KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies po narkozie – jak długo dochodzi do siebie?

Zdarza się, że pies potrzebuje poważnej operacji. Zabiegu, który można wykonać tylko pod narkozą. To poważny stan, dlatego trzeba wtedy odpowiednio zająć się psem. Pies po narkozie – jak o niego zadbać?

Każdy kochający i odpowiedzialny opiekun psa życzy sobie, by jego czworonóg był przede wszystkim zdrowy i szczęśliwy. Na pewno robisz wszystko, co w Twojej mocy, by właśnie tak było. Jednak niektóre kwestie są po prostu poza Twoim zasięgiem.

W końcu nawet najbardziej zadbany pies, który może liczyć na doskonałą opiekę, może zachorować. Może doznać też nieszczęśliwego wypadku. Czasami sytuacje te są tak poważne, że konieczna będzie operacja pod narkozą, by pomóc Twojemu czworonogowi odzyskać zdrowie. Narkoza u psa jest bardzo poważną rzeczą. W końcu nie jest to naturalna sytuacja dla Twojego czworonoga.

Sama operacja też może być dla zwierzaka ogromnym obciążeniem – zależnie od tego, w jakim celu była przeprowadzana. To wszystko sprawia, że Twój psiak w takiej chwili potrzebuje jeszcze lepszej, jeszcze bardziej wytężonej opieki. To wszystko to coś, co możesz mu ofiarować – w końcu Twój czworonożny przyjaciel w takiej sytuacji liczy właśnie na Ciebie. Opieka nad psem po narkozie może być jednak pewnym wyzwaniem. Zwłaszcza dla osób, które nie bardzo orientują się, co wiąże się z narkozą, czego się spodziewać i jak opiekować się takim psem. Wszystkiego jednak możesz się dowiedzieć. Jak? To proste! Czytaj dalej!

Pies po narkozie.

Pies po narkozie – o tym warto wiedzieć

Żeby odpowiedzieć w pełni na pytanie, jakie jest zachowanie psa po narkozie, warto na początku wyjaśnić, czym jest sama narkoza. Narkoza zwana jest inaczej znieczuleniem ogólnym. To stan, w którym dochodzi do kontrolowanej utraty przytomności. Pewnemu zwiotczeniu ulegają też mięśnie szkieletowe. Narkoza powoduje też, że tkanki ulegają głębokiemu znieczuleniu i charakteryzują się ogólną bezbolesnością. Stosuje się ją zarówno w przypadku ludzi, jak i w przypadku zwierząt.

Narkoza u psa – wskazania

Psy też mogą znaleźć się pod narkozą. Bowiem wskazaniem do wprowadzenia Twojego czworonoga w ten stan może być każda operacja chirurgiczna – sterylizacja, kastracja, wycięcie guza i innych zmian nowotworowych, wszelkiego rodzaju operacje chirurgiczne mające na celu usunięcie ciała obcego z organizmu lub po prostu ratujące życie.

Wskazaniem do wykonania narkozy będą też wszelkie planowane zabiegi chirurgiczne, w tym korekta podniebienia psa. Wskazaniem mogą być też wszelkiego rodzaju zabiegi medyczne, które wymagają ogromnej precyzji i tego, by zwierzak w trakcie się nie ruszał. Bardzo trudno osiągnąć ten stan wtedy, gdy pies jest przytomny.

Zanim Twojemu czworonożnemu przyjacielowi zostanie podana narkoza, najpierw najpewniej otrzyma leki uspokajające. To bardzo ważne, by pomóc mu zredukować stres i sprawić, że da sobie spokojnie i bez większych trudności założyć wenflon. Jest on bardzo ważny – tak bowiem będą podawane Twojemu psu wszelkie niezbędne lekarstwa.

Przeczytaj również: Złamana łapa u psa – jak długo się zrasta?

Stan psa będzie monitorowany – jego wszelkie funkcje życiowe będą sprawdzane, by móc zareagować w razie takiej konieczności. Pomoże w tym pulsoksymetr – urządzenie, które monitoruje poziom natlenienia krwi czy puls. W przypadku ludzi zakładany jest on na palec. W przypadku psów jednak wcale nie wyląduje na łapce – zostanie założony na psi język, by dawać jak najdokładniejsze pomiary.

Pies podczas operacji z pulsoksymetrem na języku.

Rodzaje narkozy dla psów

W przypadku psów stosowane mogą być dwa rodzaje narkozy. Pierwszą z nich jest narkoza dożylna, drugą zaś narkoza wziewna. W przypadku narkozy dożylnej pies dostaje zastrzyk złożony najczęściej z kilku substancji, które dają efekt znieczulenia, a wręcz całkowitego wyeliminowania odczuwania bólu, zwiotczenia mięśni i utraty przytomności. Ten typ narkozy jest bardzo mocny i działa błyskawicznie. Psiak może stracić przytomność już po kilkunastu sekundach od podania tego typu substancji.

Jednak to właśnie narkoza wziewna u psa uważana jest ogólnie za bezpieczniejszą dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Wymaga intubacji zwierzaka, by gaz, który pies wdycha, dostawał się wyłącznie do jego dróg oddechowych. Można jednak na bieżąco kontrolować stan psa i mieć realny wpływ na to, ile gazu wdycha Twój zwierzak.

Właśnie dlatego metoda uważana jest za bezpieczniejszą – pozwala na pełną kontrolę w trakcie podawania, uzależnioną od stanu ogólnego psa. Bardzo często stosowana jest w przypadku psów starszych lub bardzo słabych, by im dodatkowo nie zaszkodzić. Stosowana jest też przy dłuższych zabiegach chirurgicznych. Metoda ta pozwala bowiem na podanie dodatkowej dawki narkozy, gdy będzie ona potrzebna w toku operacji.

Niezależnie od tego, jaki typ narkozy zostanie podany Twojemu psu i z jakiego powodu zostanie on w ogóle poddany narkozie, nie jest to dla niego stan naturalny. Nie jest to też stan, który można zbagatelizować – Twój pies potrzebuje w takich okolicznościach Twojej opieki jeszcze bardziej niż wtedy, gdy jest po prostu zdrowy. Twój pies Ci ufa i wierzy w to, że zrobisz wszystko, by mu pomóc.

Szczeniak u weterynarza.

Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zrobisz, gdy zapytasz o poradę lekarza weterynarii. Nie ma głupich pytań! Zapytaj o wszystko, co Cię niepokoi, o wszystko, co sprawia, że masz wątpliwości lub czegoś się obawiasz. Chodzi w końcu o dobro Twojego psa, a to nie jest nic, wobec czego można przejść obojętnie.

Pies po narkozie – ile dochodzi do siebie?

Nie możesz liczyć na to, że pies po narkozie błyskawicznie dojdzie do siebie. Nawet jeśli zabieg chirurgiczny nie był z tych, które mają na celu ratowanie życia i był planowany z dużym wyprzedzeniem. Każdy zabieg chirurgiczny jest ogromną ingerencją w ciało Twojego zwierzaka i dlatego nie możesz się spodziewać, że Twój pies tego nie odczuje.

To, jak długo będzie dochodził do siebie po operacji, zależy od tego, czego dotyczył zabieg, jak skomplikowany był, ile trwał czy chociażby od tego, w jakiej kondycji ogólnej był Twój czworonóg. Sama narkoza też ma ogromny wpływ na jego organizm i nie możesz o tym zapominać. Jeśli Twój pies jest po narkozie, z całą pewnością zastanawiasz się, ile będzie dochodził do siebie. Niestety, wcale nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi.

Kiedy pies wybudza się z narkozy?

Przede wszystkim jednak musisz zdawać sobie sprawę, że pies nie powinien wybudzać się w domu. Powinien wybudzać się w lecznicy weterynaryjnej, pod okiem specjalistów, którzy będą mieli na niego oko. W końcu ten stan też trzeba monitorować, a gdyby coś było nie tak, nie będziesz w stanie zareagować odpowiednio – tutaj pomóc mogą tylko specjaliści.

Dlatego nigdy nie odbieraj nieprzytomnego psa i nie upieraj się przy takim rozwiązaniu. Daj psu czas, by wybudził się w lecznicy i dopiero potem, gdy wszystko będzie w porządku, zabierz go do domu. Powikłania po narkozie u psa mogą się bowiem zdarzyć i najlepiej zrobisz, gdy wybudzanie zostawisz w rękach profesjonalistów.

Pies po narkozie na stole operacyjnym.

Zdarza się, że psu podawane są leki, by wybudził się szybciej. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Leki tego rodzaju potrafią podnieść ciśnienie krwi, co może doprowadzić do problemów. Dlatego często pozwala się psom obudzić samoistnie. Proces takiego wybudzania może potrwać nawet kilka godzin. Substancje, które wprowadziły psa w stan narkozy, muszą zostać bowiem zmetabolizowane przez organizm psa, a to coś, co trwa przez pewien czas – można przyspieszyć ten proces, ale bardzo często wcale nie ma takiego powodu i bezpieczniej jest po prostu pozwolić działać naturze.

Zobacz także: Dyskopatia u psa – objawy, leczenie, rokowania

Jak przygotować psa do zabiegu pod narkozą?

Do samej narkozy, jeszcze zanim Twój pies zostanie jej poddany, też musisz go odpowiednio przygotować. By pies przeszedł to łatwiej, konieczna jest głodówka. Nie jest to nic miłego, ale głodówka powinna trwać od około 8 do około 18 godzin przed operacją. Zwiotczenie mięśni może bowiem doprowadzić do sytuacji, w której zawartość żołądka uleje się na zewnątrz. A jeśli żołądek będzie pełen, pies może się zakrztusić, co może mieć dla niego bardzo poważne konsekwencje – może się to skończyć nawet śmiercią.

Bardzo ważne jest też, by pies przeszedł wszystkie badania, które sprawdzą jego ogólną kondycję i stan zdrowia. Nie lekceważ tego, lekarz weterynarii na pewno doskonale wie, co robi, gdy mówi, że istnieje potrzeba zrobienia wszelkich badań. Każdy zabieg chirurgiczny pod narkozą jest bowiem ogromnym obciążeniem dla organizmu i lekarz musi być absolutnie pewien, że wszystko będzie w porządku, a stan zdrowia psa pozwala na operację.

Po samej narkozie, gdy psiak się już wybudzi, też będzie potrzebował Twojej pomocy. A jak możesz mu pomóc?

Pies po narkozie – jak pomóc zwierzakowi?

Wiesz już, czym jest narkoza u psa. Skutki uboczne to coś, co pojawi się zawsze. Nie możesz oczekiwać, że Twój pies obudzi się z narkozy tak, jakby budził się po długiej i zdrowej drzemce. To nie sen, to utrata przytomności połączona ze zwiotczeniem mięśni. Dlatego musisz być gotowy na to, że Twój pies będzie miał problemy, gdy będzie dochodził do siebie. A z czym możesz się w tym przypadku zmierzyć?

Pies na stole operacyjnym.

Narkoza u psa – skutki uboczne

Przede wszystkim musisz być gotowy na to, że skutki uboczne mogą utrzymywać się nawet przez dobę od wybudzenia psa. Psiak może cierpieć z powodu biegunki – dlatego tak ważna jest głodówka przed narkozą. Po samej narkozie też nie powinieneś mu podawać żadnego jedzenia jeszcze przez jakiś czas. Właśnie po to, by uniknąć biegunki i wymiotów.

Wymioty są szczególnie niebezpieczne, bo mogą doprowadzić do zakrztuszenia się psa, a to może się skończyć nawet śmiercią. Twój czworonóg nie powinien jeść, dopóki nie przestaną działać wszelkiego rodzaju środki znieczulające. Z wodą też należy być bardzo ostrożnym. W tym przypadku to lekarz weterynarii powie Ci, jak długo nie powinieneś jeszcze nic podawać swojemu zwierzakowi. Stosuj się do tych rad, w końcu chodzi o dobro Twojego czworonoga.

W żadnym wypadku nie podawaj też psu żadnych lekarstw we własnym zakresie – lekarz weterynarii wie, co robi i jeśli nie zlecił żadnych szczególnych leków, nie próbuj pomóc psu na własną rękę. W ten sposób możesz mu tylko zaszkodzić.

Twój pies może mieć też problemy z poruszaniem się – może się zataczać czy przewracać. To też najzupełniej normalne. Przez jakiś czas nie oczekuj, że psiak będzie pełen werwy, chęci do wyjścia na długie spacery czy do zabawy.

Najlepiej zrobisz, gdy dasz mu po prostu spokój i będziesz czujnie obserwować. Zadbaj też o jego komfort. Dobrej jakości legowisko może pomóc mu w dochodzeniu do siebie. W tym okresie zwierzak może mieć też problemy z higieną – załatwianie potrzeb fizjologicznych może być w końcu utrudnione. Dlatego maty i podkłady higieniczne mogą w tym przypadku zdać egzamin. Sprawdź ofertę naszego sklepu i zadbaj o to, by Twojemu pieskowi niczego nie zabrakło w tym trudnym dla niego okresie.

Cytat właściciela psa.

Pies po narkozie – podsumowanie

Każda operacja chirurgiczna Twojego psa wymaga znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Narkoza może być podana dożylnie lub wziewnie w postaci gazu. Niezależnie jednak od typu narkozy i rodzaju operacji, nie możesz jej lekceważyć. W końcu chodzi o dobro Twojego psa, a każda narkoza to coś poważnego.

Organizm Twojego psa będzie potrzebował przede wszystkim czasu, by się zregenerować. Najlepszym, co możesz zrobić w takiej sytuacji, jest dostosowanie się do wszystkich zaleceń lekarza weterynarii. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub jeśli czegoś nie jesteś pewien, nie bój się pytać. Zapewnij też spokój swojemu psu. Obserwuj go, ale dopilnuj też, by wypoczywał w ciszy, spokoju i komfortowych warunkach. Wtedy najszybciej dojdzie do siebie. A jeśli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się ze specjalistą. Produkty, które pomogą Ci zadbać o psa w okresie pooperacyjnym, znajdziesz w asortymencie sklepu Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły