KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby skórne psów – przykłady, objawy, leczenie

Różne choroby skóry pies może sygnalizować drapaniem. Choroby te mają związek najczęściej ze zmianami skórnymi, których skutki możemy zauważyć gołym okiem na ciele psa. Oprócz drapania, bardzo częstym objawem dermatozy u psów jest miejscowe łysienie sierści na ciele.

Choroby skóry są bardzo powszechne u psów i aż 30% wizyt u weterynarza dotyczy takich właśnie zmian chorobowych na skórze naszych pupili. Pomimo, że choroby te występują w takiej ilości, nie należy ich lekceważyć. Zawsze trzeba zaprowadzić psa do weterynarza, gdyż zmiany skórne mogą świadczyć o bardzo poważnych chorobach, które mogą się zakończyć nawet śmiercią psa.

Dermatozy, czyli choroby skóry. Rodzaje dermatoz u psa.

Dermatozy wiążą się ze wspomnianym wyżej łysieniem, a także swędzeniem, zaczerwienieniem lub nawet owrzodzeniem skóry psa.

Można je ogólnie podzielić na pewne grupy chorób, które nie raz mają podobne objawy. Dlatego właśnie wizyta u weterynarza jest niezbędna w każdym przypadku, jaki zauważymy. Tylko weterynarz może zlecić i przeprowadzić odpowiednie testy oraz potwierdzić lub wykluczyć dany typ choroby.

Sprawdź także: Skóra i sierść – schorzenia

Inwazje pasożytów skóry

Pasożyty skórne mogą wywoływać choroby skóry niebezpieczne nie tylko dla psa, ale też dla ludzi.

  • Świerzb drążący jest taką zaraźliwą chorobą. Może się on przenosić na ludzi i na inne zwierzęta. Wywołują go pasożyty drążące korytarze w warstwach skóry. Choroba wiąże się z uciążliwym świądem i wielkim dyskomfortem.
  • Nużyca, inaczej demodekoza, spowodowana jest przez pasożyty zwane nużeńcami. Pasożytują one w obrębie mieszków włosowych, zazwyczaj w okolicach pyska psa. Włosy zaczynają wypadać, występuje też świąd.

Sprawdź również: Nużyca – podstawowe informacje

  • Świerzb uszny wiąże się z pojawieniem się ciemnej wydzieliny, wypływającej z ucha psa. I tutaj występuje dokuczliwy świąd. Na szczęście w tym wypadku leczenie nie jest skomplikowane. Objawy ustępują często już po kilkunastu godzinach od rozpoczęcia terapii.

Dermatozy, czyli choroby skóry. Rodzaje dermatoz u psa.

Choroby bakteryjne

Choroby bakteryjne wywołują bakterie różnego pochodzenia. Mogą być to zarówno bakterie, występujące naturalnie na skórze psa, jak też takie, które znalazły się na niej za przyczyną np. owadów.

Grzybice skóry

Grzybice, jakie mogą występować na skórze psa mogą mieć charakter powierzchowny lub głęboki. Wiążą się z miejscowym łysieniem, czasem ranami w postaci strupów. Leczenie może przebiegać w sposób miejscowy lub ogólnoustrojowy.

Choroby alergiczne

  • Alergiczne choroby skóry mogą mieć podłoże immunologiczne. Mamy do czynienia wtedy m.in. z alergiami kontaktowymi. Alergia kontaktowa występuje wtedy gdy organizm psa staje się wrażliwy na jedną lub kilka substancji. Odpowiedzią jest nadmierna reakcja immunologiczna w postaci zmian skórnych, np. rumienia czy krost. Substancjami, które mogą uczulać są np. sosna, bluszcz, chrom czy nikiel.
  • Alergie mogą być także pokarmowe. W tym przypadku organizm psa reaguje w podobny sposób, jak przy alergiach kontaktowych, ale na substancje, które zostały dostarczone do wnętrza organizmu wraz z pożywieniem.
  • Pchle alergiczne zapalenie skóry wywoływane jest przez ślinę pcheł, na którą psy mogą być uczulone. Aby wyleczyć psa, należy podać mu leki przeciwzapalne i pozbyć się pcheł.
  • Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, mogącą mieć podłoże genetyczne. Uczulać psa mogą roztocza, pyłki roślin, zarodniki grzybów itp. Choroba objawia się świądem, rumieniem i wyłysieniami.

Zobacz także: Alergia u psów, najczęstsze objawy

Choroby alergiczne psa

Alergia u psa

Choroby na tle hormonalnym i choroby nowotworowe

Choroby na tle hormonalnym mogą objawiać się łysieniem skóry. Jeżeli ich przyczyną są problemy z nadmiernym wydzielaniem hormonów płciowych (testosteronu u samców i estrogenu u suczek), łysienie jest charakterystyczne. Nie obejmuje ono nigdy głowy i łap, a tylko tułów. Zarówno u samców, jak i samic zalecanym leczeniem jest sterylizacja. W innym przypadku może grozić rozwój i przerzut nowotworów, co może skończyć się śmiercią psa.

Przyczyną zmian skórnych mogą też być tłuszczaki, cysty, włókniaki, naczyniaki i guzy złośliwe. W każdym przypadku trzeba takie zmiany zbadać. Weterynarz po badaniach podejmuje decyzję o sposobie leczenia.

Choroby genetyczne skóry

Choroby skóry pies może także odziedziczyć. Genetycznymi chorobami skóry mogą być np. idiopatyczna mucynoza skórna lub wyłysienia zmieniające kolor sierści.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły