KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie? Poradnik

Zadbany ogród to wizytówka domu. Nie dziwi więc fakt, że właściciele czworonogów denerwują się, gdy ich pupile kopią dołki w ziemi. Czy można oduczyć psa tego nawyku? Jakie są przyczyny takiego zachowania zwierzaka? Odpowiadamy! 

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest przyjemne i zdrowe nie tylko dla ludzi, ale i dla zwierząt. Rezolutne psiaki chętnie korzystają z uroków przyrody i wesoło biegają, robiąc te wszystkie ogromnie ważne psie rzeczy. Ogrodzona przestrzeń ogrodu to bezpieczne miejsce do psich harców, dlatego też czworonogi mogące korzystać z tego dobrodziejstwa są ogromnymi szczęściarzami! 

Jednak kiedy ogródek starannie pielęgnowany przez właścicieli powoli zamienia się w ser szwajcarski pełen dziur i dołków, trzeba podjąć zdecydowane kroki, by ochronić efekty swojej ciężkiej pracy, nie odbierając przy tym psu możliwości użytkowania ogrodu. Jeśli jesteś opiekunem psa-kopacza, koniecznie sprawdź nasze wskazówki! Dzięki nim dowiesz się, jak oduczyć psa kopania w ogródku, a także zrozumiesz, dlaczego to robi! 

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Pies kopie w ogrodzie – powody

Kopanie dołów przez psy to nie tylko zabawa! Psy mogą podejmować tę aktywność z wielu różnych powodów. Warto je poznać po to, by móc lepiej zrozumieć swojego zwierzaka,  pomóc mu zmienić ten schemat i uchronić ogródek przed zniszczeniami. Dlaczego pies kopie w ogrodzie? Sprawdź!

Predyspozycje rasowe

Niektóre psy są wprost stworzone do kopania w ziemi. Są to przede wszystkim psy myśliwskie, które były wykorzystywane przy polowaniach do płoszenia zwierząt chowających się w norach. Od tego zadania wzięła się nazwa tej grupy psów – norowce. Zalicza się do nich między innymi teriery i jamniki. Nawet budowa ich ciała wskazuje na predyspozycje do kopania. Wąski tułów i krótkie łapy pozwalają na skuteczne wczołgiwanie się do nor, kopanie dziur i płoszenie, łapanie zwierzyny. Te ciągoty u psów domowych mogą jednak prowadzić do dewastacji przydomowego ogródka. 

Nuda

Pies, który przed długie godziny pozostaje w samotności, może zwyczajnie się nudzić. Niestety, większość zwierzaków rozładowuje nadmiar niespożytej energii, eksplorując swoje otoczenie. Znudzone psy z dostępem do ogródka mogą właśnie tę przestrzeń wziąć na pierwszy ogień”. Kopanie w ziemi jest bowiem naturalną potrzebą psów i w wielu przypadkach sprawia im to przyjemność i pomaga regulować emocje związane z tęsknotą za właścicielem. W tym przypadku warto zadbać o odpowiedni poziom rozrywki pupila: długie i intensywne spacery, ciekawe zabawki.

Zakopywanie zdobyczy

Chowanie jedzenia, czy innych zasobów jest dla psów naturalne i instynktowne. Nadmiar pożywienia, smakołyki, czy nawet zabawki zakopane w ziemi na później” dają psu poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczają zwierzę w razie niedoboru żywności. Psy domowe, którym raczej nie grozi głodówka, zakopują nadwyżkę jedzenia, dlatego też w tym przypadku warto przyjrzeć się schematowi żywieniowemu psa. 

Możliwe, że potrzebne będzie zmniejszenie racji żywieniowych, lub też zmiana częstotliwości podawania posiłków. Psiak może również nie czuć się bezpiecznie w momencie spożywania posiłku. Może się okazać, że wystarczy przenieść miskę w bardziej ustronne miejsce i problem zniknie.

co-zrobic-zeby-pies-nie-kopal-w-ogrodzie

Ucieczka

O chęci ucieczki z posesji mogą świadczyć dziury kopane przez psa w okolicy płotu lub bramy. U niekastrowanych samców przyczyną takich zachowań może być popęd płciowy. Pies może wyczuwać w okolicy suczkę z cieczką, więc będzie starał się on zaspokoić swoją potrzebę reprodukcji. 

Kolejnym powodem chęci ucieczki psa może być lęk separacyjny. Zwierzę, które przez długie godziny zostaje samo bez opieki, może czuć dyskomfort i strach. Jeśli zauważasz niepokojące zachowania swojego czworonoga, pomocna może okazać się wizyta u behawiorysty, który nauczy Cię jak pracować z psem, by zminimalizować skutki lęku. 

Termoregulacja

Kopanie może uregulować temperaturę u psa zarówno w bardzo gorące, jak i w zimne dni. W letnie upały pies może wykopać sobie dołek w ziemi, by w nim się schłodzić. W takiej sytuacji pomocna może okazać się np. mata chłodząca Trixie. Kiedy jest zimno, sam proces kopania pomaga zwierzęciu się ogrzać. To zachowanie może nasilać się u starszych osobników, u których proces termoregulacji nie zachodzi tak efektywnie, jak u młodych psów. Częściej występuje u psów ras pierwotnych oraz zimnolubnych. 

jak-oduczyc-psa=kopania-w-ogrodku-mata-chlodzaca-dla-psa

Schronienie dla ciężarnej

Jeśli jesteś opiekunem ciężarnej suczki i zauważysz, że zaczyna kopać dziury w ziemi, może to oznaczać, że przyszła psia mama wije sobie bezpieczne gniazdo. U suk, którym termin porodu zbliża się wielkimi krokami, instynktownie pojawia się potrzeba zapewnienia sobie bezpiecznego miejsca do urodzenia szczeniaków. Warto zapewnić jej inne miejsce w domu – np. budkę, karton wyłożony podkładami – sterylnej i bardziej pod naszą kontrolą. U większości suczek potrzeba kopania dziur ustanie po porodzie. 

Sprawdź również: Dlaczego pies załatwia się w domu?

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie? 

Pomimo tego, że u psów kopanie jest czynnością naturalną i instynktowną, można zapobiec niszczeniu przez pupila ogrodu. Co zrobić, żeby pies nie kopał w ogrodzie? Czy uniemożliwienie mu tej aktywności jest dobrym pomysłem? Sprawdź!

jak-oduczyc-psa-kopania-w-ogrodzie-wypowiedz-behawiorysty-min

 

Zapewnij wydzielone miejsce do kopania

Walka z psim instynktem może być bardzo ciężka, a całkowity zakaz kopania może mieć bardzo przykre skutki w postaci zaburzeń behawioralnych u psa. O ile to możliwe, warto więc przygotować pupilowi wydzielone miejsce, gdzie będzie mógł do woli oddawać się swojej ulubionej rozrywce. W takiej psiej piaskownicy” można zakopywać jego ulubione zabawki, czy też przysmaki po to, by zwierzak zrozumiał, że w tym miejscu kopanie jest dozwolone. Jeśli Twój pupil ma kopanie w genach, z pewnością taka wydzielona przestrzeń będzie sprawiać mu ogrom radości, a Twój ogródek będzie bezpieczny. 

Poświęć psu czas

Wiele psów kopie z nudów i tęsknoty za swoim właścicielem. Niezaspokojone potrzeby eksploracji i zabawy mogą skutkować niszczeniem ogrodu. Warto więc zapewnić czworonogowi solidną dawkę codziennej aktywności w różnorodnym terenie, by mógł doznać nowych bodźców. Świetnie sprawdzą się intensywne spacery w nieznane rejony, gdzie pies będzie mógł poznawać teren. Codzienne wyjścia z pupilem można także urozmaicić krótkimi sesjami treningowymi.

Warto potrenować z pupilem komendy „nie” lub „nie wolno”. Umożliwi to kontrolę nad psem w sytuacjach, gdy zaczyna kopać w miejscach, w których kategorycznie nie wolno mu tego robić, np. w miejscach publicznych. Dzięki codziennym treningom pies udoskonali przydatne komendy, a przy okazji – nieźle się zmęczy. Zmęczony pies, z dużą dozą prawdopodobieństwa nie będzie miał siły, ani ochoty, by po powrocie do domu kopać dołki w ogrodzie. Na czas nieobecności właściciela, nieocenione mogą okazać się zabawki, które zajmą psa na długi czas. W tym celu świetnie sprawdzają się maty węchowe, lub kongi nadziane pysznymi smakołykami, które należy z nich wydobyć. 

jak-oduczyc-psa-kopania-w-ogrodzie

Zapewnij psu schronienie

Jeśli Twój pies przebywa w ogrodzie podczas Twojej nieobecności, koniecznie zadbaj o to, by miał zapewniony komfort termiczny. Wygodne posłanie w cieniu podczas letnich upałów, czy też ciepłe miejsce do ogrzania się w chłodny dzień, mogą sprawić, że pies straci ochotę na kopanie. Jeśli podwórko nie pozwala na schronienie się przed zmieniającą się pogodą, warto też przemyśleć pozostawienie psa w domu podczas Twojej nieobecności. 

Pozbądź się niechcianych gości z ogrodu

Wiele psów kopie dziury w ogrodzie, ponieważ wyczuwa tam obecność zwierząt ukrywających się w ziemi. Najczęstszymi szkodnikami, które możesz znaleźć w swoim ogródku, są krety, szczury, myszy, jaszczurki czy żaby. Ich obecność będzie powodować u psa chęć polowania, dlatego najlepszym sposobem na ochronę ogródka będzie pozbycie się nieproszonych gości. 

W wielu przypadkach możesz poradzić sobie z nimi samodzielnie, stosując odpowiednie środki, jednak niekiedy pomocna może okazać się wizyta eksterminatora. Ważne jest, by stosować jedynie takie preparaty, które są bezpieczne dla psów. 

Przeczytaj także: Jak oduczyć psa spania w łóżku? 5 porad

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie? To powinieneś wiedzieć!

Istnieje wiele metod, które mają na celu oduczenie psa kopania w ogrodzie. Istotne jest, aby zawsze wybierać takie sposoby, które nie wyrządzą krzywdy zwierzakowi. Wiele osób proponuje bowiem rozwiązania, które może i są skuteczne, ale ich stosowność jest wątpliwa. Jakich sposobów lepiej się wystrzegać? Podpowiadamy!

Posypywanie ogródka pieprzem

Nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie odstraszyć psa i zapobiec rozkopywaniu przez niego ogródka. Jednym z zapachów, których psy nie tolerują, jest czerwony pieprz cayenne. Posypanie nim ogrodu ma zapewnić, że pies będzie unikał tych miejsc. Pomimo tego, że efekt drażniący utrzymuje się zwykle przez krótki czas, to jako odpowiedzialny opiekun zwierzęcia raczej nie chcesz, aby Twój pies cierpiał nawet przez chwilę.  Metoda ta może podrażnić jego nozdrza i drogi oddechowe, utrudniając oddychanie.  

jak-oduczyc-psa-kopania-w-ogrodzie

Spryskiwanie psa wodą

Większość psów nie lubi wody, dlatego też może ona okazać się skutecznym odstraszaczem dla czworonogów. Spryskiwanie psa wodą za każdym razem, gdy zaczyna kopać w ogrodzie, może przynieść zamierzony skutek i pupil koniec końców zaprzestanie tej aktywności, jednak ten sposób ma jedną istotną wadę – element strachu. Może to mieć negatywne skutki zwłaszcza dla młodych i bardzo wrażliwych psów, które mogą nabrać awersji do wody, co może utrudnić kąpiel zwierzaka. Podobnie jak w przypadku ostrej przyprawy – należałoby tego unikać. 

Siatka druciana

Siatki z drutu często wykorzystywane są, jako zabezpieczenie ogródka warzywnego przed drobiem. Mogą też posłużyć w walce z przekopywaniem ogrodu przez psa. Siatkę kładzie się na powierzchni gruntu, lub wkopuje, przykrywając ją cienką warstwą ziemi. Taka siatka może skutecznie zniechęcić psa przed kopaniem, gdyż jego łapy natrafią na twardą przeszkodę. 

Istnieje jednak dość spory minus tego rozwiązania – metalowe siatki szybko rdzewieją. Wystające, ostre elementy uszkodzonej siatki mogą być bardzo niebezpieczne dla zwierzaka i prowadzić do zranień. Zamiast metalowej siatki warto więc rozważyć położenie jej plastikowego odpowiednika, który jest trwalszy i bardziej bezpieczny dla psów.

Już wiesz, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie!

Przekopywanie ogródka przez psa może być uciążliwe i powodować wiele przykrych konsekwencji – nie tylko estetycznych. Jednak mimo tego, że takie zachowanie może wzbudzać niepokój i zdenerwowanie właściciela, dla psa jest czymś zupełnie naturalnym. Biorąc pod opiekę czworonoga warto wziąć pod uwagę, czy nie ma on skłonności do kopania. Rasy, które mają gen kopacza” to przede wszystkim jamniki i teriery, jednak zachowanie to jest także typowe dla ras północnych, takich jak siberian husky, czy alaskan malamute. 

Oprócz instynktu zakodowanego przez przodków i przekazanego w genach istnieje także wiele innych powodów, dla których pies zamienia ogródek w pole minowe. W większości przypadków zachowanie to udaje się wyeliminować, lub ograniczyć do takiego stopnia, który jest akceptowalny przez właściciela. Jednak kopanie może być także spowodowane problemami behawioralnymi, takimi jak lęk separacyjny, czy problemami zdrowotnymi

O tych drugich może świadczyć nadmierne spożywanie ziemi, które może być spowodowane anemią czy zaburzeniami trawienia. W tym przypadku warto udać się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny i wdrożenia leczenia. Jeśli jednak kopanie to dla zwierzaka czysta rozrywka, to może warto mu na to pozwolić? Bo z naturą podobno jeszcze nikt nie wygrał! A Ty? Jak radzisz sobie z przekopywaniem ogródka przez psa? Podziel się swoimi pomysłami na oduczenie tego czworonoga!

Odwiedź nasz sklep

Chcesz zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi wszystko to, czego potrzebuje? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź szeroki asortyment sklepu internetowego Apetete. Znajdziesz tam najwyższej jakości pokarm dla psa, a także akcesoria, takie jak smycze czy obroże lub zabawki dla psa zapewniające najlepszą rozrywkę. Kupuj wygodnie przez Internet z szybką dostawą do domu. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły