Dziwne zachowania psów
Niepokojące i dziwne zachowania psów – o czym mogą świadczyć? W jaki sposób interpretować zachowania psa, kiedy oznaczają one ból, strach lub chorobę?
Każda zmiana zachowania psa powinna zwrócić naszą uwagę. Jeśli pies wpada w apatię, z łakomczucha zmienia się w niejadka lub chodzi po domu i popiskuje, wówczas powinniśmy zwrócić się o pomoc do weterynarza, ponieważ każde z tych niepokojących zachowań, może być sygnałem ostrzegawczym lub objawem rozwijającej się choroby. O czym mogą świadczyć dziwne zachowania u psa?
Saneczkowanie
Czyli pocieranie pupą o podłoże, przypominające ślizganie się po ziemi, świadczy o tym, że pies odczuwa nieznośne swędzenie tych okolic ciała, co może być objawem zarobaczenia lub w groźniejszej wersji zapalenia zatok okołoodbytowych.
Potrząsanie głową
Może świadczyć o zapaleniu ucha lub obecności ciała obcego w kanale słuchowym w każdym z tych wypadków należy pilnie skorzystać z pomocy specjalisty.
Wzmożone pragnienie
Średniej wielkości pies wypija dziennie od 0,6 do litra wody (50–60 ml/kg masy ciała psa ). Jeśli pies dużo biega lub jest mu gorąco, może pić więcej. Jednak ciągłe szukanie wody i chłeptanie jej z niezmienną łapczywością powinno nas zaniepokoić, ponieważ może być objawem cukrzycy.
Trudności z chodzeniem i wstawaniem
mogą wiązać się z dysplazją biodrową, która dotyka między innymi psy takich ras jak labradory, to przewlekła choroba i wymaga specjalistycznego leczenia, jednak nagłe trudności z chodzeniem u dotychczas zdrowego psa, mogą świadczyć o mechanicznym urazie, skaleczeniu, złamaniu itp. lub infekcji.
Polecane przez nas produkty dla Twojego Pupila:
Wiejska Zagroda Indyk z Jagnięciną
Fitmin Dog for Life Lamb & Rice
Animonda GranCarno Original Adult 800g
Dolina Noteci Premium 500g
VetExpert ArthroVet Complex 90 tabl.
Klękanie, podwijanie przednich łap
wielokrotne poważanie tego typu zachowań w ciągu dnia, może być objawem bólu brzucha. To jeden z tych objawów, którego nie wolno lekceważyć, ponieważ może świadczyć o poważnej chorobie.
Drapanie się i wygryzanie sierści
z pewnością jest dowodem na to, że pies odczuwa swędzenie w tym miejscu, jednak co wywołuje świąd to już zupełnie inna sprawa. Swędzenie skóry może mieć podłoże dermatologiczne i być wywołane chorobą skóry, alergią, podrażnieniem przez środki pielęgnacyjne lub zwalczające pasożyty zewnętrzne. Może też być efektem ugryzienia pchły, kleszcza czy gza.
Kaszel, kichanie a nawet utrata głosu
no cóż, pies podobnie jak człowiek może mieć katar, kichać i kaszleć a skrajnych sytuacjach nawet stracić głos. W tym przypadku diagnozę można postawić stosunkowo łatwo. Pies może się przeziębić, złapać wirusową chorobę lub zapaść na infekcję bakteryjną. Leczenie należy uzgodnić ze specjalistą. Gorzej może być na przykład z zapaleniem krtani. Jeśli słyszymy taki charakterystyczny kaszel z charkotem, a zwierzak traci głos i nie może już szczekać, trzeba koniecznie skorzystać z pomocy weterynarza.
A Wy zwracacie uwagę na dziwne zachowanie Waszego Pupila? Czym dla Was są dziwne zachowania psów?
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu