Jak chłodzić kota w upał? Poradnik
Upalne dni dają się we znaki wszystkim stworzeniom – również zwierzętom domowym. Jeśli w Twoim domu mieszka mruczący podopieczny, dowiedz się, jak ochłodzić kota i sprawić, aby w upał nie groziło mu żadne niebezpieczeństwo.
Reakcja kota na upały
Nadmiernie wysokie temperatury, które utrzymują się przez dłuższy czas, są nieprzyjemne dla wszystkich. W klimacie umiarkowanym upalne dni są dodatkowo zwykle wilgotne, co sprawia, że powietrze staje się ciężkie i trudno jest oddychać. Ludzie mają wiele metod chłodzenia, które mogą stosować z lepszym lub gorszym rezultatem. O wiele gorzej mają w tej sytuacji zwierzęta, które samodzielnie nie mają zbyt wielu szans na schłodzenie, poza schowaniem się w zacienionym miejscu.
Jeśli temperatura jest bardzo wysoka, a słońce świeci przez cały dzień, musisz zapewnić swojemu kotu odpowiedni komfort. Wiele osób myśli w tym czasie o psach, zapominając jednak o kota, które również nie najlepiej czują się w gorące dni. Jak koty znoszą upały? Czy da się je przed nimi uchronić w odpowiednim stopniu? Poznaj prawdę o kotach i wysokich temperaturach, a także zadbaj o swojego pupila!
Jak koty znoszą upały? To musisz wiedzieć!
Z zasady koty znoszą wysokie temperatury lepiej niż psy, również dlatego, że instynktownie uruchamiają systemy ochronne, a jednocześnie nie są aż tak zależne w tej kwestii od człowieka. Nie wychodzą zwykle na spacer, gdy człowiek tego chce, dlatego mogą samodzielnie zarządzać czasem i formą jego spędzania. W efekcie wydawać by się mogło, że w obliczu upałów nie są tak pokrzywdzone jak psy. To tylko wrażenie.
Jak koty się pocą?
Podobnie jak psy – przez opuszki łap. To jednak nie wystarcza. Wydzielanie wilgoci na opuszkach zachodzi w kilku momentach. Dotyczy zarówno upałów, jak i silnego stresu. Z uwagi na powierzchnię opuszek ma jednak niewielkie wpływ na to, czy kot faktycznie się schłodzi.
Jak kot chłodzi się samodzielnie?
Tutaj opcji jest już o wiele więcej. Część z nich wystarczy, jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić kota przed słońcem. Nawet jednak w dużych upałach, zwłaszcza u zwierząt, które nie mają dostępu do świeżej wody oraz są starsze lub schorowane – będzie to zbyt mało. Zacznijmy jednak od początku.
Przede wszystkim koty doskonale radzą sobie z zarządzaniem energią. Gdy zbliża się upalny dzień, znacznie ograniczają swoją aktywność. Chronią się samodzielnie, szukając miejsc w cieniu i dążąc do praktycznie zerowego ruchu. Z tego powodu wybierają miejsca bezpieczne, w których nie są niczym zagrożone i nie będą musiały na przykład walczyć o terytorium czy uciekać przed psem. Często są to miejsca chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, na przykład pod krzakami, przy piwnicy – tam, gdzie jest naturalnie chłodniej.
Również sposób odpoczynku kota odpowiada okolicznościom. Zwierzę, zamiast schować się w ciepłym miejscu czy zwinąć w kulkę, leży rozciągnięte. Nierzadko koty dodatkowo liżą futro, co ma na celu jego lekkie zmoczenie i tym samym chłodzenie całego ciała. To wszystko pozwala im łatwiej oddawać ciepło niż je chłonąć, a w efekcie – zmniejsza lub utrzymuje na stałym poziomie temperaturę ciała.
Gdy upały są wyjątkowo uporczywe, koty mogą dodatkowo zwiększać ilość pitej wody. To niezwykłe, bo w naturze te zwierzęta bardzo niechętnie piją – zarówno dzikie, jak i udomowione koty pod tym względem zachowują się podobnie. Jednakże, gdy dochodzi do upałów, również one instynktownie szukają źródła wody. Nigdy jednak się w niej nie moczą – to ważne, bo wiele osób dąży do moczenia kota w takiej sytuacji.
Czy koty dyszą?
W świadomości wielu osób utknął widok psa, który w upale dyszy. Faktycznie, ten gatunek w taki sposób oddaje nadmiar ciepła, schładzając w naturalny sposób organizm. U kotów jest inaczej. Ich wykształcone mechanizmy ochronne zazwyczaj są wystarczające, aby poradzić sobie nawet z wysokimi temperaturami. Jednakże nie zawsze tak jest – wówczas kot zaczyna dyszeć. W przeciwieństwie do dyszenia psa to kocie jest alarmujące i powinno być sygnałem, że konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza weterynarii. U kotów jest to bowiem objaw hipertermii, czyli przegrzania.
Przegrzanie u kota
Odpowiedź na pytanie, jak koty znoszą upały, jest jedna – całkiem dobrze. Ale są wyjątki. Mowa przede wszystkim o kotach ras brachycefalicznych, czyli o spłaszczonym pyszczku. Również zwierzęta bardzo młode oraz bardzo stare mają zaburzone procesy termoregulacyjne w organizmie. Upał bardziej daje się we znaki kotom otyłym, o ciemnym umaszczeniu oraz chorobach przewlekłych, zwłaszcza związanych z nerkami, układem oddechowym i krążenia.
Jakie są objawy przegrzania u kota? Na pewno wspomniane już dyszenie. Dodatkowo kot może mieć drgawki, zaburzenia równowagi, a także poruszać się w nieskoordynowany sposób. Przy bliższej obserwacji można zauważyć blade, suche błony śluzowe, co świadczy o odwodnieniu. Serce bije bardzo szybko, mogą pojawić się wymioty, a zwierzę może stracić przytomność. W takiej sytuacji konieczne jest pilne udanie się lekarza weterynarii – jest to stan zagrożenia życia.
Jak widać, upały mogą dać się we znaki również kotu. Jak chronić kota przed słońcem i umożliwić mu schłodzenie się? Sprawdź!
Jak ochłodzić kota w upały?
Oto kilka niezawodnych metod na to, jak ochłodzić kota w szczególnie upalne dni.
Zadbaj o pielęgnację futra
To krok, który warto wykonać jeszcze przed rozpoczęciem upałów. Dokładnie zadbaj o kocie futro. Wyczesz je, aby usunąć martwy włos, w tym podszerstek, jeśli kot go posiada. Nie wypuszczaj nagiego kota na pełne słońce – zapewnij mu ochronę skóry, a najlepiej w ogóle ogranicz aktywność na świeżym powietrzu w najgorętszych porach. Jeśli to konieczne, zabierz kota do groomera.
Raczej nie decyduj się na obcięcie sierści, a tym bardziej jej golenie. Są jednak wyjątki od tej reguły. Jeśli Twój kot nie lubi pielęgnacji, ma długie, splątane futro, a w nim kołtuny – konieczne będzie golenie. Zadbaj tylko o to, aby zostawić kotu przynajmniej centymetr sierści, by nie było widać skóry. Sierść również pełni funkcję ochronną.
Schłodź temperaturę we wnętrzu
Jeśli wiesz, że zapowiada się gorący dzień, wietrz w nocy – pamiętaj o zabezpieczeniu okien i balkonu siatką. Nie odsłaniaj rolet ani nie otwieraj okien, gdy wychodzisz z domu na cały dzień. W ten sposób zapobiegniesz wpadaniu gorącego powietrza do środka pomieszczenia. Ogranicz do minimum miejsca nasłonecznione, a już na pewno nie zostawiaj kota zamkniętego w pomieszczeniu, które jest pełne słońca.
Nie zamykaj kota w aucie
Czasem trzeba zabrać ze sobą kota w podróż, na przykład do lekarza weterynarii. Nigdy jednak nie zostawiaj go samego w samochodzie w upale, nawet jeśli planujesz wyjść na minutę czy dwie. Wszystkie sprawy załatwiaj, gdy kot będzie już bezpiecznie czekał na Ciebie w domu.
Z tego samego powodu nie zostawiaj kota zamkniętego w najbardziej słonecznym pokoju w domu. Unikaj zamykania go na balkonie – sprawdź kilka razy, czy przypadkiem tam nie został, zanim wyjdziesz z domu. O wiele łatwiej będzie Ci przygotować zwierzakowi optymalne warunki niż potem starać się chłodzić jego ciało w drodze do lekarza weterynarii, gdy zauważysz objawy hipertermii.
Zapewnij dostęp do świeżej wody
Najprostszym sposobem na to, jak ochłodzić kota w upały, jest zapewnić mu dostęp do świeżej wody. Zadbaj o to, aby woda była dostępna dla niego w kilku miejscach w domu. Sprawdź, czy na żadne z nich nie padają promienie słoneczne. Dodatkowo, jeśli wiesz, że w domu będzie ciepło – zostaw w pustych miskach po kilka kostek lodu. Roztopi się on, zapewniając dodatkowe źródło chłodnej wody. Jeśli Twój zwierzak wyjątkowo nie chce pić, pomyśl nad zakupem fontanny, która będzie świetnym sposobem na zachęcenie go do picia.
Zaoferuj chłodne przekąski
Jeśli jesteś w domu, przygotuj kotu przekąski. Mogą to być na przykład kocie galaretki z gotowanych nóżek, podawane wprost z lodówki. Świetnie sprawdzi się też mokra karma zaserwowana, lekko schłodzona i zaserwowana wprost do miski. Pamiętaj jednak, aby takich przekąsek nie zostawiać na cały dzień. W upale łatwo się psują, co może być powodem zaburzeń pracy jelit u kota.
Zaproponuj miejsca do chłodzenia się
Jak chronić kota przed słońcem? Przygotuj mu miejsca, w których może się schłodzić. Posprzątaj łazienkę z chemii i zapewnij dostęp do zimnych płytek, na których kot może odpocząć, aby obniżyć temperaturę swojego ciała. Zadbaj o to, aby dostępne były rozmaite akcesoria chłodzące. Zamiast wkładów żelowych użyj specjalnych mat chłodzących, które są bezpieczne dla zwierząt.
Jednocześnie pamiętaj – kot to nie pies. W jego przypadku chłodna kąpiel może przynieść więcej szkód niż pożytku. Większość kotów nie przepada za wodą, dlatego kąpiel jest dla nich źródłem silnego stresu. Kot w stresie w naturalny sposób podnosi temperaturę swojego ciała, co niekorzystnie wpływa na jego kondycję. Nie układaj też na zwierzęciu mokrego ręcznika – jak już, połóż go na ziemi, aby kot mógł w razie potrzeby z niego skorzystać. Taki ręcznik w upale działa jak sauna, jeszcze bardziej szkodząc naturalnej termoregulacji organizmu.
Daj kotu odpoczywać
Gdy Ty zastanawiasz się, jak ochłodzić kota w upały, on może doskonale dawać sobie radę sam. Pamiętaj o tym i przede wszystkim zapewnić zwierzakowi spokój. Nie wprowadzaj czynników stresowych, nie powoduj zamieszania, które mogłoby podnieść poziom stresu, a przez to też temperaturę ciała. Jeśli zabierasz kota na spacery – przesuń je na późny wieczór lub wczesny ranek, gdy na dworze panuje jeszcze przyjemny chłód.
Skonsultuj się z lekarzem weterynarii
Jak chronić kota przed słońcem, jeśli jest wychodzący, a przewlekle choruje? W przypadku zwierząt, które nie są w pełni zdrowe, w ogóle odradza się wypuszczanie ich samodzielnie z domu. Dodatkowo na wieść o zbliżających się upałach warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Być może uzna on za celowe podawanie dodatkowych leków albo stosowanie elektrolitów czy substancji wspomagających, które mają chronić kota przed niebezpiecznym dla jego życia przegrzaniem.
Jak chronić kota przed słońcem? To może Ci się przydać!
Istnieje przynajmniej kilka różnych produktów, które pomogą Ci ochłodzić Twojego kota w upalny dzień. Szczególnie popularne są rozmaite maty chłodzące.
DUVO+ Mata chłodząca
Ten rodzaj maty wypełniony jest specjalnym żelem, który nie wymaga wcześniejszego chłodzenia. Substancja samochłodząca zaczyna działanie w kontakcie z ciepłą powierzchnią, w tym przypadku – z ciałem kota. Działa nawet do kilku godzin. Z uwagi na rozmiar, będzie idealna do stosowania na przykład w domu czy też bezpośrednio na kocim legowisku.
Pet Nova Mata chłodząca
Ten rodzaj maty jest dodatkowo miękki, dlatego świetnie sprawdzi się u większych ras. Będzie służyła jako wygodne legowisko. Nie wymaga chłodzenia – działa po zetknięciu z ciałem zwierzęcia, oferując komfortowy wypoczynek w odpowiedniej temperaturze. Materiał maty jest odporny na działanie wody, dlatego sprawdzi się również w przypadku kotów, które nie panują nad fizjologią. Z uwagi na rozmiar produkt możesz włożyć na przykład do transportera.
Jak ochłodzić kota? Znoszą one upały o wiele lepiej niż ludzie i często lepiej niż psy. Zdarza się, że do termoregulacji jest potrzebny im po prostu święty spokój. Z tego powodu, zamiast na siłę chłodzić kota, który tego nie chce, dostarczając mu stresu, lepiej będzie zapewnić zwierzęciu po prostu odpowiednie warunki do odpoczynku. Dostęp do świeżej wody i chłodnego, zacienionego miejsca na ogół wystarczy. Dodatkowo znajdziesz szereg produktów pomocnych w chłodzeniu zwierzaka. Sprawdź w sklepie Apetete.pl, które produkty szczególnie przypadną do gustu Twojemu kotu.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu