KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy, leczenie

Niedoczynność tarczycy jest stwierdzana coraz częściej, szczególnie u kobiet. Czy występuje również u zwierząt? Tak! Dowiedz się, jak wygląda niedoczynność tarczycy u psa, jakie są jej objawy i na czym polega leczenie.

Promocja dla czytelników bloga

butchers dla psa promocja

Tarczyca to gruczoł dokrewny podzielony na dwa płaty, położony po bokach tchawicy. Jest umiejscowiony w dolnej części szyi. Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonów: tyroksyny (T4) trójjodotyroniny (T3) oraz hormonu tyreotropowego (TSH).

Mają one wpływ na metabolizm węglowodanów, tłuszczów i białka, wpływają również pośrednio na pracę serca. Niedoczynność tarczycy występuje zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, w tym u psów. Zastanawiasz się, dlaczego czworonogi chorują? Podpowiadamy, skąd niedoczynność tarczycy u psa. Przyczyny są różnorodne, podobnie jak objawy, które również warto poznać, żeby zauważyć, jeśli stan zdrowia psa zacznie ulegać zmianie.

niedoczynność tarczycy u psa pies leży obok miski karmy

Niedoczynność tarczycy u psa – przyczyny

Niedoczynność tarczycy może mieć różne przyczyny. Nie do końca zostało wyjaśnione, dlaczego u zwierząt rozwija się ta choroba. Dostrzeżono jednak pewne zależności, do których zaliczane są:

  • Choroby układu autoimmunologicznego – przeciwciała kierowane są przeciwko tkankom ciała i wywołują stan zapalny tarczycy. Ten etap choroby nazywany jest zapaleniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.
  • Prowadzenie psów na kolczatkach i obrożach zaciskowych – stale podrażniona szyja i niedoleczone stany zapalne gardła mogą być pośrednią przyczyną chorób tarczycy.
  • Nadmierna ilość zbóż w diecie psa – nieodpowiedni jadłospis, stałe skoki cukru to coś, co pobudza przysadkę mózgową do wzmożonej pracy.
  • Geny – niektóre rasy są predysponowane do niedoczynności tarczycy, na przykład berneński pies pasterski, husky, border collie, owczarek niemiecki, owczarek belgijski, rottweiler.

To wciąż nie wszystkie przyczyny choroby. Niedoczynność tarczycy może również wystąpić ze względu na znajdującego się na niej guza. Zdarza się również, choć rzadko, wrodzony niedorozwój tarczycy.

Niedoczynność tarczycy bywa też spowodowana przez guz przysadki mózgowej. W takim wypadku mówi się o niedoczynności wtórnej.

Wiesz już, dlaczego może wystąpić niedoczynność tarczycy u psa. Objawy tej choroby są podobne do tych, które występują u ludzi. O niedoczynności może świadczyć zmiana zachowania, brak chęci na aktywność. Dotąd rozbiegany, wesoły pies staje się nagle wycofany i niechętnie uczestniczy w zabawach. Osłabiony zwierzak robi sobie długie drzemki.

niedoczynność tarczycy u psa pies siedzi na podłodze

Sprawdź również: Gronkowiec u psa – objawy i leczenie

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy

Objawy niedoczynności tarczycy u psa są też związane z jego dietą i apetytem. Mimo braku zmian w jadłospisie zwierzę może przybierać na wadze, co jest też charakterystyczne dla ludzi zmagających się z chorobą tarczycy. Chory zwierzak będzie częściej prosił o posiłki.

Objawy niedoczynności tarczycy wiążą się również ze zmianą wyglądu skóry i sierści – może pojawić się problem z łysieniem, łojotokiem czy łuszczeniem. Zwróć szczególną uwagę na końcówki ogona – to tam często pojawiają się braki w okrywie włosowej. Niedoczynność tarczycy u psa sprawia, że miejsce po sierści bardzo wolno zarasta, a na skórze pojawiają się przebarwienia.

Niedobór hormonów tarczycowych sprawia, że zwierzęta stają się wrażliwe na niską temperaturę – będą szukać ciepłego miejsca do spania. Objawy neurologiczne występują bardzo rzadko. Jeszcze rzadziej w przebiegu niedoczynności tarczycy pojawia się porażenie nerwu twarzowego.

Zdarza się, że na chorobę wskazują problemy z układem krążenia, na przykład zwolnione bicie serca. U niektórych czworonogów mogą też wystąpić niedowład czy porażenie krtani.

Niedoczynność tarczycy u psa – jak pomóc zwierzakowi?

Jeśli zauważysz objawy niedoczynności tarczycy u psa, czas na wizytę u weterynarza. Nie zwlekaj – szybko wprowadzone leczenie pomaga pozbyć się wielu nieprzyjemnych symptomów. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu wykona zwierzęciu odpowiednie badania. Dzięki temu będzie mógł postawić diagnozę. Najważniejsze jest zbadanie poziomu hormonów. Na niedoczynność tarczycy u psa wskazuje przede wszystkim podwyższone TSH.

Leczenie niedoczynności tarczycy u psa nie jest skomplikowane. Polega przede wszystkim na terapii farmakologicznej, a dokładniej podawaniu tyroksyny. Najczęściej zwierzęta dostają lek, z którego korzystają również ludzie. Tabletki są niewielkie, co ułatwia podawanie ich czworonogowi. Sprawią, że hormony tarczycy się unormują, a wiele z objawów choroby może zniknąć. Ważne jest, żeby po 6–8 tygodniach znów wykonać badanie, co pozwoli sprawdzić, czy terapia jest skuteczna.

Dawkę hormonu ustala weterynarz. Bardzo istotne w leczeniu jest przeprowadzanie regularnych, kontrolnych badań krwi. Dzięki nim lekarz weterynarii świadomie dobiera odpowiednią dawkę hormonu i tym samym polepsza samopoczucie i kondycję psa. Pierwsze badanie krwi należy powtórzyć miesiąc po rozpoczęciu kuracji hormonalnej psa.

Zwierzę należy do niego odpowiednio przygotować. Pies powinien być na czczo około 10 h. Ostatnią dawkę leku na niedoczynność tarczycy u psa należy dać na 6 h przed planowanym badaniem! Tylko takie przygotowanie zwierzęcia do badania krwi pozwoli uzyskać rzeczywisty wynik.

niedoczynność tarczycy u psa pies u weterynarza

Niedoczynność tarczycy u psa – dieta

Leczenie niedoczynności tarczycy u psa to nie wszystko! Ważne są również zabawy i długie spacery, które ułatwiają utrzymanie wagi. Jeśli wystąpiła niedoczynność tarczycy u psa, dieta również jest potrzebna.

Niedoczynność tarczycy powoduje niekontrolowane zwiększenie masy ciała, dlatego konieczna jest zmiana diety. Żywienie powinno być oparte na produktach mięsnych, owocach i warzywach. Bezwzględnie należy unikać karm oraz przysmaków, które zawierają w składzie: zboża, pszenicę, kukurydzę, soję. Nie wnoszą one żadnych wartości odżywczych do diety, a są przyczyną otyłości i niestrawności pokarmowych. Dodatkowo wymieniona kukurydza obniża poziom serotoniny – neuroprzekaźnika nerwowego odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia, co bezpośrednio ma wpływ na pogorszenie samopoczucia zwierzęcia.

Pies powinien otrzymywać dietę niskotłuszczową. Najlepiej wybierać karmy, które zawierają mniej niż 11% tłuszczów, a są bogate w mięso i ryby, poławiane z naturalnego środowiska.

Ryby są najlepszym i najzdrowszym źródłem jodu, którego chory organizm psa potrzebuje. Świetną alternatywą dla suchych karm jest żywienie psa surowym mięsem przy jednoczesnym uzupełnieniu diety w odpowiednie suplementy. W samodzielnie przygotowanej karmie powinny się między innymi znaleźć: żółtko, hemoglobina, skorupy jaja kurzego.

Jak wspomóc psa z niedoczynnością tarczycy?

Czy suplementy powinien przyjmować chorujący pies? Niedoczynność tarczycy wymaga przede wszystkim leczenia hormonem, jednak możesz wspomóc organizm zwierzęcia naturalnymi preparatami. Rób to wyłącznie po konsultacji z weterynarzem. W niektórych przypadkach sprawdzi się olej z łososia, na przykład Benji’s.

Produkt jest bogaty w omega-3 i omega-6. Charakteryzuje się prostym składem. Olej z łososia jest polecany przy stanach zapalnych, spadku odporności, chorobach zwyrodnieniowych stawów i kości. Sprawdzi się dla zwierząt na różnej diecie – suchej, mokrej oraz BARF. Produkt marki Benji’s jest tłoczony na zimno i zamknięty w szklanej butelce.

niedoczynność tarczycy u psa olej z łososia benjis

Jeśli niedoczynność tarczycy u psa została późno wykryta, skóra i sierść mogą nie wyglądać najlepiej. Warto je wesprzeć, do czego sprawdzi się Over Zoo Omega-Vit. Produkt zawiera olej z dorsza. Skutecznie niweluje on problem łysienia czy łojotoku. Jest łatwy w stosowaniu, ponieważ wystarczy, że dodasz go do karmy. Produkt jest przydatny nie tylko przy problemach dermatologicznych, lecz także stanie zapalnym. Suplement wspomaga układ krążenia.

niedoczynność tarczycy u psa suplement diety over zoo

W przypadku chorób tarczycy oraz związanych z nimi problemów z sierścią i skórą sprawdzi się też suplement Gammolen, który zmniejsza linienie. Produkt jest zalecany, jeśli występują problemy z łuszczącym się naskórkiem, świądem czy wyłysieniami. Poprawia on kondycję sierści i skóry. Tabletka ma dobry smak, dlatego nie będzie problemu z podaniem jej zwierzęciu. Produkt zawiera liczne kwasy tłuszczowe.

niedoczynność tarczycy u psa preparat poprawiający kondycję skóry

Niedoczynność tarczycy u psa – jak zapobiegać?

Chorobom tarczycy u psa trudno jest zapobiegać. Mogą się bowiem pojawić ze względu na tendencję konkretnej rasy do tego schorzenia. Warto więc dbać o zdrowie całego organizmu zwierzęcia, do czego konieczna jest zdrowa dieta. Co powinien jeść pies? Niedoczynność tarczycy może wystąpić wskutek dużej ilości zbóż w diecie. Warto więc unikać tego składnika.

Dieta powinna opierać się na mięsie, ale może znaleźć się w niej dodatek owoców i warzyw. Wybieraj spośród gotowych karm pełnoporcjowych lub zdecyduj się na dietę BARF. Pamiętaj jednak, że to drugie rozwiązanie wymaga od Ciebie sporej dawki wiedzy.

Ważnym elementem dbania o zdrowie zwierzęcia jest regularne wykonywanie badań. Krew powinna być badana raz w roku. Co prawda nie pozwoli to zapobiec niedoczynności, jednak umożliwi błyskawiczne zauważenie nieprawidłowości i wprowadzenie skutecznego leczenia. Nie można lekceważyć zmian w zachowaniu zwierzęcia. Mogą wiązać się z jego wiekiem, ale równie dobrze być objawem choroby.

Przeczytaj także: Zatoki u psa – jak o nie dbać?

Wiesz już, czym objawia się niedoczynność tarczycy u psa!

Jak wygląda niedoczynność tarczycy u psa? Objawy są bardzo różne. Dotyczą między innymi masy ciała, która zwiększa się mimo braku zmian w codziennej diecie. W przypadku chorej tarczycy u psa może też wystąpić łuszczenie naskórka, łysienie, zmiana zachowania, wrażliwość na zimno. Jeśli zauważysz tego typu objawy, od razu skonsultuj się z weterynarzem, który wykona badania pod kątem tarczycy.

Jeśli diagnoza się potwierdzi, czas na wprowadzenie leków. Leczenie niedoczynności tarczycy nie jest trudne. Przy odpowiednio dobranej kuracji oraz diecie życie psa nie ulega zmianie. Zwierzę jeszcze wiele lat może cieszyć się doskonałym samopoczuciem. Jeśli usłyszysz diagnozę: chora tarczyca, nie ma obaw do paniki.

Pamiętaj o regularnych badaniach krwi. Nie lekceważ problemu, nieleczona tarczyca bywa niebezpieczna. Prowadzi do zaburzenia odżywiania oraz rozwoju innych chorób endokrynologicznych. Jeśli podejrzewasz u zwierzęcia niedoczynność, koniecznie zabierz go do weterynarza. Zajrzyj do kategorii Preparaty lecznicze i suplementy, gdzie znajdziesz produkty pomocne dla psów zmagających się z niedoborem hormonów tarczycy.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły