Nowofundland – jaki jest i co go wyróżnia?
Nowofundland należy do ogromnych psów, a równie duża jest jego miłość do człowieka. Niezwykle przyjazne zwierzę chętnie się uczy i uwielbia pływać. Dowiedz się więcej o historii czworonoga, jego wyglądzie i charakterze. Przekonaj się, czy to zwierzak dla Twojej rodziny.
Pies nowofundland wygląda dość groźnie ze względu na swoje rozmiary, ale tak naprawdę to rasa psów w typie pluszowych miśków. Niech więc nie zmylą Cię rozmiary zwierzęcia. Nowofundlandczyk uwielbia spędzać czas z opiekunem, bawić się i przytulać. Ze względu na wymiary tej rasy psów koszty utrzymania są dość wysokie. Szczeniak z hodowli również jest dużym wydatkiem. Co należy wiedzieć, nim zdecydujesz się na zakup takiego ogromnego przyjaciela? Podpowiadamy między innymi, czy istnieje nowofundland brązowy, czy zwierzak musi mieszkać w domu z ogrodem oraz czym go karmić, żeby na długo cieszył się dobrym samopoczuciem.
Owczarek nowofundlandzki – opis rasy
To psy górskie, których historia nie jest do końca jasna. Specjaliści mają wątpliwości dotyczące pochodzenia zwierzęcia. Jedna z historii mówi o tym, że hiszpańscy i portugalscy rybacy, którzy byli osadnikami Nowej Fundlandii, wykorzystywali zwierzęta do łowienia ryb. Kiedyś wyciągały one sieci, ciągnęły łodzie, a także ratowały topiących się ludzi. Na wyspie, od której pochodzi ich nazwa, panowały bardzo ciężkie warunki, dlatego psy te musiały być odporne. Ogromne zwierzęta zajmowały się ciągnięciem ciężkich ładunków na wózkach i saniach. Inną rolą było aportowanie zagubionych przedmiotów, oczywiście z wody. Na wystawach zwierzę zaczęło się pojawiać w drugiej połowie XIX wieku.
Historia rasy w Polsce rozpoczyna się przed wybuchem II wojny światowej. Obecnie raczej rzadko można spotkać ją na naszych ulicach. Rasa psa nowofundland cieszy się popularnością w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.
Przeczytaj także: Ile lat żyją psy? To musisz wiedzieć!
Jak wygląda pies nowofundland?
Początkowo nowofundlandy wyglądały nieco inaczej, dzisiejszy wygląd zawdzięczają hodowcom angielskim. W XIX wieku psy zostały sprowadzone do Anglii. Pomieszano je z mastifami, spanielami, psami dowodnymi i myśliwskimi. Tak powstała rasa, która waży przeciętnie do 70 kg, ma dużą głową i niewielkie uszy w kształcie trójkątów, lekko oklapnięte.
Szata psa jest odporna na bardzo niskie temperatury, a tułów masywny i bardzo dobrze umięśniony. Na końcu ogona znajduje się puszysta kita. Osobniczą cechą tych psów jest posiadanie specjalnej błony między palcami. To dzięki niej nowofundlandy są doskonałymi pływakami.
Rasa psa nowofundland wyróżnia się dwuwarstwową sierścią. Składa się ona z półdługiego, lśniącego włosa okrywowego oraz gęstego podszerstka. Dzięki warstwie natłuszczenia zwierzę może pływać nawet w chłodnej wodzie. Podszerstek miękki pozwala mu utrzymać właściwą temperaturę ciała. Zwierzę z gęstym włosem występuje w różnych wariantach umaszczenia – czarnym, brązowym i biało-czarnym.
Nowofundland brązowy, czarny czy czarno-biały to zwierzęta wyjątkowo wysokie. Wzrost dorosłego psa może sięgać nawet 73 cm, natomiast suka mierzy 64–68 cm.
Nowofundland – charakter
Misiowatemu wyglądowi towarzyszy podobny charakter. Zwierzę jest znane z łagodnego usposobienia i stabilnej psychiki. Doskonale sprawdza się dla rodzin z dziećmi. Dzięki tej rasie nie trzeba rezygnować z dużego psa, jeśli w domu mieszkają też młodsi domownicy, o których bezpieczeństwo należy przecież dbać. Owczarek nowofundlandzki przywiązuje się do swojej rodziny i nie lubi samotności. Zwierzę dostosowuje się do życia domowników, by spędzać z nimi jak najwięcej czasu.
Psiaki rasy nowofundland kochają wodę. Mogą w niej pływać, ale samo posiedzenie w wodzie też sprawi im przyjemność. Zwierzę o puszystej szacie chętnie schłodzi się w ten sposób w upalny dzień. Nowofundland może pokładać się na spacerach i odmawiać chęci uczestniczenia w wycieczkach, ale nie robi tego, bo ma taki kaprys. Po prostu jest mu za gorąco! Warto więc w upalne dni wybierać na spacery miejsca, w których zwierzak może skorzystać z wody.
Podsumowując, nowofundland charakter ma właściwie idealny. Jest tolerancyjny, łagodny, cierpliwy. Nadaje się na pierwszego psa oraz na zwierzę do domu, w którym mieszkają dzieci, jednak ze względu na masę lepiej mieć zwierzaka na oku, a zwłaszcza przy raczkującym maluchu.
Czworonóg uwielbia być w domu, na dworze i w wodzie. Oprócz tego, że jest oddanym towarzyszem, jest stworzony do pracy z ludźmi. Zwierzak rasy nowofundland nie jest wymagający, wystarczy mu około 30 minut dziennie spacerów oraz aktywności typowej dla rasy, na przykład przynoszenia piłki, treningów posłuszeństwa czy ukochanego ciągnięcia.
Owczarek nowofundlandzki będzie doskonale czuł się w domu z ogrodem, jednak nie powinien mieszkać na zewnątrz. Pamiętaj, że to zwierzę, które chce spędzać czas z ludźmi. Ogród będzie natomiast świetnym urozmaiceniem na co dzień. To tam możesz zorganizować dla zwierzaka mnóstwo zabaw. Zwierzę dość szybko się nudzi, więc aktywności muszą zróżnicowane. Dlaczego mieszkanie w bloku nie jest zbyt dobre dla nowofundlanda? To duża rasa, więc narażona na problemy ze stawami. Codzienne wchodzenie po schodach może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia schorzenia.
Zastanawiasz się, jak wychować nowofundlanda? Przede wszystkim zachowuj się łagodnie. Tylko w ten sposób zyskasz uwagę i sympatię zwierzęcia. Możesz zdecydować się na wizytę w psim przedszkolu, a jeśli masz dodatkowe wątpliwości, z pewnością rozwieje je behawiorysta.
Przedstawiciel jednej z ras dużych nie jest raczej polecany dla czyściochów. Pamiętaj, że to ogromny zwierzak, który często się ślini, może wychlapać wodę z miski, a poza tym po spacerach w deszczowy dzień wniesie do domu mnóstwo błota. Często też zabiera ze sobą napotkane na spacerze patyki, a liście przyczepiają się do jego sierści.
Chcesz, żeby w Twoim domu zamieszkał nowofundland? Cena za takiego zwierzaka jest wysoka. Pies może kosztować około 3–7 tysięcy. Niska cena zawsze powinna być dla Ciebie sygnałem ostrzegawczym, że taki nowofundland pochodzi prawdopodobnie z pseudohodowli. Takich miejsc należy unikać, żeby nie wspierać cierpienia zwierząt i nie zdecydować się na czworonoga, który będzie ciągle chorował.
Przeczytaj także: Pies ratownik – które rasy ratują życie?
Nowofundlandczyk – jak o niego dbać?
Wiesz już, jak wychować nowofundlanda i jaki jest jego charakter. Czas poznać zasady opiekowania się tym zwierzakiem. Nowofundland czarny, brązowy czy czarno-biały – nie ma znaczenia, którego wybierzesz. Każdy z nich potrzebuje tego samego i jest narażony na takie same schorzenia.
Zdrowie
Psy mają predyspozycję do dysplazji stawów biodrowych oraz skrętu żołądka. Dosyć poważnym problemem mogą być wrodzone choroby serca i układu krążenia. Ponadto mają tendencję do chorób układu moczowego. Zdarzają się też problemy z oczami, na przykład postępujący zanik siatkówki, zaćma, wywinięcie lub podwinięcie powieki.
Karmienie
Nowofundland potrzebuje wysokiej jakości karmy, którą będziesz podawać dwa lub trzy razy dziennie ze względu na skłonność do skrętu żołądka. Dobrze sprawdzi się sucha karma przeznaczona dla ras olbrzymich. Posiada odpowiedniej wielkości chrupki, a także dodatki witaminowe, na przykład te pomagające na stawy. Szczególnie warto pokusić się o zakup karm bezzbożowych. Naszą propozycją jest karma dla ras olbrzymich Brit Care.
Pielęgnacja
Sierść nowofundlanda wymaga regularnej pielęgnacji. Zrezygnuj z kąpania psa w specjalnych szamponach. To ważne, ponieważ takie środki czyszczące mogłyby zniszczyć warstwę tłuszczu, która znajduje się na włosiu. Najważniejsze jest czesanie – trzeba je powtarzać po każdym spacerze. Pozwoli to nie tylko uniknąć kołtunów, lecz także pozbyć się zebranych na sierści zabrudzeń. Przy okazji obejrzysz również zwierzę pod kątem kleszczy.
Nowofundland jest uznawany za rasę przyjazną, to zwierzę oddane człowiekowi, chcące spędzać z nim czas. Uwielbia zabawy w wodzie, w której radzi sobie doskonale. Potrafi nawet uratować tonącą osobę, dlatego może pracować jako pies ratownik wodny. Chcesz, by w Twoim domu zamieszkał właśnie nowofundland? Cena za zwierzę jest wysoka, ale pamiętaj, by nie szukać tanich ofert. Niestety możesz trafić na pseudohodowcę. Nowofundland czarny czy brązowy – niezależnie, którego wybierzesz, zyskasz przyjaciela na lata. Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz mnóstwo karm oraz akcesoriów przeznaczonych dla nowofundlandów i innych psów.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu
Nowofundlandy to fantastyczne psy! Super wpis, dużo się dowiedziałam i czekam na więcej! 🙂
Przy okazji polecam portal pethomer com stworzony specjalnie dla miłośników zwierząt. Psi i koci rodzice mogą znaleźć na portalu Opiekunów, którzy z wielkim sercem zajmą się ich czworonożnymi przyjaciółmi. Petsitter pethomer oferuje usługi takie jak: spacer z psem, opieka dzienna, psi hotel, a dla psiarzy, którzy również mają koty mamy usługę szybkie karmienie, czyli opieka nad kotem. Wyprowadzanie psów hotel dla psów