KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kliker dla psa – do czego służy?

Kliker co to jest – każdy z nas marzy o posłusznym, wiernym towarzyszu na całe życie, taki pies to skarb. Bez problemu wychodzi na spacer, grzecznie wita gości, pozostawiony sam w domu nie przeszkadza sąsiadom, na szczęście taki scenariusz jest możliwy. Każdy z nas może mieć fajnego czworonoga, to na ile będzie on posłuszny jest zależne tylko od nas!

Pozytywne szkolenie

Nie każdy potrzebuje tresować psa, bowiem szkolenie kojarzymy z przymusem, kolczatkami, obrożami elektrycznymi. Na szczęście metody awersyjne odchodzą powoli w zapomnienie. Zostają one zastąpione pozytywnym szkoleniem, opartym na wzajemnej współpracy i dużej ilości pysznych i ciekawych nagród. Treserzy doszli do wniosku, że odpowiednio pochwalone zwierzę jest w stanie więcej zdziałać.

klikerCo to jest kliker?

Kliker to proste pudełeczko opatrzone sprężynującym kawałkiem metalowej taśmy.  Po naciśnięciu wydaje charakterystyczny, dość głośny dźwięk: klik-klak, przypominający dźwięk kapsa frugo. Kliker jest precyzyjny i zawsze brzmi tak samo, niektóre modele mają regulację głośności, co jest bardzo pomocne przy początkowym etapie przyzwyczajania psa do tego dźwięku. 

Jak działa kliker?

Kliker dzięki temu, że ma niepowtarzalny dźwięk służy do precyzyjnego zaznaczania dobrego zachowania. Kliker ma zastępować naszą pochwałę słowną, ale aby mógł pełnić taką funkcję należy nauczyć zwierzę co ono oznacza!

jak nauczyć psa co to jest klikerJak nauczyć psa co to jest kliker?

Bierzemy kliker do ręki – do drugiej smakołyki – musza być naprawdę smaczne. Naciskamy guzik klikera i dajemy psu nagrodę z ręki.  Na początku czestujemy psa z ręki za każdym razem po naciśnięciu klikera. W ten sposób tworzymy w głowie psa miłe skojarzenie, tak zwany efekt Pawłowa. Przerywamy rozdawanie smakołyków i klikanie, kiedy zauważymy że zwierzę żywo reaguje na dźwięk klik -klak. Co to znaczy żywo? Szuka jedzenia w naszych rękach, patrzy na nas, obserwuje ruch dłoni z której podajemy przysmaki, czy zaczyna się ślinić. Jeśli zaobserwowaliśmy taką zmianę to znaczy, że zwierzę miło skojarzyło dźwięk klikera i czas przejść do dalszej nauki.

Uwaga, zawsze po kliknięciu musimy psa nagrodzić, nawet jeśli niechcący naciśniemy kliker musimy psu dać smakołyk. Zwierzę ma zrozumieć, że klik = nagroda!!!! Najlepiej jakby to były różne przysmaki: kabanosy, grillowaną pierś z kurczaka, karmę Acana Grassland, albo z przysmak Brita let’s bite( mój Rico je uwielbia).

Kliker – Co zrobić jeśli pies boi się dźwięku klikera

Jeśli pies boi się dźwięku klik -klak, możemy mu klikać z drugiego pomieszczenia. Najlepiej podczas posiłku, zabawy. Wówczas pies będzie mile kojarzył sygnał klikera, o co nam chodzi! W innym przypadku możemy kliker obwiązać taśmą – co stłumi jego dźwięk. Ewentualnie niektóre klikery mają regulację głośności, wtedy można używać najcichszego dźwięku.

Pies uczy się na zasadzie skojarzeń i robi zawsze to co jest dla niego bardziej bezpieczne, korzystne. Jeśli zawsze po usłyszeniu dźwięku klikera dostanie nagrodę po jakimś czasie pokocha ten odgłos.

Kliker – skup uwagę na sobie

Jeśli pies zrozumiał co to kliker – możemy przejść do drugiego etapu szkolenia. Początkowo można nauczyć za pomocą klikera skupiania uwagi na sobie. Jest to bardzo ważna umiejętność, która pomaga w codziennym życiu. Ja to nazywam komendą „patrz”.

Ponownie do nauki potrzebne smakołyki i kliker. Smakołyk pojedynczo zbliżamy do twarzy, jeśli pies powodzi wzrokiem za ciastkiem – klikamy i dajemy nagrodę. Wraz ze zbliżeniem nagrody do nosa wydajemy komendę np.: patrz, look. Kilka razy powtarzamy ćwiczenie ze smakołykiem w ręku. Następnie, kiedy pies żywo wodzi wzrokiem za nagrodą. Utrudniamy szkolenie – udajemy, że bierzemy smakołyk do ręki. I tak zaciśniętą pięść kierujemy w stronę naszego nosa – jeśli pies podąży wzrokiem za ręką. Kiedy będzie ona na wysokości nosa – klikamy i dajemy nagrodę z saszetki, z kieszeni, bądź piterka. Ważne jest aby szybko zrezygnować z naprowadzania smakołykiem, czyli wykorzystujemy zaciśnięta pięść. Na początek dwa- trzy razy następnie już bez smakołyka. Pies naprawdę szybko łapie sens ćwiczenia.

Po utrwaleniu tego etapu, można przejść na wyższy stopień, to znaczy na samą komendę „patrz” pies powinien na nas spojrzeć. Jak to robimy? Smakołyki trzymamy w piterku, jeśli pies sam na nas spojrzy klik – nagroda. Wyłapujemy psie spojrzenia i klikamy mu za każdym razem, kiedy spojrzy na nas. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy. Ważne jest aby każdą sesje ćwiczeniową zakończyć sukcesem pupila i nagrodzić go bonusem z ręki.

O czym należy pamiętać?

Regularne ćwiczenia

Pamiętaj –  psu ćwiczenia muszą kojarzyć się przyjemnie, aby chętnie do nich wracał. Z czasem Twój pies na widok klikera będzie cieszył ogon. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły