Jak widzi pies? Czy psy widzą kolory? Wszystko o wzroku psa
Właściciele czworonogów często zastanawiają się nad tym, jak widzą psy. Praktycznie każdy wie, że pies widzi świat inaczej niż człowiek. Ale co to dokładnie znaczy? Gorzej, lepiej, dalej czy krócej? Węziej czy może szerzej? Sprawdzamy, jak widzi pies!
Czy wiesz, że wzrok psa jest słabszy w przypadku patrzenia na wprost?
Na świecie od kilku lat przeprowadza się wiele badań dotyczących charakterystyki wzroku zwierząt. Psy w tych badaniach zajmują stosunkowo wysoką pozycję, ponieważ są bardzo blisko człowieka, żyją z nim na co dzień. Ludzi szczerze interesuje zagadnienie, jak widzą psy – w jakich kolorach, ostrości czy na jakie odległości.
Badań dotyczących wzroku psów z roku na rok przybywa. Dzisiaj naukowcy i opiekunowie wiedzą o wiele więcej niż jeszcze 40 lat temu. Wtedy uważano bowiem, że psy w ogóle nie rozróżniają kolorów. Ogólnie przyjętą teorią była ta, która mówiła, że psy widzą w odcieniach szarości. Czy to prawda? Czy pies widzi świat jak na czarno-białym filmie?
Tak zwane widzenie stereoskopowe pozwala zwierzętom i ludziom widzieć rzeczy znajdujące się dokładnie naprzeciwko nich. U człowieka jest ono świetnie rozwinięte – dysponujemy aż 120 stopniami takiego kąta widzenia. U psów wartość tak wynosi średnio 85 stopni – więcej u ras z czaszką brachycefaliczną, czyli spłaszczoną. Mniej natomiast u ras, u których pysk i stopy są dłuższe, a oczy osadzone bardziej po bokach.
Sprawia to, że czasem pies nie jest w stanie złapać piłki rzuconej mu na wprost, ale świetnie radzi sobie z dojrzeniem kątem oka uciekającego kota. A to tylko jedna z ciekawostek dotyczących tego, jak widzą psy.
Jak widzi pies? Tego możesz nie wiedzieć!
Poznanie tego, jak działa psi wzrok, okazuje się bardzo istotne dla relacji między czworonogiem a jego opiekunem. Pies w dużej mierze nie rozumie człowieka tak, jak mogłoby Ci się wydawać. Jeżeli człowiek nie ma wiedzy o tym, jak działa psi organizm, na przykład zmysł wzroku, trudniej będzie mu się porozumieć z pupilem. Nie warto tracić tej nici porozumienia – zamiast tego dobrze uzupełnić swoją wiedzę.
To, jak widzi pies, nadal nie jest do końca jasne nawet dla naukowców. Istnieje jednak wiele faktów oraz teorii, które da się wykorzystać w trakcie codziennego życia z czworonogiem. Właściwe podejście do wykorzystania przez psa jego zmysłu wzroku sprawia, że możesz znacznie usprawnić Wasze treningi, a także zadbać o to, aby pies czuł się komfortowo podczas spacerów czy spotkań z innymi pupilami
Oto garść ciekawostek na temat psiego wzroku!
Budowa psiego oka
Aby dowiedzieć się, jakie kolory widzi pies, należy przeanalizować najpierw budowę psiego okaz. Dla lepszego zobrazowania porównamy ją z dobrze znaną budową oka człowieka.
Człowiek i pies widzą dzięki receptorom światłoczułym, rozmieszczonym na siatkówce oka. Są dwa rodzaje takich receptorów: czopki i pręciki. Dzięki czopkom widzimy kolory przy dobrym oświetleniu, natomiast pręciki odpowiadają za widzenie przy niewielkiej ilości światła.
Człowiek posiada trzy rodzaje czopków, a pies tylko dwa. Każdy rodzaj czopka odpowiada za widzenie jednego koloru. U człowieka są to czerwony, zielony i niebieski, co pozwala nam na widzenie około 10 milionów barw. U psa kolory rozróżniane przez czopki to natomiast żółty i niebieski.
Jak pies widzi kolory?
W procesie widzenia bierze udział nie tylko oko, ale także mózg, a nawet cały układ nerwowy. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, jak pies widzi kolory. Wysuwane są różne przypuszczenia na ten temat. Według jednej z teorii pies nie rozróżnia koloru zielonego od czerwonego, bowiem oba widzi jako odcienie szarości. Według innej hipotezy barwy zieloną wraz z pomarańczową pies widzi jako odcienie żółtego, czerwień natomiast jako kolor ciemnoszary bądź czarny, a fiolet i róż jawią się dla pupila jako odcienie niebieskiego.
Ostatnie przypuszczenie wywodzi się z ogólnie przyjętej teorii kolorów podstawowych oraz pochodnych, utworzonych poprzez mieszanie 3 podstawowych. Kolory podstawowe według uwarunkowań historycznych to czerwony, niebieski i żółty. Jednak żółty kolor powstaje także po zmieszaniu czerwieni i zieleni, a kolor zielony po zmieszaniu niebieskiego i żółtego. Nie wiadomo więc do końca, czy psy rozróżniają kolory, a jeśli tak – to jakie.
W jakich kolorach kupować rzeczy dla psa?
Nikt nie może stwierdzić na pewno, czy pies widzi kolor zielony oraz czerwony lub też jak je widzi. Najbezpieczniej wybierać zatem zabawki dla psa w kolorze żółtym lub niebieskim. Inaczej sprawa wygląda z elementami psiej garderoby. Należą do niej na przykład obroża, ubranka czy buty-skarpetki. Takie przedmioty da się kupić w kolorze czerwonym albo czarnym, jeśli nie zależy Ci na tym, aby pies był dobrze widoczny chociażby podczas spaceru bez smyczy. Co więcej, dzięki takim barwom inne czworonogi nie będą zaniepokojone dodatkiem noszonym przez Twojego psa. Wszystko wynika z tego, jakie kolory widzi pies – przynajmniej teoretycznie.
Warto tutaj dodać, że psy, które lubią ciągnąć, często mogą łapać za szarpak zbyt blisko ludzkiej ręki. To z kolei grozi przypadkowym ugryzieniem, nawet lekkim, ale nadal nieprzyjemnym dla człowieka. Z tego powodu lepiej kupować zabawki na dłuższym sznurku czy amortyzatorze. Część do gryzienia może być wykonana w kolorze niebieskim, aby być teoretycznie lepiej widoczną dla psa. Z kolei rączka niech ma odcień czerwony. W ten sposób sam zauważysz, czy psy rozróżniają kolory. Jeśli Twój pupil będzie bardziej zainteresowany częścią do gryzienia, to prawdopodobnie widzi ją lepiej.
Czy psy widzą w ciemności?
Na pewno wiele osób zadawało sobie kiedyś takie lub podobne pytanie. Z drugiej strony dla opiekunów jasne jest, czy psy widzą w ciemności – pytanie tylko, w jakim stopniu. Nasz czworonożny przyjaciel ma specjalnie skonstruowane oko do widzenia w ciemności. Za to, jak widzą psy po zmroku, odpowiadają takie elementy jak duża soczewka w oku psa, duża powierzchnia rogówki, duża ilość pręcików oraz makata odblaskowa.
Ten ostatni nie występuje w oku ludzkim. Za jego pomocą wiązka światła zostaje odbita z powrotem na siatkówkę, przez co oko może wychwycić dodatkowe fotony. Makata odblaskowa odpowiada też za to, że oczy psów widać na zdjęciach w kolorze żółtym lub zielonym.
Jednocześnie ze wszystkich badań naukowych wynika, że pies widzi w ciemnościach nadal gorzej niż kot. Może to być spowodowane na przykład tym, że w naturze wilki raczej nie polują nocą, ponieważ muszą dokładnie wybrać ofiarę poprzez jej długą obserwację. Dodatkowo polują stadnie, dlatego lepsze warunki polowania mają po prostu w trakcie dnia.
Jaka jest ostrość widzenia psa?
Jeszcze jedna cecha odróżnia oko ludzkie od psiego. U ludzi występują w oku specjalne mięśnie, zmieniające kształt soczewki. Dzięki temu możemy widzieć ostro przedmioty znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko. Tymczasem psy nie posiadają takich mięśni. Duża soczewka gwarantuje zatem psom lepsze widzenie w ciemności, ale odbywa się to kosztem ostrości widzenia. Psy dobrze widzą kształty i znakomicie dostrzegają ruch, jednak nie potrafią dostroić odpowiedniej głębi ostrości.
Krótko- czy dalekowidz?
Pewne rasy psów są uwarunkowane genetycznie pod względem krótko- bądź dalekowzroczności. Mają one predyspozycje do lepszego widzenia przedmiotów znajdujących się bliżej (na przykład owczarki niemieckie, rottweilery czy sznaucery miniaturowe) lub dalej (przykładowo charty). Powyższe wnioski da się wyciągnąć z badań przeprowadzonych na aż 240 psach różnych ras, które wykonali naukowcy ze Szkoły Medycyny Weterynaryjnej w Wisconsin.
Nie oznacza to jednak, że każdy przedstawiciel danej rasy dotknięty będzie krótko- lub dalekowidzem. Jest to raczej kwestia indywidualna, również dotycząca psów w konkretnych liniach. Specjaliści podejrzewają bowiem, że ta konkretna cecha rozwinęła się wskutek określonego sposobu dobierania osobników oraz eliminowania ich z puli genetycznej. Nie stanowi ona jednocześnie cechy pożądanej i głównej, a raczej sprzężonej z innymi.
Pole widzenia u psów
Pole widzenia psów zależy od budowy czaszki i sposobu umieszczenia w niej oczu. Może wynosić od 240° do 270°, podczas gdy pole widzenia człowieka to kąt półpełny, czyli 180°. Zatem psy widzą szerzej od człowieka mniej więcej o połowę. To sprawia, że mają lepiej rozwinięte tak zwane widzenie peryferyjne. Pozwala ono dostrzegać ruchome przedmioty znajdujące się poza polem widzenia człowieka. To jeden z powodów, dla których podczas spacerów na łonie natury warto uważnie obserwować psa – bowiem to on da Ci jasną informację o tym, czy widzi coś interesującego, na przykład dziką zwierzynę.
Pies dostrzega każdy ruch
Wrażliwość psów na ruch to powszechnie znany fakt. Nie raz na pewno widziałeś, jaką gonitwę psa może wywołać jadący samochód, rower lub turlająca się piłka. Pies dostrzega także każdy ruch w półmroku.
Dzięki tym cechom psy są urodzonymi myśliwymi i doskonale polują. To warunkuje ich możliwość przetrwania w środowisku naturalnym, bez współpracy z człowiekiem. Należy jednak zwrócić uwagę, że właśnie ze względu na te cechy człowiek udomowił psa, by ten pomagał mu między innymi w zdobywaniu pożywienia. Do popularnych ras psów pomagających człowiekowi w polowaniu należą golden retriever, beagle, jamnik, spaniele, teriery czy wyżły.
Wrażliwość psa na ruch jest tak duża, że potrafi on dostrzec poruszający się obiekt nawet z odległości jednego kilometra. Wiedza o tym może uratować zdrowie i życie. Gdy człowiek znajdzie się w obecności dzikiego, nieprzyjaznego lub agresywnego psa, powinien wiedzieć, że zwierzak potrafi zupełnie zignorować nieporuszający się obiekt. Pamiętaj o tym, że stosowana przez niektóre zwierzęta strategia zamierania w bezruchu w obecności drapieżnika może więc uratować życie.
W codziennych kontaktach z psem warto w dodatku wiedzieć, by zachowywać się w obecności psa spokojnie i nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie uciekać. Inaczej da się sprowokować psa nawet do ataku.
Jeśli Twój pies wykazuje dużą aktywność w związku z poruszającymi się szybko przedmiotami, jak wspomniany wcześniej dla przykładu samochód, czyni to, ponieważ elementy będące w ruchu wyzwalają w nim chęć pogoni za nimi. Dobrze jest przyzwyczajać psa już od pierwszych tygodni życia do znajdujących się wokół poruszających się przedmiotów, aby uchronić go przed niebezpieczeństwem. W starciu z dużym, blaszanym samochodem pies będzie bowiem bez szans.
Okulary dla psa – dlaczego nie?
W Niemczech istnieją firmy przygotowujące specjalne okulary dla psów. Przeznaczone są one przede wszystkim dla tych zwierząt, u których weterynarz stwierdził wadę wzroku. Oczywiście trzeba do nich przyzwyczaić psa, a dodatkowo pamiętać, że zawężają one pole widzenia. To jednak niejedyne okulary dla czworonożnych przyjaciół.
W przypadku psów silnie eksponowanych na niekorzystne warunki może dojść do uszkodzenia wzroku albo powstania podrażnień objawiających się łzawieniem i zaczerwienieniem. Z tego powodu dostępne są specjalne okulary ochronne dla psów. Wyglądają one mniej więcej jak modele przeznaczone dla ludzi – nurków czy narciarzy. Mają specjalną opaskę biegnącą wokół psiej głowy. Zależnie od modelu mogą nie zawężać pola widzenia.
Kiedy warto stosować u psa takie okulary? Na przykład w sytuacji, gdy pracuje on w trudnych warunkach. Dotyczy to psów poszukiwawczych w gruzowiskach, gdzie znajduje się sporo mechanicznych, potencjalnych zanieczyszczeń, a także na wodzie. Tam odblaski słońca są bardzo silne. Okulary sprawdzają się u psów służących w policji lub wojsku, bo chronią przed silnym wiatrem czy substancjami szkodliwymi. Często wykorzystywane są przez opiekunów, którzy mieszkają na terenach mocno zaśnieżonych przez większość roku. Chodzą też w nich psy lawinowe.
Jak pies widzi obraz TV?
Aby ruch na telewizorze lub monitorze widzieć płynnie, człowiekowi wystarczy częstotliwość odświeżania obrazu wynosząca 50 razy na sekundę, czyli 50 Hz. Psy rejestrują ruch przy częstotliwości odświeżania obrazu na poziomie wyższy, bo 75 Hz.
Tak więc obraz wyświetlany w telewizorach i monitorach o częstotliwości odświeżania 60 Hz nie będzie dla psa atrakcyjny. Pies może postrzegać go raczej jako serię zdjęć albo po prostu mieć bardzo rozmazane widzenie. Inaczej sytuacja wygląda natomiast z urządzeniami, których parametry odświeżania wynoszą 100 Hz, 120 Hz czy 240 Hz. Obraz wyświetlany na takim sprzęcie okaże się dla psa jak najbardziej interesujący, ponieważ będzie on postrzegałgo podobnie jak człowiek.
Przy zastanawianiu się nad kwestią, jak pies postrzega obraz w telewizji, warto jeszcze raz przypomnieć sobie o tym, jakie kolory widzi pies. Najprawdopodobniej nie wszystkie – dotyczy to zwłaszcza odcieni czerwieni. Zatem nie każdy typ programów będzie dla psa ciekawy. Na pewno pupilowi spodobają się obrazy zawierające dużo kolorów żółtych i niebieskich.
Nie zapominaj także o tym, że programy telewizyjne to oprócz obrazów również różne dźwięki. Te mogą być dla naszych czworonożnych przyjaciół bardzo atrakcyjne. Szczególnie chodzi tu o odgłosy natury: śpiew ptaków, miauczenie kota, szum wiatru czy szczekanie innego psa – z pewnością wywołają one ciekawość pupila. Kiedy pies zainteresuje się, co jest ich źródłem, może wtedy zwrócić większą uwagę też na telewizor i obrazy na nim wyświetlane.
Telewizja dla psów
Należy jeszcze wspomnieć o specjalnym kanale dla psów, obecnym w amerykańskiej telewizji, czyli DogTV. Przy tworzeniu nadawanych na nim obrazów i dźwięków zastosowano specjalne parametry – wszystko po to, by odpowiadały one jak najdokładniej zdobytej przez ludzi wiedzy o tym, jak widzi pies.
Obraz wyświetlany na tym kanale posiada o wiele więcej klatek na sekundę – tak, by czworonóg mógł go wyraźnie zobaczyć. Barwy programów pokrywają się z paletą odcieni, które ma widzieć pies.
Poznaj lepiej wzrok swojego pupila!
Wiesz już, czy psy widzą w ciemności oraz w jaki sposób prawdopodobnie rozróżniają kolory. To, w jaki sposób widzi pies, okazuje się ważne dla opiekuna z wielu względów. Przede wszystkim daje Ci informacje o tym, jak porozumiewać się z pupilem, aby komunikacja była prosta i niezakłócona. Informacje na temat funkcjonowania psiego wzroku przekładają się też na Twoje bezpieczeństwo – wiesz, co robić, a czego unikać, aby nie zostać pogryzionym przez obcego, nieprzyjaznego czworonoga.
Psi wzrok jest ważny również w kontekście treningów. Jeśli regularnie trenujesz z psem, to dasz radę zwiększyć możliwości swojego zwierzaka poprzez dostosowanie treningu tak, aby wykorzystać jego potencjał w całości. Informacja o tym, jak działa psi wzrok, pomoże Ci też w wyeliminowaniu określonych problemów, na przykład tych związanych z ignorowaniem przedmiotów znajdujących się na wprost czworonoga czy łapaniem za zabawki zbyt blisko ludzkiej ręki.
Aby psi wzrok był w dobrej kondycji, warto o niego zadbać. Zrobisz to, podając pupilowi odpowiednie suplementy oraz systematycznie dbając o jego higienę oczu. W przypadku niektórych ras wskazane będzie też regularne badanie psa pod kątem chorób genetycznych typowych dla danej linii.
Masz ciekawe informacje na temat psiego wzroku? A może chcesz opowiedzieć ważną historię z nim związaną? Napisz o tym w komentarzu!
Dla Waszych pupili polecamy:
- Josera karmy dla psa
- Miluś karmy dla psa
- Nature karmy dla psa
- Naturea karmy dla psa
- Nutra karmy dla psa
- Nutrilove karmy dla psa
- Ontario karmy dla psa
- Orijen karmy dla psa
- Pedigree karmy dla psa
- Petner karmy dla psa
- Perfect Fit karmy dla psa
- Piper karma dla psa
- Primal Spirit karmy dla psa
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu