KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Stres u psa – po czym go rozpoznać?

Długotrwały przeżywany silny stres jest przyczyną wielu chorób dlatego warto wcześniej zauważyć pierwsze objawy stresu i postarać się im przeciwdziałać. Dziś przeanalizujemy objawy stresu u psa. Dzięki temu, że będziemy potrafili określić poziom zestresowania naszego pupila – szybciej pomożemy mu uspokoić się.

Czy wiesz, że objawy stresu u psa nie są łatwe do zdefiniowania ponieważ są bardzo złożone?. Objawy stresu u psa, można podzielić na reakcje fizjologiczne i zmiany w zachowaniu.

Fizjologiczne reakcje, które możemy uznać za sygnały stresu u psa:

Rozszerzone źrenice – to bardzo wyraźny objaw lęku

Częstsze oddawanie moczu i kału – kiedy Twój pies jest zestresowany, często nie jest w stanie wstrzymać się od natychmiastowego oddania moczu lub kału. Dlatego nie ma co krzyczeć na psa kiedy załatwi się w domu! Lepiej sprawdzić co spowodowało tą rekcje. Być może jest to silny stres związany z lękiem przed samotnością, albo być może pies jest chory i wymaga wizyty u lekarza weterynarii.

Wymioty i biegunka – Bardzo często bojaźliwe psy po jakieś emocjonującej przygodzie. Wizyta u lekarza weterynarii, groomera reagują po zdarzeniu biegunką. Zdarzają się „wpadki” w czasie wizyty.  Jak reagować? Jeśli pies za każdym razem w trakcie wizyty u lekarza weterynarii  wymiotuje ze strachu, pomyślmy nad przyzwyczajaniem psa do weterynarza. Na codzienne spacery wybierzmy drogę do weterynarza. Nagradzajmy psa za spokojne zachowanie. Wchodźmy do weterynarza kiedy pies jest zdrowy po to tylko by zwierzę oswoić z zapachem i miejscem. Za każdą wizytą nagradzajmy psa.

Uwaga: zestresowany pies nie będzie chciał przyjmować smakołyków, wystarczy powiedzieć: „dobry pies” czy pogłaskać.

Pocenie się opuszek łap – psy podobnie jak ludzie, gdy są zdenerwowane pocą się a ponieważ pies nie poci się całą powierzchnią skóry tylko przez opuszki i zianie, to właśnie zianie i mokre opuszki świadczą o silnym stresie. Jeśli Twój pies zieje bez powodu po wykluczeniu choroby serca, zaobserwuj jakie sytuacje wywołują u niego takie zachowania i staraj się psa do nich przyzwyczajać. Najlepszą metodą odwrażliwiania jest – zajadanie stresu – odwracanie uwagi. Np: jeśli pies boi się innych psów, to jeśli jakiś zbliża się do was, zawołaj psa każ mu usiąść i daj pyszną nagrodę – np: przysmak treningowy Educ.

Sztywnienie i drgawki – stres u zwierząt może wywoływać napinanie się mięśni a wyniku tego sztywny chód i ruchy ogonem. Zmęczone napięciem mięśnie zaczynają drgać i zestresowany pies może się trząść jak na filmach. Czasem przyczyna takich objawów jest choroba mięśni, albo niedobory magnezu. Jeśli Twoim zdaniem pies nie jest przestraszony rozważ badanie krwi pod kątem tych minerałów.

Częste przeciąganie się – może być naturalną reakcją obronną mięśni na długotrwałe napięcie.

Inne objawy stresu u psa

Nadpobudliwość lub agresja– kiedy Twój pies jest zestresowany i długo nie może się zrelaksować, mogą u niego wystąpić zaburzenia snu i czuwania a w ich następstwie nadpobudliwość. To dość naturalna reakcja układu nerwowego na zmęczenie. W skrajnych sytuacjach objawem stresu u psa może być nawet agresja.

Wzwód, wysuwanie się penisa – fizjologiczną reakcją na stres może być nadmierne pobudzenie seksualne. Skądinąd dziwaczne zachowanie psów, które rozładowują napięcie seksualne na ludzkich nogach może świadczyć o silnym stresie.

Brak apetytu, senność i apatia – życie w długotrwałym stresie doprowadza organizm do wyniszczenia. Pierwszym objawem ciężkiej depresji jest brak apetytu, nadmierna senność i apatia

Niepewność i ogólne zagubienie – to również sygnały stresu u psa a dokładniej wynik przemęczenia układu nerwowego. Układ nerwowy niejako w samoobronie wyłącza mózg stąd dezorientacja i poczucie zagubienia i niepewności.

 

Zmiany zachowania, które może wywołać stres u zwierząt

Zachowania obsesyjne, u psów objawiają się w postaci: wyskubywania  sierści do gołej skóry, wylizywania się tak długo aż powstają rany ,kopanie dołów, gonienie własnego ogona itp.

Jeśli Twój pies zachowuje się irracjonalnie, na przykład ciągle otrzepuje się jakby wyszedł właśnie z wody. Do tego  zbyt często i zbyt dużo pije a nie cierpi na cukrzycę, to jego zachowanie wcale nie jest reakcją fizjologiczną tylko została wywołana przez silny stres.

 

Niemożność skupienia uwagi, czy nadmierna ruchliwość – zestresowany pies nie jest w stanie skupić się na jednaj czynności stąd zachowuje się trochę tak, jakby był „na haju”

Tekst przygotowany w oparciu o książkę "Zachowania agresywne u psów" autorstwa J. O'Heare

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły