KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Złamana łapa u psa – jak długo się zrasta?

Nie ma nic gorszego niż obserwowanie, jak Twój pies cierpi. A nawet zwierzakowi otoczonemu najlepszą możliwą opieką może zdarzyć się nieszczęśliwy wypadek, który zagrozi jego zdrowiu. Jednym z takich wydarzeń jest złamana łapa u psa.

Psy to radośni towarzysze życia swoich właścicieli. Są bowiem obecne u boku człowieka od dziesiątków tysięcy lat – a wspólna ewolucja ludzi i psów wpłynęła na to, że obecnie pies i człowiek to wspaniały, niepowstrzymany duet pełen miłości. Twój pies chce dla Ciebie jak najlepiej – niezależnie od tego, czy jest mały, duży, rasowy, czy może jest wesołym kundelkiem. Każdy pies może też czasem zachorować. Może też spotkać go nieszczęśliwy wypadek – czy to przez nieuwagę, czy nieostrożność.

Gdy przyjmujesz pod swój dach psa, musisz być gotowy do otoczenia go odpowiednią opieką. To dotyczy nie tylko codziennych sytuacji, ale też tych nagłych. Tutaj dobrym przykładem będzie złamana łapa u psa. To nagła, niebezpieczna sytuacja. Jest bardzo bolesna dla psa, przez co możesz na samym początku spanikować. Jednak pamiętaj – panika nigdy nie pomaga. Najważniejsze jest to, by jak najszybciej zacząć właściwie działać. Chodzi w końcu o dobro Twojego psa.

promocja apetete

rabat fitmin

Złamana łapa u psa – przyczyny

Złamana łapa u psa jest trudną sytuacją, z którą możesz się zetknąć niezależnie od tego, jakiego masz pupila – jakiej rasy, wielkości czy w jakim wieku. Każdy zwierzak, niestety, może złamać sobie łapkę. Zarówno przednią, jak i tylną. A wtedy konieczna będzie Twoja pomoc – szybka i zdecydowana. Czy miałeś kiedyś złamaną kość? Jeśli tak, wiesz doskonale, jak to boli. Dodatkowo pojawia się również ryzyko uszkodzenia narządów, krwotoku lub nadkażenia. Dlatego w takich sytuacjach liczy się przede wszystkim czas. A z jakiej przyczyny Twój pies może mieć złamaną łapę?

Kulejący pies.

Niefortunny wypadek

Dobra wiadomość jest taka, że zwierzak raczej nie złamie sobie łapki poprzez zwyczajne chodzenie po płaskim równym terenie. Pod tym względem jest zazwyczaj bezpieczny. Nawet jeśli ma w sobie mnóstwo energii i bardzo szybko biega. Psy są stworzone do biegania, więc jeśli po prostu biega, a teren jest równy i sprawdzony – możesz być spokojny. Oczywiście zachowaj czujność – na spacerach mogą się zdarzyć różne rzeczy i to tak naprawdę w mgnieniu oka. W przypadku terenu o nierównej powierzchni pies może zaplątać się w gałąź lub korzeń drzewa czy niespodziewanie nastąpić na kamień podczas biegu. Do nieszczęśliwego wypadku może dojść również w sytuacji napotkania gwałtownego obniżenia terenu.

Zobacz także: Dyskopatia u psa – objawy, leczenie, rokowania

Złamanie u psa może także nastąpić, gdy bawi się z innymi psami. Tak naprawdę nie potrzeba tutaj złej woli u innych psów. Zbyt entuzjastyczna zabawa też może skutkować złamaniem. Zwłaszcza gdy bawiące się psy mają tendencje do bardzo gwałtownych, emocjonalnych zabaw, a także wtedy, gdy różnica wzrostu i masy pomiędzy bawiącymi się zwierzakami jest zbyt duża. Takie zabawy są możliwe, wymagają jednak ostrożności i nadzoru ze strony opiekunów, by duży pies nie zrobił małemu większej krzywdy przez przypadek. Czasami do wypadku może dojść również wtedy, gdy pies niefortunnie podbiegnie do swojego towarzysza zabawy.

Atak ze strony innego psa

Do złamania łapy może też dojść podczas ataku innego zwierzaka. Niektórzy właściciele psów nie należą do zbyt odpowiedzialnych, niestety. Zdarza się, że puszczają bez nadzoru psy, które nigdy bez tego nadzoru znaleźć się nie powinny. Bywa też, że spokojny na ogół pies może się rzucić na drugiego psa – bez wyraźnego, widocznego dla ludzi powodu. Takie sytuacje też się zdarzają – w końcu nawet najmądrzejszy psiak to nadal zwierzę, które działa instynktownie. Z tego powodu ciężko nam czasem przewidzieć jego zachowanie. A zwierzęta bywają dość nieobliczalne, zwłaszcza gdy dają się ponieść swoim pierwotnym instynktom. Zawsze musisz to brać pod uwagę, chodzi w końcu o bezpieczeństwo Twojego psa.

Złamana łapa u psa.

Wypadki w domu

Inną sytuacją, w której może dojść do złamania łapki u psa, jest uraz spowodowany brakiem wystarczającej ostrożności. Psu może się zdarzyć spaść ze schodów. Zwłaszcza gdy jest już starszym zwierzakiem lub nieostrożnie i za szybko biega – na przykład gdy jest podekscytowany Twoim powrotem do domu.

Może się też zdarzyć, że złamanie nastąpi z powodu braku wystarczającej opieki. Może do tego dojść nawet bez złej woli. Zwłaszcza jeśli pies należy do przedstawicieli ras małych, a w domu są małe i nadal jeszcze nieostrożne dzieci. Dlatego tak ważne jest to, by uczyć dzieci delikatnego obchodzenia się z psem już od samego początku. Dziecko może nie mieć wyczucia, może też nie zdawać sobie sprawy z wielu kwestii – bo jest dzieckiem. Dlatego to Twoją rolą jest zapewnienie właściwej przestrzeni i sprawowanie opieki nad dzieckiem. Bardzo ważne jest dawanie dobrego przykładu młodszym, a także rozmowa i tłumaczenie istotnych kwestii. Należy również pamiętać, aby nie pozostawiać dziecka samego z psem.

Inne, przypadkowe urazy, do których może dojść w domu, to np. uderzenie psa drzwiami lub skrzydłem szafy przesuwnej (głównie w przypadku psów małych). Oczywiście nikt nie chce skrzywdzić swojego pupila intencjonalnie, jednak takie niefortunne wypadki mogą się przydarzyć w każdym domu. Najważniejsze jest to, by w takiej sytuacji szybko zareagować.

Złamana łapa u psa – objawy

Wiesz już kiedy może się pojawić złamanie łapy u psa. Jak rozpoznać, że do tego doszło w konkretnym momencie? Złamanie tylnej łapy u psa, tak samo jak złamanie przedniej, może na samym początku wcale nie być łatwe do zauważenia. Pies ze złamaną łapą będzie nawet w stanie tuż po zdarzeniu. Będzie mu to nakazywał instynkt – jak najszybciej oddalić się od niebezpieczeństwa i w bezpiecznym otoczeniu zająć się swoimi ranami. Czysto biologicznie bieg na złamanej łapce może być też możliwy dzięki nagłemu wzrostowi adrenaliny (hormon stresu), która pozwala organizmowi na dodatkowy wysiłek, który często ma na celu uratowanie życia.

Pies ze złamaną łapą.

Jak rozpoznać złamaną łapę u psa?

Pies ze złamaną łapą będzie jednak utykać. Czasami bardzo ostrożnie i w niewielkim zakresie, jednak problem z biegiem czasu znacząco się pogłębi i zwierzak może nie być już w stanie w ogóle na niej stanąć. Może trzymać ją wysoko w górze i popiskiwać. Z biegiem czasu, jeśli nie dostanie pomocy, może krzyczeć coraz głośniej. Zdarzają się jednak też takie sytuacje, w których pies cierpi w milczeniu, nie zdradzając się ze swoim urazem.

Może też intensywnie wylizywać łapę, która doznała urazu – ponownie, tak nakazuje mu instynkt. W końcu zwierzak sam z siebie ma bardzo ograniczone możliwości leczenia własnych ran, co wcale nie znaczy, że nie będzie się starał. W końcu zwierzak chce dla siebie jak najlepiej. Pies ze złamaną łapką może mieć też problem z podniesieniem się z pozycji leżącej do stojącej. U psów zdrowych, ze zdrowymi kończynami, takie podniesienie się jest szybkie, bardzo płynne i praktycznie automatyczne. Pies ze złamaną łapą może mieć poważny problem. Cały proces może być bardzo długi i trudny. Może też doprowadzić do sytuacji, w której zwierzak w ogóle nie będzie w stanie się podnieść.

Złamana łapa może być też nienaturalnie ustawiona, a zakres ruchów w stawie może być ograniczony. Często widoczne są także obrzęki. Gdy doszło do przemieszczenia się kości, kończyna może przyjąć naprawdę nietypowe ułożenie. Dodatkowo, jeśli to złamanie otwarte – pojawi się krew, czasami będziesz w stanie dostrzec też fragmenty kości.

Złamana łapa u psa – leczenie

Czy złamana łapa u psa zrośnie się sama? Cóż, kości, w ogóle organizm, mają taką tendencję, że jeśli dać im odpowiednią ilość czasu – rany się zagoją, a kości zrosną. To prawda. Jednak nie tak do końca. Bo oczywiście w pewnym momencie łapa zrośnie się sama, jednak może się zagoić naprawdę bardzo źle. Kość zrośnie się w takim ustawieniu, w jakim jest pozostawiona. Często wiąże się to z niewłaściwym ukątowaniem kończyny, wytworzeniem kościozrostu, który jest przyczyną dalszych problemów zdrowotnych zwierzęcia i jego problemów z poruszaniem się.

Przeczytaj również: Smecta dla psa – czy można ją podawać pupilowi?

Pies nie będzie w stanie normalnie się poruszać, bo źle zrośnięta kość będzie niewłaściwie ukształtowana. Może też dojść do wytworzenia stanów zapalnych, powikłań bakteryjnych, zmian martwiczych czy innych problemów, które uniemożliwiają psu stawanie i właściwe poruszanie się na chorej kończynie. Pamiętaj też, że zrastanie się łapy wymaga czasu. A jeśli w tym czasie Twój pies nie otrzyma fachowej pomocy, będzie cierpiał – mocno i długo. Nie skazuj go na to cierpienie, zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii jeśli podejrzewasz, że jest złamana łapa u psa.

Pies ze złamaną łapą.

Cena leczenia zależy od naprawdę wielu czynników, dlatego nie sposób podać od razu konkretną sumę. Wszystko zależy od stanu ogólnego zwierzęcia, stopnia złamania, występujących powikłań czy wieku psiaka. Na cenę wpływ ma również zastosowana metoda rekonstrukcji kości. Znaczenie ma też miasto oraz lokalizacja gabinetu.

Wizyta u lekarza weterynarii

Lekarz weterynarii ma wiedzę, doświadczenie i możliwości, które pozwolą mu odpowiednio zająć się złamaną łapą u psa. Zrobi on prześwietlenie, nastawi złamaną kość i zadba o to, by zrastała się w sposób prawidłowy. Pies będzie zabezpieczony przeciwbólowo, a także zostanie mu udzielona pomoc, by jego stan ogólny uległ poprawie. Często niezbędny jest również pobyt w szpitalu, by zwierzak został właściwie nawodniony i przeszedł konieczne badania.

Może Cię kusić samodzielne podanie psu jakiegoś środka przeciwbólowego – zwłaszcza gdy widzisz, jak pies cierpi i dopiero czekasz na wizytę u specjalisty. Nigdy i pod żadnym pozorem tego nie rób. To najlepszy sposób na to, by zaszkodzić Twojemu psu. Ludzkie środki przeciwbólowe są przeznaczone dla ludzi. Dla psów takie leki są toksyczne, dlatego wykorzystuje się zupełnie inne substancje czynne, do których dostęp ma jedynie lekarz weterynarii.

Pierwsza pomoc w przypadku złamania u psa

Nie znaczy to jednak, że w ogóle nie możesz pomóc psu – pierwsza pomoc przy złamaniu też jest bardzo wskazana. Jeśli złamanie jest otwarte i rana jest zanieczyszczona, warto ją odpowiednio oczyścić z większego brudu. Następnie należy usztywnić łapę, kategorycznie ograniczyć ruch psa i jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Ze złamaniem otwartym nie można czekać.

W przypadku złamania zamkniętego absolutnie nie staraj się samodzielnie nastawić kości, jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia i nie jesteś lekarzem weterynarii. W ten sposób możesz psu bardzo poważnie zaszkodzić. Po prostu usztywnij złamanie, zrób opatrunek z bandaża i kawałka jakiejś deseczki – w przypadku psów małych ras może to być nawet patyczek po lodach – i zabierz zwierzaka do lekarza weterynarii. Jeśli na łapie znajduje się rana, to deseczkę umiejsców w taki sposób, aby jej nie dotykała. Ranę dodatkowo oczyść, a następnie wykonaj opatrunek z bandaża.

Pamiętaj też – nie histeryzuj! Panika tutaj absolutnie nic nie pomoże. A może jeszcze dodatkowo zaszkodzić Twojemu psu. Złamanie jest bardzo bolesne, dlatego pies może być dość nerwowy, wręcz agresywny, gdy ktoś próbuje zbliżać się do jego łapy. Postaraj się go uspokoić – doskonale znasz swojego psa, najlepiej zdajesz sobie sprawę z tego, co jest w stanie go uspokoić i wyciszyć. W tych warunkach to bardzo trudne, ale jeśli Ty zachowasz spokój – Twój pies też będzie nieco spokojniejszy.

Złamana łapa u psa.

Złamana łapa u psa – profilaktyka

Wypadki się zdarzają nawet najlepszym psim opiekunom i ich czworonożnym przyjaciołom. Nigdy tak naprawdę nie wyeliminujesz ryzyka kontuzji u psa do absolutnego zera. Nie znaczy to jednak, że nie powinieneś się starać.

Im pies będzie miał mocniejsze kości, tym większa szansa, że uda mu się uniknąć złamań w życiu. A o zdrowe kości pomoże Ci zadbać odpowiednia psia dieta. Dlatego poświęć dość czasu, by wybrać dla psa taki model żywienia, by dostawał on wszystko to, co najlepsze w smacznej i łatwo przyswajalnej formie. Być może zainteresuje Cię wysokiej jakości naturalna karma dla psów Country&Nature. W zależności od specyficznych potrzeb Twojego psa znajdziesz coś odpowiedniego dla psów małych, średnich i dużych ras.

Inną, ciekawą i godną uwagi karmą dla psa jest karma Fitmin. Również dostępna w wielu smakowitych wariantach. Dostępna jest też w różnych liniach, które uwzględniają specyficzne potrzeby psów ras miniaturowych, małych, średnich, dużych, a także szczeniąt, psów dorosłych czy psich seniorów. Zainteresować Cię też mogą mokre karmy marki Belcando, które potrafią rozpieścić podniebienie nawet najbardziej wymagającego psiaka.

Zadbaj też o to, by zwierzak nie musiał skakać z wysokości, bo to może doprowadzić do kontuzji, w tym właśnie złamań. Naucz dzieci i inne osoby odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzakiem. A jeśli jesteś w miejscu, w którym często jeżdżą samochody, miej oko na psa i nie spuszczaj go ze smyczy, bo wypadek może się zdarzyć w każdym momencie.

Cytat lekarza weterynarii.

Złamana łapa u psa – podsumowanie

Złamana łapa u psa to bardzo poważny i bolesny problem. Łatwo wtedy dać się ponieść emocjom i po prostu wpaść w panikę. Jednak weź głęboki oddech, policz do dziesięciu i zacznij działać. Twoja panika negatywnie wpłynie na psa i nie przyniesie niczego dobrego.

Najlepsze, co możesz zrobić, gdy Twój pies złamie łapę to zabrać go do lekarza weterynarii, by ten zajął się odpowiednio złamaną łapką. Zapewnij też zwierzakowi odpowiedni poziom opieki, gdy będzie w okresie rekonwalescencji. Łapa zrasta się przez jakiś czas – nie przyspieszysz tego procesu, ale możesz zadbać o to, by zwierzakowi w takich chwilach niczego nie brakowało. Zapewnij mu m.in. odpowiednią dietę, która będzie wsparciem dla procesu gojenia. Wszystkie niezbędne produkty znajdziesz w sklepie Apetete.pl.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły