KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak liczy się wiek psa? Jak przeliczać lata psa na ludzkie?

Ciekawi Cię, ile zwierzak ma lat w przeliczeniu na ludzki wiek? Odpowiedź na to pytanie możesz poznać szybko dzięki prostym działaniom. Podpowiadamy, jak obliczyć wiek psa. Nie jest to skomplikowane, a sposoby są różne.

Wiele osób zastanawia się, jaki jest wiek psa na ludzkie lata. Zazwyczaj można spotkać się z radą, żeby pomnożyć wiek zwierzaka przez 7. Takie rozwiązanie byłoby naprawdę proste. Jednak tak robiono w latach 50., kiedy stosowano wyliczenia, ze człowiek żyje 70 lat, natomiast średnia długość życia psa to 10. Dziś już wiemy, że tak nie jest. W sieci znajduje się niejedna tabela wieku psa, która ma pomóc w obliczeniach. Żeby oszacować wiek psa w porównaniu do długości życia człowieka, trzeba wziąć pod uwagę więcej kryteriów. Poznaj je, żeby dowiedzieć się, czy Twojemu zwierzęciu bliżej do wesołego emeryta, czy do aktywnego studenta.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Carnilove

Dlaczego wiek psa liczony jest inaczej niż u ludzi?

Wiek psa określa się tak samo jak u człowieka, mówiąc, że zwierzę ma już 5 czy 7 lat. Porównując jednak ten wiek do ludzi, stosuje się przelicznik psich lat. Dlaczego tak się robi? Może być to pomocne w zrozumieniu zachowania zwierzęcia, które nagle podczas spacerów nie ma już tyle energii co kiedyś. Wydaje się, że 8 czy 9 lat to jeszcze nie tak dużo, jednak porównując taką długość życia psa do człowieka, można zrozumieć, z czego wynika mniejsza chęć do aktywności fizycznej.

Psi wiek warto porównać czasem do ludzkiego, bo pozwala to zrozumieć, na jakim etapie życia znajduje się zwierzak. To też po prostu ciekawostka.

Istnieje nieskomplikowany przelicznik psich lat, który możesz zastosować, gdy chcesz poznać w przybliżeniu psi wiek w porównaniu do etapu życia człowieka. Przyjmuje się, że psa jednorocznego można porównać do nastolatka w wieku 10–15 lat. Zwierzę uzyskało już dojrzałość płciową, ale jego mięśnie wciąż będą się rozbudowywać. Pies, który ukończył 2. lata, może być przyrównany do 25-latka. Jaki wiek oznacza seniora? Z tym bywa bardzo różnie, co zależy między innymi od rasy. Małe żyją dłużej, a więc później stają się seniorami. Inaczej jest w przypadku olbrzymich ras. Przykładowo, 8 lat psa – ile to ludzkich? Około 50–60 – zależy to bowiem od różnych czynników, o czym dowiesz się z dalszej części artykułu.

Przeczytaj także: Czy pies upodabnia się do właściciela?

Wiek psa na ludzkie lata warto poznać po prostu jako ciekawostkę.

Po co liczy się wiek psa?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, jak obliczyć psie lata w porównaniu do ludzkich, choć postaramy się rozjaśnić Ci to zagadnienie. Pozostaje jeszcze pytanie, po co w ogóle to robić?

Oszacować wiek psa można po prostu z ciekawości. Pozwala to też przekonać się, w jakim czasie uroczy szczeniak stanie się nastolatkiem. Po obliczeniu wieku psa zauważysz, dlaczego w jego życiu jest już mniej aktywności fizycznej, jak może się czuć, skąd zmiany w jego sierści, na przykład siwienie.

Przeliczanie wieku zwierzęcia na ludzkie lata to jedno. Istnieją też sytuacje, w których nie ma pewności, w jakim wieku jest czworonóg. Dzieje się tak, gdy zostanie znaleziony lub gdy wiele lat żył w złych warunkach. Wtedy trzeba spróbować oszacować, ile zwierzę ma lat. To ważne z kilku względów – przede wszystkim może ułatwić weterynarzowi stawianie diagnoz. Niektóre choroby są bowiem charakterystyczne dla określonego wieku. Pomaga również dopasować dietę do potrzeb czworonoga. Oszacowanie wieku zwierzaka jest też pomocne, jeśli chcesz po uratowaniu go szukać dla niego nowego stałego domu. Nie każdy jest gotowy na wzięcie pod swój dach zwierzaka seniora.

Psi wiek warto porównać czasem do ludzkiego, bo pozwala to zrozumieć, na jakim etapie życia znajduje się zwierzak.

Jak obliczyć wiek psa? Na co zwrócić uwagę?

Kiedyś uważano, że pierwszy rok życia psa jest równy siedmiu ludzkim. Dziś o tych zwierzętach wiemy zdecydowanie więcej, między innymi to, że w pierwszym roku psy dojrzewają szybciej od nas. Prawidłowo powinno się liczyć, że pierwszy rok życia Twojego przyjaciela jest równy nawet 15-latkowi.

Przed 6. miesiącem życia zwierzę to mały szczeniak. Około 4. miesiąca życia zaczyna gryźć niemal wszystko, co napotka na swojej drodze. Dlaczego? W tym czasie odczuwa bolesność dziąseł. Zadbaj więc o to, by szczeniak miał rozmaite zabawki, które pozwolą mu poradzić sobie z okresem swędzących dziąseł. Doskonale sprawdzi się więc kong dla szczeniąt. Taką zabawkę można zamrozić, dzięki temu będzie dodatkowo łagodziła ból dziąseł. Dobrze sprawdzi się też akcesorium o zapachu mięty, na przykład Pet Nova zabawka dentystyczna w kształcie smoczka.

Kong Puppy zabawka dla szczeniąt na przysmaki

Jak liczyć wiek psa – naukowe podejście

Jak obliczyć wiek psa? Na to pytanie odpowiedź znaleźli naukowcy. Opracowali oni nowy sposób liczenia psich lat na ludzkie. Zauważono, że u pewnych gatunków pewne zmiany w DNA zachodzą w podobnym czasie. Do jednej grupy wrzucono: myszy, szympansy, wilki, psy i ludzi. Dzięki temu odkryciu naukowcy z University of California w San Diego wykorzystali to, aby dowiedzieć się, jak ludzki zegar biologiczny wypada w porównaniu z zegarem psa.

Do badań nad wiekiem psa przyłożył się zespół ze wspomnianego uniwersytetu. Swoje odkrycia dokonywali na jednej rasie psów – Labrador Retriever. Ich odkrycia ujawniły, że psy (lub przynajmniej ta konkretna rasa) i ludzie mają pewne podobieństwa w procesach starzenia się, co pozwoliło wymyślić nową formułę.

Zgodnie z nową formułą, która może być stosowana u psów w wieku roku i starszych, ludzki wiek zwierzaka wynosi w przybliżeniu 16 x ln (wiek psa) + 31. Do obliczeń wykorzystaj smartfon. Obróć go, żeby zyskać dostęp do innych funkcji. Naciśnij „ln”, wpisz wiek psa, a następnie naciśnij „=”. Pomnóż wynik razy 16, a później dodaj do niego 31.

Przy zastosowaniu tej formuły dwuletni pies miałby aż 42,1, a pięcioletni aż 56,8 lat. To bardzo zmienia dotychczasowe rozumowanie na temat wieku psa, jednak to wciąż nowe odkrycia i jeszcze nie zostały skonsultowane.

Przeczytaj także: Kogo pies uważa za pana? Poznaj odpowiedź na to pytanie

Jak obliczyć wiek psa? Na to pytanie odpowiedź znaleźli naukowcy. Opracowali oni nowy sposób liczenia psich lat na ludzkie.

Rasa psa i wielkość a wiek

Przy przeliczaniu ważną rolę odgrywają rozmiar i rasa zwierzęcia. Mniejsze psy zazwyczaj żyją dłużej niż duże. Szczenię dużej rasy jest późno dojrzewające, ale wiek średni osiąga już po przekroczeniu 5. roku życia. Niektóre małe rasy nie stają się seniorami aż do 10. roku życia!

Dlaczego mniejsze psy żyją dłużej niż większe psy? Zjawisko to zaskakuje naukowców od lat, a badania prowadzone nad tym zagadnieniem nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno wpływ ma tutaj duża masa ciała w stosunku do malutkiego serca, tak jak jest to w przypadku dogów niemieckich. Psy tej rasy przeżywają tylko 10 lat podobnie jak berneński pies pasterski.

Duże ssaki, na przykład słonie żyją dłużej niż małe, na przykład myszy. Dlaczego więc małe psy mają dłuższą średnią długość życia niż duże rasy?

Naukowcy doszli do wniosku, że każde 4 kg masy ciała zmniejsza długość życia psa o mniej więcej miesiąc. Większe psy mogą szybciej ulegać chorobom związanym z wiekiem, ponadto wzrost kości i mięśni w pewnym okresie jest bardzo zintensyfikowany.

Rasa zwierzęcia też nie pozostaje bez wpływu na średnią długość życia. Niektóre rasy są niestety szczególnie narażone na wiele chorób, wiele z nich jest trudnych do wyleczenia. By pies żył dłużej, trzeba więc dbać o profilaktykę i często badać go kątem schorzeń, na które ze względu na rasę jest narażony.

Istnieje nieskomplikowany przelicznik psich lat, który możesz zastosować, gdy chcesz poznać w przybliżeniu psi wiek w porównaniu do etapu życia człowieka.

Jak obliczyć psie lata samodzielnie?

Obliczenie wieku psa wcale nie jest aż tak skomplikowane jak podają naukowcy. Do mniej więcej 2. roku życia psy różnych ras rozwijają się mniej więcej w taki sam sposób. Dwuletnie psiaki mają więc 24 lata na ludzkie. Później natomiast stosuje się inny przelicznik w zależności od tego, jaka jest wielkość psa. Kolejni psi rok u małego psa to 5 ludzkich lat, u średniego – 6, natomiast u dużego – 7.

Przykładowo 8 lat psa, ile to ludzkich? U małego psa będą to 54 lata, natomiast u dużego 66. Różnica jest więc znaczna. Poznaj jeszcze jeden przykład – 13 lat psa, ile to ludzkich? W przypadku dużego psa będzie to aż 101 lat, średniego – 90, natomiast małego – 79. Wciąż jednak warto pamiętać, że są to tylko szacunki, a kondycja zwierzęcia zależy przecież od wielu czynników. Wpływa na nią między innymi zdrowa dieta. Ważne są również regularne badania.

W jaki sposób oszacować wiek zwierzęcia?

Nie chcesz porównywać wieku zwierzęcia do długości życia człowieka? Szukasz sposobu na oszacowanie wieku znalezionego psiaka? Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę. Stan zębów oraz ich liczba ułatwią Ci oszacowanie wieku zwierzęcia. U szczeniąt jest 28 zębów, natomiast dorosłe psy mają ich 42. Zęby, które są jasne i zdrowe, oznaczają, że zwierzak jest dorosły, ale wciąż młody. Jeśli natomiast są żółte i starte, to może być znak, że jest już psim seniorem.

Trzeba też zwrócić uwagę na sierść. Już około 4 lub 5. roku życia możesz zauważyć u zwierzaka siwe włoski, szczególnie przy pysku. W kolejnych latach pojawia się ich coraz więcej, na coraz większym obszarze.

Przyjrzyj się też oczom zwierzęcia. Mętne i zamglone mogą wskazywać na psiego seniora. Również ograniczona aktywność fizyczna przy obiektywnie dobrych wynikach krwi jest znakiem, że zwierzę może mieć już wiele lat.

Sklep Apetete

Niejedna tabela wieku psa znajduje się w sieci. Przy jej pomocy możesz porównywać wiek zwierzaka do długości życia człowieka. Warto jednak wiedzieć, że jest to orientacyjne, ponieważ przykładowo rasy małe żyją dłużej i wolniej się starzeją. Wiek psa na ludzkie lata warto poznać po prostu jako ciekawostkę. Dla wielu osób to ciekawe: 13 lat psa – ile to ludzkich. Są też sytuacje, w których przydaje się oszacowanie wieku zwierzęcia, na przykład jeśli został znaleziony i uratowany ze złych warunków. Warto wiedzieć między innymi, że dorosłe psy siwieją – na początku pojawia się u nich tylko kilka siwych włosków w okolicy pyska. Mają wtedy około pięciu lat. U starszych siwe włosy pojawiają się już na większym obszarze ciała. Wiesz już, jak liczyć wiek psa. Wynik po przeliczeniu na ludzkie lata potraktuj jako ciekawostkę. Niezależnie od tego, czy masz pod opieką szczeniaka, czy psiego seniora zajrzyj do Apetete. Sprawdź bogatą ofertę zabawek i karm dla zwierząt w różnym wieku.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły