Lęk separacyjny u psa – przyczyny i objawy – jak mu przeciwdziałać?
Twój pies zostaje w domu sam i zaczyna dewastować mieszkanie, szczeka, wyje i drapie – to najprawdopodobniej lęk separacyjny u psa. To oczywiście duże uogólnienie. Szacuje się jednak, że na to schorzenie cierpi od 20 do 40 procent czworonogów.
Lęk separacyjny u psa to stan silnego niepokoju, jakiemu ulega Twój pies, gdy wychodzisz z domu. Dotyczy głównie psów, którym brak pewności siebie. Bardzo często dotyczy psów adoptowanych. Gdy w końcu znajdują ukochanego właściciela, ten opuszcza ich idąc do pracy, a pies silnie odczuwa to jako kolejną stratę. Psiaki, którym brakuje poczucia bezpieczeństwa, opierają się w całości na swoim właścicielu. Każde jego wyjście jest obawą przed porzuceniem. Psia tęsknota, wychwycona w początkowym stadium, daje się szybko skorygować. Nie należy ignorować problemu, ponieważ pogłębi to lękliwość psa i będzie miało długotrwały, negatywny wpływ na jego psychikę.

Psia tęsknota
Lęk separacyjny u psa – przyczyny
Lęk separacyjny u psa ma różne przyczyny i nie koniecznie musi wynikać z błędów swojego opiekuna.
Zła socjalizacja
Zaliczyć możemy do nich między innymi złą socjalizację już w wieku szczenięcym oraz predyspozycje genetyczne. Mniej więcej od 5 tygodnia życia szczenięta zaczynają reagować lękiem na nieznane im sytuacje. Niezwykle ważna jest socjalizacja w tym okresie. Budowanie pozytywnych relacji z psiakiem, wzmacnianie jego pewności siebie i szkolenie metodami pozytywnymi, pomoże uniknąć stresujących zachowań w jego życiu.
Predyspozycje genetyczne
Psia tęsknota może być również spowodowana predyspozycjami genetycznymi. Pamiętaj, że pies dziedziczy nie tylko fizyczne cechy po swoich przodkach, ale też psychiczne. Jeżeli więc rodzice Twojego psiaka byli psami lękliwymi, istnieje spore prawdopodobieństwo, że odziedziczy tę cechę. Jeżeli masz taką możliwość, staraj się poznać rodziców swojego psa. To może dać Ci odpowiedź na wiele nurtujących Cię pytań i znacznie skrócić czas rozwiązywania problemów behawioralnych.

Psia tęsknota może być również spowodowana predyspozycjami genetycznymi.
Zaburzenia relacji między człowiekiem a psem
Psia tęsknota może być wynikiem zaburzenia relacji między człowiekiem a psem. Chodzi tu o nadmierną troskliwość właścicieli w stosunku do zwierzaka. Właściciel chcąc wynagrodzić psu swoją nieobecność, nadmiernie często nosi go na rękach, jednym słowem poświęca zbyt wiele uwagi. Tak więc to nadmierna bliskość, która przejawia się na przykład spaniem z psem w jednym łóżku, pieszczotami na każde zawołanie, może odnosić zupełnie odwrotny skutek, a więc powodować lęki w momencie, kiedy właściciel wychodzi z domu. Dotyczy to również sytuacji, kiedy właściciel przejawia zachowania agresywne wobec psa. Jeżeli pupil karany jest przemocą i krzykiem, może być bardziej podatny na rozwinięcie się u niego problemu, jakim jest lęk separacyjny u psa.
Traumatyczne przeżycia lub nagłe zmiany
Na lęk separacyjny u psa mogą mieć również wpływ traumatyczne przeżycia lub nagłe zmiany. Chodzi tu o utratę właściciela w wyniku śmierci, rozstania, ale również o zmianę miejsca zamieszkania. Psia tęsknota może nastąpić w wyniku przeżywanej przez niego choroby, której nie jesteśmy świadomi. Jeżeli więc nagle zauważasz te niepokojące objawy u swojego starszego psiaka po Twoim wyjściu z domu, udaj się do lekarza weterynarii w celu wykonania podstawowych badań i sprawdzenia stanu zdrowia czworonoga.
Lęk separacyjny – jak sobie radzić z problemem?
Aby przezwyciężyć lęk separacyjny u psa, należy być przede wszystkim konsekwentnym.
Stopniowe oswajanie
Proces oswajania psa z samotnością należy rozpocząć już w wieku szczenięcym. Oczywiście nie od razu po jego przybyciu do domu. Jeżeli w Twoim domu ma się pojawić młody psiak, upewnij się, że będziesz w stanie poświęcić mu wystarczająco dużo czasu. Najlepiej wziąć w tym celu urlop. Pozostawianie psa samego w domu musi następować powoli. Zacznij od kilkuminutowych wizyt w innym pokoju, żeby mieć kontrolę nad reakcją psa. Późniejsze wyjścia z domu muszą być również stosunkowo krótkie- na przykład do sklepu na zakupy. Jeżeli pupil będzie widział, że za każdym razem wracasz, istnieje szansa, że zajmie się sam sobą pod Twoją nieobecność.

Lęk separacyjny – jak sobie radzić z problemem?
Mniej emocji
Psia tęsknota ma różne oblicza, nie uczłowieczaj swojego psa wylewnym pożegnaniem. Nie ekscytuj psa przed wyjściem oraz po powrocie do domu. Cała istota prawidłowego postępowania polega na tym, żeby wyciszyć w nim emocje, najlepiej 10 minut przed i po. Nie żegnaj się zbyt długo przed wyjściem z domu. Wielu właścicieli popełnia ten błąd. W momencie, gdy są przygotowani do opuszczenia domu, rozpoczynają proces dramatycznego pożegnania. Zaczynają przytulać psa, głaskać, nosić na rękach. Obiecują szybki powrót. Gdy psem zaczynają targać emocje, jego pan wychodzi i zostawia go z jego ekscytacją. To powoduje frustrację psiaka, który ma w sobie zbyt wiele energii do spożytkowania, by spokojnie położyć się spać. To samo dotyczy powrotu do domu. Radosne przywitanie wcale nie ma pozytywnego wpływu na psa.
Stosuj zasadę, że 10 minut przed wyjściem i 10 minut po powrocie ignorujesz psa. Twoje wyjście z domu ma być czymś naturalnym, co po prostu się dzieje. Jeżeli będzie taka potrzeba, ubieraj się po wyjściu z mieszkania, żeby Twój pies nie widział, jak zakładasz buty i kurtkę, ponieważ kojarzy to z pozostawaniem samemu w domu. Inna metoda, która pomoże zniwelować lęk separacyjny u psa, to ubieranie się wcześniej i chodzenie w ubraniu po mieszkaniu przed wyjściem. Chodzi o to, by uspokoić w psie budujące się napięcie i dopiero wtedy spokojnie opuścić mieszkanie.
Powtarzalność
Powtarzalność jest niezwykle ważna, by psia tęsknota nie była aż tak dotkliwa. Staraj się zorganizować dzień tak, że wykonujesz rano, popołudniu i wieczorem te same czynności, bez względu na dzień tygodnia. Jeżeli przyzwyczajasz pupila do spacerów i posiłków o określonych porach, niech ten rytuał się nie zmienia. Taka powtarzalność daje mu ogromne poczucie bezpieczeństwa.
Odwrócenie uwagi
Lęk separacyjny u psa można również stłumić, pozostawiając psu włączone radio lub muzykę, jeżeli jest przyzwyczajony do tego dźwięku. Można zostawić mu zabawkę wypełnioną smaczkami. Takie przedmioty możesz kupić w sklepie zoologicznym, to popularne Kongi lub piłeczki ze smaczkami. Bardzo dobrze w takich sytuacjach sprawdzają się maty węchowe. Uzupełnione psią karmą zajmą go na długi czas. Wysiłek psychiczny go zmęczy i jest większa szansa, że szybciej zaśnie.

Lęk separacyjny u psa można również stłumić
Klatka kennelowa
Jeżeli te metody się nie sprawdzą, wypróbuj klatkę kennelową. Wiele osób negatywnie ją postrzega twierdząc, że nigdy nie zamknęłoby psa w klatce. Jednak taki kojec stanowi dla psiaka bezpieczny azyl. Ważne jest jej prawidłowe wprowadzenie. Wsadź do środka legowisko, ulubioną zabawkę i pozostaw otwarte drzwiczki. Twój pies szybko się do niej przekona, będzie ją traktował, jak swój mały dom. W razie potrzeby możesz ją nakryć kocem. Wychodząc z domu po prostu zamknij drzwiczki, a przekonasz się, że pies nawet nie zwróci na to uwagi.

Lęk separacyjny u psa – mity dotyczące problemu
Psia tęsknota owiana jest też szeregiem mitów, które nie do końca mają swoje przełożenie w rzeczywistości. Tak więc, jeżeli Twój psiak załatwia swoją potrzebę w domu podczas Twojej nieobecności, prawdopodobnie zostały popełnione błędy podczas nauki czystości. Mogło to być karanie psa za załatwianie się w domu, w ten sposób będzie to robił, gdy Ciebie nie będzie w pobliżu. Kolejna kwestia sporna, to niszczenie. Niekoniecznie musi być objawem lęku separacyjnego. Być może Twój pies po prostu się nudzi? Lęk separacyjny u psa zwykle sprawia, że psiak niszczy przedmioty należące do właściciela- zazwyczaj buty lub cokolwiek, co niesie jego zapach. Mogą to być również okolice drzwi, za którymi zniknął właściciel lub okna, przez które po raz ostatni go widział. Jeżeli po przyjściu do domu zastajesz zdewastowane mieszkanie, zapewnij psu zajęcie, które odciągnie go od potrzeby niszczenia. W tym celu możesz się zaopatrzyć we wspomniane wcześniej zabawki na smakołyki lub matę węchową.
Jak widzisz podłoże problemu takiego jak lęk separacyjny u psa może mieć różne oblicza. Może być wynikiem nadmiernie okazywanej miłości, braku uwagi lub objawem stanu chorobowego. Bez względu na przyczynę ważne jest, by zachowanie to stłumić jak najszybciej. Nie chodzi tylko o szkody w mieszkaniu, czy sąsiadów narzekających na wyjącego i szczekającego psa. Chodzi przede wszystkim o komfort życia Twojego czworonoga.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu