KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dyskopatia u psa – objawy, leczenie, rokowania

Jeśli kiedykolwiek zabrałeś swojego psa do weterynarza, ponieważ kulał, cierpiał na niedowład łap lub paraliż, być może usłyszałeś, że Twój pupil cierpi na dyskopatię. Co to jest dyskopatia u psa i co można z nią zrobić?

Psy są jednymi z najczęściej spotykanych zwierząt domowych na świecie. Wiele osób decyduje się na posiadanie psa, ponieważ zapewniają one towarzystwo i bezwarunkową miłość. Jednak posiadanie psa może wiązać się z pewnym ryzykiem wystąpienia u niego chorób i koniecznością zmagania się z nimi – w tym z możliwością rozwoju dyskopatii.

Jest to schorzenie, które dotyczy dysków kręgosłupa u psów i może prowadzić do bólu, problemów z poruszaniem się, a nawet paraliżu. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć dyskopatię, ważne jest, aby od razu zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Pies stojący tyłem.

Możliwości leczenia różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby, ale mogą obejmować leki, fizykoterapię lub zabieg chirurgiczny. Stosuje się również ograniczenie ruchu, dietę, suplementację i medycynę regeneracyjną. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu, leczeniu i rygorystycznym trzymaniu się zaleceń większość psów z dyskopatią może w pełni powrócić do zdrowia.

Dyskopatia u psa – przyczyny

Dyskopatia to stan, w którym uszkodzeniu ulega jeden lub więcej dysków tworzących kręgosłup. Może to powodować różne problemy u psów, w tym ból, bezruch z powodu bólu, a nawet paraliż. Przyczyna powstania dyskopatii u psa może być złożona. Istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko jej rozwoju.

Które rasy psów są najbardziej narażone?

Przyczyna dyskopatii u psa leży w uszkodzeniach, deformacjach, przesunięciach czy wręcz wypadnięciach dysku, który zaczyna uciskać rdzeń kręgowy. Zmiany w obrębie dysku można zakwalifikować ogólnie jako wypukliny lub wpukliny. Choć problem ten może zdarzyć się u psów w każdym wieku i bez względu na rasę, to jednak istnieją rasy psów, które są bardziej podatne na wystąpienie tego problemu. Są to przede wszystkim jamniki ze swoimi długimi, narażonymi na urazy kręgosłupami. Krótkie łapki i sztucznie wydłużone w toku celowej hodowli kręgosłupy sprawiają, że zwierzak ten jest narażony na wiele rozmaitych problemów z kręgosłupem – może pojawić się też dyskopatia.

Jamnik – rasa psa narażona na dyskopatię.

Pies narażony na dyskopatię nie musi być rasowy – to może spotkać każdego kundelka. Jednak jeśli zastanawiasz się nad doborem odpowiedniej rasy psa dla Ciebie i chcesz wiedzieć, które rasy jeszcze, poza jamnikami, są na ten problem szczególnie narażone – świadczy to o Tobie bardzo dobrze. To problem, który musisz wziąć pod uwagę też w przypadku buldożków francuskich, beagle’i, pekińczyków, Shih tzu, dobermanów, bokserów czy owczarków niemieckich. Należy jednak pamiętać, że problem może pojawić się u każdego psa, ponieważ nic nie daje 100% gwarancji ochrony przed chorobą.

Choć te rasy są na to szczególnie narażone, nie możesz przyjąć, że inne psy nie będą nigdy dotknięte tym schorzeniem. Choroba ta może dotknąć każdego czworonoga bez względu na okoliczności.

Promocja Farmina

Nieprawidłowa aktywność i nadwaga

No dobrze, ale co konkretnie może wywołać dyskopatię u Twojego psa? Tak naprawdę nie sposób na to jednoznacznie odpowiedzieć. Bywa też, że ustalenie konkretnej przyczyny jest bardzo trudne, praktycznie niemożliwe. Jednak możesz przyjąć, że jeśli pies skacze z wysoka, jest zmuszony pokonywać kilka razy dziennie strome schody, niefortunnie upadnie lub w inny sposób mechanicznie uszkodzi sobie kręgosłup, może zostać dotknięty dyskopatią. Czasami do wystąpienia dyskopatii może przyczynić się zwykłe zeskoczenie z kanapy.

Psy biegnące po schodach.

Dyskopatia u psa to też problem, który statystycznie częściej dotyczy psów z nadwagą i otyłością. W końcu każdy nadmiarowy kilogram znacząco obciąża kręgosłup i może doprowadzić do problemów z krążkami międzykręgowymi, co może w rezultacie spowodować dyskopatię.

Dlatego warto jak najszybciej rozwiązać problem z psią nadwagą. Jednak musisz uważać, by nie przeforsować psa. Zbyt wytężone wysiłki, ruch, który nie został dopasowany do predyspozycji psa, i zmuszanie zwierzaka do zbyt dużej aktywności też może spowodować u niego dyskopatię.

Zobacz także: Zapalenie stawów u psa – objawy i leczenie

Procesy starzenia organizmu

Za główną przyczynę dyskopatii jednak całkiem powszechnie uznaje się po prostu naturalne procesy starzenia organizmu i pojawienie się zmian zwyrodnieniowych. Żeby to w pełni zrozumieć, warto wcześniej pojąć budowę krążków międzykręgowych, które mogą do dyskopatii doprowadzić.

W krążku międzykręgowym znajduje się bowiem pierścień włóknisty z położonym centralnie galaretowaym jądrem miażdżystym. Gdy zwierzak jest młody (w przypadku psów to, do kiedy pies jest młody, w dużej mierze zależy od rasy, przyjmuje się jednak średnio, że to wiek do około siódmego roku życia), może dojść do zmian patologicznych w obrębie jądra miażdżystego. Masa, która się tam znajduje, może ulec zwapnieniu. Z kolei zwapnienie może doprowadzić do przerwania pierścienia. Masa z jądra w takim wypadku przemieszcza się w stronę kanału kręgowego. Z biegiem czasu coraz bardziej może zacząć uciskać na rdzeń kręgowy.

W przypadku starszych psów nie ma już strachu o przerwanie pierścienia włóknistego. Jednak naturalne procesy starzenia się i zwyczajne zwyrodnienia mogą doprowadzić do zwapnienia całego jądra miażdżystego, które z biegiem czasu coraz bardziej uwypukla się w stronę rdzenia kręgowego i prowadzi do dyskopatii. Dlatego im pies starszy, tym statystycznie większa szansa, że będzie dotyczył go problem dyskopatii.

Dyskopatia szyjna u psa – jak i dyskopatie na innych odcinkach kręgosłupa – może mieć też podłoże genetyczne.

Dyskopatia u psa – objawy

Wiesz już, czym jest dyskopatia u psa. Objawy to kolejna kwestia, którą powinieneś poznać. W końcu warto wiedzieć, na co trzeba uważać. Im szybciej zaobserwujesz bowiem u swojego psa objawy dyskopatii, tym szybciej będziesz mógł poszukać fachowej pomocy i pies trafi pod opiekę wykwalifikowanego lekarza weterynarii. W takim razie – jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Niedowład łap i kulenie – niebezpieczne objawy

Z całą pewnością poważnym sygnałem alarmowym, świadczącym o tym, że z psem dzieje się coś złego, powinien być niedowład łap. W zależności od tego, na jakim odcinku występuje dyskopatia, może to być niedowład łap przednich – przy uszkodzeniach w szyjnym i szyjno-piersiowym odcinku kręgosłupa – lub niedowład łap tylnych – gdy dojdzie do uszkodzenia dysku w odcinku piersiowo-lędźwiowym, lędźwiowym lub krzyżowym. Może też dojść do uszkodzenia w kilku miejscach, co da objawy specyficzne dla każdego przypadku. Uszkodzenie może się pojawić nagle, jako stan ostry, lub w sposób przewklekły – rozwijający się powoli. 

Pies z niedowładem łap.

Objawem, który powinien Cię bardzo poważnie zaalarmować, jest też kulawizna – jeśli pies zaczął kuleć nagle i nie nabawił się przy tym po prostu kontuzji łapy w wyniku jakiegoś nieszczęśliwego wypadku, to może świadczyć o tym, że z kręgosłupem dzieje się coś złego. Nie musi to koniecznie świadczyć o dyskopatii, ale jest to objaw wymagający konsultacji z lekarzem weterynarii.

Apatia i nienaturalne zachowanie u psa

Pies, który cierpi na dyskopatię, może też być coraz bardziej apatyczny. Może odczuwać niechęć do poruszania się, biegania czy skakania. Może nawet odmówić chodzenia – po schodach i nie tylko. Będzie też odczuwał ból przy załatwianiu swoich potrzeb fizjologicznych – jeśli problem dotyczy odcinka krzyżowego, lędźwiowego, a nawet piersiowego – co może bardzo mocno utrudnić mu funkcjonowanie.

Jeśli dyskopatia wystąpiła w szyjnym odcinku kręgosłupa, to psiak będzie trzymał głowę nienaturalnie nisko. Może odmawiać podnoszenia jej i poruszania nią, a wszelkie próby dotykania go w takim wypadku mogą doprowadzić do panicznej próby obrony lub agresywnego zachowania – pies będzie chciał uniknąć większego bólu i będzie się przed nim bronił wszystkimi możliwymi i dostępnymi mu sposobami.

Jeśli widzisz, że Twój pies zaczyna zachowywać się dziwnie i podejrzewasz u niego problemy z kręgosłupem, zgłoś się jak najszybciej do lekarza weterynarii. Nie ma żartów z dyskopatią, a im szybciej Twój pies otrzyma pomoc, której tak bardzo przecież potrzebuje, tym lepiej.

Jamnik u weterynarza.

Nie bagatelizuj nawet niewielkich objawów. Tak naprawdę za każdym razem, gdy zachowanie Twojego psa odstaje od normy, wygląda, jakby cierpiał i nie zachowuje się tak, jak zazwyczaj, to może świadczyć o tym, że dzieje się z nim coś złego. Może to być dyskopatia, może być inna choroba – w każdym wypadku wizyta u lekarza weterynarii jest wskazana.

Dyskopatia u psa – leczenie

Co robić, gdy pojawi się dyskopatia u psa? Leczenie jest tutaj najlepszą i jednocześnie najbardziej oczywistą odpowiedzią. Nie możesz liczyć na to, że problem rozwiąże się sam. Jeszcze nigdy ignorowanie problemów zdrowotnych nie przyniosło nic dobrego – ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Pamiętaj, że Twój pies liczy na Ciebie. Jesteś za niego odpowiedzialny i musisz zadbać o to, by rozwijał się i żył w poczuciu szczęścia, bezpieczeństwa i w zdrowiu. Czasami jednak nawet najlepsza opieka nie jest wystarczająca i pojawia się problem. A co robić jeśli pojawi się dyskopatia u psa?

Przebieg procesu leczenia dyskopatii u psa

Rehabilitacja i leczenie to coś, czym powinieneś się zająć. Nie poradzisz sobie z problemem sam. Dyskopatia to bardzo złożony i delikatny problem. Twój pies potrzebuje pomocy wykwalifikowanego lekarza weterynarii, który odpowiednio się nim zajmie. Oczywiście nie znaczy to, że na Tobie nie spoczywa żadna odpowiedzialność. Musisz opiekować się swoim psem i stosować się do zaleceń lekarza weterynarii. A jak wygląda proces leczenia?

Najpierw potrzebna jest odpowiednia diagnoza. Pies musi przejść szereg badań diagnostycznych – na początek RTG czy badania neurologiczne. Następnie bardziej szczegółowa mielografia oraz rezonans magnetyczny. Trzeba ustalić, czy to na pewno dyskopatia, a jeśli tak, to na jakim odcinku dokładnie i w jakim stadium rozwoju. Dopiero od tego zależy, jak będzie leczona dyskopatia u psa.

Rokowania są zależne od tego, jak bardzo zaawansowana jest już choroba. Im wcześniejszy etap dyskopatii, tym lepiej. Lekarz weterynarii może zaproponować leczenie nieoperacyjne lub operacyjne. Zrobi to na podstawie otrzymanych wyników badań i kondycji zwierzęcia.

Rehabilitacja psa.

Przeczytaj również: Jakie choroby najczęściej występują u psów i jakie są ich objawy?

Zabiegi zaproponowane przez lekarza weterynarii zależą od stanu ogólnego psa, zaawansowania choroby i kondycji Twojego zwierzaka. Zabiegów może być kilka – każdy innego rodzaju, by poprawić stan psa i spróbować naprawić to, co zniszczyła choroba. Bywa też, że dyskopatia jest już tak bardzo zaawansowana, że cały proces dochodzenia do zdrowia będzie bardzo ciężkie, żmudne i długotrwałe.

Dyskopatia u psa – rehabilitacja

Bardzo ważny jest też proces rehabilitacji. Tutaj w grę wchodzą masaże, a w późniejszym etapie zdrowienia także zabiegi na specjalnie przystosowanych dla psa bieżniach i w basenach. Rehabilitacja w wodzie bardzo dobrze działa na problemy z kręgosłupem. Stosowane są również masaże powięziowe, magnetoterapia, bieżnia, a także terapia TENS – to wszystko jest bardzo ważne, ale też indywidualnie dobierane do każdego przypadku.

Stosowane leczenie dotyczy także ograniczenia ruchu (czasem bardzo rygorystycznego), wdrożenia leków przeciwbólowych różnego rodzaju, włączając w to blokady nerwowe, a także zadbania o właściwą sylwetkę psa – konieczna jest odpowiednia dieta. Często wymagana jest zmiana sposobu życia psa, a w wybranych przypadkach będzie potrzebne przeprowadzenie operacji. Leczenie uzupełnia się także o suplementację oraz medycynę regeneracyjną.

Dyskopatia u psa – profilaktyka

Dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeżeli zadbasz o odpowiednią profilaktykę zdrowotną, to być może oszczędzisz psu wiele stresu i cierpienia. A co możesz zrobić? Przede wszystkim zadbaj o psi kręgosłup! To bardzo ważne, by psiak – zwłaszcza ten z grona najbardziej narażonych na problemy z kręgosłupem – nie biegał często po stromych schodach i nie skakał na wysoką kanapę czy łóżko. Jeśli masz jamnika i mieszkasz na czwartym piętrze w bloku bez windy, to nie ma wyjścia – jeśli chcesz pomóc Twojemu psu zachować zdrowie i zadbać o jego kręgosłup, noś go na rękach. To o wiele lepsze niż pozwolenie mu, by po kilka razy dziennie biegał w górę i dół schodów na wysokie kondygnacje.

Zadbaj też o odpowiednią wagę psa. Każdy nadprogramowy kilogram może dołożyć swoją cegiełkę do rozwoju dyskopatii. Jeśli chcesz pomóc psu zachować dobre zdrowie i prawidłową sylwetkę, zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu. Tutaj jednak też musisz uważać – zbyt forsowne ćwiczenia mogą obciążyć psi kręgosłup, ale także stawy, co może spowodować kolejne problemy zdrowotne. Chodzi bardziej o codzienną, zdrową dawkę ruchu, biegi bez przeciążeń i zabieranie psa na dłuższe spacery niż wokół bloku.

Zadbaj przede wszystkim o odpowiednią psią dietę. Jeśli nie bardzo wiesz, jak żywić swojego psa, nie bój się pytać o radę. Żywienie jest kluczowe w procesie dbania o psie zdrowie. Sięgaj po dobrej jakości, sprawdzone karmy. Znajdziesz je w naszym sklepie. Sprawdź naszą ofertę karm dla psów. Możesz zdecydować się na dobrej jakości smakowitą karmę Fitmin. Możesz też zdecydować się na zdrową karmę Belcando, lubianą nawet przez bardzo wybredne psy, a także wiele innych.

Należy przy tym wszystkim pamiętać, że procesów zwyrodnieniowych spowodowanych wiekiem lub problemami genetycznymi nie wyeliminujemy. Możemy jednak przyczynić się do lepszej kondycji zwierzęcia i zniwelowania negatywnych skutków starości.

Komentarz lekarza weterynarii

Komentarz lekarza weterynarii.

Dyskopatia u psa – podsumowanie

Psi kręgosłup jest narażony na różnego typu urazy. Niektóre rasy psów są też bardziej narażone na problemy z kręgosłupem – jak jamniki czy Shih tzu. A jednym z problemów z kręgosłupem jest dyskopatia.

Dyskopatia powoduje wiele bólu i problemów, a im bardziej jest zaawansowana, tym proces leczenia jest trudniejszy, dłuższy i bardziej żmudny. Dlatego jeśli dostrzegasz, że Twój czworonóg zaczął zachowywać się nietypowo czy cierpi z powodu niedowładu łap, zabierz go jak najszybciej do lekarza weterynarii.

Jeśli chcesz zadbać o psi kręgosłup, zadbaj o jego odpowiednią wagę i dietę, a także odpowiednią dawkę ruchu. Uważaj też na schody – bardzo mocno obciążają kręgosłup Twojego czworonoga.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły