KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ile śpią koty? To musisz wiedzieć!

Sen jest istotnym elementem życia człowieka – podobnie jest z innymi zwierzętami. Nie każdy jednak zastanawia się, ile śpią koty i ile właściwie powinna trwać ta czynność. Tymczasem głęboki i odpowiedniej długości sen kota jest w stanie zapewnić mu regenerację.

Koci sen dla wielu osób jest fascynujący. Z jednej strony koty śpią stosunkowo dużo, z drugiej – budzą się w nocy i nie dają odpocząć opiekunowi. W zasadzie to ile śpią koty? Od czego zależy długość snu, ale i jego jakość? Jakie są jego wzorce? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Przeczytaj również: Dlaczego koty wystawiają język?

Czy wiesz, że koci sen zależy od atawizmu?

Czy wiesz, że koci sen w dużej mierze jest uzależniony od naturalnego instynktu tych zwierząt? Psy zostały udomowione i przyzwyczaiły się do życia z człowiekiem. Wiele ras straciło swoje naturalne instynkty, na przykład polowania albo stróżowania. Inaczej jest w przypadku kotów. One nadal pozostały drapieżnikami, które cenią sobie nie tylko aktywność, ale również potrzebują niektórych czynności dla zachowania równowagi psychofizycznej. Równocześnie z bycia drapieżcą zachowały się również wzorce kociego snu.

To, ile śpi kot, to jedna kwestia – drugą jest to, jak śpi. W przeciwieństwie do ludzkiego koci wzorzec snu prezentuje się zupełnie inaczej. Jest to w dużej mierze zależne między innymi od tego, że w naturze kot nie może po prostu położyć się spać i usnąć. Choć wiele kotów po latach życia u boku człowieka uczy się pewnych zachowań i zatraca naturalną ostrożność – dotyczy to zwłaszcza zwierząt niewychodzących – to jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wiele z tego, jak i ile śpi Twój kot, związane jest więc z życiem jego przodków i byciem drapieżnikiem.

Kot śpiący na kanapie

Ile śpi kot?

Wiesz już, dlaczego wzorzec kociego snu wygląda tak, a nie inaczej. Sprawdź teraz, ile śpią koty oraz co przeszkadza im w tym śnie, a co jest zdrową reakcją.

Jak długo śpią koty?

Wielu opiekunów zastanawia się, ile koty śpią dziennie, bo wydaje im się, że zdecydowanie za mało! Dotyczy to zwłaszcza tych osób, których koty w nocy potrzebują aktywności i zabawy. Tymczasem dorosły kot potrzebuje minimum 12 godzin snu na dobę, choć są zwierzęta, które sypiają nawet 16 godzin. Dlaczego właśnie tyle? Przyczyn jest wiele. Według badań naukowych wszystkie drapieżniki i mięsożercy śpią dłużej niż przeżuwacze czy zwierzęta roślinożerne. To efekt trwania procesu trawienia, ale również sił, których potrzeba na uzyskanie pożywienia. O wiele łatwiej znaleźć trawę niż upolować zwierzynę!

Jak długo śpią koty w podeszłym wieku? Tutaj długość snu jest nieco większa, co wynika po prostu z większych potrzeb regeneracyjnych organizmu. Kot w tym wieku co prawda nie rozwija już swojego organizmu i zwykle nie uczy się nowych rzeczy, tylko toczy spokojne życie emeryta. Często rezygnuje nawet częściowo z zabawy albo ogranicza porcje jedzenia. A przy tym jest w stanie spać nawet 20 godzin na dobę! W jego organizmie proces regeneracji i trawienia jest wolniejszy, dlatego kot mierzy siły na zamiary – zupełnie instynktownie.

Przeczytaj również: Czy koty mają pępek? Sprawdź!

Co daje kotu sen?

Sen jest ważny dla dorosłego kota z wielu względów. W naturze zwierzęta śpią, aby się zregenerować. Muszą mieć dużo sił do walki o terytorium czy polowania na zwierzynę. W domu wcale nie jest znacznie inaczej. Z tego powodu takie ważne jest, aby zapewnić kotu realizację cyklu łowieckiego. W ten sposób zwierzę nie tylko będzie miało zaspokojone wszystkie potrzeby, ale również zregeneruje się jak po polowaniu. A to w przypadku kota bardzo istotne.

Sen jest ważny również z innych względów. Badania naukowe wskazują, że w trakcie snu kot jest w stanie zmniejszyć poziom kortyzolu w organizmie. Bezpieczne warunki do snu sprawiają, że kot czuje się o wiele mniej zestresowany, co przekłada się również na jego lepsze samopoczucie ogółem. Warto pamiętać, że koty – wbrew obiegowej opinii – to bardzo wrażliwe zwierzęta. W ich przypadku długotrwały stres trudno jest zniwelować, a dodatkowo może on wpływać nawet na rozwój chorób przewlekłych.

Jakie są ulubione pozycje do spania kota?

Przede wszystkim – zależnych od okoliczności. Koty uwielbiają niewielkie schronienia – pudełka, ale również budki czy inne tego rodzaju przestrzenie. Czują się tam bezpiecznie, zwłaszcza gdy mogą dodatkowo obserwować otoczenie z pewnej wysokości. 

W naturze koty wybierają do snu miejsce bezpieczne. Oznacza to, że muszą być niewidoczne dla otoczenia, ale również jednocześnie mieć je na oku. Nie mogą wystawiać się na widok innych drapieżników czy ich potencjalny atak, bo oznaczałoby to dużą stratę energii. Starają się również pozostawać niewidoczne dla innych zwierząt, na wypadek, gdyby zwierzyna sama zbliżyła się do miejsca, w którym przebywają. Nie inaczej jest w domu.

Z tego powodu koty chętnie wybierają miejsca położone wysoko. Każdy kot ma jednak swoje naturalne preferencje. Jeśli nie wiesz, gdzie konkretnie lubi spać Twój mruczek, zainwestuj w kilka różnych legowisk. Wybierz takie odkryte, kładzione np. na kanapie, ale również budkę połączoną z wysokim drapakiem lub legowisko ustawione na szczycie mebli, z bezpiecznym dojściem. Niech nie zabraknie różnych faktur – koty uwielbiają miękkie rzeczy. Zadbaj też, aby przynajmniej jedno legowisko znajdowało się w nasłonecznionym miejscu, najlepiej z widokiem za okno.

Kot śpiący na grzejniku

Co oznaczają zaburzenia snu u kota?

Jeśli kot śpi bardzo długo albo wręcz przeciwnie – bardzo krótko – może to oznaczać zaburzenia snu. Bardzo rzadko występują one jako choroba sama w sobie. Raczej są objawem jakichś problemów, zwykle na tle behawioralnym. Z tego powodu bardzo istotne jest, abyś obserwował swojego mruczka i w razie niepokojących objawów albo przedłużających się problemów wybrał się do lekarza weterynarii. Po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych przyjdzie czas na konsultację z kocim behawiorystą.

Dlaczego kot drży podczas snu?

Na pewno nieraz widziałeś, jak kot drży i porusza się w trakcie snu. Są to raczej nagłe, drobne ruchy niż, jak w przypadku psów, bieganie oraz merdanie ogonem. Istnieją przynajmniej dwie teorie na to, dlaczego się tak dzieje. Pierwsza z nich mówi o tym, że koty po prostu… śnią. Wskazują na to przynajmniej badania fal mózgowych. O czym śni Twój kot? Trudno powiedzieć, dopóki on sam Ci tego nie powie. Według analiz pracy mózgu kot śni o codziennym życiu. To może też tłumaczyć to, ile koty śpią.

Drugą teorią na temat gwałtownych ruchów podczas snu jest warunkowanie odruchów neurologicznych. W tej teorii faza REM ma sprzyjać rozwojowi mózgu, a także utrwalaniu się odruchów, które są biologicznie istotne dla Twojego kota. Teoria ta jest nadal analizowana, dlatego trudno powiedzieć, jak duże znajduje pokrycie w rzeczywistości.

Śpiący rudy kot

Kot domowy a wolnożyjący – różnice we śnie

Wiesz już, ile śpi kot domowy – a co z wolnożyjącym? Wbrew pozorom różnie są dobrze zauważalne. W przypadku takich kotów każda strata energii to potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Kot nigdy nie wie, kiedy czeka go walka o terytorium, pożywienie albo ucieczka przed psem, która uratuje mu życie. Takie koty nie sypiają dłużej niż 12 godzin na dobę, i to przy sprzyjających okolicznościach.

Jeśli kot znajdzie bezpieczne miejsce, może wydłużyć swój sen – pod warunkiem, że ma pewność, że nic mu nie grozi. Dodatkowo miejsce wybiera z dużą czujnością. Musi być usytuowane tak, aby jak najmniej zagrożeń występowało dookoła. Z tego powodu koty wolnożyjące często wchodzą np. do piwnic czy budynków gospodarczych, a także za sterty drewna i innych przechowywanych na podwórku rzeczy. Wszystko po to, aby znaleźć bezpieczne schronienie.

Ile śpią małe kotki?

Wiesz już, jak długo śpią koty dorosłe i starsze. Sprawdź też, ile śpią małe kotki, które – w teorii – o wiele więcej czasu poświęcają na aktywność. Czy tak jest w rzeczywistości?

Jak długo śpią kocięta?

Może to wywołać zaskoczenie, jednak małe koty są w stanie spać nawet do 20 godzin na dobę. Dlaczego to dziwi opiekunów? Bo wydaje się, że kocięta są bardzo aktywne, a co za tym idzie – śpią o wiele mniej niż dorosłe koty. Czasami faktycznie się tak dzieje, ale jeśli staje się to normą, warto zadbać o odpowiednią jakość snu i przywrócenie jego właściwej długości.

Czy koty miauczą w trakcie snu?

Kocięta śnią o wiele częściej niż dorosłe zwierzęta, dlatego wydawać by się mogło, że również wydają przy tym dźwięki. Zwłaszcza że to właśnie porozumiewanie się za ich pomocą jest podstawą komunikacji z otoczeniem – człowiekiem, matką, ale i rodzeństwem. W przeciwieństwie jednak do psów, koty nie wydają żadnych dźwięków podczas snu, może poza mlaskaniem, które zdarza się właśnie kociakom. To efekt drobin mleka, które pozostają nadal w okolicach jamy ustnej. Jest to też pozostałość po naturalnym dla ssaków odruchu ssania.

Rudy kot śpi

Jak zadbać o zdrowy sen kociaka?

Wiesz, ile śpią koty, ale żeby sen był faktycznie szansą na rozwój w przypadku kociaka, musi mieć odpowiednią jakość. Zadbaj o to, aby do dyspozycji Twojego kociaka były legowiska o różnych właściwościach, położone w rozmaitych miejscach. Do tego zatroszcz się też o ruch swojego mruczącego podopiecznego. Co to oznacza? Zadbaj, aby zwierzę miało odpowiednią dawkę aktywności w trakcie dnia. Dzięki zaspokojeniu łańcucha łowieckiego możesz sprawić, że Twój kot będzie po prostu zmęczony, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. W ten sposób chętnie uda się na drzemkę.

Przeczytaj również: Kiedy koty otwierają oczy?

Dlaczego kocięta są aktywne nocą, gdy człowiek śpi?

To również pozostałość po atawizmie. To, ile śpią małe kotki, wydaje się niezgodne z normami, bo często budzą ludzi w trakcie snu nocnego. Dlaczego? Koty są drapieżnikami. W związku z tym zachowują się jak one, czyli polują w nocy. Mają doskonale rozwinięty zmysł wzroku i funkcję widzenia nocnego. To w efekcie przekłada się na dużą łatwość poruszania się po zmroku. Z tego powodu, jeśli kot chce się bawić, zwykle robi to nocą. Jego organizm w naturalny sposób podpowiada mu, że to odpowiednia pora na aktywność.

Na szczęście, możesz jednak to zmienić. Wystarczy zadbać o zmianę wzorca zachowania. W ten sposób kot będzie spał mniej więcej w tych samych godzinach, co Ty!

A to historia! 

U kotów schemat snu wygląda zupełnie inaczej niż u ludzi. O czym mowa? Przede wszystkim człowiek śpi przez całą noc ciągiem, a potem przez resztę godzin jest aktywny. Kot dostosował się do możliwości zaśnięcia w dowolnych, w miarę bezpiecznych okolicznościach. Jednocześnie śpi w fazach, które występują na zmianę: drzemce i śnie głębokim. Drzemka może trwać do godziny, a sen głęboki – najwyżej 5-15 minut. Wszystko zależy od otoczenia kota.

Ile śpią koty - cytat właściciela

Wiesz już, ile koty śpią w trakcie doby i dlaczego ten sen jest dla nich tak istotny. Pamiętaj, że koty, w przeciwieństwie do psów, nie zatraciły tak mocno swoich naturalnych instynktów. Nadal są drapieżnikami, co sprawia, że ich sen jest mocniejszy w trakcie dnia, a w nocy nadchodzi czas na aktywność. Gdy dobrze poznasz reguły, którymi rządzi się koci sen, łatwiej będzie Ci zrozumieć również zwyczaje swoich zwierząt.

Naukowcy stale odkrywają, jak długo śpią koty i co im się w tym czasie śni. Wiele badań wskazuje na coraz to nowsze odkrycia, na przykład związane z regulacją odruchów neurologicznych albo innymi, skomplikowanymi terminami. Nie da się jednak ukryć, że sen jest dla kota istotny tak samo jak dla człowieka, jednak powinien on mieć go znacznie więcej. Masz jakieś ciekawostki na temat kociego snu? A może jakieś osobiste historie związane z Twoim mruczkiem? Podziel się nimi w komentarzu pod tekstem! Szukasz karmy dla kota lub akcesoriów dla swojego miauczącego pupila? Zapraszamy do naszego sklepu Apetete!

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły