KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść jajko – prawda i mity o jedzeniu jajek

Wokół pytania czy pies może jeść jajko narosło wiele mitów. Aby zgłębić wiedzę na ten temat dobrze jest przyswoić sobie nieco wiadomości o samych jajkach. Sprawdź, czy pies może jeść jajka!

Czym jest jajko?

Jaja, którymi się interesujemy w tym artykule należą do ptaków i są polilecytalne. Ze względu na swe przeznaczenie, jajo ptasie zawiera bogactwo substancji odżywczych. Jest niezastąpionym pokarmem człowieka od zarania dziejów. W dzisiejszych czasach, w polskiej kuchni wykorzystuje się jaja kurze, kacze, gęsie, indycze i przepiórcze.

Jakie składniki odżywcze zawiera kurze jajko?

Z oczywistych powodów, tj. największej popularności w kuchni, zainteresujemy się wartością odżywczą jajka kurzego. Nie bez powodu jest bardzo cenionym produktem spożywczym. Składa się z białka i żółtka.

Białko jaja kurzego zawiera 85% wody oraz 15% białek (m.in. mukoproteiny, albuminy i globuliny). Nie zawiera tłuszczów. Jest najlepszym białkiem, występującym w naturze. Można powiedzieć, że ma wzorcowo dobrane proporcje.

Żółtko ma za zadanie budować i odżywiać rozwijający się organizm. Składa się z białek, lipidów, węglowodanów, witamin i soli mineralnych.

Całe kurze jajo zawiera:

  • 74,8% wody;

  • 12,6% białek;

  • 10% tłuszczów jednonienasyconych, wielonienasyconych i nasyconych;

  • 1,1% węglowodanów;

  • witaminy A, D, H (biotyna), witaminy z grupy B;

  • cynk, żelazo, magnez, miedź, sód, wapń oraz inne makro- i mikroelementy;

  • sole mineralne.

Kurze jajko dla psa – czy może psu zaszkodzić?

Skoro kurze jajko posiada tak rewelacyjny odżywczy skład, czy pies może jeść jajko? Odpowiedź brzmi: tak. Oczywiście, że pies może jeść jajko. Jajko będzie doskonale uzupełniało dietę psa, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne do życia składniki odżywcze. Jeśli szukamy potwierdzenia w naturze takiej diety dla naszego psa, najlepszym przykładem będą wilki, najbliżsi genetyczni krewni psów. W momentach, gdy nie mogą upolować większych zwierząt, żywią się ptakami i ich jajkami. Takie pożywienie nie tylko im nie szkodzi, ale wręcz wzbogaca ich dietę.

Psy, które towarzyszą nam w domu mają nieco inaczej poukładany „jadłospis” niż wilki. To prawda. Dzięki temu, że opiekuje się nimi człowiek, mogą też dostawać jajka w innej formie. Mniej lub bardziej przyswajalnej – to zależy od właściciela. Przede wszystkim jednak, mogą dostawać do karmy dla psa substancje odżywcze, pochodzące z jajek, w formie kontrolowanej.

Dzięki nauce i licznym badaniom, przeprowadzonym przez człowieka, możemy w miarę dokładnie ustalić, w jakich ilościach jajko dla psa stanowi bezpieczny i wartościowy posiłek.

Pierwszą podstawową różnicą pomiędzy człowiekiem, a psem, jeżeli chodzi o spożywanie jajek, jest to, że psy nie mają problemu z cholesterolem, zawartym w żółtku. Ograniczenia w diecie człowieka, jak wiemy, wynikają zazwyczaj m.in. właśnie z powodu dużej zawartości cholesterolu. Ponieważ u psów tak nie jest, zjedzenie większej ilości jajek, niż wynikałoby to z potrzeb psiego organizmu, może się skończyć co najwyżej nadwagą u psa.

Ile jajek pies może zjeść na tydzień?

Ta kwestia jest stosunkowo najtrudniejsza. Właściwie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Prawdę powiedziawszy wszystko zależy od wielu czynników. Właściciel psa musi wziąć pod uwagę:

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze należy poradzić się lekarza weterynarii i wspólnie z nim ustalić politykę żywieniową psa.

Przyjmuje się, że bezpieczną ilość jajek dla szczeniąt stanowi jedno całe jajko lub jedno żółtko tygodniowo. Dla psów dorosłych średniej wielkości można podawać jedno, dwa lub trzy jajka na tydzień. Jednak w niektórych przypadkach pies może jeść nawet jedno jajko na dzień. Taki przypadek powinien zostać dokładnie omówiony z weterynarzem.

Właściwie nie ma znaczenia czy podamy gotowane jajko dla psa czy też surowe jajko dla psa. W surowym jajku znajduje się więcej składników odżywczych. W trakcie obróbki termicznej niektóre z nich mogą ulegać przekształceniu lub zostać utracone.

Jedyną przeszkodą w podawaniu surowych jajek może być strach przed groźną chorobą salmonellą, która może także dotykać psy. Najlepszym sposobem ochrony przed bakteriami, wywołującymi tę chorobę, jest obróbka cieplna żywności. Dlatego gotowane jajko w żaden sposób psu nie zagraża. Jeśli mamy jednak jajka z pewnego, bezpiecznego źródła, nie ma przeszkód, aby podawać psu surowe jajko.

Jeśli psem, któremu chcemy podać surowe jajko jest szczeniak, przygotujmy mu do jedzenia tylko surowe żółtko. Surowe białko może być dla młodego psa ciężko strawne. Ugotowane białko natomiast, można szczeniakowi podawać.

Surowe żółtko posiada bardzo dużo wartości odżywczych. Co ważne, można je podawać szczeniakowi od razu, kiedy przestanie pić mleko matki.

A dorosłe psy? Czy pies może jeść surowe jajko, gdy jest dorosły? Zarówno surowe żółtko, jak i surowe białko? Tak, dorosłe psy mają w pełni wykształcony układ pokarmowy. Jeśli mamy pewność, że jajka nie są zakażone salmonellą, możemy podawać je psu na surowo, ale oddzielnie białko i oddzielnie żółtko.

Dlaczego należy podawać psu oddzielnie surowe białko i surowe żółtko?

W surowym białku znajduje się awidyna. Wiąże ona biotynę, znajdującą się w żółtku. W naturze zapobiega to namnażaniu bakterii i chroni jaja przed zakażeniem. Jednak jedzenie dużych ilości jajek na surowo może doprowadzić do niedoboru biotyny.

Czy surowe jajko dla psa jest zdrowe?

Niedobór biotyny natomiast, może sprawić, że sierść psa stanie się łamliwa i sucha oraz będzie wyglądać bardzo niezdrowo. Stan skóry również ulegnie pogorszeniu. Aby zadbać o skórę i sierść psa warto podawać psu suplementy takie jak np. olej z łososia.

Po ugotowaniu białka, właściwości (wiążące biotynę) awidyny, zostają zneutralizowane. Jedzenie ugotowanych białek nie zagraża więc niedoborem biotyny (czyli awitaminozą biotynową).

Surowe jajko dla psa – co może decydować o jego podaniu?

Surowe jajka mają jednak także właściwości wzmacniające odporność organizmu. Przemawia to za zdecydowaniem się na ich zastosowanie w diecie psa. Surowe jajka wykazują też działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

W jaki sposób przygotować dla psa jajko?

Obróbka cieplna jaj powoduje zmiany strukturalne, zawartych w nich białek. To z kolei powoduje, że enzymy trawienne mogą rozłożyć białka na łatwo przyswajalne przez organizm aminokwasy. W surowych jajkach występują także np. inhibitory trypsyny, które hamują aktywność enzymów trawiennych, rozkładających proteiny.

pies beka pies je karmę z miski

Jajka gotowane dla psa

Najlepiej przyswajalnym przez organizm jajkiem, jest jajko gotowane. Dzięki opiece człowieka, pies może spożywać jajka, przygotowane we właściwy sposób, a organizm psa może w pełni wykorzystać bogactwo substancji odżywczych zawartych w białku i żółtku.

Psu można podawać zarówno jajka gotowane na miękko, jak i na twardo.

Jak długo gotować jajka dla psa?

Czas gotowania jajek dla psa zależy od konsystencji, jaką chcemy uzyskać.

  • Wersja jajka na miękko wymaga czasu gotowania od 3 do 5 minut. W tym przypadku białko jajka jest lekko ścięte, a żółtko płynne.

  • Aby uzyskać tzw. mollet, czyli jajko na półtwardo, czas gotowania przedłużamy do około 6 minut. Uzyskujemy wtedy białko dość mocno ścięte i miękkie żółtko, które zaczyna się ścinać.

  • Jajko na twardo gotujemy od 8 do 10 minut. Po tym czasie gotowania uzyskujemy ścięte białko i żółtko.

  • Być może będziemy chcieli ugotować psu jajko w koszulce. W takim przypadku jajko wybijamy na talerzyk. Kiedy woda się zagotuje i bulgoce, wlewamy do niej jajko i gotujemy tak krótko, jak jajko na miękko, tj. od 3 do 4 minut. Gdy jajko jest już wylane na gotująca się wodę, wykonujemy ruchy łyżką wokół żółtka, w celu zagarnięcia na żółtko białka i uformowania kuli.

Gotowanie jajek ponad 10 minut powoduje, że jajka tracą dużo ze swych wartości odżywczych.

Czy podawać psu jajko smażone?

Czy pies może jeść jajka? Jeśli smażymy jajko bez użycia tłuszczu, nie ma większych przeciwwskazań dla tak przygotowanej potrawy. Wystrzegajmy się jednak smażenia jajek dla psa na tłuszczu, ponieważ nie dość, że będą ciężko strawne i mało zdrowe, mogą jeszcze przysporzyć psu nadwagi.

labradoodle- wesoły pies.

Niechlubna sława jajek, czyli alergie pokarmowe

Na koniec należy wspomnieć fakt, że jajka są jednym z najbardziej uczulających znanych pokarmów. Alergia na jajka może się również pojawić u psa. Podając psu jajko trzeba brać pod uwagę taką ewentualność i obserwować czworonoga, czy nic złego się nie dzieje z jego zdrowiem. W razie zaobserwowanych nieprawidłowości, należy wykluczyć jajka z diety psa.

Uwagi końcowe

Podsumowując rozważania na temat czy pies może jeść jajko i czy pies może jeść surowe jajko, należy stwierdzić, że tak, ale z zachowaniem pewnych zasad, wspomnianych wyżej. Pamiętajmy też o tym, że we wszystkim należy zachować umiar, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możemy poradzić się osób, które posiadają specjalistyczną wiedzę z zakresu żywienia psów, czyli weterynarzy.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły