KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Tasiemiec u psa: objawy, leczenie, profilaktyka, czy można się zarazić?

Tasiemiec u psa to niebezpieczny pasożyt, który prowadzi do zaburzonego funkcjonowania organizmu. Zwierzę staje się apatyczne, może też wymiotować. Dowiedz się więcej na temat samego pasożyta oraz sposobów na zwalczenie go.

Wśród pasożytów zagrażających życiu naszych zwierząt rozróżniamy endopasożyty i ektopasożyty. Do ektopasożytów należą kleszcze, pchły, wszy, wszoły, świerzb. Endopasożyty, czyli te działające od środka, to glisty, nicienie, tasiemce oraz pierwotniaki. Pasożyty u psa objawy dają bardzo różnorodne. Mogą prowadzić do znacznego osłabienia organizmu.

Bardzo często występującą chorobą jest tasiemiec psi. Szacuje się, że średnio 50% psów i kotów jest nim zarażona. Dowiedz się, jak wygląda tasiemiec u psa, czym jest spowodowany i jak z nim walczyć. Podpowiadamy też, co można zrobić, żeby profilaktycznie chronić zwierzę przed pasożytem.

Tasiemiec u psa – jak rozpoznać?

Tasiemiec u psów występuje niezwykle często. Do zarażenia nim może dojść na kilka sposobów, na przykład na spacerze. Tasiemiec psi negatywnie wpływa na działanie różnych narządów, a zamieszkuje jelita. Warto pamiętać, że oprócz tasiemca psiego występuje jeszcze bąblowiec, który może przemieszczać się z jelit do wątroby, płuc czy serca. Wyróżnia się też tasiemca kręćkowego – rozwija się on w mózgu.

Tasiemiec psi (Dipylidium caninum) to gatunek tasiemca pasożytujący u psowatych. Przypomina nieco tasiemkę. Jest długi i spłaszczony. Zazwyczaj osiąga długość około 50 cm, ale zdarzają się też dłuższe osobniki. Tasiemiec w kale psa może mieć formę podzielonego na kawałki, spłaszczonego sznurka. Człony pasożyta mogą się poruszać. Choroba wywołana przez tasiemca psiego to dipylidoza.

Pasożyty u psa – objawy

Pies zarażony tasiemcem zazwyczaj mocno wygryza sobie okolice odbytu oraz trze zadem po trawie, dywanie bądź chodniku. Takie zachowanie określa się saneczkowaniem. Jednak te objawy nie są jednoznaczne z wystąpieniem tasiemca. Podobne symptomy możesz zauważyć przy zatkaniu gruczołów okołoodbytowych.

Przeczytaj także: Saneczkowanie u psa – co to oznacza?

To jednak nie wszystkie objawy robaków u psa. Tasiemiec przyczynia się również do niespodziewanej utraty wagi u zwierzęcia. Spadek masy ciała występuje w tym przypadku mimo braku zmian w diecie czy codziennej aktywności. Objawy tasiemca u psa to także wymioty i zaparcia oraz apatia.

Ponadto tasiemiec u psa może dawać objawy związane ze stanem sierści, która będzie mniej błyszcząca. Stanie się również łamliwa.

carnilove promocja apetete

Jeśli zauważysz tasiemiec w kupie psa, możesz mieć niemal pewność, że to on jest przyczyną wyżej wymienionych problemów. Zdarza się jednak, że objawy te wynikają z innych jednostek chorobowych. Jeśli więc zaobserwujesz dziwnie zachowanie u psa, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który zleci dodatkowe badania. Najczęściej w celu potwierdzenia wystąpienia tasiemca wystarczy podstawowe badanie kału, którego cena mieści się w granicy 30–50 zł.

Tasiemiec w kale psa – jakie mogą być tego przyczyny?

Tasiemiec u psa może się pojawić po kontakcie z innym zwierzęciem, który jest nosicielem. Dochodzi do tego po połknięciu pchły – właśnie wtedy pies zaraża się postacią larwalną pasożyta. Tasiemiec w jego organizmie zmienia postać na dorosłą i zaczyna pasożytnictwo.

Po 2–3 tygodniach wydala swoje człony za zewnątrz. Wówczas możesz zaobserwować w kale charakterystyczne kawałki, które wyglądają jak pestki dyni bądź ogórka. Zdarza się, że człony samodzielnie opuszczają organizm psa, wówczas te same kształty możesz zebrać w mieszkaniu. Pamiętaj jednak, że tasiemiec u psów nie musi dawać widocznych gołym okiem objawów. Jeśli nie ma jego członów w kale, nie jest to powód, żeby od razu odrzucić możliwość wystąpienia zarażenia.

Problem z pasożytem może się pojawić nawet po codziennym spacerze. Wystarczy, że zwierzę podczas pieszej wycieczki połknie jaja znajdujące się w trawie. Przenoszenie tasiemca z jednego czworonoga na drugiego odbywa się za sprawą żywiciela pośredniego, a są nim pchły. O problem z pasożytem nie jest więc niestety trudno.

Tasiemiec w kale psa – co podać?

Po wizycie u weterynarza okazało się, że objawy u Twojego psa wiążą się z tasiemcem? Czas wdrożyć odpowiednie leczenie! Bez farmakologii nie da się zwalczyć wroga, którym jest tasiemiec u psa. Jak wygląda leczenie? Polega ono na podaniu tabletek zawierających prazykwantel, na przykład Vetoquinol Drontal Plus Flavour. Środek ma tę zaletę, że może być stosowany wraz z karmą. Dzięki temu łatwiej podać preparat zwierzęciu. Możesz schować go w smakołyku.

tasiemiec u psa jak chronić czworonoga

Jeśli masz pewność, że to tasiemiec bytuje w organizmie Twojego zwierzęcia, możesz zdecydować się na samodzielne podanie tego typu produktu. Nie musisz więc wracać do lecznicy, gdy dowiesz się, że badania potwierdziły zarażenie tasiemcem. Ważne jest odpowiednie dawkowanie, o którym z pewnością poinformuje Cię weterynarz. Wartościowe informacje znajdziesz też na opakowaniu produktu. Zapoznaj się z nimi dokładnie, jeśli chcesz działać samodzielnie. Dawka leku zależy od wagi zwierzęcia.

Po zakończeniu leczenia wykonaj badania, które potwierdzą, że problem został rozwiązany. To, że tasiemiec w kupie psa już się nie znajduje, nie oznacza, że wciąż nie bytuje w organizmie Twojego czworonożnego przyjaciela.

Pamiętaj również o przebadaniu domowników. Pies może bardzo łatwo zarazić opiekuna tasiemcem. Zagrożenie wynika z nieprzestrzegania podstawowych zasad higieny.

Sprawdź również: Jakie choroby skóry pies może nam sygnalizować drapaniem?

Tasiemiec u psów – profilaktyka

Warto starać się na co dzień, żeby nie doszło do zarażenia pasożytami. Co możesz zrobić? Przede wszystkim sprawdzaj, czy zwierzęciu nie dokuczają pchły. Kiedy je zauważysz, od razu podejmuj z nimi walkę. Zrobisz to przy pomocy specjalistycznych produktów. Możesz wykorzystać krople, szampony czy obrożę. Zwróć też uwagę na karmienie zwierzęcia. Nie podawaj mu surowego mięsa z niesprawdzonego źródła. Lepiej sprawdzi się gotowa, wysokiej jakości karma sucha lub mokra.

karma dla psa apetete

Pamiętaj również o tym, żeby dbać o swoje bezpieczeństwo. Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Do działań profilaktycznych należy mycie rąk po kontakcie z psem. Nie dotykaj też twarzy bezpośrednio po głaskaniu czworonożnego przyjaciela. Nie zezwalaj zwierzęciu, żeby lizało Cię po buzi. Zwróć uwagę na regularne odrobaczanie, które warto wykonywać po badaniu kału.

tasiemiec u psa jak chronić czworonoga przed pasożytami

Profilaktyka w przypadku robaczyc to klucz do sukcesu. Regularne odrobaczanie psa, badanie kału oraz zachowanie podstawowych zasad higieny pozwoli Ci uchronić czworonoga przed inwazją pasożytów. Ponadto weź pod uwagę fakt, że dbając o zdrowie czworonożnego towarzysza, dbasz również o zdrowie wszystkich domowników.

Wiesz już, jakie są objawy tasiemca u psa oraz jak z nim walczyć. Pamiętaj, że to przeciwnik, z którym należy natychmiast podjąć walkę. Sieje on bowiem spustoszenie w organizmie Twojego psa. Zwierzę staje się apatyczne, chudsze, a jego sierść nie jest już tak błyszcząca, jak kiedyś. Walka nie musi być trudna, jeśli wybierzesz odpowiednie środki. Zajrzyj do kategorii produktów preparaty lecznicze i suplementy w sklepie Apetete, w której znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby zwalczyć tasiemca.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły