KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak trzymać psa u weterynarza podczas szczepienia i nie tylko?

Wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest dla większości czworonogów bardzo stresującym przeżyciem. Jak trzymać psa podczas wizyty u weterynarza podczas szczepienia lub badań, by zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak trzymać psa na rękach – o tym warto wiedzieć!

Dobry weterynarz wie, jak zdobyć zaufanie czworonoga i uspokoić jego skołatane nerwy. By wizyta przebiegła sprawnie, musisz jednak zatroszczyć się o swojego podopiecznego i jego samopoczucie. Zobacz, jak przygotować się do spotkania z lekarzem i jak trzymać psa na rękach w trakcie badań.

Przed wizytą u weterynarza: o to musisz zadbać!

Jeśli odpowiednio przygotujesz siebie i psa do wizyty w lecznicy, spotkanie z weterynarzem będzie znacznie mniej problematyczne. O co koniecznie trzeba zadbać jeszcze przed wejściem do gabinetu?

  • Zgromadź informacje! Wiek, poprzednie szczepienia i przebyte choroby, waga wszystkie podstawowe informacje na temat psa, są dla weterynarza bardzo istotne. Ważne jest też to, czym zwierzę jest karmione. Dieta ma duży wpływ na zdrowie psa! Warto więc zadbać o pełnowartościową, wysokiej jakości karmę, taką jak np. Brit Care Sensitive Venison & Potato. Pomyśl też, jak opisać problem, z którym zgłaszasz się do lecznicy. Jeśli pies miał ostatnio wykonywane badania, zabierz wyniki ze sobą. Takie podejście pozwoli Ci zaoszczędzić czas, ułatwi postawienie diagnozy i skróci stresującą dla czworonoga wizytę.
  • Zabierz ze sobą niezbędne gadżety i akcesoria. Warto mieć przy sobie kaganiec.  Nigdy nie wiesz, kiedy zwierzę ze zdenerwowania zacznie zachowywać się agresywnie! Koniecznie weź też smycz i coś, co pomoże psu się uspokoić: może to być jego ulubiona zabawka, kocyk lub psi ręcznik.

recznik-jak-trzymac-psa-u-weterynarza

Jak trzymać psa u weterynarza w różnych pozycjach?

Na stojąco, na leżąco czy na siedząco? Zależnie od tego, jakiej wielkości jest Twój pies i jakie zabiegi musi wykonać weterynarz, będziesz musiał przytrzymać zwierzę w odpowiedniej pozycji. Jak to zrobić?

Gdy pies jest w pozycji stojącej, lekarz może go osłuchać, pobrać krew, wykonać badanie ultrasonograficzne lub zmierzyć temperaturę ciała. Psa powinieneś ustawić bokiem do siebie, a następnie jedną rękę umieścić pod jego głową, trzymając za kark tak, by uniemożliwić mu swobodne ruchy. Drugą rękę należy przełożyć pod tylną częścią brzucha, unieruchamiając w ten sposób czworonoga. Choć przytrzymanie w takiej pozycji dużego psa może być wyzwaniem, to mniejsze zwierzę, będziesz mógł przy tym  chwycie całkiem dobrze kontrolować. 

Jak przytrzymać psa do szczepienia? Wykorzystuje się do tego pozycję siedzącą. Psa można w niej przytrzymać podobnie, jak wtedy, gdy stoi. Musisz umieścić jedną rękę pod jego głową, a drugą objąć udo i uniemożliwić uniesienie bioder. Jeżeli podczas badań lub zabiegów, pies musi leżeć, ułóż go na boku i chwyć dłońmi za łapy. Jedną za przednie, a drugą za tylnie. Zwierzę powinno być do Ciebie zwrócone grzbietem. Obejmując psie kończyny, jednocześnie powinieneś za pomocą przedramion dociskać jego tułów do powierzchni, na której się znajduje. 

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-pies

Jak trzymać psa u weterynarza?

Na to, jak przebiegać będzie wizyta u weterynarza, wpływa wiele czynników. Możesz zrobić całkiem sporo, by Twój pies poczuł się bardziej komfortowo. Przede wszystkim jednak powinieneś zrozumieć, skąd biorą się niepożądane zachowania czworonoga.

Jak przytrzymać psa – agresja u weterynarza

W gabinecie weterynaryjnym mogą zdarzać się sytuacje, które właścicieli czworonogów wprawiają w niemałe zdumienie. Pies, który na co dzień nie skrzywdziłby przysłowiowej muchy, nagle zaczyna zachowywać się agresywnie, warczy i próbuje unikać kontaktu. Musisz być przygotowany na to, że to się może wydarzyć – szczególnie jeśli właśnie odwiedzacie nowego weterynarza lub pies nie jest w najlepszej formie. 

Musisz wiedzieć, że psia agresja u weterynarza nie wynika bynajmniej ze złośliwości czworonoga. Twój pupil prawdopodobnie reaguje tak na stres. Wizyta w gabinecie może źle mu się kojarzyć, a badania i zabiegi często są dość niekomfortowe. Jeżeli pies swój pierwszy kontakt z weterynarzem miał podczas choroby, to lecznica będzie przypominała mu o bólu i złym samopoczuciu. Podobnie będzie w przypadku, gdy czworonóg miał wcześniej do czynienia z weterynarzami, którzy nie potrafili obchodzić się z nim delikatnie.

Jeżeli wychowujesz swojego psa od szczeniaka, to masz szansę zadbać, by uniknął takich nieprzyjemnych doświadczeń. Jeśli jednak przygarnąłeś go ze schroniska – sprawa nieco się komplikuje. Spanikowane zwierzę może wyrywać się, kąsać na oślep i głośno warczeć. Pomóc może odpowiedni trening behawioralny, ale czasami wizyta u weterynarza potrzebna jest nagle i nie ma czasu na oswajanie pupila z gabinetem.  Jeśli tak się stanie, a wiesz, że Twój pies może przejawiać problematyczne zachowania – poinformuj o tym od razu po wejściu do lecznicy. Dzięki temu weterynarz będzie mógł odpowiednio się przygotować i zachować niezbędne środki ostrożności (na przykład przygotować kaganiec lub poprosić drugą osobę o pomoc).

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-zastrzyk

Przeczytaj także: Kichanie u psa – zobacz, czego może być objawem! 

Co zabrać ze sobą na wizytę do weterynarza?

Co będzie Ci potrzebne podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym? Pamiętaj, aby zapakować:

  • Dokumentację medyczną psa, jego książeczkę zdrowia i (jeśli jest taka potrzeba) wyniki jego badań. Najlepiej jest trzymać tego typu dokumenty w jednej teczce lub segregatorze. Dzięki temu wszystko znajduje się w jednym miejscu i nie musisz za każdym razem myśleć, co należy ze sobą wziąć. 
  • Psie smaczki ulubiony smakołyk odwróci uwagę czworonoga od nieprzyjemnych zabiegów. W ten sposób zadbasz też o budowanie pozytywnych skojarzeń z wizytą u weterynarza i wynagrodzisz pupilowi stresujące doświadczenia. Pamiętaj, że do niektórych badań (na przykład do pobierania krwi) zwierzę musi być koniecznie na czczo! W takiej sytuacji nie powinieneś też podawać mu tego dnia żadnych suplementów diety takich, jak olej z łososia Brit Care lub preparat na stawy Arthrovet.
  • Wodę i coś do jedzenia jeśli czekają was dłużej trwające zabiegi, na przykład kroplówka. Możesz zabrać ze sobą miskę podróżną składaną Trixie, która ułatwi Ci nakarmienie lub napojenie zwierzęcia w każdych warunkach. 
  • Matę, na której pies może się położyć – podłogi w poczekalniach gabinetów weterynaryjnych często są wyłożone zimnymi, twardymi płytkami. Jeśli weźmiesz ze sobą matę, Twój pupil będzie mógł wygodnie odpocząć. Znajomy zapach na pewno pomoże mu nieco się odprężyć.
  • Smycz taką, która umożliwi Ci ograniczenie swobody psa i przytrzymanie go blisko siebie. Nigdy nie wiadomo, jak zwierzę zareaguje na inne czworonogi w poczekalni i na kontakt z lekarzem. Wielu właścicieli psów w takich sytuacjach sięga po smycze regulowane, takie jak na przykład smycz taśma regulowana Chaba. 

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-smycz

Jak trzymać psa? Wybór odpowiedniego transportera

Podróż do gabinetu weterynarza może wymagać przejazdu autem lub komunikacją publiczną. W takiej sytuacji będziesz potrzebował transportera dla psa, by zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort. Niektóre psy czują się lepiej, mogąc w stresującej sytuacji schować się w znanym i lubianym transporterze. Jaki warto wybrać?

W sklepach dostępne są różne rodzaje transporterów dla psa. W przypadku najmniejszych niewiele ważących czworonogów można zdecydować się na te wykonane z miękkich materiałów i tkanin – w tym przypadku dobry będzie na przykład transporter dla psa John Dog. Komfortowa torba, w której można przetransportować psa, ma zazwyczaj usztywnione dno i otwór, przez który zwierzę może wystawić w każdej chwili głowę. Takie rozwiązanie dedykowane jest raczej czworonogom, których masa ciała nie przekracza 5 kg. 

john-dog-jak-trzymac-psa-u-weterynarza

Twój pies jest znacznie większy i cięższy? W takim razie powinieneś zdecydować się na transporter bardziej solidny, sztywny, wykonany z połączenia tworzyw sztucznych i metalu – przykładem takiego produktu jest transporter Savic Andres, odpowiedni dla psów ważących do 45 kilogramów. Wytrzymała konstrukcja umożliwi Ci bezpieczne przewożenie pupila.

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-transporter

Transporter dla psa musi być na tyle duży, by zwierzę mogło swobodnie do niego wejść i obrócić się w środku. Jeśli wybierzesz zbyt mały, to prawdopodobnie czworonóg się z nim nie polubi i skłonienie go do wejścia do środka będzie nie lada zadaniem. Nic w tym zresztą dziwnego. Podróż w ciasnej klitce, dla każdego byłaby niekomfortowa. Pamiętaj, by wybrany transporter zapewniał cyrkulację powietrza i miał elementy, które umożliwiają przypięcie go do samochodowych pasów. 

Sprawdź również: Pies po narkozie – jak długo dochodzi do siebie? 

Jak przytrzymać psa? Najważniejsze zasady

Od zachowania właściciela psa w gabinecie weterynaryjnym zależy wiele. Jeśli pomożesz swojemu czworonożnemu przyjacielowi opanować nerwy, wybierzesz odpowiedniego lekarza i przygotujesz psa do wizyty wszystko powinno przebiec bez większych komplikacji.

Wizyta zapoznawcza w gabinecie weterynaryjnym

Jeśli pierwsza wizyta w gabinecie odbędzie się w stresujących okolicznościach – przy chorobie czy wypadku – to Twój zwierzak jeszcze długo będzie kojarzył to miejsce z bólem i dyskomfortem. Warto więc zadbać wcześniej o to, aby weterynarz kojarzył mu się pozytywnie, i wybrać się na zapoznawczą wizytę. Dobry lekarz nie powinien mieć nic przeciwko, gdyż będzie doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że takie spotkanie jest po prostu potrzebne. Najlepiej jest przyjść do lecznicy wtedy, gdy nie ma tam wielu pacjentów, a weterynarz nie jest szczególnie zajęty. Dobrze jest więc ustalić termin zapoznawczej wizyty wcześniej. Możesz to zrobić telefonicznie. 

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-maly-piesek

Jak powinna wyglądać wizyta zapoznawcza? Daj psu możliwość zbadania otoczenia, obwąchania wszystkich zakątków i pracujących w lecznicy ludzi. Możesz poczęstować go ulubionymi smakołykami, by poczekalnia oraz gabinet kojarzyły mu się pozytywnie. Z tego samego powodu nie żałuj czworonogowi głaskania, czułości i pochwał. Na pierwszej wizycie, jeśli nie jest to konieczne, lepiej nie wykonywać żadnych badań ani zabiegów. Pozwól, by pies mógł w przyjaznej atmosferze poznać lekarza, przyzwyczaić się do gabinetu i poczuć w nim swobodnie. 

Pierwsza wizyta w gabinecie to także dobra okazja, by przyjrzeć się zachowaniom weterynarza. Zobacz, czy potrafi dogadać się z Twoim psem i czy traktuje zwierzęta odpowiednio. Przyjrzyj się także wyposażeniu gabinetu czy wszystko jest czyste i zadbane? Możesz także sprawdzić, jak wybranego lekarza oceniają inni. W internecie z pewnością znajdziesz wiele opinii.

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-cytat

Jak uspokoić psa podczas wizyty u weterynarza?

Co zrobić, jeśli przyprowadziłeś pupila na niezbędną wizytę, a zwierzak wyrywa się, warczy i kąsa? Pamiętaj, że jesteś dla swojego podopiecznego najbardziej godną zaufania osobą. To właśnie Ty masz największe szanse na okiełznanie jego zachowania. 

Przede wszystkim: nie okazuj, że sam jesteś zdenerwowany! To nie jest łatwe, ale pies od razu wyczuje Twój stres, przez co zacznie interpretować sytuację jako niebezpieczną. Mów do zwierzaka spokojnym głosem, głaszcz go i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Pozwól mu zauważyć, że nic złego się nie dzieje to naprawdę ważne!

jak-trzymac-psa-u-weterynarza-lapki

Jeśli jest to możliwe, widząc, że pies się stresuje, daj mu chwilę na odnalezienie się w nowej sytuacji. Czworonogi czują się znacznie bardziej komfortowo, gdy mają czas, by oswoić się z gabinetem. Natychmiastowe rozpoczynanie badania, to bardzo duży stres. W trakcie wizyty, gdy Twój pupil bardziej lub mniej cierpliwie znosi kolejne zabiegi, wynagradzaj go ulubionymi smakołykami. Po wszystkim daj psu odrobinę spokoju i zadbaj, by mógł zająć się czymś, co pozwoli mu się odprężyć może to być na przykład ulubiona zabawka.

Wizyty u weterynarza mogą być stresujące zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego psa. Jeśli jednak odpowiednio się do tego przygotujesz, a w gabinecie zachowasz spokój, wszystko stanie się znacznie łatwiejsze. W asortymencie naszego sklepu Apetete znajdziesz wiele akcesoriów, które mogą przydać Ci się podczas wyprawy do lecznicy – przygotuj się zawczasu i już dziś zamów to, czego potrzebujesz!

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły