KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może pić piwo? Piwo dla psa – marketingowa ściema czy psi przysmak?

Popularne powiedzenie głosi: „człowiek nie wielbłąd – pić musi”. Pewnie często zastanawiałeś się, czy możesz podzielić się piwem ze swoim czworonogiem. Podpowiadamy, czy piwo dla psa to dobry pomysł!

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Pies a piwo

Poszukując prezentu dla swojego psa – czy to z okazji świąt, czy urodzin, a może po prostu bez okazji – często można natknąć się na zaskakujące gadżety i usługi dla psów. Perfumy dla psów, salony SPA, a nawet telewizja dedykowana właśnie czworonożnym pupilom. Internet jest pełny różnych pomysłów na upominki dla psa. Dlatego piwo dla psa może nie dziwić. Jednak czy pies może pić piwo, takie jak jego opiekun? A może dostępne są inne, specjalne piwne przysmaki? Wyjaśniamy, czy możesz podzielić się piwem ze swoim pupilem, a jeśli tak, to jakie wybrać?

Piwo dla psa - pies z piwem

Piwo dla psa – o tym warto wiedzieć

Właściwa opieka nad psem wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie żywienie i pojenie psa wymaga wiedzy i utrzymywania właściwych proporcji. Jak wiadomo, pies to mięsożerca, dlatego jego dieta powinna uwzględniać mięso podawane w codziennych posiłkach, a także odpowiednie dodatki, które dostarczą mu niezbędnych wartości odżywczych. Warto podawać psu pełnowartościową karmę, taką jak Country&Nature Adult Small Indyk z warzywami, która pełna jest nieuczulającego mięsa z dodatkiem warzyw.

Country&Nature Adult Small Indyk z warzywami

Jeśli chodzi o napój dla psa – pupil powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej wody. Picie wody jest gwarancją odpowiedniego nawodnienia pupila. No właśnie, wody. A czy w grę wchodzą inne napoje, takie jak np. sok lub piwo dla psa? W sieci można znaleźć mnóstwo zaskakujących pomysłów na urozmaicenie diety czworonoga. Znajdą się nawet tacy, którzy przekonują, że jedna czekoladka nie zaszkodzi psu. Skąd więc możemy wiedzieć, czy pies i piwo to dobre rozwiązanie?

Podstawowe napoje dla psa

Każdy z nas ma swój ulubiony napój. Dla jednej osoby będzie to sok jabłkowy, dla innej herbata. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie napoje powinien otrzymywać Twój czworonożny przyjaciel? Woda stanowi najważniejszy, oprócz zbilansowanej karmy, element codziennej diety Twojego czworonoga. Nawadnia psa, oczyszcza jego organizm i zabezpiecza przed ewentualnym przegrzaniem. Regularne picie wody ma sporo zalet nie tylko w przypadku ludzi, ale również psów. Wspomaga trawienie u pupila i ułatwia procesy trawienne. Woda oczyszcza, eliminując toksyny i inne szkodliwe substancje z organizmu psiaka. Jeśli jakość wody w Twoim kranie jest dobra, śmiało możesz podawać ją pupilowi w takiej formie. Najważniejsze jest to, aby woda, którą dajesz swojemu czworonogowi, była czysta i posiadała odpowiednią temperaturę. Oczywiście nie musisz kontrolować jej przy pomocy termometru, ale nie powinna być ani gorąca, ani lodowata. 

Piwo dla psa - pies pije piwo

Urozmaicenie napojów psa

Jeśli chcesz, jak najbardziej możesz urozmaicać pojenie swojego czworonoga. Śmiało możesz od czasu do czasu podać psu odrobinę soku, najlepiej świeżo wyciskanego, przygotowanego przez Ciebie. Napoje sklepowe mają za dużo cukru, co nie będzie korzystne dla psiaka. Jako dodatkowy napój można czasami dać psu również herbatki ziołowe, najlepiej sprawdzi się rumianek, ale przed podaniem warto sprawdzić, czy ten konkretny rodzaj nada się dla zwierzęcia. Czasami można również przeczytać, że mleko dla psa to świetne rozwiązanie. Z tym jednak należy uważać. Spora ilość czworonogów nie toleruje laktozy, inne mają wrażliwe żołądki. Podawanie psu mleka może być ryzykowne.

Zobacz również: Czy pies może pić mleko? 

A czy psy mogą pić piwo? Pewnie nie raz zastanawiałeś się nad tym, pijąc zimne piwko ze znajomymi w letni wieczór. Chłodne piwo mogłoby orzeźwić psa, a w umiarze przecież nie szkodzi człowiekowi. A jak jest z psami?

Przeczytaj także: Jak ochłodzić psa? Sprawdź! 

Piwo dla psa

Czy pies może pić piwo?

Pies z piwem to widok, jaki często można zobaczyć na obrazkach krążących w sieci. Przedstawiają one zazwyczaj czworonogi „trzymające” kufel ze złotym napojem, wyglądające przy tym na zadowolone i wyluzowane. Znaleźć można także fotografie, na których pies pije piwo i oblizuje się, jakby uwielbiał ten napój ponad wszystko.

Pamiętaj, że iformacje krążące w sieci i opinie znajomych zawsze należy weryfikować i podchodzić do nich krytycznie. Niektórzy twierdzą, że odrobina piwa nie zaszkodzi psu. Przecież nie wyrządza ono krzywdy ludziom, a w niewielkich ilościach wręcz odwrotnie, więc dlaczego nie spróbować podać czworonogowi tego napoju w gorący letni wieczór? Nie powinieneś jednak opierać się na opiniach innych, tylko na faktach. Należy pamiętać, że piwo mimo wszystko zawiera alkohol. Podawanie psu tego trunku, nawet w niewielkich ilościach to bardzo zły pomysł, który może być fatalny w skutkach. Chociaż jest niskoprocentowym alkoholem, może bardzo negatywnie wpływać na psi organizm i jest dla czworonoga tak samo szkodliwe, jak mocniejsze alkohole. 

Pies i alkohol

Alkohol jest bardzo szybko wchłaniany z przewodu pokarmowego i, krążąc po organizmie, z szybkością przemieszcza się z krwi do mózgu. Metabolity etanolu są znacznie bardziej toksyczne od samego etanolu. Ponadto, w trakcie rozkładu powstaje nukleotyd NADH, który odpowiada za rozwój wysoce niebezpiecznej kwasicy metabolicznej. W efekcie alkohol będzie bardzo obciążał psią wątrobę, która przecież pełni bardzo ważną funkcję w organizmie, filtrując toksyny i oczyszczając organizm.

Wypicie alkoholu przez Twojego czworonożnego przyjaciela może być zatem niebezpieczne. Warto wiedzieć, że pies ma znacznie szybszy metabolizm od człowieka, dlatego też jego wątroba jest dużo bardziej narażona na nieprawidłowe funkcjonowanie spowodowane wpływem toksyn. Znaczne obciążenie wątroby może skutkować potrzebą podawania specjalnej karmy psu, nie wspominając o leczeniu i stałej opiece weterynaryjnej. Tak jak wspomnieliśmy, piwo dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ alkohol może doprowadzić do powstania kwasicy metabolicznej, co w konsekwencji, tak samo, jak problemy z wątrobą psiaka, może doprowadzić do jego przedwczesnej śmierci. Alkohol również odwodni organizm czworonoga i pozbawi go cennych elektrolitów.

Podawanie psu alkoholu może znacznie obniżyć poziom cukru we krwi i w efekcie spowodować nudności, biegunki i drgawki. Najczarniejszy scenariusz to zatrucie alkoholem, a to może prowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Powinieneś więc bardzo uważać również na to, aby pies nie wypił alkoholu przypadkiem. Chwila nieuwagi może mieć kiepskie skutki dla psiego organizmu – pamiętaj jednak, że każdy pies reaguje inaczej!

Piwo dla psa

Co zrobić, kiedy pies wypije alkohol? 

Kiedy zorientujesz się, że Twój pies wypił alkohol, w tym również piwo, nie bagatelizuj tego zdarzenia. Jak najprędzej zabierz go do weterynarza na kontrolę! Mimo że piwo jest niskoprocentowym alkoholem, jego skutki dla zdrowia psa mogą być tragiczne, tym bardziej, jeśli pupil wypił go sporo. Nawet gdy pies zachowuje się zupełnie normalnie, nigdy nie wiadomo, co może się zdarzyć po upływie czasu. Często pierwsze objawy zatrucia mogą pojawiać się dopiero po 30, a nawet 60-ciu minutach. Dlatego czas gra ogromną rolę i najlepiej, aby pies jak najszybciej trafił na obserwację do specjalisty.

Nie słuchaj opinii znajomych, że przecież to zdrowy pies, piwo mu nie zagrozi. Niektórzy mogą Ci nawet mówić, że niepotrzebnie panikujesz, jednak pamiętaj, że każdy rodzaj alkoholu może zaszkodzić psu i spowodować nieodwracalne skutki w jego organizmie. To, co wydarzy się po spożyciu przez psa piwa, może być również uzależnione od tego, ile pies waży, co jadł wcześniej, a także ile alkoholu zdążył wypić. Najczęściej po alkoholu pies będzie wymiotował. Mogą pojawić się także biegunki, ból brzucha, odwodnienie oraz dyszenie, ograniczona równowaga i duża nadpobudliwość. Spora ilość spożytego piwa przez psa może skutkować nawet zaburzeniami rytmu serca czy też zapadnięciem w śpiączkę, a w najgorszym razie śmierć pupila. Dlatego nie należy bagatelizować tego, że pies wypił piwo. 

Pies i piwo

Mimo tego, że alkohol może być bardzo niebezpieczny dla psów, jak i dla innych zwierząt, powstało specjalne piwo dla psów. Czy jest to psi przysmak, na który warto zwrócić uwagę, a może marketingowa ściema? Już spieszymy z odpowiedzią! 

Piwny przysmak dla psów

Pierwsze piwo dla psów powstało w Holandii w 2007 roku. Mimo upływu czasu fakt istnienia takiego napoju wciąż zaskakuje. Receptura pierwszego takiego przysmaku dla psa na bazie słodu i ekstraktu wołowego opracowana została przez Terrie Berenden, opiekunkę weimarskich wyżłów i założycielką sklepu zoologicznego w Zehlem w Holandii. Ponoć motywacja u niej pojawiła się, kiedy popijała piwo na balkonie w obecności swoich psiaków i uznała, że im też należy się coś od życia. Oczywiście pierwsze piwo, jak każde inne specjalne psie piwo nie zawiera alkoholu. Pierwszy taki napój został nazwany „Kwispelbier”, co w języku niderlandzkim oznacza machanie ogonem. Czy ten niecodzienny przysmak spotkał się z zainteresowaniem opiekunów czworonogów? Wszystko na to wskazuje, ponieważ sukcesywnie zaczęły powstawać kolejne takie bezalkoholowe trunki dla psów. Bazują one najczęściej na słodzie jęczmiennym i dodatku ekstraktu z wołowiny albo kurczaka.

Piwo dla psa – hit czy kit?

Pewnie zastanawiasz się, jaki sens ma podawanie czworonogowi piwa dla psów. Czy to jedynie takie poczucie, że pijesz piwo razem ze swoim pupilem? Może taki produkt to kolejna rzecz, która ma nas zachęcić jedynie do wydania pieniędzy? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że psie piwo może być dla Twojego pupila zdrowym dodatkiem urozmaicającym dietę. Taki napój zawiera bowiem mnóstwo cennych witamin i minerałów, dzięki czemu wzmacnia odporność psa, wspomaga jego oczy, przywraca blask sierści, a pies staje się pełen wigoru i chęci do zabawy.

Niektóre tego typu napoje wzbogacone są również dodatkami w postaci np. korzenia mniszka lekarskiego, łopianu oraz mlecz i pokrzywę. Tak zbilansowany kompleks ziół w piwie dla psa zawierają mnóstwo antyoksydantów. Pamiętaj jednak, że piwo dla psa to tylko dodatek i powinieneś dbać o czworonoga, podając mu na co dzień klasyczne suplementy, np. Dr. PetCare Skin – Skóra I Sierść.

 

Suplement skóra i sierść

Oczywiście żadne z tych złotych napojów nie zawiera alkoholu, dlatego nazwa piwo to tylko zabieg słowny, mający zachęcić do zakupu. Jednak skoro są tak zdrowe, dlaczego by nie podać go swojemu czworonogowi? Może okazać się, że zostanie on piwoszem, co korzystnie wpłynie na jego zdrowie i ogólną kondycję. Jeśli jednak Twój pies nie polubi piwa, możesz podawać mu klasyczne przysmaki, takie jak Woolf Przysmak Soft Duck Fillet 100g. Apetyczne fileciki z mięsem z kaczki na pewno przypadną mu do gustu!

 

Woolf Przysmak Soft Duck Filet

Przeczytaj także: Pies nie chce jeść – co robić? 

Co o piwie dla psów sądzą opiekunowie czworonogów?

Wciąż nie jesteś przekonany, czy piwo dla psa to dobry wybór? Sprawdź, co na ten temat sądzą inni właściciele psów!

Wiesz już, jak ważna jest zbilansowana dieta Twojego psa i zapewnianie mu odpowiednich napojów. Fundamentem jest świeża woda, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mu urozmaicał napoje, podając psie piwo. Okazuje się, że to ciekawy produkt, który wspiera kondycję pupila. Może mieć ono naprawdę dobry wpływ na zdrowie psa. Zadba o jego oczy, sierść i zagwarantuje lepszą mobilność oraz witalność. Oczywiście, przed zakupem upewnij się, że to na pewno produkt przeznaczony dla psów. Pamiętaj, że alkohol dla ludzi może mieć tragiczne skutki dla zdrowia czworonoga. Nigdy nie podawaj pupilowi prawdziwego piwa, ani tym bardziej innych mocniejszych trunków.

Psie piwo powinno stanowić jedynie dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety, która opiera się na pełnowartościowej karmie i wodzie. Nie zastępuj także klasycznych suplementów napojem o złotej barwie. Jeśli zdecydujesz się sięgnąć po psie piwo, podawaj je pupilowi okazyjnie, najlepiej w cieplejsze dni, oczywiście dozując przysmak, a nie wlewając od razu cały na raz do miski. A może już podałeś swojemu czworonożnemu przyjacielowi piwo dla psa i okazało się, że jest jego wielkim fanem? Podziel się z nami swoją historią i zajrzyj na stronę Apetete po karmę, przysmaki i niezbędne akcesoria dla swojego psa.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły