KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Paszport dla kota – jak wyrobić i ile to trwa

Planujesz wakacyjny wyjazd, na który chcesz zabrać swojego ukochanego futrzaka? Okazuje się, że nie tylko Ty musisz przedstawić na granicy stosowne dokumenty. Paszport dla kota jest koniecznością, o której nie należy zapominać!

Promocja dla czytelników

Promocja Butchers

Czy wiesz, że…

Myślisz, że dalekie podróże są zarezerwowane wyłącznie dla ludzi? Nic bardziej mylnego! Wystarczy włączyć media społecznościowe, by zobaczyć koty, które wraz ze swoimi właścicielami zwiedzają cały świat!

Suki to 3-letnia kotka bengalska z Alberty w Kanadzie, która podróżuje po świecie ze swoją właścicielką Martiną Gutfreund. Wyczyny zwierzaka śledzi na Instagramie ponad 1,8 miliona fanów, a ludzie nie mają dość jej dzikich przygód! Suki można zazwyczaj podziwiać pozującą na tle kanadyjskich gór, jezior czy lasów, jednak kotka wyjeżdża także poza granice państwa. Niedawno była wraz ze swoimi właścicielami w Europie, gdzie w ciągu dwóch miesięcy zwiedziła aż 11 różnych krajów!

Bolt i Keel to dwa kociaki, które uratowały dwie żądne przygód kobiety. Kanadyjki znalazły kocięta porzucone w parku, tuż przed wyprawą w góry, więc… zabrały je ze sobą! Od tej pory ta czwórka jest nierozłączna i wspólnie odkrywa najdziksze zakątki Kanady. 

Mając na swoim koncie 26 krajów i 4 kontynenty, Cezar może być najczęściej podróżującym kotem na świecie! W trakcie dalekich wypraw Cezar korzystał z takich środków transportu jak samochód, łódź, samolot czy nawet rower! 

kot w transporterze

Mruczący pasażer, który odmienił życie swojego właściciela

Dean Nichols miał dość swojej monotonnej pracy, więc pewnego dnia postanowił wsiąść na rower i zwiedzić świat. Mężczyzna przejechał przez Belgię, Grecję, Szwajcarię i Włochy, a następnie wsiadł na prom do Chorwacji. W Bośni spotkał małe, pasiaste stworzenie, które na zawsze odmieniło jego życie. Dean mówi: „Jechałem do Czarnogóry, gdy nagle usłyszałem za mną miauczenie małego kota. Gonił mój rower, więc zatrzymałem się i zjechałem na pobocze, a wtedy on po prostu nie chciał odejść ode mnie na krok. Zabrałem zwierzę do sąsiedniego miasta, by sprawdzić, czy ma mikroczip – okazało się, że kotka go nie miała. Kiedy wspięła się na moje ramię i zasnęła, od razu pomyślałem, że muszę zabrać ją ze sobą w dalszą trasę”.

Od tego dnia para pokonała wspólnie już ponad 10 000 mil. Dean i Nala wzbudzają zainteresowanie, gdziekolwiek się pojawią. Miejscowi są zachwyceni mruczącym pasażerem, który podróżuje w koszyku na przodzie roweru lub na ramieniu właściciela.

Dean twierdzi, że Nala nauczyła go zwalniać i dużo bardziej cieszyć się życiem. Mając ją na rowerze, to właśnie jej potrzeby są najważniejsze. Przygody tej dwójki Dean opisał w swoje książce „Nala’s world”.

kot w samochodzie

Czy paszport dla kota jest niezbędny?

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim wakacyjne wyjazdy. W tym roku, zamiast oddawać swojego kociaka pod opiekę znajomych lub petsittera postanowiłeś zabrać go ze sobą? Okazuje się, że planując wycieczkę ze swoim pupilem nie, wystarczy wyłącznie spakować walizek i transporter. Wyrobienie paszportu dla kota jest konieczne, jeśli masz zamiar przekroczyć granicę naszego kraju. 

Jeśli przemieszczasz się po terenie Unii Europejskiej, paszport dla kota jest podstawowym dokumentem, który musi posiadać Twój czworonóg. Książeczka wydawana w Polsce jest honorowana przez wszystkie państwa członkowskie oraz kilka innych europejskich krajów, takich jak Andora, Lichtenstein, Monako, Islandia, San Marino, Szwajcaria, Norwegia czy Watykan. Unijne rozporządzenie mówi, że obowiązkiem posiadania paszportu dla zwierzęcia domowego, objęte są nie tylko koty, ale także psy i fretki.

Paszport kota zawiera szereg niezbędnych informacji o futrzaku – jego imię, płeć, datę urodzenia, rasę, umaszczenia czy znaki szczególne, jeśli takie występują. Oprócz tego w dokumencie znajdziesz imię, nazwisko, dane kontaktowe i podpis lekarza weterynarii, który wystawił dokument, informacje o wykonanych szczepieniach przeciwko wściekliźnie czy dane dotyczące mikrochipa – data jego wszczepienia, umiejscowienie i kod numeryczny.

Dowiedz się więcej: Czy koty reagują na imię? Sprawdź! 

Kot z małym kociątkiem

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj o tym, że paszport to nie wszystko. By przekroczyć granicę dowolnego państwa Unii Europejskiej, Twój kot musi posiadać szczepienie przeciw wściekliźnie oraz mikrochip. A co jeśli zamiast mikrochipu Twój kot posiada tatuaż? Tatuaże były metodą identyfikacji zwierząt stosowaną aż do 3 lipca 2011 r. Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed wyżej wymienioną datą, mogą w dalszym ciągu przemieszczać się po krajach Unii Europejskiej, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jedyny warunek jest taki, że w trakcie podróży towarzyszyć im będzie dowód potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.

Niektóre kraje mogą mieć dodatkowe, znacznie bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące szczepień, czy badań weterynaryjnych. Koniecznie się z nimi zapoznaj, nim zabierzesz pupila w podróż. Przykładowo od dnia 1 lipca 2018 r., do Norwegii nie można wprowadzać psów i kotów, które nie mają właściciela, pochodzą ze schronisk dla zwierząt, są przeznaczone do adopcji, pochodzą z domów tymczasowych oraz psów i kotów ulicznych.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące przewozu kota do konkretnego kraju uzyskasz w konsulacie lub na lotnisku.

Jak wyrobić paszport dla kota? Niezbędnik

Wiesz już, że dokument dla kota jest niezbędny, jeśli chcesz, by Twój czworonóg towarzyszył Ci podczas kolejnej eskapady za granicę naszego kraju. Gdzie i jak wyrobić paszport dla kota, by podróż minęła bez żadnych zakłóceń? Przychodzimy z pomocą!

Paszport dla kota jest wyrabiany niemalże od ręki. Warunkiem wystawienia dokumentu jest posiadanie przez czworonoga ważnych szczepień przeciw wściekliźnie oraz chipa pod skórą.

Warto wspomnieć, że w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia, uzyskuje ono ważność dopiero po upływie 21 dni od jego dokonania. Kolejne szczepienia przeprowadzane w regularnych odstępach są ważne tego samego dnia, kiedy została podana dawka przypominająca. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszy raz szczepisz swojego kota, to paszport zostanie Ci wydany zaraz po wizycie u weterynarza, jednak stanie się on ważny dopiero 21 dni po podaniu szczepionki przeciw wściekliźnie. 

Przeczytaj także: Tasiemiec u kota – jak wygląda? Poznaj objawy! 

Paszport dla kota wystawia upoważniony lekarz weterynarii. Jak sprawdzić, czy lekarz, do którego zazwyczaj chodzisz ze swoim pupilem, może wyrobić ten dokument? Rejestry specjalistów upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy mogących wystawiać paszporty dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

kot patrzy przed siebie

Paszport dla kota – cena i ważność

Wiesz już, gdzie wyrobić paszport dla kota i jakie warunki musi spełnić Twój pupil, by go utrzymać. Pora odpowiedzieć na równie istotne pytanie – ile kosztuje paszport dla kota? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, cena paszportu dla kota wynosi 100 złotych. Mowa tutaj o samej książeczce. Całkowity koszt wydania dokumentu jest nieco wyższy. Należy bowiem do niego doliczyć opłatę za chipowanie oraz wszystkie niezbędne szczepienia profilaktyczne. Finalna kwota może różnić się w zależności od tego, na jaki gabinet weterynaryjny się zdecydujesz oraz gdzie mieszkasz. W mniejszych miejscowościach ceny szczepień są zazwyczaj niższe niż w dużych miastach.

Przeczytaj również: Kotka po sterylizacji – jak o nią dbać? 

Paszport dla kota jest ważny bezterminowo. Nie zapominaj jednak o regularnym aktualizowaniu informacji o szczepieniach profilaktycznych, czy innych zabiegach przeprowadzanych na czworonogu. Co więcej, od dnia 29 grudnia 2014 r. obowiązuje nowy wzór paszportu dla kotów i innych zwierząt towarzyszących. Jeśli Twój czworonóg ma dokument wystawiony przed tą datą, musisz wyrobić mu nowy.

kot na łóżku

Co, jeśli Twój kot nie podróżuje z Tobą?

Twój czworonóg nie będzie podróżował z Tobą, a z bliską Ci osobą? W takim razie musisz pamiętać, że jeżeli zwierzęta podróżują w towarzystwie innej osoby, niezbędne jest wystawienie przez Ciebie pisemnego upoważnienia do przemieszczania się zwierzęcia domowego, o charakterze niehandlowym. Dodatkowo, jeśli liczba zwierząt, które towarzyszą właścicielowi lub osobie upoważnionej, podczas jednorazowego przemieszczania o charakterze niehandlowym, przekracza 5 sztuk, konieczne jest okazanie świadectwa zdrowia.

Wiedza, jak wyrobić kotu paszport nie wystarczy, by w kompleksowy sposób przygotować się do podróży za granicę. Oprócz posiadania niezbędnych dokumentów ważne jest zapewnienie czworonogowi komfortu, by wyprawa nie była dla niego źródłem niepotrzebnego stresu.

Po pierwsze zadbaj o odpowiedni transporter, w którym Twój kot będzie mógł z łatwością przyjąć wygodną pozycję. Na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, zacznij przyzwyczajać do niego zwierzaka. W ferworze pakowania nie zapomnij o zabraniu miski dla swojego pupila – bidon z miską od marki Trixie jest niezwykle łatwy w transporcie. 

bidon-z-miska

Niech Twój kot także zobaczy trochę świata! Obroża i smycz, to sposób na bezpieczne zwiedzanie. Boisz się, że mimo usilnych starań Twój pupil zniknie Ci z oczu? W takim razie przed wyjazdem wyposaż go w lokalizator w breloku. To niewielkie akcesorium pozwala Ci sprawdzić w aplikacji, gdzie aktualnie znajduje się czworonóg.Lokalizator dla kota

A to historia!

Myślisz, że koty podróżują tylko po naszej planecie? Nic bardziej mylnego! W roku 1963 francuska kotka Félicette ruszyła w wyjątkowo daleką wyprawę – aż do samego kosmosu!

Félicette nie była pierwszym zwierzęciem, które opuściło atmosferę naszej planety. W 1957 roku w kosmos wysłano psa o imieniu Laika, a w 1961 roku szympansa o imieniu Ham. Po tym, jak badacze z francuskiego Centre d’Enseignement et de Recherches de Médecine Aéronautique, zrekrutowali 14 kotów do rygorystycznego programu szkoleniowego, Félicette – łagodna kotka – otrzymała złoty bilet w kosmiczną podróż. 

W październiku 1963 roku Félicette – wówczas oznaczona jako C341, została wystrzelona z bazy na Saharze, osiągając wysokość około 100 mil nad Ziemią. Podróż była krótka, w sumie trwała zaledwie 15 minut. Przez cały ten czas naukowcy bacznie obserwowali kotkę, monitorując jej oddech i tętno za pomocą serii elektrod wszczepionych w jej ciało. W końcu kapsuła, w której znajdowała się Félicette, odczepiła się od rakiety i bezpiecznie spadła na ziemię. Kilka miesięcy po powrocie do bazy, kotkę poddano eutanazji, aby zespół naukowy mógł zbadać jej mózg.

Prawie 60 lat po swojej wielkiej misji, Félicette została doceniona za swoje pozaziemskie osiągnięcia w postaci brązowego posągu na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym w Strasburgu we Francji. Wysoki na ponad 150 cm posąg, został zaprojektowany przez rzeźbiarza Gilla Parkera. Przestawia on Félicette siedzącą na szczycie Ziemi i wpatrującą się w niebo, po którym kiedyś podróżowała.

Paszport dla kota – podsumowanie

Przewóz kota bez paszportu jest niemożliwy, jeśli planujesz wycieczkę poza granicę naszego kraju. Na całe szczęście zdobycie odpowiedniego dokumentu nie jest kosztowne i czasochłonne. Pamiętaj tylko o tym, by zadbać o to wystarczająco wcześnie, a podróż upłynie bez żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

A Ty jakie masz doświadczenie w podróżowaniu ze zwierzętami domowymi? Czy wiedziałeś, że paszport dla kota jest niezbędny, by opuścić kraj? Może masz jakieś wskazówki dla wszystkich właścicieli czworonogów, którzy w tym roku wybierają się na wakacje? Z przyjemnością przeczytamy Twoje rady!

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły