KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pchły jak je zwalczać?

Pchły to szeroki temat dlatego dziś piszemy wszystko co powinieneś wiedzieć o pchłach, jak je zwalczać, ich cykl rozwojowy, ile żyją i dlaczego gryzą nas i nasze zwierzaki?

Czym się żywi pchła?

Pchły to małe owady żywiące się krwią ssaków. Nie mają skrzydeł i nie mogą latać, ale przeskakują z jednego żywiciela na drugi, składając przy tym wiele jaj w bardzo krótkim czasie – cykl rozwojowy pchły trwa 21 dni.

Jak żeruje pchła?

Pchła przekłuwając się przez skórę żywiciela wprowadza swoją ślinę. Zawiera białka, które zapobiegają krzepnięciu krwi oraz wywołują reakcje alergiczne. Wówczas pojawia się silny świąd, utrata włosa. Tak powstaje APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry.

Gdzie mieszka pchła?

Pchła mieszka w legowisku, w ogrodzie, na trawie, wszędzie gdzie przebywał jej żywiciel, bez picia krwi w ciągu 5 dni pasożyt umiera, dlatego tak musi się szybko rozmnażać by przekazać swoje geny.

Jak zaraża się pies, kot?

Nasze domowe pupile zarażają przez kontakt bezpośrednio zapchlonym zwierzęciem albo przez przebywanie w miejscu zainfekowanym przez pchły: kupa liści, trawa, las, ogród, dywan, podłoga. Zwierzę zaraża się poprzez bezpośredni kontakt zapchlonym stworzeniem, albo miejscem np.: dywan, czy ogród.

Jak wygląda cykl rozwojowy pchły?

Stare przysłowie mówi, że jeśli chcesz pokonać wroga to musisz go lepiej poznać, dlatego przedstawiam cykl życiowy pchły, który pozwoli na umiejętne i skuteczne odpchlenie naszego psa oraz mieszkania.

Pchła pozostawia odchody w postaci czarnych kropek to właśnie je widzimy zaraz po przejrzeniu psa. Dopiero później zauważamy skaczące pchły – ich dorosła postać. Nie warto się skupiać na wyłapaniu poszczególnych, dorosłych postaci pcheł, bo tak naprawdę ona stanowi tylko 5 % całej populacji pchlej jaką mamy w domu. Pozostałe 95 % stanowią: jaja (50%), larwy (35%) i poczwarki (10%).

Ogólnie to dorosłą postać najłatwiej wytępić. Wystarczy środek przeciw pchłom, szampon przeciwpchelny, to zwalczenie pozostałych stadiów nastręcza najwięcej problemów.

Pchły - niby taki banalny temat a jednak ciągle aktualny... 

Cykl rozwojowy pchły

Dorosła postać w ciągu 24- 48h po napiciu się krwi składają jaja na sierści żywiciela.  Spadają one do środowiska zewnętrznego: na nasz dywan, kanapę, legowisko. Dlatego najwięcej pcheł znajduję się poza psem, w miejscu gdzie ono najczęściej przebywa. Jeśli warunki będą odpowiednie w okresie 1-6 dni z jaj wyklują się larwy. Są to cienkie i białe glisty, które nie posiadają nóg. Za  to doskonale poruszają się za pomocą szczecinek.

Pchle larwy pomimo ślepoty, są bardzo wrażliwe na światło i wilgotność powietrza, Najlepiej czują się  w miejscach bezpiecznych: dywany, szpary i szczeliny w podłodze.

Na zewnątrz budynku preferują miejsca zacienione np. sterty liści. Żywią się odchodami oraz martwym naskórkiem. Następnie w ciągu 3-9 dni inkubacji zamieniają się w dorosłe postaci i rozpoczynają żerowanie, potem składają jaja i cykl się zamyka.

kot, kotek, mruczek w pościeli, pchły

 Jak zwalczać pchły?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się pcheł z domu i psa. Osobiście stosuje jeden: Frontline Combo oraz wysprzątanie mieszkania spryskanie roztworem z herbaty, albo octu, podłóg, półek, itp. Poniżej  przedstawiam standardowy, podstawowy program walki z pchłami.

Trzeba wyprać wszystkie tkaniny, dywany pościel, legowisko w środku przeciwpchelnym, albo w roztworze z octem( zalecane proporcje 1:3).

Legowisko psa oraz szczeliny w podłodze należy spryskać wodą z octem, czy olejkiem herbacianym – to ulubione miejsca pcheł i larw. Choć Frontline Combo świetnie zabija pasożyty w środowisku można sobie dodatkowo pomóc.

Niektórzy kąpią psa wodą z octem albo w specjalnym środku na pchły, który należy zostawić dłużej na sierści, omijając okolice oczu i pyska. Następnie wyczesują martwe pchły bardzo gęstym grzebieniem– Pamiętaj, aby wszystkie czynności dla higieny wykonywać w wannie, którą następnie należy porządnie wyszorować Domestosem.

O czym należy pamiętać?

 Pamiętajmy o zachowaniu higieny osobistej naszej oraz pieska. Często go wyczesujmy i sprawdzajmy czy nie ma pasożytów. Po kontakcie z psem zawsze myjmy ręce. Raz w miesiącu pierzmy legowisko psa w środku przeciwpchelnym. Pamiętajmy o profilaktyce przeciw pchlej i kleszczowej. Obroża na kleszcze i pchły  działa przez okres od 5 do 8 miesięcy. Wszystko zależy od rodzaju i producenta.

i najważniejsze stosujemy tylko produkty według zaleceń gatunkowych! Permetryna jest toksyczna dla kotów. Występuje w preparatach dla psów! Dlatego zawsze przed zastosowaniem produktu zapoznaj się z jego dokładnym opisem lub zapytaj lekarza weterynarii.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły