KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Klatka kennelowa dla psa – czym jest, czy warto kupić?

Słowo kennel pochodzi z języka angielskiego. Oznacza budę, norę, hodowlę psów. Klatka kennelowa wywodzi swe znaczenie wprost od tego słowa. W języku polskim możemy wytłumaczyć to pojęcie, jako przedmiot oznaczający budę dla psa. Ma ona bardzo dużo wspólnego z budą, właściwie jest z nią jednoznaczna. Odróżnia ją od prawdziwej budy tylko miejsce jej lokalizacji. Klatkę kennelową ustawia się w domu, nie na dworze. Można ją też przenosić i przewozić, co z typową budą nie wchodzi w rachubę.

Po co właściwie psu klatka kennelowa?

Choć może się w pierwszym skojarzeniu wydawać, że do niczego – nie jest to prawdą. Wręcz przeciwnie, jeśli nauczy się psa przebywać w klatce kennelowej, będzie w przyszłości bardzo trudno obejść się bez niej. Zarówno opiekunowi, jak i psu.

Klatka kennelowa to miejsce przeznaczone tylko dla psa. Można sobie wyobrazić, że to taki psi pokoik. Miejsce, w którym pies czuje się bezpiecznie, komfortowo. Może się wyspać, odpocząć, zrelaksować. Co więcej, klatka taka została stworzona z myślą o odwzorowaniu warunków naturalnych – w domu. Zwierzęta z gatunku psowatych znajdują na wolności najczęściej norę, w której mogą czuć się bezpiecznie. Mogą się w niej schronić przed innymi zwierzętami, spokojnie się wyspać, nabrać sił.

Po co właściwie psu klatka kennelowa?

Po co właściwie psu klatka kennelowa?

Stąd pierwsze skojarzenie o zamykaniu psa w niewoli, jakie pewnie niektórym, czytającym ten artykuł, przyszło na myśl, nie jest właściwe. Na podwórku pies także lubi swoją budę, o ile jest dopasowana do rozmiarów zwierzęcia i jest ciepła. Nikt wtedy przecież nie myśli, że psa więzi się w budzie. Nawet więcej, pies bez budy to dopiero nieszczęśnik w oczach ludzi!

Kiedy przyda się kennel dla psa?

Sytuacji, w których potrzebny będzie kennel, czy jak kto woli, klatka kennelowa dla psa, jest bardzo dużo. Jest to bardzo przydatny przedmiot dla praktycznie każdego psa mieszkającego w domu z właścicielami. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale potwierdzają one tylko regułę. Do wyjątków tych mogą należeć psy z naprawdę poważnymi problemami behawioralnymi. W takim przypadku potrzebna jest pomoc specjalisty. Psi psycholog lub behawiorysta powinien poznać problem i znaleźć rozwiązanie.

Kiedy może przydać się kennel dla psa?

  • We wszystkich sytuacjach, gdy nie ma właściciela w domu a nie chcemy, by pies miał możliwość biegania po domu.
  • Jeśli pies pod nieobecność domowników niszczy mieszkanie.
  • Gdy zabieramy psa na wakacje.
  • Gdy zabieramy psa na wystawy, spotkania, w różnego typu podróże.
  • Jeśli pies ma problemy behawioralne typu nadpobudliwość lub różnego pochodzenia lęki. W każdym takim przypadku należy przed próbą umieszczenia psa w klatce, skonsultować się ze zwierzęcym behawiorystą.
  • Kiedy chcemy uchronić suczkę przed zajściem w ciążę i odizolować ją od psa.
  • Gdy spodziewamy się gości.
  • Kiedy pies choruje. Także wtedy, gdy przeszedł zabieg lub operację.
  • Jeśli pies jest w wieku senioralnym i potrzebuje dużo odpoczynku w miejscu, które należy tylko do niego.
  • W każdym wypadku, kiedy pies potrzebuje odpoczynku: po wyczerpującym spacerze, po uprawianiu sportu, w nocy itp.
  • Kiedy urodziły się szczenięta i ich mama potrzebuje dla siebie i swych małych bezpiecznego, spokojnego miejsca.
  • Być może w domu jest więcej niż jeden pies. Każdy pies powinien mieć swoje oddzielne miejsce, w którym będzie mógł oddzielić się od reszty zwierząt i ludzi.
  • Podczas wychowywania szczeniaka.
  • W czasie nauki czystości.
  • Kiedy chcemy psa uspokoić i zapewnić mu wyciszenie.
Kiedy przyda się kennel dla psa?

Kiedy przyda się kennel dla psa?

Jak wygląda klatka kennelowa?

Klatka kennelowa może być wykonana z różnych materiałów. W zależności od potrzeb, mogą być one użyteczne w rożnych sytuacjach.

Klatka metalowa – najpopularniejsza klatka kennelowa

Najpopularniejszym rodzajem klatki jest klatka metalowa. Wszelkie złe skojarzenia, że zamykamy psa za kratami, nie są zgodne z przeznaczeniem tej klatki. Jest ona dlatego tak dobrym produktem, ponieważ jest wytrzymała i można ją urządzić w najlepszy sposób dla psiego komfortu.

Gdy pies ma tendencję do gryzienia, w żaden sposób nie zniszczy takiej klatki. Można do niej dołączyć różne akcesoria. Np. uchwyt na miskę z jedzeniem czy wodą lub przegrodę, gdy wychowujemy w niej szczenię. Z wnętrza klatki pies może oglądać bez przeszkód swoje otoczenie. Jest to bardzo ważne dla czworonoga. Najczęściej można ją też łatwo złożyć.

Klatka metalowa posiada zazwyczaj łatwo wyjmowaną podłogę, którą wykonano z dobrych do utrzymania w czystości materiałów. Może posiadać dwoje zamykanych drzwi, dodatkową rączkę do przenoszenia lub inne elementy uzupełniające.

Klatki kennelowe wykonane z innych materiałów niż metal

Poza klatką metalową, można jeszcze spotkać klatki kennelowe z plastiku bądź materiału. W pewnych przypadkach przydają się takie klatki, ponieważ nie są ciężkie.

Kiedy zabieramy psa w podróż, lepszą od metalowej może okazać się klatka plastikowa. Szczególnie wtedy, gdy pies jest małych lub średnich rozmiarów. Będzie go łatwiej w takiej klatce przenosić.

Klatka materiałowa jest także lekka, ale ma jeden minus. Może być łatwo zniszczona przez psa, gdy ten lubi wszystko gryźć.

Alternatywa dla budy

Alternatywa dla budy

Jak dobrać klatkę do rozmiarów psa?

Najważniejszą sprawą w wyborze klatki, jest jej rozmiar. Podobnie jak buda, nie może ona być ani za duża, ani zbyt mała. Aby pies się w niej dobrze czuł, klatka metalowa powinna być ok. 4-5 cm wyższa od wysokości psa w kłębie. Szerokość klatki powinna pozwolić psu, swobodnie się w niej obrócić. Długość klatki powinna być wystarczająca w ten sposób, aby leżący pies swobodnie się w niej mieścił: aby nie wystawały poza klatkę łapy lub ogon.

Jeśli ktoś ma wątpliwości, że może ogranicza psu przestrzeń, przypomnijmy jeszcze raz o tym, co psy wybierają w naturze: legowisko najczęściej znajduje się w norze. Na mniejszej przestrzeni pies czuje się bezpieczniejszy i jest mu cieplej. Być może ktoś nieraz widział, że mały Fafik sąsiadów nie śpi wcale w swej budzie, chociaż ma taką piękną i wielką posesję. Nie jest ona zwyczajnie dla niego atrakcyjna, właśnie z powodu swej wielkości. Piesek nie może się w niej zagrzać i nie czuje się bezpiecznie. Nie traktuje jej też, jako swojego stałego lokum.

Gdy kupujemy klatkę dla szczenięcia, powinniśmy wybrać klatkę tak dużą, by zmieścił się w niej pies, gdy osiągnie dorosłość. Znacznie zmniejszy to koszty i pozwoli psu od pierwszych dni przyzwyczaić się i pokochać swoje legowisko. Pamiętać jednak należy, że w dużej klatce, mały pies nie będzie czuł się dobrze.

Przestrzeń klatki można łatwo ograniczyć tak, by „rosła” ona wraz z czworonogiem. Można dokupić do klatki specjalną przegródkę, bądź też wyłożyć przestrzeń w klatce poduszkami lub gąbkami, które można stopniowo wyjmować, gdy pies będzie rósł.

Jak urządzić klatkę, by pies ją polubił?

Dno klatki należy wyłożyć czymś miłym, przyjemnym i ciepłym, np. kocem. Dobrze, gdy wyściełamy podłogę kilkoma warstwami, które będą dobrą izolacją od ziemi.

Wewnątrz klatki możemy zawiesić specjalne uchwyty na miskę z jedzeniem lub miskę z wodą. W odpowiedni sposób prowadząc przyzwyczajanie psa do klatki, możemy sprawić, że będzie ona mu się kojarzyła tylko z pozytywnymi rzeczami, jak np. pożywienie. Uchwyty na miskę mogą się wówczas bardzo przydać.

Wewnątrz klatki możemy ułożyć ulubione zabawki psa. Nie zaszkodzi też ułożyć w jakimś zakątku niepotrzebne nam już ubranie, które posiada nasz zapach. Będzie ono pomagało psu oswoić się z legowiskiem oraz osiągnąć zadowalający nas poziom bezpieczeństwa.

Jak urządzić klatkę, by pies ją polubił?

Jak urządzić klatkę, by pies ją polubił?

Pies nie musi też mieć wszystkich ścian w klatce odsłoniętych. Można mu pozostawić jedną lub dwie ściany odsłonięte, aby swobodnie mógł obserwować co się dzieje na zewnątrz. Resztę ścian można przykryć np. kocem. Takie urządzenie klatki pozwoli psu na osiągnięcie podobnego komfortu, jaki ma w prawdziwej budzie.

Na koniec powiedzmy jeszcze o miejscu, w jakim należy ustawić klatkę. Nie powinno to być miejsce często uczęszczane przez wszystkich domowników, ale również nie powinno to być miejsce zupełnie odizolowane od rodziny. Złym miejscem wydaje się zatem korytarz, przez który wszyscy przechodzą od rana do wieczora. Złym miejscem będzie również pokój, do którego nikt przez cały dzień nie zagląda. Pies ze swojej klatki powinien mieć możliwość swobodnej obserwacji życia rodziny. Tak, by czuł się jej częścią.

Jak przyzwyczaić psa do spania i mieszkania w klatce kennelowej?

Przyzwyczajanie i nauka psa mieszkania w klatce jest to najważniejszy etap ze wszystkich. Od niego zależy komfort życia psa przez resztę lat jego życia. Nie należy zatem niczego przyspieszać, ani robić na siłę. Należy wykazać się bardzo dużą cierpliwością i wrażliwością. Róbmy wszystko, by psa nie zrazić do klatki, by kojarzyła się mu ona tylko z pozytywnymi rzeczami.

Jak długo może trwać nauka?

Może to trwać tydzień, może miesiąc, a nawet kilka miesięcy – nie ma tutaj jakichś reguł. Wszystko zależy od psa.

Od czego zacząć naukę?

Kiedy tylko pojawi się w naszym domu klatka kennelowa, w większości przypadków klatka metalowa, pozwólmy psu na dokładne zapoznanie się z nią. Postawmy ją otwartą i nie interesujmy się nią najpierw. Niech pies ją obwącha, wejdzie do niej, wyjdzie z niej.

Kiedy już pies się oswoi z klatką, możemy zacząć urządzać legowisko oraz rozpocząć szkolenie. Na początku nagradzamy psa, gdy wejdzie do klatki. Możemy też umieścić wewnątrz klatki miskę z karmą na specjalnym uchwycie. Aby od razu rozpocząć powstawanie pozytywnych skojarzeń z klatką, można niepostrzeżenie zamknąć drzwi klatki w momencie, gdy pies będzie zajęty jedzeniem i nawet nie zauważy zamknięcia drzwi. Gdy pies skończy jeść i odwróci się w kierunku drzwi, natychmiast je otwieramy.

Szkolenie należy prowadzić konsekwentnie opracowując sobie jakiś konkretny plan. Rzeczy, jakie powinien umieć nasz pies po takim szkoleniu, to wchodzenie do klatki na komendę, opuszczanie klatki po komendzie zwalniającej. Powinien też umieć spokojnie zostawać w klatce, gdy nikogo nie ma w domu.

Pamiętaj, by nie zostawiać w klatce szczenięcia dłużej niż 2 godziny, a dorosłego psa – dłużej niż 4 do 5 godzin.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły