KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Nowa dieta dla psa – jak ją wybrać?

Dieta dla psa jak wybrać dobrą karmę ? Czy wiecie, że  ponad 60% odporności psa  ma źródło w dobrze funkcjonującym układzie pokarmowym? Dlatego to co ląduje w psiej misce a dokładnie jakość tego pożywienia ma bardzo istotny wpływ na zdrowie Twojego pupila. Nie na darmo przyjęło się mówić, jesteś tym co jesz! to samo dotyczy Twojego psa. Odpowiednio dobrana dieta dla psa jest gwarantem jego długiego i szczęśliwego życia.

Dieta dla psa

Czy wiecie, że….

Pies jest z natury monodietycznym stworzeniem, wystarczy znaleźć karmę suchą dla psa, która będzie mu smakowała i będzie miała odpowiednie parametry ( o tym jak dobrać karmę i jak czytać etykiety pisaliśmy tutaj) Jednak są sytuacje, w których konieczna jest zmiana sposobu odżywania naszego czworonoga. Jak dostosować dietę dla psa w sposób optymalny do jego potrzeb i jak wprowadzić ją tak, by mu nie zaszkodzić?

Dlaczego organizm psa nie lubi zmian?

Psy odziedziczyły po swych dzikich przodkach – wilkach, stosunkowo krótki przewód pokarmowy ( typowy dla mięsożerców). Dlatego każda nagła zmiana składu karmy, może wywołać poważne zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W dodatku stały dostęp do karmy sprawia, że psy źle znoszą nawet częste zmiany w ilości, czy kaloryczności pożywienia. Psi przewód pokarmowy jest na tyle krótki, a mikroflora w porównaniu z ludźmi na tyle uboga, że każda zmiana diety u psów, może się skończyć nieprzyjemnymi i groźnymi zaburzeniami trawiennymi, czyli solidną biegunką. Wówczas przy wystąpieniu takich dolegliwości zalecana jest 24 h głodówka, albo podanie karmy delikatnej, przeznaczonej na takie objawy.

Dieta dla psa

Dieta u psów – jak bezpiecznie wprowadzić zmiany?

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy przejść z suchej karmy na mokrą, zmienić jej producenta lub przejść na dietę BARF – przede wszystkim pamiętajmy o tym, ze pies jest z natury monodietetyczny. Wszystkie zmiany powinny być przeprowadzone etapami, zwłaszcza jeśli zmieniamy na innego producenta, bądź rezygnujemy z karm zbożowych.  Przez cały proces zmiany należy obserwować wpływ nowej diety na zachowanie psa.

Na co zwracać uwagę przy zmianie diety dla psa?

Jeśli zmiana dotyczy przejścia z karmy gotowej (suchej lub mokrej) jednego producenta na innego, sprawdzoną metodą bezpiecznego wprowadzania nowej diety dla psa jest mieszanie.

W pierwszym okresie (4-5 dni) karmy mieszamy w proporcjach 3:1, podając zmieszane trzy części starej karmy i jedną cześć nowej. Jeśli nie zaobserwowaliśmy niepokojących objawów, w kolejnych dniach karmy mieszamy pół na pół (2:2) i w końcu przechodzimy całkowicie na nową.

Natomiast przy diametralnej zmianie  diety dla psa. Przykład : z gotowej karmy na surowe pokarmy lub menu oparte na samym mięsie okres przejścia powinien być wydłużony nawet do miesiąca.

Czasami konieczne jest dietetyczne odżywianie psa, czy też wprowadzenie terapeutycznej diety wspomagającej leczenie specjalistycznymi karmami weterynaryjnymi. Żywność tego typu wprowadzamy ze względu na uczulenie na podawany pokarm, zdiagnozowaną u czworonoga cukrzycę, niewydolność nerek czy trzustki. Taka radykalna zmiana sposobu żywienia, z jasnych względów, często musi być wprowadzona natychmiast. Dzieje się tak, gdy dotychczasowa karma szkodzi zwierzęciu i jej odstawienie może usunąć przyczynę dolegliwości. Specjaliści radzą jednak, by nową karmę wprowadzać małymi porcjami i uważnie obserwować jak pies reaguje na nowy pokarm.
Reakcja organizmu czworonoga na zmianę diety, u psów powinna być widoczna już w pierwszych dniach. Tak naprawdę dopiero po 14 dniach można określić wpływ nowej diety na zachowanie i funkcjonowanie organizmu psa.

Polecane artykuły

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły