KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zapalenie pęcherza u psa – objawy, leczenie, profilaktyka

Zapalenie pęcherza moczowego stosunkowo często występuje u psów. Wiąże się między innymi z częstym oddawaniem moczu. Podpowiadamy, jak wygląda zapalenie pęcherza u psa.

Promocja dla czytelników bloga

farmina karma dla kota promocja

Czy pies może przeziębić pęcherz? Tak! Zapalenie pęcherza moczowego u zwierzęcia to z pozoru niegroźne i właściwie nietrudne do wyleczenia schorzenie. Dolegliwość ta jest jednak bardzo przykra i kłopotliwa zarówno dla samego czworonoga, jak i dla jego opiekuna. Leczenie domowymi sposobami zapalenia cewki moczowej u psa może przysporzyć mu jedynie cierpienia. Zastanawiasz się, ile trwa zapalenie pęcherza u psa? Podpowiadamy, jakie są objawy tego schorzenia. Dowiedz się, jak wygląda zapalenie pęcherza u psa, co podać i czy trzeba zawsze kontaktować się z weterynarzem.

Zapalenie pęcherza u psa – przyczyny

Układ moczowy psa, podobnie jak człowieka, składa się z dwóch nerek oraz dwóch przewodów zwanych moczowodami. Mocz wędruje z nerek do pęcherza i cewki moczowej, którą wydalany jest na zewnątrz. Terminem górne drogi moczowe określa się nerki i moczowody, natomiast mówiąc o dolnych drogach moczowych, mamy na myśli pęcherz i cewkę.

Układ moczowy określa się również wydalniczym. Odpowiada on za usuwanie z organizmu czworonoga produktów ubocznych przemiany materii oraz nadmiaru wody.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza? Infekcja dolnych dróg moczowych może być wywołana przez zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Powodem bywa też zakażenie grzybicze, które wywołują bakterie Candica albican.

Przyczyny zapalenia pęcherza to też zakażenia pasożytnicze. Chodzi o infekcję nicieniem Capillaria plica, która wywołuje kapilariozę dróg moczowych. Krótko mówiąc, stan zapalny jest wynikiem niedostatecznej higieny lub efektem zarażenia się od innego psa. Zdarza się również po kąpieli nad jeziorem czy w innym akwenie wodnym. Przeziębiony pęcherz u psa może się pojawić, kiedy zwierzę będzie miało osłabioną odporność, na przykład w wyniku niedożywienia lub choroby.

zapalenie pęcherza u psa pies sikający na drzewo

Opiekunowie starszych czworonogów powinni mieć na uwadze to, że ich psy są dużo bardziej narażone na zapalenie pęcherza moczowego. Choć dolegliwość ta może przydarzyć się zwierzętom w różnym wieku, to u starszych osobników ryzyko zachorowania jest dużo większe.

Zapalenie dolnych dróg moczowych zdarza się częściej u suczek. Stan ten wynika z budowy anatomicznej zwierząt – suki mają krótszą cewkę. Również kastracja zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Musisz wiedzieć, że zapalenie pęcherza u psa często występuje w połączeniu z innymi chorobami. Może pojawić się, jeśli zwierzę cierpi na zapalenie pochwy. Występuje w towarzystwie cukrzycy i nowotworu pęcherza. Pojawia się, jeśli zwierzę choruje na zapalenie nerek.

Sprawdź również: Zapalenie stawów u psa – objawy i leczenie

Przeziębiony pęcherz u psa – jak pomóc zwierzakowi?

Wiesz już, dlaczego pojawia się zapalenie pęcherza u psa. Objawy tego schorzenia również warto poznać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy właśnie ten problem wystąpił u Twojego zwierzaka.

Objawy zapalenia pęcherza są dość dobrze widoczne. U zwierzęcia pojawia się częstomocz. Pies może więc częściej prosić Cię o spacer, ale w jego trakcie oddawać tylko kropelki moczu. Objawy zapalenia pęcherza to też ból w trakcie oddawania moczu – usłyszysz, że zwierzę piszczy przy siusianiu.

Łatwo jest rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego. Może się pojawić krew w moczu psa. Czasem również zwierzę niekontrolowanie siusia w pomieszczeniu.

Zapalenie cewki moczowej u psa ma charakterystyczne objawy. Występuje wyraźnie widoczna opuchlizna miejsca, którym pies siusia. Pęcherz moczowy jest narządem wewnętrznym, więc bez specjalistycznej diagnostyki możesz jedynie podejrzewać jego infekcję.

Pamiętaj, że jeśli dostrzegasz objawy zapalenia pęcherza, reaguj. Schorzenia występujące w obrębie układu moczowego również mogą być niebezpieczne. Czy wiesz, że wypełniony moczem pęcherz może nawet pęknąć? Szybka reakcja jest więc konieczna. Lekarz weterynarii pomoże zwierzakowi w uporaniu się z problemem.

Ostre zapalenie pęcherza moczowego może objawiać się dodatkowo brakiem apetytu, podwyższoną temperaturą ciała, wymiotami czy apatią.

Podejrzewasz, że wystąpiło zapalenie pęcherza u psa? Co podać w takiej sytuacji? Jeśli pojawiło się zapalenie pęcherza u psa, domowe sposoby leczenia infekcji nie przyniosą raczej pożądanego skutku. Stan zapalny w miarę szybko likwidują antybiotyki lub leki przeciwzapalne. Jednak by zastosować najbardziej odpowiednie leki, konieczne jest wykonanie badania moczu i określenie przyczyny infekcji.

Lekarz weterynarii stwierdzi, czy doszło do łagodnego zapalenia pęcherza, czy może stan jest już poważniejszy. Może zalecić podawanie środków przeciwbólowych, żeby zwierzak mniej cierpiał. Niedoleczone do końca zapalenie pęcherza u psa może mieć charakter nawracający i rozwinąć się w chorobę nerek.

Podanie antybiotyku powinno szybko pomóc na problem z pęcherzem. Pamiętaj też, żeby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu zwierzęcia.

zapalenie pęcherza u psa pies obok maty do sikania

Ile trwa zapalenie pęcherza u psa?

Zastanawiasz się, jak długo na tę przypadłość może cierpieć pies? Zapalenie pęcherza może być leczone przez około 14 dni, jeśli nie wystąpią skomplikowane powikłania. Zdarza się jednak, że antybiotyk podawany przez mniej więcej dwa tygodnie nie będzie wystarczający. Leczenie zapalenia pęcherza może trwać dłużej, jeśli okazałoby się, że schorzenie wynika z poważnych problemów, na przykład kamieni moczowych czy torbieli prostaty. Wtedy konieczna jest operacja.

Leczenie zapalenia pęcherza może nie wystarczyć, jeśli nawraca ono wskutek innej choroby, na przykład endokrynologicznej. W takim przypadku konieczne jest leczenie podstawowego schorzenia, na które cierpi pies. Zapalenie pęcherza będące objawem jakiejś choroby będzie nawracać.

Przeczytaj również: Refluks u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie cewki moczowej – jak zapobiegać?

Wiesz już, jak rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego i w jaki sposób postępować. Warto działać profilaktycznie, jeśli pojawiło się kiedyś zapalenie cewki moczowej u psa i często nawraca.

Przy nawracających stanach poleca się zmianę karmy na taką, która pozwoli zakwasić mocz. Na rynku jest wiele dostępnych produktów weterynaryjnych wspomagających zwierzę przy problemach z układem moczowych. Mogą to być zarówno suche, jak i mokre karmy. Ich działanie jest takie same. Zazwyczaj karmy mokre są lepiej trawione, a ponadto dostarczają wody, co jest istotne przy zapaleniu pęcherza moczowego. Wiele zależy jednak od preferencji zwierzęcia – być może jest większym fanem suchego pokarmu.

Jedną z propozycji jest karma dla psa Trovet ASD Urinary Struvite. Produkt jest przeznaczony dla dorosłych zwierząt mających problemy z układem moczowym. Karma pozwala utrzymać prawidłowe pH moczu. Charakteryzuje się obniżonym poziomem potasu, co ma znaczenie dla zdrowia nerek. Produkt sprawdzi się, jeśli u zwierzęcia występują kamienie moczowe, czyli struwity.

zapalenie pęcherza u psa karma trovet

Jeśli zwierzę woli mokrą karmę, sprawdź Farmina Vet Life Natural Diet Dog Struvite. Produkt zawiera dodatkowy siarczan wapnia, dzięki czemu wytwarza i utrzymuje kwaśne pH moczu.

zapalenie pęcherza u psa karma vet life

Zwróć też uwagę na karmę Royal Canin Veterinary Diet Canine Urinary S/O. Produkt sprawdza się przy bakteryjnym zapaleniu pęcherza moczowego.

zapalenie pęcherza u psa karma royal canin

Pamiętaj, że podawanie karmy weterynaryjnej musi być skonsultowane z lekarzem. Ważnym elementem profilaktyki jest częste zabieranie zwierzęcia na spacery, a także dbanie o to, żeby jego organizm był właściwie nawodniony.

Wiesz już, jak rozpoznać zapalenie pęcherza u psa!

Czy pies może przeziębić pęcherz? Podobnie jak człowiek – tak! Rozpoznać zapalenie pęcherza moczowego nie jest trudno. Zwróć szczególną uwagę na zachowanie zwierzęcia w trakcie spacerów. Jeśli występuje zapalenie pęcherza moczowego u psa, objawy są dość charakterystyczne. Pojawia się problem z oddawaniem moczu. Pies może siusiać częściej. Zapalenie pęcherza moczowego powoduje, że zwierzę przy oddawaniu moczu napręża się i nie załatwia się w pełni. Objawy zapalenia pęcherza to tak zwane kropelkowanie, czyli oddawanie bardzo małej ilości moczu. Widać, że czynność ta sprawia czworonogowi wyraźny ból. Sytuacja niewątpliwie przykra dla zwierzęcia stanowi też spory kłopot dla jego opiekuna.

zapalenie pęcherza u psa pies u weterynarza

Zapalenie pęcherza moczowego może skutkować wpadkami w postaci moczenia w domu. Pamiętaj, żeby zareagować od razu, gdy widzisz pierwsze objawy. Leczenie zapalenia pęcherza nie musi być skomplikowane. Często antybiotyk jest wystarczający. Jeśli wystąpiło zapalenie pęcherza u psa, domowe sposoby leczenia nie przyniosą skutku. Możesz jednak działać profilaktycznie, jeśli zwierzę często ma ten kłopot. Zajrzyj do Apetete, gdzie w kategorii Preparaty lecznicze i suplementy znajdziesz przydatne produkty.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły