KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego koty barankują? Barankowanie kota to nie tajemnica!

Koty posiadają szereg zachowań, które dla właściciela mogą czasem wydawać się dziwne, a nawet niepokojące. Jednym z takich nietypowych zachowań jest tzw. barankowanie. Co to jest? Co chce przez takie zachowanie wyrazić Twój kot? Sprawdź!

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Koty to stworzenia, które z natury są bardzo ostrożne i nieufne wobec ludzi i innych zwierząt. Nie od razu okazują przywiązanie i miłość, nawet wtedy gdy bardzo starasz się przekonać do siebie swojego mruczka. Budowanie zaufania to długa i czasem dość wyboista droga, dlatego też właściciel kota musi uzbroić się w cierpliwość. Jednak jeśli już je zdobędziesz, z pewnością okaże Ci czułość na wiele różnorakich sposobów. Najbardziej oczywistym jest wskakiwanie na kolana i charakterystyczne mruczenie. Jednak to nie jedyne przejawy kociej miłości do człowieka. Równie często możesz zauważyć ocieranie się mruczka o Twoje nogi czy tzw. barankowanie kota. Zastanawiasz się czym właściwie jest barankowanie i jakie jest jego znaczenie? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania!

Barankowanie kota

Dlaczego koty barankują?

Zanim przejdziemy do przyczyn takiego zachowania kota, warto wyjaśnić czym właściwie jest barankowanie i jak wygląda. To zachowanie jest niezwykle często spotykane u kotów, jednak nie każdy właściciel jest zaznajomiony z tą nazwą, zna znaczenie barankowania i umie odpowiednio odczytać intencje swojego kota. 

Określenie barankowanie wzięło się z przekładu angielskiej nazwy tego zachowania, czyli “bunting”, które można przetłumaczyć właśnie jako “baranek”, “czółko”, lub “główka”. Nazwa wcale nie jest przypadkowa. Zachowanie to może przypominać takie, które obserwowane jest właśnie u baranów. Bardzo często zwierzęta te bodą swoimi rogami. Jednak o ile u baranów jest to przejaw agresji i forma walki, tak u kotów nie ma nic wspólnego z wrogim nastawieniem zwierzęcia. 

Barankowanie polega na charakterystycznym ocieraniu się kota o człowieka. Kot pociera swoim pyszczkiem o twarz opiekuna, tak jakby chciał zderzyć się z nim czołem. Brzmi jak forma agresji, nieprawdaż? Nic bardziej mylnego! Barankowanie kota można przetłumaczyć, jako chęć zwrócenia na siebie uwagi i domaganie się pieszczot od właściciela. Jeśli więc Twój kot wykonuje taki gest w Twoim kierunku możesz uznać się za szczęściarza. Dlaczego koty barankują? Okazują w ten sposób swoje zaufanie i przywiązanie. Dlatego też barankowanie do człowieka, a zwłaszcza opiekuna kota jest tak ważne i pożądane. Zachowanie to występuje u znacznej części kotów, zarówno tych domowych, jak i dziko żyjących. Jednak nie każdy osobnik przejawia te same cechy – niektóre koty nie wykonują tego gestu. W zamian za to okazują wiele innych oznak przywiązania do właściciela. 

Barankowanie kota nie tylko w stosunku do człowieka

Kocie barankowanie można zaobserwować nie tylko w stosunku do ludzi, ale też do innych kotów. Tu wydźwięk barankowania jest bardzo podobny i świadczy o dużej zażyłości między osobnikami. Barankowanie kotów można porównać do swoistej formy pocałunku. W ten sposób koty tworzą bliską relację między sobą i pozostawiają na sobie ślad swojego zapachu. Koty mają niezwykle czuły węch, a za pomocą gruczołów zapachowych zaznaczają swój teren i tworzą tzw. “zapach kolonii”. Zwierzęta te posiadają kilka wonnych gruczołów rozmieszczonych na całym ciele. Wiele z nich znajduje się na głowie – za uszami, pod brodą, w okolicy ust, czy po bokach policzków. Koty używają ich, aby zaznaczyć swoją dominację lub traktują to jako formę tworzenia więzi społecznych między osobnikami. Barankowanie zwykle inicjowane jest przez dominującego kota po to, by wszystkie osobniki w jego stadzie pachniały tak samo. 

Zobacz także: Jakiego zapachu nie lubią koty? 

Barankowanie kotów

Dowiedz się, dlaczego koty barankują!

Wiesz już, że barankowanie to całkiem przyjazny gest i nie należy obawiać się, gdy Twój kot zacznie przejawiać takie zachowanie. Jakie mogą być przyczyny barankowania? Co Twój kot chce Ci przez nie przekazać?

Barankowanie kota jako przywitanie

Mimo tego, że wielu osobom wydaje się, że koty nie są zbyt uczuciowe względem swoich właścicieli to często okazują tęsknotę za opiekunem. Gdy człowiek jest nieobecny przez dłuższy czas można zauważyć, że kot usilnie zaznacza swoją obecność i domaga się uwagi. Takim swoistym przywitaniem może być właśnie barankowanie. Zbliżenie pyszczka do twarzy właściciela jest dość dosadnym zaznaczeniem kociej obecności i sposobem na zwrócenie na siebie uwagi. Gest ten jednoznacznie wskazuje, że zwierzak cieszy się z obecności swojego opiekuna a jego towarzystwo i poświęcona uwaga sprawiają kotu radość. 

Okazanie zaufania

Koty nie okazują swoich uczuć byle komu i nie są tak ufne jak inne zwierzęta. To, że kot ociera się o człowieka i barankuje to oznaka, że zwierzę mu ufa i doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie zostanie przez niego skrzywdzone. W ten sposób kot pokazuje właścicielowi, że czuje się z nim komfortowo i bezpiecznie. Pozycja baranka jest pozycją uległą, z której trudno byłoby mu szybko zaatakować w razie niebezpieczeństwa. Dlatego też gest ten można rozumieć jako sygnał, że kot nie spodziewa się żadnego zagrożenia. Ponadto, podczas barankowania można często usłyszeć charakterystyczne mruczenie, które jak wiadomo, jest oznaką pełnego relaksu i przyjemności. 

Potrzeba czułości

Koty chodzą własnymi ścieżkami i nie zawsze chcą być głaskane czy przytulane. Każdy właściciela kota wie, że ciężko jest przekonać kota do pieszczot wtedy, gdy zwierzę nie ma na to aktualnie najmniejszej ochoty. Jednak w pewnym momencie kot poczuje potrzebę zbliżenia się do swojego opiekuna i okazania mu czułości. Barankowanie jest jednym z przejawów kociej miłości do właściciela i formą przekazania mu swoich uczuć. Barankowanie można więc w prosty sposób przetłumaczyć z kociego na ludzki. Jest to po prostu koci sposób na powiedzenie człowiekowi “kocham Cię!” 

Barankowanie kota jako zaznaczenie swojego terytorium

Barankowanie bez wątpienia jest jednym ze sposobów, w jaki kot okazuje człowiekowi swoje uczucia względem niego. Jednak nie tylko! Koty posiadają gruczoły zapachowe, które ułatwiają im znaczenie terenu. Gruczoły te znajdują się nie tylko na łapach czy ogonie kota, ale także na pyszczku. Ocieranie się kota o przedmioty, a nawet innego osobnika czy człowieka to jeden ze sposobów na zaznaczenie swojego terytorium. Barankowanie kota można więc uznać za swoistą formę zaznaczania miejsc, zwłaszcza tych, które im się podobają i czują się w nich bezpiecznie. Takie oznaczanie człowieka lub innego kota, to nie tylko demonstracja dominacji, ale także wyraz kociej aprobaty. Kot w ten sposób chce, byś pachniał tak samo jak on. Nadanie człowiekowi tak zwanego “zapachu kolonii” oznacza więc w praktyce, że kot chce, aby jego opiekun także do niej należał i stał się częścią kociej rodziny. 

Przeczytaj również: Jak przekonać do siebie dwa koty mieszkające pod jednym dachem? 

Barankowanie kotów

Barankowanie kota – co robić?

Barankowanie jest przyjaznym gestem, który nie powinien wzbudzać żadnych negatywnych emocji u człowieka. Wręcz przeciwnie, jeśli kot zachowuje się wobec Ciebie w ten sposób, możesz uważać się za prawdziwego szczęściarza! Jak jednak powinno się zareagować na kocie barankowanie? Co zrobić, gdy zwierzę przejawia wobec człowieka takie zachowanie? 

Wyjdź z inicjatywą

Koty raczej dość ciężko zachęcić do czułości, jednak kiedy widzisz, że Twój mruczek jest w nastroju na pieszczoty, możesz sam zainicjować barankowanie. Jak to zrobić? Powinieneś wówczas zbliżyć głowę do pyszczka swojego pupila i delikatnie się o niego otrzeć. Jeśli kociak darzy Cię zaufaniem, jest w pełni zsocjalizowany i oswojony, z pewnością odwzajemni ten gest i pokaże Ci swoje przywiązanie. Może się jednak zdarzyć tak, że kot nie będzie miał ochoty na czułości lub nie zrozumie Twoich intencji. Wtedy to może nie udać Ci się zachęcić kota do takiej formy okazywania uczuć, jakim jest barankowanie kota. To jednak wcale nie oznacza, że powinieneś się poddawać! 

Nie odtrącaj

Koty czasami potrafią być dość natarczywe w okazywaniu uczuć a ich wyczucie czasu nie zawsze jest odpowiednie. Kiedy kot przymila się w niewłaściwym momencie, częstą reakcją jest odepchnięcie zwierzaka. Jednak jeśli Twój kot przytula się, okazuje Ci czułość i barankuje, zdecydowanie nie powinieneś go odtrącać, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia się relacji kot – właściciel. Notoryczne ignorowanie zwierzęcia może nawet skutkować pojawieniem się negatywnych wzorców zachowań u mruczka. Co więc zrobić, kiedy kot barankuje? To proste! Odwzajemnij ten gest! Ponadto, możesz okazać pupilowi swoją sympatię poprzez głaskanie go po podbródku czy za uchem. Twój futrzasty przyjaciel na pewno doceni tę dawkę pieszczot. W dłuższej perspektywie pomoże to zbudować trwałą i głęboką więź. 

Zadbaj o dobre samopoczucie kota

Aby kot mógł pokazać swój prawdziwy charakter, musi czuć się bezpiecznie i komfortowo w miejscu, w którym przebywa. Warto więc zadbać o jak najlepsze warunki bytowe zwierzęcia. Z pewnością odwdzięczy Ci się za to dużą dawką kociej miłości! Do serca kotów, podobnie jak do niektórych ludzi, najłatwiej można dotrzeć przez żołądek. Zatroszcz się więc o jak najlepszy pokarm dla swojego mruczka. Wybieraj pełnoporcjowe karmy suche i mokre dostosowane do jego wieku i poziomu aktywności oraz zapewnij kotu stały dostęp do świeżej wody.

Drapak dla kota

Niezwykle ważne jest także zapewnienie odpowiedniej dawki rozrywki, zwłaszcza kotom niewychodzącym. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkiego typu drapaki, tunele czy zabawki. Umilą one zwierzęciu czas spędzony w oczekiwaniu na powrót właściciela i zmniejszają poziom stresu i frustracji spowodowanych nudą i tęsknotą. 

 

Nylonowy tunel dla kota

A co, jeśli kot nie barankuje?

Czy to, że kot nie barankuje musi zawsze oznaczać, że nie darzy swojego właściciela uczuciami? Wcale nie! Sprawdź, jak rozpoznać inne zachowania świadczące o kocim przywiązaniu do człowieka.

Każdy kot jest inny i podobnie jak człowiek, rodzi się z pewnym zestawem cech charakteru, które składają się na jego temperament i warunkują wiele rzeczy np. pojawianie się niepewnych zachowań. Niektóre koty kochają obecność człowieka i wszelkie formy pieszczot, a inne są raczej wycofane, niezależne i wolą trzymać się na uboczu. Jednak wprawne oko opiekuna zawsze może dostrzec pewne wzorce zachowań, które świadczą o przywiązaniu i bliskiej relacji pomiędzy kotem a człowiekiem. Dlatego też nie musisz przejmować się, jeśli Twój kot nie barankuje lub nie odwzajemnia tego zachowania zainicjowanego przez Ciebie. Zapewne często możesz zauważać takie zachowania jak donośne miauczenie swojego mruczka, gdy tylko pojawiasz się w domu po dłuższej nieobecności lub też ocieranie się mruczka o Twoje nogi. Innymi zachowaniami świadczącymi o sympatii kota do człowieka może być także ugniatanie łapkami, podążanie za człowiekiem czy nawet przynoszenie mu prezentów w postaci upolowanych przez siebie zdobyczy łowieckich. Brak barankowania wcale nie musi więc świadczyć o tym, że Twój kot nie darzy Cię sympatią. Po prostu okazuje ją w inny sposób.

Kot i człowiek

Podsumowanie

Barankowanie kota to przejaw sympatii i pozytywnych uczuć, które odczuwa do swojego właściciela. Każdy, kto może “przybić sobie czółko” ze swoim kotem, może czuć się wyjątkowo, gdyż barankowanie powinno być odbierane jako komplement skierowany w stronę człowieka. W żadnym wypadku nie powinieneś się martwić, jeśli Twój pupil przejawia to zachowanie, nawet nadmiernie. Mimo tego, że może ono wydawać się dziwne, jest zupełnie naturalne. Pełni ono funkcję formy przywitania, okazania zaufania czy w pewnych przypadkach, także zaznaczenia swojego terytorium. Warto spróbować zainicjować barankowanie i zrozumiałym dla kota językiem okazać mu swoje uczucia do niego. Nie należy odrzucać i ignorować kociej próby nawiązania kontaktu z człowiekiem poprzez barankowanie. Wręcz przeciwnie, powinno się dbać o to, by kot przejawiał to zachowanie jak najczęściej, gdyż jest ono nie tylko bardzo życzliwe, ale i niezwykle urocze!Żwirek dla kota

Każdy odpowiedzialny właściciel kota chce zapewnić swojemu pupilowi to, co najlepsze. Wszystko, czego potrzebuje Twój kot znajdziesz w sklepie internetowym Apetete. Niezależnie od tego, czy szukasz żwirku do kuwety, karmy czy drapaka, możesz kupić je wygodnie przez Internet z dostawą pod same drzwi. Odwiedź stronę internetową Apetete i sprawdź szeroki asortyment produktów już teraz!

 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły