niego. Wybierz odpowiednie akcesoria, aby kot był bezpieczny, ale również przyzwyczaj go do nich, aby nie odczuwał dyskomfortu. Stawiaj na sprawdzone rozwiązania – szelki i lekkie, ale trwałe smycze. Dokładnie przeanalizuj, gdzie wyjść z kotem i o jakiej porze, aby zwierzę czuło się komfortowo w trakcie spaceru. Unikaj stresogennych sytuacji, na przykład spotkania z psem, zwłaszcza podczas pierwszego wyjścia.

Jeśli widzisz u kota potrzebę wychodzenia, wiesz już, jak się przygotować do spaceru. Przedtem jednak zapoznaj się z asortymentem sklepu Apetete i wybierz takie akcesoria, które będą przydatne podczas wyjścia.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły