KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies dużo pije – czy to objaw choroby?

Nawadnianie organizmu to podstawa – zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. Czy nasilone pragnienie u psa może być jednak powodem do niepokoju? Dowiedz się, z jakiego powodu Twój pies pije dużo wody i czy powinieneś się tym przejmować.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Pies dużo pije – z czego to wynika?

Czasami ciężko jest określić, ile wody pije czworonóg i czy jest to odpowiednia ilość. Warto na początek dowiedzieć się, jaka objętość wody stanowi dzienne zapotrzebowanie przeciętnego psa i czy odstępstwa od tej normy powinny niepokoić. 

Pies dużo pije – jaką ilość wody powinien pić pies?

Codzienne przyjmowanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla umożliwienia prawidłowej pracy organizmu psa. Wszystkie procesy, które zachodzą w ciele Twojego pupila, wymagają wody. Gdy jest jej za mało, to przez jakiś czas organizm potrafi sobie kompensować jej niedobory. Później natomiast zaczynają się problemy. W jaki sposób ocenić, czy pies pije wystarczająco dużo?

Przyjmuje się, że czworonogi powinny wypijać od 50 do 100 mililitrów wody na każdy kilogram masy swojego ciała. Pamiętaj jednak, że to tylko wskazówka. To, ile wody wypije Twój podopieczny, będzie zależało od poziomu jego aktywności fizycznej w danym dniu, panującej temperatury, rodzaju spożytego pokarmu i wielu innych czynników. Obserwując swojego pupila, powinieneś zauważyć, ile mniej więcej pije na co dzień i w jakich sytuacjach jego pragnienie staje się większe. Nikt nie zna psa lepiej, niż jego właściciel. To właśnie Ty masz największe szanse pierwszy zauważyć zmiany w nawykach lub zachowaniach czworonoga. 

Przeczytaj także:Dlaczego pies je ziemię?

Pies dużo pije. Pies pije z ręki

Szczeniak pije dużo wody – czy należy się tym martwić?

Pies instynktownie wyczuwa, czego potrzebuje jego organizm. Jeśli zaczyna pić więcej, niż normalnie, to nie dzieje się to bez przyczyny. W wielu przypadkach jest to jednak zupełnie naturalne zachowanie, które nie powinno być powodem zmartwień. Czy tak samo jest jednak w przypadku szczeniąt?

Młodym psom szczególnie często zdarza się wypić zbyt dużo lub zbyt mało wody podobnie sytuacja wygląda zresztą w kwestii spożywania posiłków przez szczenięta. Przyczyna tego jest bardzo prosta. Mają one często wilczy apetyty, co w przypadku spożycia suchej karmy wpływa na większe zapotrzebowanie na wodę. Jeśli się bawią, np. w łapanie wody z węża ogrodowego do pyska, mogą jej pić zbyt dużo, gdyż… Czasami po prostu im się to spodoba, a możliwość picia wody wyda im się fascynująca.

Innym razem, zaabsorbowane zabawą lub odkrywaniem nowych rozrywek, zupełnie zapomną o gaszeniu pragnienia. Dobrym pomysłem będzie ustawienie miseczek z wodą w kilku miejscach, tak, by szczeniak miał je zawsze blisko i mógł na ich widok przypomnieć sobie o tym, że ma ochotę się napić. Trzeba jednak pamiętać, aby woda była stale świeża. Na co dzień warto także dbać o to, aby pies miał stałe miejsce przyjmowania pokarmów. Przebywając poza domem, możesz skorzystać z poidełka do butelki uniwersalnej Yarro, dzięki któremu umożliwisz zwierzakowi komfortowe picie wody w dowolnym miejscu. 

Pies dużo pije. Produkt

Napoje dla psa – czy psy mogą pić tylko wodę?

Czy kiedykolwiek pijąc sok, gazowany napój lub herbatę, zdarzyło Ci się zastanawiać nad tym, czy możesz podzielić się nim ze swoim psem? Najbezpieczniejszym i najzdrowszym napojem dla czworonoga jest zwykła, czysta woda, bez dodatków. Pies powinien zawsze mieć do niej nieograniczony dostęp. W większości przypadków nie ma potrzeby kontrolowania ilości wypijanej przez psa wody (wyjątkiem są niektóre schorzenia, na przykład nerek lub serca). Jeśli jednak zauważysz, że pies nagle zaczyna pić bardzo dużo – warto podjąć odpowiednie kroki. 

Jeśli chodzi o inne napoje – można zupełnie z nich zrezygnować, gdyż organizm psa absolutnie ich nie potrzebuje. To, co nadaje się do podania psu, to niektóre soki owocowe, wyciskane, bez żadnych dodatków. Musisz pamiętać o tym, że cukier dodawany w sklepach, a także konserwanty, mogą zaszkodzić Twojemu pupilowi. Psa możesz uraczyć samodzielnie wyciśniętym sokiem owocowym, jednak traktuj to jako okazjonalny smakołyk, raz na jakiś czas i w niedużej ilości. Oczywiście, trzeba zupełnie z niego zrezygnować, w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych oraz wzdęć u pupila. Nie powinieneś podawać czworonogowi krowiego mleka, herbaty, kawy ani żadnych kolorowych i gazowanych napojów! Szkodliwe działanie na organizm psa ma również alkohol.

Pies dużo pije. Pies pije z butelki

Pies pije dużo wody – czy to źle?

To, że pies wypije trochę więcej wody niż zazwyczaj, wcale nie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś złego. Być może jego organizm po prostu tego potrzebował. Jeżeli jednak czworonóg wypił znacznie więcej, niż ma to w zwyczaju, lub takie zachowanie powtarza się przez kolejny dzień z rzędu — powinieneś sprawdzić, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy.

Sprawdź również: Czy pies może jeść oliwki?

Pies pije dużo wody – objawy i przyczyny

Gdy Twój podopieczny zacznie pić więcej wody, niż zwykle, nadmiar płynu kumuluje się w jego organizmie, prowadząc do rozrzedzenia krwi. W przewodnionym ciele zachodzą zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Mogą doprowadzić one do skurczów mięśni, zaburzeń pracy serca i nerek oraz dysfunkcji wielu mechanizmów regulujących pracę organizmu. Jest to jednak skrajny przypadek. Jeśli pies pije dużo wody, to choroba pierwotna może wyrządzić najwięcej szkód. Samo picie nie powoduje, że ta woda gromadzi się w żyłach i pies puchnie, bo organizm wydala tę wodę. Jeśli pojawiają się obrzęki,  jest to związane z chorobą pierwotną. Gdy pies dużo pije i nie chce jeść, miej się na baczności – to znak, że sytuacja jest poważna.

Pies dużo pije. Pies podnosi pysk po wodę

Gdy natomiast  pies dużo pije i wymiotuje, jest to zupełnie normalna reakcja. Kiedy pies wymiotuje z jakiegokolwiek powodu, to najgorsze co możemy zrobić, to dać mu dużo wody lub pokarmu – najpewniej znów zwymiotuje, bo żołądek jest podrażniony. Czasem nie jest to efektem żadnej spektakularnej choroby, ten objaw może powodować proste zatrucie/niestrawność. Jeżeli zauważysz, że wzmożonemu pragnieniu towarzyszą inne, niepokojące objawy, nie zwlekaj – natychmiast zabierz czworonoga do gabinetu weterynaryjnego.

Jakie mogą być przyczyny nadmiernej ilości spożywanej wody?

Co w sytuacji, gdy Twój pupil pije więcej, niż zwykle, ale poza tym wydaje się być zupełnie zdrowy i w pełni sił? Przyczyn może być wiele. Należą do nich:

  • Temperatura powietrza z pewnością zauważyłeś, że gdy robi się gorąco, pijesz więcej wody. Nie inaczej jest w przypadku Twojego psa. W trakcie upałów zwierzęta potrzebują więcej wody i nie jest to powodem do niepokoju,
  • Dieta psa pies przyjmuje wodę, nie tylko pijąc, ale również wraz z pożywieniem. Jeśli czworonóg żywi się głównie karmą mokrą, wypije mniej. Jeżeli dajesz mu karmę suchą będzie potrzebował więcej wody. Możesz zauważyć wyraźną różnicę w poziomie pragnienia psa po zmianie diety. To zupełnie normalne zjawisko,
  • Poziom aktywności fizycznej – w trakcie ruchu zwierzę traci zwiększone ilości wody. Jeżeli Twój pies jest bardzo aktywny i często doświadcza intensywnego wysiłku fizycznego, jego zapotrzebowanie na wodę wzrośnie,
  • Przyjmowane lekarstwa niektóre lekarstwa i suplementy przyczyniają się do zwiększonego odczuwania pragnienia u psa. Twój pupil przyjmuje leki i więcej pije? Skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Być może w tej sytuacji to zupełnie normalne zjawisko.
  • Choroby – czasem nadmierne picie jest jednak objawem choroby, niektóre z nich nie dają początkowo innych objawów niż nasilone pragnienie, a czasem pies po prostu nie pokazuje nam niczego więcej. Warto więc obserwować swojego pupila, aby zareagować w odpowiednim momencie.

Pies dużo pije. Zabawa z psem

Gdy pies pije za mało – odwodnienie u psa

Nadmiar wypijanej wody jest wskazany w przypadku, gdy pies ma dużo aktywności. Problem pojawia się, gdy organizm jest chory, a wtedy ten nadmiar świadczy o tym, że dzieje się coś niewłaściwego.Musisz jednak wiedzieć, że wypijanie zbyt małej ilości wody również jest dla czworonoga niebezpieczne! Grozi to odwodnieniem, które w skrajnych przypadkach (jednoczesna biegunka i wymioty lub głodówka i choroby narządów) może doprowadzić nawet do śmierci! Wbrew pozorom, do odwodnienia może u psa dojść całkiem łatwo, szczególnie w upalne dni, gdy pies nie odczuwa pragnienia. Odwodnienie daje dość specyficzne objawy zwróć uwagę na:

  • Dziąsła psa powinny być różowe, wilgotne w dotyku. Jeżeli są blade, suche i lepkie, przemawia to za tym, że zwierzę jest odwodnione. 
  • Unoszenie skóry jeśli delikatnie złapiesz w dwa palce skórę pomiędzy łopatkami psa, a następnie ją puścisz, to powinna praktycznie natychmiast wrócić do swojego pierwotnego położenia. Gdy pies jest odwodniony, skóra będzie układać się z powrotem bardzo powoli, lub nawet przez pewien czas samoczynnie zostanie uniesiona. 

Jaką wodę podawać psu?

Jaką wodę najlepiej podawać psu? Kupioną w sklepie, przegotowaną, a może prosto z kranu? Woda prosto z kranu jest regularnie badana i ilość chloru w niej jest dopuszczalna, dlatego możesz śmiało wlewać ją do psiej miseczki. Wodę z kranu można także filtrować na przykład za pomocą specjalnego dzbanka. Gotowanie wody eliminuje z niej bakterie.

Możesz także kupować psu wodę do picia. Uważaj jednak na te produkty, które mają szczególnie dużo minerałów mogą nie być najlepsze dla psich nerek. U weterynarzy możesz także dostać specjalne elektrolity dodawane do wody mineralnej przydatne, gdy Twój pupil ma problemy ze zdrowiem. Gdy pies przyzwyczai się już do konkretnego rodzaju wody, może źle zareagować na podanie mu nagle innej. Warto więc zabierać wodę dla czworonoga ze sobą: może Ci do tego posłużyć specjalna butelka, na przykład butelka do picia w podróży DUVO lub butelka z miską Trixie.

Pies dużo pije. Butelka z miską

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Gdy wzmożonemu pragnieniu u psa towarzyszą dodatkowe objawy, może to być oznaką poważnych problemów w organizmie, czasem także brak jest dodatkowych objawów i konieczne jest wykonanie badań, żeby rozpoznać chorobę). Kiedy koniecznie trzeba udać się do lekarza?

Pies dużo pije i dużo sika – to może być cukrzyca!

Czworonóg bez konkretnie określonego powodu zaczął nagle więcej pić. Stracił apetyt, ale stale domaga się kolejnych porcji wody. Mój pies pije dużo wody i sika” z takim problemem właściciele psów często czasem zjawiają się w gabinecie weterynaryjnym. Te objawy mogą być pierwszymi oznakami cukrzycy. Nie lekceważ ich!

Pies z cukrzycą dużo pije, dużo sika i często traci na wadze (nawet gdy je mniej więcej tyle samo, co zazwyczaj). Może stać się zmęczony i ospały, a z jego pyska zaczyna wydobywać się nietypowy, owocowy zapach. Pogorszeniu ulega kondycja skóry i sierści. Czworonóg nie wygląda zdrowo. Cukrzyca może prowadzić nawet do śmierci jednak odpowiednio leczona nie będzie stała na przeszkodzie do długiego, satysfakcjonującego życia zwierzęcia. 

Pies bardzo dużo pije – kiedy należy się niepokoić?

Nadmierne pragnienie i częste oddawanie moczu to objawy nie tylko cukrzycy. W przypadku Takie same symptomy dają choroby nerek. W przypadku zapalenia cewki moczowej lub pęcherza pies cierpi na częstomocz, lecz pragnienie pozostaje w normie. To nieprzyjemne i często bolesne dolegliwości, z którymi niekiedy można bardzo szybko uporać się przy pomocy dobrze dobranych leków. Pies może więcej pić także wtedy, gdy ma gorączkę, odczuwa przewlekły ból lub pojawiły się u niego zaburzenia pracy tarczycy, stany zapalne (np. ropomacicze) i problemy hormonalne.

Pies dużo pije i ma duży brzuch? Powodem może być wodobrzusze, czyli sytuacja, w której nadmierne ilości wody gromadzą się w jamie otrzewnej. Może się to wydarzyć w następstwie urazu, choroby nowotworowej lub zapalenia otrzewnej, chorób serca czy wątroby – konkretną przyczynę będzie w stanie określić jedynie weterynarz.  

Pies dużo pije. Pies pije z kranu

Pies pije dużo wody – o jakich chorobach może to świadczyć?

Czasem pies pije zbyt dużo i zestresowani zabieramy go do weterynarza… który nie stwierdza żadnych problemów ze klinicznych, a wyniki badań nie odbiegają od normy. Przyczyny takiego zachowania mogą leżeć nie w ciele, lecz w psychice zwierzęcia. Powodem może być stres lub nadmierne napięcie, które czworonóg stara się odreagować, pijąc wodę. Pomóc może odpowiedni trening behawioralny, a także, jeśli to możliwe, zminimalizowanie stresujących bodźców. Odreagowywanie napięcia poprzez picie wody nie jest jednak dla zwierzęcia szczególnie szkodliwe nic złego nie powinno im się z tego powodu stać. 

Jeśli Twój pies pije dużo wody, a później zaczyna wymiotować – jest to reakcja na przepełniony żołądek. Jeśli jednak pies dużo wymiotuje lub ma biegunkę, to picie wody może nie wystarczyć, by uzupełnić braki płynów w organizmie. Obserwuj swojego czworonoga uważnie. Widzisz, że wymioty nie ustają, lub pies robi się osowiały, traci siły? Zabierz go do weterynarza! W lecznicy zwierzę będzie mogło otrzymać odpowiednią kroplówkę, która zabezpieczy go przed groźnym w skutkach odwodnieniem. 

Co weterynarze mówią na temat nadmiernego pragnienia u psów?

Pies dużo pije. Cytat

Pies dużo pije? To może mieć wiele przyczyn! Często powodem są zupełnie naturalne zjawiska, które nie stanowią powodów do obaw. Wzmożone pragnienie może jednak być też objawem niebezpiecznych chorób. Obserwuj więc swojego czworonoga uważnie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z weterynarzem. Zdrowie psa jest najważniejsze, a choroby lepiej wykryć we wczesnym stadium, niż przesadnie zwlekać. Jeśli chciałbyś wspomóc organizm swojego pupila odpowiednimi suplementami, zajrzyj do naszego sklepu. W kategorii preparaty lecznicze, suplementy znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości produktów. 

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły