KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Wycie psa – czym jest spowodowane i jak mu zaradzić?

Chyba każdy opiekun przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, co oznacza wycie psa. Może mieć ono wiele znaczeń i warto wiedzieć, co jest jego przyczyną. W ten sposób można pomóc i czworonogowi, i sobie – w osiągnięciu ciszy.

Pies znany jako canis lupus familiaris pochodzi od wilka (canis lupus) i  odziedziczył po przodkach wiele cech. Jedną z nich jest wokalizacja, czyli charakterystyczne wycie. Zastanawialiście się dlaczego psy wyją i szczekają? Możliwe, że to pytanie zadaje sobie większość z nas, dlatego postaram się przybliżyć owe zagadnienie.

Wycie psa

Dla wielu opiekunów nie ma nic bardziej uciążliwego niż wycie psa. Faktycznie, psy mają tendencję do wycia głośno i często bardzo długo – nawet kilka godzin. To zakłóca spokój opiekunów, ale też sąsiadów czy osób, które akurat znajdują się w okolicy. Zwłaszcza, że głos niektórych psów może być nieco irytujący.

Jednocześnie wycie psa jest dla niego zupełnie naturalne. To zachowanie, które pozwala na komunikację. Tak, jak człowiek mówi, tak i pies wydaje różne dźwięki – piszczy, skomle, wyje i ma jeszcze kilka innych sygnałów w zanadrzu. Często napotyka mur ze strony opiekuna, któremu trudno zrozumieć przyczyny zachowania swojego pupila. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego psy wyją – bo robią to nie bez powodu. Nawet, jeśli na początku trudno jest to pojąć.

co oznacza wycie psa

Dlaczego pies wyje?

Aby zwalczyć problem trzeba wiedzieć, co oznacza wycie psa. Oto możliwe przyczyny tego zachowania.

Zaburzenia separacyjne

Zastanawiasz się, czemu pies wyje, jak nie ma nikogo w domu? Prawdopodobnie jest to spowodowane zaburzeniami separacyjnymi. Pies, który nie jest nauczony zostawania bez opiekuna albo ma złe wspomnienia związane z samotnością nawołuje w ten sposób swoją rodzinę do powrotu. Zaburzenia separacyjne są efektem połączenia wyuczonych błędów z kłopotami z odprężeniem. W organizmie psa wzrasta poziom kortyzolu, a w efekcie pies próbuje poradzić sobie z emocjami – w tym przypadku poprzez wycie. Zdarza się, że pies wyje nawet przez cały okres nieobecności członków rodziny, co w praktyce może oznaczać chrypkę i nawet zapalenie gardła.

Ból i choroba

Jeśli pies wyje nagle, bez ostrzeżenia i nie widać, aby cokolwiek mu się stało – jest to sygnał do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Podobnie sprawa ma się w przypadku, gdy zwierzę jest apatyczne, nie chce się poruszać, nie jest chętne do jedzenia czy picia, jednak wyje – stale albo co jakiś czas. W takiej sytuacji warto szybko odwiedzić lekarza weterynarii, aby wykonał niezbędną, pełną diagnostykę.

Przeczytaj także: Jakie choroby najczęściej występują u psów i jakie są ich objawy?

Nieprawidłowe wychowanie

Dlaczego psy wyją, stojąc przed opiekunem? Prawdopodobnie dlatego, że człowiek sam ich tego nauczył. Pies chce zwrócić na siebie uwagę. Jeśli zaczyna wyć, a opiekun go ucisza – osiągnął swój efekt, bo człowiek zaczął na niego patrzeć i się z nim komunikować. Z tego powodu zwierzę powtarza zachowanie, bo wie, że prędzej czy później zasłuży na reakcję, co samo w sobie jest nagrodą. Z tego powodu, zanim oskarży się psa o złe intencje, warto przyjrzeć się swojemu postępowaniu.

Komunikacja z pobratymcami i… nuda

Twój pies wyje w nocy na podwórku, a Ty masz tego dość? Jest spora szansa, że jeśli weźmiesz go do domu, to przestanie. Takie zachowanie może być efektem nudy połączonej z zachowaniem zastępczym, czyli próbami komunikacji z innymi zwierzętami. W ten sposób psy przekazują sobie informacje, na przykład o zagrożeniach, albo informują, że pilnują swojego terytorium. Co więcej, pies wyjący w nocy może być też po prostu znudzony i chcieć dostać się do swojej rodziny.

Atawizm i komunikacja – psy od zawsze wyją

Wycie jest atawizmem, czyli pozostałością po przodkach. Wilki w ten sposób nagłaśniały swój powrót z polowania, jak również zwoływały zebrania. Wycie ma różne znaczenia w zależności od kontekstu, w jakim występuje. Przykładowo, samotnie wyjący pies to wołanie o pomoc, dźwięk rozpaczy, tęsknota za ludźmi czy innymi psami. Natomiast wycie w grupie ma na celu wzmocnienie więzi w stadzie, bo jest wyrazem przynależności – zapewne dlatego jest zaraźliwe. Można samemu się przekonać; wystarczy zacząć wyć, a pies szybko do Ciebie dołączy.

czemu pies wyje

Wycie psa – jak temu zaradzić?

Bez względu na to, czy Twój pies wyje w nocy, czy pod Twoją nieobecność, można temu zaradzić. Oto kilka rozwiązań.

Daj psu zajęcie

Wiesz, czemu pies wyje pod Twoją nieobecność, ale nie masz pojęcia, co z tym zrobić? Na początek zapewnij mu zajęcie. Świetnie sprawdzą się zabawki takie jak Kong Classic – nadają się do gryzienia i lizania, jeśli wypełnisz je jedzeniem. Lizanie i gryzienie działa na psa relaksująco, więc na pewno pomoże. Dodatkowo możesz też wprowadzić trening klatkowy po zakupie takiego produktu jak MidWest Life Stages Klatka dla psa.

Sprawdź również: Jak się bawić z psem w domu?

Poświęć psu czas

Regularnie baw się z psem. Dobrze sprawdza się przeciąganie – wykorzystasz do niego Trixie Sznur bawełniany z uchwytem. Wiesz, dlaczego pies wyje, i przyczyną jest nuda? W takiej sytuacji Twój pies może być po prostu inteligentny. Sprawdzi się dla niego zabawka interaktywna jak Trixie Push Away interaktywna zabawka na przysmaki 25cm x 17cm. Jeśli mimo tego pies nadal wyje, być może problemem jest wysoki poziom stresu. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są feromony takie jak Adaptil psie feromony. Redukują one poziom kortyzolu i nieco wyciszają psa.

Udaj się do specjalisty

Jeśli nie jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego pies wyje, a on nie przestaje – czas udać się do specjalisty. Najpierw zabierz czworonoga do lekarza weterynarii na podstawowe badania, a jeśli to konieczne, również rozszerzoną diagnostykę. Pamiętaj, aby wykonywać psu profilaktyczne testy co roku. To na pewno pomoże w uniknięciu poważnych chorób lub wczesnym ich wykryciu.

Gdy lekarz potwierdzi, że pies jest zdrowy, a Ty nadal nie wiesz, co oznacza wycie psa – skonsultuj się z behawiorystą. Specjalista z dystansu spojrzy na problem i pomoże znaleźć jego przyczynę. Określi też, co zrobić, aby rozwiązać kłopot.

Przeczytaj także: Psi behawiorysta kontra psi psycholog – w jaki sposób mogą pomóc psu?

wyjący pies

Teraz już wiesz, co oznacza wycie psa

Na koniec ciekawostka – podobno psy również się śmieją! Nie jest to taki wybuch śmiechu jak u człowieka. Psy to nie ludzie i nie myślą abstrakcyjnie, dlatego nie bawią ich wspomnienia. Czworonogi śmieją się tylko wtedy, kiedy są szczęśliwe, ich śmiech można porównać do sapania. Behawioryści nazywają to sapaniem towarzyskim.

O ile psi śmiech można zaliczyć do rzeczy przyjemnych, o tyle wycie takie nie jest. Jeśli wiesz, czemu pies wyje, jesteś w stanie temu w jakiś sposób zaradzić. Pomysłów na poradzenie sobie z tym problemem jest przynajmniej kilka. W realizacji części z nich pomogą Ci produkty, które znajdziesz w sklepie Apetete.pl. Sprawdź je i wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twojemu pupilowi.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły