KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies liże swój mocz? Sprawdź, co to może oznaczać!

Pewnie niejednokrotnie zauważyłeś zadziwiające zachowanie ze strony Twojego psa. A co jeśli psiak liże swój mocz i o czym może świadczyć takie postępowanie? Podpowiadamy czy sytuacja, w której pies liże swój mocz, jest normą i jakie mogą być tego przyczyny.

Kiedy pies liże swój mocz?

Niektóre z psich zachowań mogą być szczególnie zaskakujące, szczególnie jeśli jest to Twoja pierwsza przygoda z psem. Czworonogi gonią swoje ogony, kręcą głową, kiedy Cię słuchają, a czasami nawet… liżą swój mocz! To zachowanie wydaje się szczególnie dziwne i może być źródłem obaw o zdrowie pupila. Wiadomo, że psy uwielbiają wąchać i zlizywać wszystko, co wydaje im się smakowite, ale własny mocz? Warto dowiedzieć się, dlaczego pies liże swój mocz i czy w takiej sytuacji zwrócić się o pomoc do specjalisty, a może zastosować jakieś inne sposoby? Wyjaśniamy!

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Pies liże swój mocz

Psy uwielbiają węszyć i taka jest ich natura. Szczególne predyspozycje do tego mają teriery i psy myśliwskie. Zdarza się, że podczas węszenia, pies będzie lizać napotkany w trawie mocz. Tak więc pies może lizać nie tylko swój mocz, ale również innych, nawet nieznanych mu czworonogów. Zauważyłeś, że Twój pies zrobił siku, a następnie zaczął je zlizywać? Na pewno Cię to zastanowiło i szukasz wytłumaczenia na takie zachowanie. Często również podczas takiego incydentu pies może się obficie ślinić, a jego szczęka drgać. Możesz również zauważyć, że Twój pupil w trakcie zlizywania moczu, przyciska język do podniebienia i podnosi pysk do góry. Jeśli taka sytuacja przytrafiła się Twojemu pupilowi, jak najszybciej poszukaj źródła takiego zachowania u niego. Czy Twój pies jest chory, a może jest to zupełnie normalne postępowanie podyktowane psim instynktem?

Które psy mogą lizać mocz?

Co ciekawe, szczególne predyspozycje do lizania moczu mogą mieć samce, które nie zostały poddane zabiegowi kastracji, lub zostały poddane zabiegowi w późniejszym etapie życia. Te osobniki pragną za wszelką cenę jak najlepiej poznać zapach w moczu, by zidentyfikować, które suki są aktualnie w rui. Czasami również takie zachowanie obserwuje się u szczeniaków, które nie do końca jeszcze pojęły zasady funkcjonowania w świecie i zwyczajnie uczą się wszystkiego. Jednak nie jest to żadną regułą i w zasadzie każdy pies może mieć skłonności do tego typu zachowań.

Przeczytaj także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne?

W momencie, gdy widzisz, że pies liże mocz albo ma zamiar to zrobić, spróbuj odwrócić jego uwagę, zachęcając go do zabawy.

Dlaczego pies pije swój mocz? – przyczyny

Rozpoznanie i zrozumienie psich zachowań oraz nawyków jest kluczowe do zbudowania zdrowej relacji z psem i prawidłowego dbania o niego. Nic w tym dziwnego, że poszukujemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania w zakresie życia, zdrowia i zachowania czworonożnych przyjaciół. Jeśli chodzi o sytuację, w której pies pije mocz swój albo innego czworonoga, przyczyn może być kilka.

Chęć poznawania innych czworonogów

Choć to brzmi nieco dziwnie, w niektórych sytuacjach psy mogą lizać mocz innych pobratymców, aby jak najlepiej je poznać i zdobyć informacje na temat ich płci, wieku, stanu rozrodczego, a nawet stanu zdrowia. Jak wspomnieliśmy to zachowanie, może często dotyczyć niekastrowanych samców, ale nie tylko. Warto wiedzieć, że psy posiadają specjalny narząd lemieszowo-nosowy, nazywany również narządem Jacobsona, który pomaga mu w precyzyjnej analizie chemicznego składu zapachów, jakie do niego trafiają. To kluczowe postępowanie w rozmnażaniu, życiu społecznym z innymi psami i rozmnażaniu. Występuje on pod postacią niewielkich grudek, zlokalizowanych za górnymi siekaczami czworonoga.

Kiedy więc widzisz, jak pies liże mocz innego psa, jest to naturalne i w pełni normalne zachowanie. Odpowiedź jest prosta: Twój pies zbiera dodatkowe informacje o innym czworonogu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli pupil robi to notorycznie i zlizuje również swój mocz.

Problem ze zdrowiem

Kiedy pies nadmiernie pije siusiu innych psiaków albo swój własny, może to świadczyć o dolegliwościach zdrowotnych. Przede wszystkim Twój pupil może być odwodniony. Zwróć uwagę na to, czy posiada on stały dostęp do świeżej wody. Pamiętaj, aby zapewniać psu wodę o każdej porze dnia i nocy, szczególnie w upalne dni. Jeśli wody jest za mało, Twój pies może traktować mocz jako dodatkowe nawodnienie. Zastanów się również, czy odwodnienie jest spowodowane zbyt małą ilością wody, a może infekcją toczącą się w jego organizmie.

Inną przyczyną tego, czemu pies liże mocz, mogą być problemy zdrowotne. Przede wszystkim warto sprawdzić, czy Twój pupil nie cierpi z powodu niedoboru mikro i makroelementów. Wówczas może je sobie uzupełniać, spożywając urynę. Takie powtarzające się zachowanie może również świadczyć o innych, poważniejszych dolegliwościach, które warto zdiagnozować u weterynarza. Pamiętaj, aby dbać o zdrowie psiaka, nie tylko podając mu dobrej jakości karmę, ale również uzupełniając ją o odpowiednie suplementy, takie jak Brit Care Olej z łososia.

Brit Care Olej z łososia

Problemy behawioralne

Istnieje możliwość, że przeszłość Twojego pupila jest nieznana albo wcale nie była tak bajeczna, jak przedstawił to hodowca. W niektórych hodowlach, które należy raczej określić jako pseudohodowle, wciąż nie zapewniają psom i szczeniakom godziwych warunków. Małe szczeniaczki często są rozdzielane i pozostawiane same sobie, gdzie matka przychodzi do nich jedynie na karmienie. Wówczas nie zachodzą naturalne procesy, podczas których matka czyści młode z ich odchodów. Pozostają one same, więc zlizują pozostałości swojego moczu. W ten sposób uczą się, że tak właśnie mają postępować.

Jeszcze inną przyczyną może być niewłaściwe traktowanie przez właściciela hodowli lub poprzedniego opiekuna psa. Przemoc i krzyk stosowane jako karcenie, gdy pies załatwi się w domu, często mogą powodować strach u psa. W obawie o to, że znowu zostanie skarcony, szybko usuwa ślady swojego moczu, zlizując je. Taki syndrom może przejść również dalej na załatwianie się na dworze. Kiedy problem zakorzeniony jest tak głęboko i ma podłoże behawioralne, jedyną pomocą może okazać się wizyta u behawiorysty.

Przeczytaj także: Jak oduczyć psa sikania w domu? Podpowiadamy!

Przyczyną tego, czemu pies liże mocz, mogą być problemy zdrowotne.

Niewłaściwa częstotliwość spacerów

Jesteś zabiegany i wyprowadzasz swojego psa jedynie na kilkuminutowe przechadzki pod blokiem? To również może być wytłumaczeniem na picie moczu. Kilka minut na dworze może być niewystarczające na załatwienie wszystkich psich potrzeb, a tych jest wiele. Czworonóg zwyczajnie może nie zdążyć, opróżnić pęcherza i kiedy już to zrobi, zaczyna go zlizywać. Zawiedziony psiak może w ten sposób komunikować zbyt mało czasu na dworze. Tę kwestię również należy wyjaśnić u behawiorysty.

Nauka psich nawyków

Jak wspominaliśmy wcześniej, czasami pies pije mocz, kiedy jest jeszcze młodym szczeniakiem, który nie rozumie zasad funkcjonowania psiego świata. Wszystkiego się uczy i każda kolejna rzecz i doświadczenie może go niesamowicie ekscytować. Wówczas może zdarzyć się, że w tej ogromnej ciekawości, spróbuje także wypić swój mocz, aby utwierdzić się na przyszłość w przekonaniu, że nie jest to najlepszy wybór na napojenie się.

Daj pupilowi czas, by nauczył się, co jest właściwe, a co nie. Jeśli takie postępowanie u szczeniaka nie mija, wówczas również wizyta u behawiorysty może okazać się nieocenionym wsparciem. Pamiętaj, że młode psy zasługują na specjalne traktowanie, pełne wyrozumienia. Dbaj o szczeniaka i podawaj mu pełną potrzebnych wartości odżywczych i sycącą karmę Brit Care Puppy Lamb & Rice.

Brit Care Puppy Lamb & Rice

Pies pije mocz – co robić?

Kiedy Twój pies liże swój mocz albo innych czworonogów, warto podjąć odpowiednie działania, aby zakończyć ten proceder. Jeśli psiak robi to przy każdej możliwej okazji, to zdecydowanie nie jest to normalne i należy temu zapobiec. Co zrobić? Przede wszystkim nie krzycz na niego, nie karć go. Wzbudzanie w nim strachu i stresu może dodatkowo spotęgować takie postępowanie, albo – co gorsza – przynieść poważniejsze problemy natury behawioralnej.

Odpowiednie postepowanie

Zamiast unosić się gniewem i frustracją, zastosuj pozytywne metody szkolenia. Spróbuj wpłynąć na pupila w delikatny sposób. W momencie, gdy widzisz, że pies liże mocz albo ma zamiar to zrobić, spróbuj odwrócić jego uwagę, zachęcając go do zabawy. Z kolei, kiedy widzisz postępy i psiak odpuszcza picie moczu, pochwal go, podając ulubiony przysmak. Możesz w tym celu wykorzystać zdrowe i apetyczne przysmaki Carnilove Mackerel with Raspberris Crunchy Snack. Pozytywne metody wychowywania psa są o wiele skuteczniejsze i nie powodują powstawania leków i strachu w czworonogu. Co więcej, są to obecnie jedyne polecane przez behawiorystów sposoby wpływania na psy i inne zwierzęta domowe.

Carnilove Mackerel with Raspberris Crunchy Snack 200g

Odstresowanie psa

Istnieje spora szansa na to, że umiejętnie odwrócenie uwagi psa od lizania moczu, pozwoli raz na zawsze wyeliminować ten problem. W tym celu powinieneś zapewnić mu odpowiednie zajęcie na co dzień, które pomoże mu się wyciszyć i rozładować frustrację. Jeśli picie moczu jest spowodowane problemami behawioralnymi, wpływaj na uspokojenie psa i wybierz zabawkę, taką jak Let’s Lick Square/Cross Mata do lizania. Wrzuć tam ulubione smakołyki pupila i pozwól, aby mógł zaspokoić swoją potrzebę lizania w inny sposób. Możesz też umieścić tam odrobinę jego karmy, dzięki czemu zje wolniej swój posiłek i przy okazji się zrelaksuje. Wybierz dobrej jakości karmę pełną naturalnych składników, taką jak Brit Care Adult Large Breed Lamb & Rice.

Let’s Lick Square/Cross Mata do lizania [20x20cm]

Wizyta u specjalisty

Jeśli przedstawione metody oduczenia psa picia moczu nie przynosi żadnych rezultatów, najlepiej udać się do specjalisty. Pierwsza w kolejności powinna być wizyta u weterynarza, który dokładnie zbada czworonoga i wykluczy albo potwierdzi istnienie jakichś chorób powodujących to zachowanie. Wówczas wdroży on odpowiednie leczenie, co realnie pomoże psu i pozwoli zakończyć ten nieprzyjemny proceder, jakim jest spożywanie moczu przez czworonogi.

W momencie, kiedy weterynarz stwierdzi, że pies jest całkowicie zdrowy, warto wybrać się do behawiorysty, ponieważ picie moczu może być spowodowane problemami na tle behawioralnym. Wówczas trudno może być samodzielnie oduczyć pupila takiego zachowania, a behawiorysta przedstawi Ci dokładny plan postępowania i przydatne wskazówki. To specjalista od psich zachowań, który wie wszystko na temat zadziwiających psich reakcji. Z pewnością znajdzie rozwiązanie, które pomoże przezwyciężyć Wam ten przykry problem.

Obserwuj psa i bądź konsekwentny

W trakcie oduczania od picia moczu powinieneś mieć oczy dookoła głowy. Uważnie obserwuj psa i staraj się nie tracić go z zasięgu wzroku. To właśnie konsekwencja jest tym, co pozwala na skuteczne wyeliminowanie problemów z psami. Jeśli raz mu pozwolisz ponownie wylizać mocz, prawdopodobnie zrobi to znowu i wszelkie sukcesy, jakie osiągnęliście, zostaną zmarnowane.

Co na ten temat sądzą behawioryści?

Behawioryści to eksperci z zakresu psich zachowań i rozumienia ich natury. Niejednokrotnie pomagają rozwiązywać ogromne problemy z czworonogami.  A co uważają na temat sytuacji, w które pies pije swój mocz? Poznajmy opinię naszego eksperta!

Kiedy więc widzisz, jak pies liże mocz innego psa, jest to naturalne i w pełni normalne zachowanie.

Pies liże swój mocz – rozwiąż ten problem

Wiesz już, jakie mogą być przyczyny sytuacji, w której pies liże swój mocz, a także innych czworonogów. Kiedy przytrafia się to jednorazowo, nie ma większych powodów do obaw. Prawdopodobnie Twój pupil sprawdza dokładnie informacje na temat innych psiaków i chce poznać ich feromony jak najlepiej. Jednak kiedy zauważasz, że pies robi to notorycznie i praktycznie przy każdej możliwe okazji próbuje zlizać mocz po załatwieniu się, koniecznie poznaj przyczynę takiego postępowania.

Najlepiej udać się do weterynarza, by wykonał komplet badań i obejrzał czworonoga. Następny krok to wizyta u behawiorysty, jeśli okaże się, że psu nic nie dolega. Możesz również samodzielnie wpływać na pupila, odwracając jego uwagę i sprawiając mu zabawki do lizania i inne gadżety, które pomogą mu się odstresować i zaspokoić potrzebę lizania.

Nigdy nie bagatelizuj dziwnych zachowań u swojego psa, ponieważ niektóre z nich mogą świadczyć o poważnym zagrożeniu dla zdrowia albo zaburzeniach behawioralnych. Pies sam nie jest w stanie powiedzieć o swoim problemie, dlatego komunikuje Ci to zmianą swojego zachowania. Sprawdź produkty z naszej oferty na stronie Apetete, które pomogą Ci dbać o Twojego pupila najlepiej jak to możliwe!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły