KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pierwszy kot w domu

Decyzja o  zakupie bądź adopcji pierwszego kota jest monumentalna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego nowego kota. Niezależnie od tego, czy myślisz o zdobyciu kota, czy właśnie adoptowałeś swojego pierwszego, ten samouczek został zaprojektowany tak, aby pomóc Ci zaopiekować się Twoim pierwszym kotem.

Jeśli jesteś opiekunem kota, musisz wiedzieć na początku o kilku podstawowych informacjach. Jak przygotować dom na przyjście kota, gdzie postawić kuwetę, jaka karma będzie najlepsza dla mojego mruczka. Zapewne w Twojej głowie pojawiają się takie pytania, poniżej znajdziesz odpowiedzi na nie.

Pierwszy kot – lista zakupów

Zanim przyniesiesz nowego kota lub kotka do domu, istnieje wiele rzeczy do zebrania lub zakupu, dzięki czemu Twój kot poczuje się jak członek rodziny, a nie gość. Zrób to kilka dni wcześniej, aby zminimalizować stres.  Nie chcesz nagle o 20.00 odkryć, że zapomniałeś kupić karmy dla kota.

Pierwszy kot

Lista zakupów obejmuje

  • Miejsce do spania, nawet jeśli Twój kot będzie spał z Tobą to dobrze by miał swoje dodatkowe posłanie, Łóżko powinno być wygodne, łatwe do prania i wystarczająco przestronne, aby dorosły kot mógł się wygodnie zwinąć. 
  • Zabezpieczenie okien
  • Karmę dla kota – najlepsza będzie mokra karma dla kotów odpowiednia do jego wieku. Wybieraj te bez zbożowe!
  • Żwirek do kuwety – najlepszy drewniany, który nie zaszkodzi kociakowi po połknięciu. Nie kupuj małym kociakom bentonitu bo one mogą zjadać żwirek, a taki posiłek może się dla nich źle skończyć. 
  • Kuwetę, łopatkę do zbierania żwirku – zacznij od kuwety otwartej, a następnie dobierz łopatkę do  żwirku, w opisach łopatek znajdziesz informację do jakiego żwirku pasuje
  • Zabawki dla kota – zacznij od miękkich piłeczek, myszek i koniecznie kup wędkę dla kota!
  • Drapak – koty muszą mieć miejsce do drapania! jeśli nie masz miejsca w domu pomyśl o drapaku narożnym

Pierwszy kot – zabezpiecz mieszkanie!

Jeśli już zdecydowałeś się na swojego, wymarzonego kota. Pora przygotować dla niego wyprawkę! Co powinno się znaleźć w wyprawce dla kociaka?

Na pierwszym miejscu przemyśl kwestię bezpieczeństwa

Twojego kota! Jeśli mieszkasz w bloku, na wysokim piętrze pomyśl nad zabezpieczeniem okien. To bardzo ważne, ponieważ kot może niechcący wypaść z okna! Przecież nie będziesz na całe dnie zamykał okien. Opcja pozostawiania okna lekko uchylonego, jest natomiast bardzo niebezpieczna.

trixie kratka ochronna na okno

Małe zwierzę może przez nie uciec, a duży kot wychodząc przez nie może utknąć i się udusić! Wiele jest takich wypadków. Większość właścicieli nie zakłada zabezpieczenia….do pierwszego wypadku. Bądź mądrzejszy i przygotuj dom na przyjście kota, zadbaj o jego bezpieczeństwo.

Pierwszy kot – gdzie ustawić kuwetę i która lepsza otwarta czy zamknięta?

Poza bezpieczeństwem, ważną kwestią jest zorganizowanie miejsca na kocią toaletę. Najlepiej ustawić ją w łazience, z dala od biegu komunikacyjnego, tak by kotek miał do niej stały dostęp. Co ważne kuweta nie może być ustawiana obok miski z jedzeniem! Koty to esteci, kiedy ustawisz te dwie rzeczy obok siebie ani nie zjedzą ani nie skorzystają z kuwety.

Jeśli zastanawiasz się która kuweta będzie lepsza dla Twojego pierwszego kota, odpowiadamy – Na początek  kup kuwetę otwartą przeznaczoną dla kociaków – z niskim rantem. Dzięki temu kociakowi łatwiej będzie z niej korzystać.

Na początku Twój kociak nie będzie umiał korzystać z kuwety. Chyba, że kupiłeś kota z dobrej hodowli, albo adoptowałeś z miejsca w którym został tego nauczony. Jeśli tak, tak to w niedługiej przyszłości będziesz mógł zamienić kuwetę na zamkniętą. Chyba, że Twój kot jest dorosły, a w poprzednim miejscu korzystał tylko z takiej zamkniętej kuwety. Wówczas pozostaje Ci zakup takiej samej kuwety. Ma ona dużo zalet, że niektóre koty czują się w niej bezpiecznie, a w łazience jest czysto i ładnie pachnie. Kuweta zamknięta nie pozwala na wydobywanie się smrodku poza nią!

Pierwszy kot czym go karmić?

Jeśli możesz porozmawiać z ostatnim opiekunem Twojego kota, prawdopodobnie najlepiej jest dać swojemu nowemu zwierzakowi jedzenie, do którego jest przyzwyczajone. Jeśli kupujesz kota od hodowcy to zapewne dostaniesz próbkę karmy jaką otrzymywał Twój kota. Dobrze jest kontynuować to jedzenie. Hodowcy kotów wiedzą najlepiej, co służy im pupilom.

Natomiast kiedy kupujesz kota bez rodowodu to nie wiesz czym był karmiony. Najlepiej stosować ogólne zalecenia. Zacznijmy od tego, że kociaki potrzebują w diecie dużo tłuszczów – więcej niż białek! Możesz skorzystać z opcji najprostszej – czyli zakup karmy dla kociaka.  Kocięta od ósmego tygodnia życia dobrze radzą sobie z suchą karmą , chociaż karma w puszkach jest dla nich naprawdę lepsza bo zawiera wodę i nie zawiera soli!

W przypadku opieki nad dorosłym kotem polecane jest podawanie mokrych karm dla kotów. Mimo wszystko może się okazać, że Twój kot woli suche chrupki. Wówczas wybieraj tylko marki super premium bez zbożowe dla kotów takie jak Naturea, Acana, Empire,  Jednak postaraj się przmycać mokrą karmę – ostatecznie koty dłużej żyją kiedy dostają jedzenie mokre z saszetki, czy puszki.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły