KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby skóry u psa – jak rozpoznać i leczyć?

Niezależnie od pory roku – skóra psa jest poddawana licznym testom odporności. Zbyt duża ekspozycja na słońce, wiatr, wodę, czy inne czynniki atmosferyczne wpływają negatywnie na jej wygląd i działanie. Trzeba przyznać, że skóra psa ma bardzo wiele ważnych zadań do spełnienia. Jednak najważniejszym z nich – jest ochrona przed czynnikami chorobotwórczymi. To właśnie skóra tworzy pierwszą barierę dla drobnoustrojów i mikroorganizmów, dlatego tak ważne dla zdrowia pupila jest dbanie o jej prawidłowe funkcjonowanie.  

Podstawowe funkcje skóry psa

Skóra jest największym organem. Stanowi barierę ochronną przed otoczeniem, reguluje temperaturę. Zawarte w skórze właściwej – receptory czuciowe pozwalają psu odczuwać: dotyk, ból, swędzenie, ciepło i zimno.

W zależności od gatunku i wieku pupila – skóra może stanowić od 12% do 24% masy ciała psa.  Składa się z 3 głównych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wytworami skóry są włosy i pazury. Poza tym pełni również mniej oczywiste funkcje jak np.: magazynowanie witamin i tłuszczów!  Czy wiedzieliście, że psia skóra wytwarza sebum? To taka oleista substancja odpowiedziała za utrzymanie wody, a także pomaga w utrzymaniu prawidłowego PH.

Po czym poznać, że pies ma problemy ze skórą?

Kiedy już wiemy, jak ważną funkcję spełnia skóra dla zdrowia pupila. Musimy nauczyć się rozpoznawać jej choroby, bowiem wszelkie nieprawidłowości w jej wyglądzie czy zachowaniu psa mogą świadczyć o chorobach skóry:

Najczęstsze objawy chorób skóry to:

  • Drapanie
  • Nadmierne wylizywanie
  • Matowy włos
  • Zbyt tłusta sierść
  • Brzydki zapach sierści
  • Nadmierne łuszczenie naskórka – łupież
  • Łysienie
  • Zaczerwienienia na skórze
  • Matowość skóry i sierści
  • Rany i strupy na skórze
  • Rogowacenia
  • Narośle
  • Nadmierne wypadanie sierści
  • Łamliwe pazury

Problemy ze skórą u psa

Jak dbać o skórę psa, czyli jak zapobiegać jej chorobom?

Częste mycie skraca życie, mówi stare przysłowie i w odniesieniu do psów ma to swoje uzasadnienie. Czy wiesz, że skóra psa wytwarza sebum = to taki olejek, odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego jej Ph, a także pomaga w utrzymaniu stałego poziomu wody w organizmie! Jak widać to bardzo ważna funkcja. Tymczasem zbyt częste mycie po prostu go zmywa. Mniej strat jest, kiedy podczas mycia stosujemy odpowiednie szampony, dobrane do sierści i skóry psa. Najlepsze są takie nawilżające…

Poza tym pies powinien być regularnie szczotkowany. Pomijając fakt, że szczotka dla psa musi być dostosowana do rodzaju jego sierści. To właśnie regularne i delikatne szczotkowanie pozwala na równomierne rozprowadzenie sebum. Co taka pielęgnacja pomaga stymulować mieszki włosowe i naturalne gruczoły łojowe występujące w skórze, a także pozwala na usunięcie martwego naskórka, co pozwala na naturalną regenerację skóry.

Odpowiednia dieta i suplementacja

Poza zewnętrzną pielęgnacją trzeba wziąć pod uwagę wewnętrzną ochronę. Dobrze dobrana dieta. Ze zrównoważonym poziomem białka i witamin – wpływa na procesy regeneracji skóry, a wiec pośrednio na stan sierści psa.  Dieta bogata w kwasy tłuszczowe, nasiona oleiste, witaminy, biotynę, a także białko pomaga uchronić psa przed chorobami.

Oleje dodawane na zimno do karmy to jeden ze sposobów wzbogacenia diety psa w niezbędne tłuszcze. Drugim jest zastosowanie odpowiednich suplementów nawilżających i wzmacniających bariery ochronne skóry. Proponowany preparat firmy Gammolen, to najlepsze, co możesz zrobić, aby zadbać o zdrową skórę i sierść Twojego pupila. Skoncentrowane i zebrane w jedną kapsułkę oleje i substancje witaminowe znacznie przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry i sierści pupila.

Stres wpływa na wygląd skóry i sierści psa

Stres jest czynnikiem zapalnym wielu chorób układu krążenia, a także gruczołów dokrewnych. W końcu nadmierna produkcja adrenaliny czy kortyzolu również wpływa na wygląd skóry i sierści psa. U zwierzaka zestresowanego występuje łupież, nadmierna drażliwość na dotyk, łysienie, wygryzanie, wylizywanie… Dieta i odpowiednia suplementacja również pomaga w terapii stresu. Kiedy zauważamy u psa następujące objawy, po wykluczeniu podłoża chorobotwórczego warto zgłosić się do doświadczonego i polecanego behawiorysty – który pomoże psu w radzeniu sobie z nadmiernym stresem.

Gammolen preparat poprawiający kondycję skóry

Pasożyty

Pasożyty to najczęstsza przyczyna chorób skóry i złego wyglądu sierści. Pchły wywołują pchle zapalenie skóry, są przyczyną drażniącego swędzenia, przenoszą choroby. Wszy i wszoły, kleszcze, komary i inne latające pasożyty również. Jak się przed nimi chronić? Na rynku dostępne są zarówno preparaty do stosowania zewnętrznego, w postaci: obroży, sprayów, czy kropli typu spot-on, które zawierają substancje zarówno odstraszającą jak i zabójczą dla pasożytów. Produkty te są bezpieczne dla zwierząt i bardzo skuteczne. Poza tym wpływ na wygląd sierści pupila mają również pasożyty wewnętrzne szczególnie  –  Giardia duodenalis zwana również lambliozą, a także tasiemce… Wówczas, jeśli przyczyną złego stanu sierści jest właśnie inwazja tych pasożytów, to w pierwszej kolejności trzeba się ich pozbyć. Wówczas lekarz zaleci odpowiednią kurację farmakologiczną. W następnym kroku opiekun będzie musiał wzmocnić sierść suplementami. Po inwazji pasożytniczej organizm jest bardzo osłabiony i potrzebuje poza dietą wsparcia w postaci witamin, olejów i minerałów.

Czynniki atmosferyczne

Zarówno zbyt duża wilgotność powietrza, jak jej brak – wpływa na stan skóry psa. Okazuje się, że dbanie o odpowiednią cyrkulację powietrza, nie jest obojętne dla skóry psa i jego opiekuna. Obecne w powietrzu roztocza dzięki wietrzeniu i nawilżeniu tracą możliwości rozwoju. Co oczywiście przekłada się na zdrowie i wygląd skóry i sierści pupila.

Inne Choroby i Alergie

Alergie pokarmowe, różnego rodzaju dermatozy czy zakażenia bakteryjne to jedne z najczęściej wskazywanych przyczyn chorób skóry. Wówczas trzeba zmienić dietę na hypolaergiczną.

Choroby z pozoru niezwiązane ze skórą również wpływają na jej wygląd. Na przykład pierwszym objawem niedoczynność albo nadczynności niektórych narządów jest właśnie pogorszony stan skóry i sierści psa. W przypadku chorób tarczycy, nadnerczy, zarówno ich niedoczynności jak i nadczynności występują widoczne zmiany w wyglądzie skóry i sierści pupila. Najbardziej charakterystyczny obraz daje choroba, wywołana nadczynnością kory nadnerczy – choroba Cushinga. – wówczas występuje typowe: plackowate łysienie, a skóra staje się pergaminowa. Wówczas poza podawaniem hormonów, leków stabilizujących również zaleca się stosowanie suplementów na skórę czy sierść, takich jak Gammolen.

Podsumowując

Dermatozy, czyli choroby skóry niezależnie od swojej przyczyny wymagają wsparcia w postaci odpowiedniej diety połączonej z odpowiednią pielęgnacją i suplementacją. Preparat dla psów i kotów Gammolen nagrodzony wielokrotnie na plebiscycie TOP FOR DOG stanowi dogodne wsparcie dla psów walczących z chorobami skory. Zawarte w nim oleje i substancje pomocnicze, wpływają korzystnie na wygląd skóry i sierści psa, tym samym wzmacniając efekty kuracji leczniczej.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły