KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak oduczyć psa spania w łóżku? 5 porad

Podobno, właściciele psów dzielą się na tych, którzy pozwalają pupilowi spać w łóżku, i tych, którzy się do tego nie przyznają. Szczeniak śpiący w łóżku opiekuna to uroczy widok. Problem pojawia się, gdy z tego szczeniaka wyrośnie pokaźnych rozmiarów pies, który zajmuje większość przestrzeni. Co zrobić, gdy wspólne spanie nie jest komfortowe dla właściciela? Jak oduczyć psa spania w łóżku? Sprawdź!

Sen jest podstawową potrzebą nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Oprócz zapewnienia odpowiedniej ilości snu ważna jest też jego jakość. Dlatego też większość ludzi dba o zaciemnienie pokoju, wietrzy pomieszczenie przed snem i zapewnia sobie optymalne warunki do nocnego odpoczynku. Jednak nawet najwygodniejsze łóżko i najbardziej luksusowa pościel na nic się nie zdadzą, jeśli znaczną część łóżka będzie zajmował rozpychający się i co gorsza – chrapiący – pies.

Pomimo tego, że większość psich opiekunów zarzeka się, że jego pupil nie będzie miał wstępu na łóżko, to w pewnym momencie jego życia pozwala mu na wspólne spanie. Zachęcony czworonóg zaczyna więc traktować łóżko, jako dozwoloną strefę i często korzysta ze swojego przywileju. I o ile mała puchata kulka nie stanowi dużego problemu, tak dorosły pies sporych gabarytów może skutecznie obniżyć komfort snu właściciela. Co więc zrobić, jeśli raz podjąłeś taką decyzję i wpuściłeś psa do łóżka i teraz chcesz się z niej wycofać? Jak oduczyć psa spania na łóżku? Poznaj sprawdzone metody i odzyskaj swoją przestrzeń!

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Pies śpi w łóżku – dlaczego?

Widok psa drzemiącego sobie w łóżku nie jest niczym dziwnym. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego psy tak bardzo polubiły to miejsce? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody takiego stanu rzeczy.

Bezpieczeństwo

Psy to zwierzęta stadne. Potrzeba spania w grupie jest normalna, nie raz wykorzystywana także przez ludzi, np. w celu pilnowania dzieci, zasobów czy mieszkań. Niezależnie od tego, czy będzie to psia, czy też ludzka grupa, przebywanie w niej w porze nocnej zapewnia czworonogowi bezpieczeństwo i bardziej jakościowy sen. Pies często też szuka sobie miejsca do spania na podwyższeniu. Taka pozycja pozwala mu na łatwiejszą obserwację otoczenia i w razie niebezpieczeństwa – na szybszą reakcję. Poczucie bezpieczeństwa u boku ukochanego właściciela to jeden z najczęstszych powodów, dla których pies wybiera miejsce do wypoczynku właśnie na jego łóżku. 

Komfort

Dla wielu właścicieli czworonogów zakup legowiska jest jednym z podstawowych elementów psiej wyprawki. Jednak wielu z nich popełnia podstawowy błąd i wybiera zbyt małe legowisko bądź niewygodne czy przepełnione zabawkami dla psa. Pies powinien móc w nim położyć się z wyciągniętymi łapami, dlatego też musi być ono sporej wielkości. Jeśli legowisko jest zbyt małe to psu, zwłaszcza w miesiącach zimowych, może być w nim po prostu zimno. Duże i wygodne łóżko spełnia wszelkie kryteria psiej wygody, dlatego też jest ono obiektem zainteresowania zmęczonych czworonogów, gdzie dodatkowo mają one szanse na ogrzanie się przez ciepło kołdry i właściciela.  

Ukojenie

Psy kochają swoich właścicieli bezgranicznie. Gdy zostają same przez dłuższy czas, to tęsknią – podobnie jak ludzie. Łóżko jest miejscem, w którym unosi się zapach opiekuna. Psy, dzięki swojemu wyczulonemu węchowi doskonale go wyczuwają i aby poczuć się bezpiecznie podczas nieobecności opiekuna, lgną do miejsca, które nim pachnie. Dlatego też, gdy przychodzisz do domu po dłuższej nieobecności, często możesz zastać swojego pupila leżącego w Twoim łóżku. 

Przeczytaj także: Dlaczego pies chrapie? Odpowiadamy!

Jak oduczyć dorosłego psa spania w łóżku?

Jak oduczyć psa spania w łóżku? 5 porad

A więc stało się. Twój pies rości sobie prawa do Twojego łóżka. Jeśli nie chcesz spać w jednym łóżku z psim lokatorem, sprawdź najskuteczniejsze sposoby na oduczenie go tego! Poznaj 5 porad, które pozwolą Ci uporać się z tym problemem!

A więc stało się. Twój pies rości sobie prawa do Twojego łóżka. Jeśli nie chcesz spać w jednym łóżku z psim lokatorem, sprawdź najskuteczniejsze sposoby na oduczenie go tego! Poznaj 5 porad, które pozwolą Ci uporać się z tym problemem!

Wybór odpowiedniego legowiska

Jeśli nie chcesz, by Twój pies spał na Twoim łóżku, musisz sprawić, że jego posłanie będzie dla niego równie atrakcyjne. Jeżeli Twój pies ma już legowisko, przyjrzyj mu się dokładnie pod względem wielkości, materiału wykonania i wygody. Psy mają różne upodobania, jeśli chodzi o pozycję do snu. Niektóre odpoczywają zwinięte w kłębek, jak kot, a inne wyciągają się na całą swoją długość. Jeśli posłanie nie zapewnia psu odpowiedniej ilości miejsca do spania, będzie szukał innego, wygodniejszego miejsca. Tym miejscem, z dużym prawdopodobieństwem stanie się Twoje łóżko. 

Jak wybrać najlepsze legowisko? Oprócz odpowiedniej wielkości koniecznie zwróć uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane. Sztuczne, nieoddychające materiały mogą powodować, że psu będzie zbyt gorąco. Wygoda legowiska jest niezwykle ważna, dlatego też wybieraj produkty sprawdzonych producentów, które zapewnią psu ciepło (a nie przegrzanie), miękkość i przytulność. Dobrym przykładem jest legowisko Bimbay w kolorze bordowym.

Pies śpi w łóżku - legowisko

Umiejscowienie legowiska

Kiedy już wybrałeś idealne legowisko, które Twój pies akceptuje, warto zastanowić się nad jego umiejscowieniem. Jeśli pies lubi czuć obecność właściciela, dobrym pomysłem może okazać się położenie go obok łóżka bądź pod łóżkiem – szczególnie sypialnianym. Dzięki temu pies będzie mógł korzystać z bliskości opiekuna bez naruszania jego strefy osobistej. Jeżeli zaś czworonóg preferuje spanie na podwyższeniu, warto udostępnić mu takie miejsce. 

Niezwykle ważne jest zbudowanie pozytywnych skojarzeń związanych z legowiskiem. Pies nie może być tam wysyłany ”za karę”. Podczas nauki spania we własnym posłaniu warto nagradzać pupila za każdym razem, gdy wybierze je zamiast łóżka właściciela. Legowisko Montana marki Amiplay zostało wykonane z przyjemnego dla zwierzaka materiału i dodatkowo jest bardzo przytulne. Spróbuj zachęcić swojego psiego przyjaciela do odpoczynku w nim!

Legowisko dla psa, który śpi w łóżku

Trening

W wielu przypadkach wybór odpowiedniego posłania i jego optymalne umiejscowienie będą dla psa wystarczające, by zacząć wybierać to miejsce, jako swoje główne legowisko. Jednak te psiaki, które bardzo długo spały na łóżku właścicieli mogą być niechętne do zmiany nawyków. Takie psy będą potrzebować trochę czasu, by oduczyć się niepożądanego zachowania. W procesie nauki przydatne mogą być podstawowe komendy, które pozwolą zwierzakowi zrozumieć, czego się od niego wymaga. 

Jedną z komend, które koniecznie powinien poznać Twój pies, jest “nie” lub “nie wolno”. Kolejnym krokiem do sukcesu jest nauczenie psa komendy “na miejsce”. Przyda się ona nie tylko wtedy, gdy psiak ma ochotę wskoczyć na łóżko, ale także w trakcie witania gości, czy innych czynności, podczas których rozemocjonowany pupil może przeszkadzać. Należy jednak pamiętać, by komenda ta nie była równoważna z karą. 

Warto więc uczyć zwierzaka pozostawania na swoim legowisku w różnorodnych kontekstach. Nieodzownym elementem treningu powinny być psie smakołyki – polecamy Ci przysmak Butcher’s Super Foods Treats z jagnięciną i jabłkiem. Nagroda w formie smacznej przekąski z pewnością przekona psa, że przebywanie na swoim posłaniu się opłaca. 

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Przysmaki dla psa

Przeczytaj także: Jak nauczyć psa komendy: zostań? Zobacz szkolenie

Konsekwencja

Jak oduczyć psa spania w łóżku skutecznie i raz na zawsze? Należy być konsekwentnym! Każdy wyjątek wzmacnia zachowanie niepożądane, dlatego też, jeśli podjąłeś decyzję, że pies nie może przebywać na łóżku, to należy się jej trzymać. Zmiana nawyków wymaga czasem dużego wysiłku i sporo czasu. Każdy kochający właściciel, patrząc na pełne ufności psie oczy błagające o możliwość wejścia na łóżko, będzie miał wątpliwości, czy aby na pewno dobrze robi, zabraniając mu tego. Jednak nauka to proces, a każde odstępstwo od wcześniej ustalonych zasad może sprawi, że zwierzak stanie się zdezorientowany i zestresowany.

Nie wolno więc pozwalać psu spać w łóżku, bawić się na nim i przebywać zarówno w towarzystwie właściciela, jak i podczas jego nieobecności. Niezwykle ważna jest tutaj świadomość, konsekwencja i cierpliwość w dążeniu do sukcesu wychowawczego. W sytuacji, gdy właściciela nie ma w domu, należy zamknąć pomieszczenie z łóżkiem lub zablokować możliwość wejścia psa na nie. Dobrym pomysłem będzie też zostawienie zwierzęciu poszewki z naszym zapachem w jego własnym legowisku.

Bariera

Zablokowanie dostępu do łóżka może wspomóc proces nauki spania na własnym posłaniu, zwłaszcza w początkowych etapach odzwyczajania pupila. Ta metoda sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku psów ras małych, dla których przeszkoda ta będzie trudna do pokonania. Po jakimś czasie czworonóg sam może zniechęcić się do podejmowania kolejnych prób. W przypadku dużych psów sforsowanie bariery może być proste i zwierzak znajdzie sposób na przedostanie się do łóżka. 

Jeśli jesteś opiekunem niewielkiego kanapowca, wystarczy położenie na brzegach łóżka sterty poduszek. To powinno skutecznie zatorować drogę do upragnionego łóżka. W przypadku większych psiaków dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie barierek ochronnych. Barierki te są dedykowane dzieciom i stosowane po to, by maluchy nie spadły z łóżka podczas drzemki. Jednak mogą sprawdzić się także w procesie oduczania psa spania w łóżku. Możesz też postawić tam krzesła, czy inne przedmioty, które skutecznie zablokują psu dostęp do łóżka. 

Jak oduczyć szczeniaka spania w łóżku?

Jak oduczyć psa spania w łóżku? To powinieneś wiedzieć!

Mówi się, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. To powiedzenie sprawdza się także w przypadku psiego zamiłowania do spania w łóżku. Łatwiej bowiem odzwyczaić od tego zachowania młode  zwierzę, niż psiego staruszka. Jak oduczyć szczeniaka spania w łóżku, a jak postępować w przypadku psów dorosłych? Podpowiadamy!

Bezpieczeństwo dla psiego dziecka

Słodki szczeniaczek, który niedawno zawitał do Twojego domu, może wywrócić życie do góry nogami. Nie dziwi więc fakt, że troskliwy opiekun często pozwala maluchowi spać w swoim łóżku. Szczeniak, który do tej pory przebywał z matką, może czuć się samotny i wystraszony. Bliskość człowieka daje mu poczucie bezpieczeństwa i ciepła, które znał z pierwszych tygodni życia przy mamie. Jednak warto pamiętać, że szczeniaki szybko się adaptują do nowych warunków, ale też szybko się przyzwyczajają. Dlatego też oferowanie im spania w łóżku może szybko stać się dla nich normą. 

Aby maluch nie czuł się odrzucony i samotny, nie wypraszaj go z sypialni, ale przygotuj mu wygodne posłanie obok Twojego łóżka. Jeśli Twój szczeniak pochodzi z hodowli, możesz poprosić właściciela o przekazanie niewielkiego przedmiotu, np. kocyka, czy zabawki, która będzie pachnieć poprzednim domem. Przedmiot ten umieść w legowisku, a znajomy zapach będzie sprawiał, że psiak poczuje się pewniej w nowym miejscu. Umieszczając legowisko obok łóżka, w przypadku nocnego płaczu szczenięcia masz także możliwość na wyciągnięcie do niego reki. Dzięki temu okażesz mu wsparcie swoim dotykiem bez wyciągania go z legowiska.

Pies w łóżku - jak oduczyć spania?

Twój wróg, czyli przyzwyczajenie

Zarówno ludzie, jak i zwierzęta bardzo szybko przyzwyczajają się do dobrych rzeczy. Tak jest i w przypadku spania na łóżku przez psa. Ciepło, wygoda i kochany opiekun obok – czego Twój pies mógłby chcieć więcej? Jednak im dłużej pozwalasz czworonogowi na jakieś zachowanie, tym trudniej jest go oduczyć. Jeśli jednak przysłowiowe mleko się wylało, a Ty chcesz lub musisz pozbyć się pupila z łóżka, to powinieneś zacząć od znalezienia powodu, dla którego pies wybiera łóżko, a nie swoje posłanie. 

Jeśli zdiagnozujesz główną przyczynę takiego stanu rzeczy, łatwiej będzie ją wyeliminować. Może jednak stać się tak, że pies, który uważa łóżko za miejsce swojego bytowania, będzie próbował go bronić i każda próba wygonienia go może wiązać się z agresją zwierzaka. Jeśli wszystkie metody treningu i zachęcania psa do spania na swoim legowisku nie dają satysfakcjonującego rezultatu, a zwierzę wykazuje zachowania agresywne, warto skonsultować się z psim behawiorystą. Podpowie on, jak oduczyć dorosłego psa spania w łóżku i nauczy, jak pracować z pupilem, by uzyskać oczekiwane efekty w sposób korzystny zarówno dla zwierzaka, jak i dla właściciela. 

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Wypowiedź behawiorysty

Jak oduczyć psa spania w łóżku? Podsumowanie

Spanie z psem może mieć swoje plusy i minusy. Bliskość czworonoga łagodzi stres i pozwala na chwilowe odcięcie się od trudów codzienności. Wspólny odpoczynek to także rewelacyjny sposób na budowanie relacji pomiędzy czworonogiem, a jego opiekunem. W chłodne dni, miękkie futro zwierzaka zapewnia dodatkowe ciepło. Jeśli jednak przeszkadza Ci to, że pies często wybudza się, a co gorsza szczeka w nocy, lub też z innych powodów obniża Twój komfort snu, warto popracować nad tym, by nauczyć zwierzaka spania na swoim posłaniu. 

Dobre nawyki warto wprowadzać już od początku – łatwiej jest modelować zachowania u szczeniaka, niż u dorosłego psa. Na szczęście, nawet najbardziej zatwardziałego kanapowca da się oduczyć spania w łóżku. Ważne jest, by przygotować psu odpowiednie posłanie, trzymać się ustalonych zasad, stosować wzmocnienie pozytywne i uzbroić się w cierpliwość. Ta ostatnia cecha, szczególnie się przydaje, gdyż trening spania na własnym posłaniu może trwać od kilku tygodni, do nawet kilku miesięcy. Jednak tylko konsekwencja i brak jakichkolwiek ustępstw dadzą spodziewane rezultaty. Pamiętaj, że jeśli Twoje metody nie przynoszą skutku, zawsze możesz sięgnąć po pomoc specjalisty. Psi behawiorysta pomoże Ci uporać się z tym uciążliwym problemem. 

Sklep Apetete

Jeśli chcesz wyposażyć się w najlepszej jakości pokarm i akcesoria dla Twojego pupila, skorzystaj z szerokiej oferty produktowej sklepu Apetete. Znajdziesz tam smaczne karmy dla psa, takie jak Butcher’s Natural&Healthy Dog, wygodne posłania, wyśmienite przysmaki i wiele więcej! Kupuj wygodnie przez Internet i skorzystaj z opcji szybkiej dostawy pod same drzwi!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły