KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Refluks u psa – jak leczyć?

Gdy treść pokarmowa cofa się z dwunastnicy do żołądka psa, a nawet jest zarzucana do przełyku, wówczas mamy do czynienia z refluksem. Zgaga i refluks u psa – kiedy potrzebny jest lekarz weterynarii?

Refluks u psa – czym jest choroba refluksowa?

Problemy trawienne mogą dotykać nie tylko ludzi, towarzyszą także naszym domowym czworonogom. Jedną z częściej pojawiających się dolegliwości, niekiedy trudną do zauważenia jest refluks u psa. Refluks to zarzucanie treści przewodu pokarmowego do wcześniejszych jego odcinków. Jeżeli treść z dwunastnicy cofa się do żołądka, mamy wówczas do czynienia z refluksem dwunastniczo-żołądkowym. Natomiast gdy stan ten dotyczy żołądka i końcowej części przełyku, jest to refluks żołądkowo-przełykowy.

Oba przypadki mogą występować jednocześnie. Taka sytuacja nosi nazwę refluksu dwunastniczo-żołądkowo-przełykowego. Dość istotne jest rozróżnienie, czym jest refluks, a czym choroba refluksowa. Sam refluks to objaw patologiczny, który może prowadzić do wystąpienia choroby wiążącej się z wystąpieniem zmian w tkankach i towarzyszącymi im objawami. Choroby reflusowe noszą analogiczne nazwy do odpowiadających im refluksów i są to: choroba refluksowa dwunastniczo-żołądkowa, dwunastniczo-żołądkowo-przełykowa oraz żołądkowo-przełykowa – często nazywana potocznie chorobą refluksową przełyku.

W przypadku leczenia refluksu u ludzi i zwierząt wyznaczenie sztywnej granicy między objawem a chorobą bywa bardzo płynne. Ze wszystkich znanych postaci, u zwierząt w tym psów, najczęściej diagnozuje się refluks żołądkowo-przełykowy. Bardzo nasilony refluks – gdy treść żołądkowa dociera nawet do gardła, co powoduje kwaśny i wyjątkowo nieprzyjemny smak w jamie ustnej, a także nadmierne wydzielanie śliny, nazywany jest regurgitacją. Skąd bierze się refluks u psa i jak go skutecznie diagnozować?

Apatyczny pies ze zwieszoną głową.

Refluks u psa – przyczyny

Zanim zastanowimy się, dlaczego naszemu pupilowi dokucza zgaga, warto poznać anatomię psiego przewodu pokarmowego. Składa się on z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita cienkiego, jelita grubego, kanału odbytowego i odbytu. Drugi fragment układu trawiennego to rurkowata, rozciągliwa struktura, czyli przełyk, który posiada trzy odcinki – część szyjną, piersiową i brzuszną. Pomiędzy przełykiem a dwunastnicą usytuowany jest żołądek – twór o haczykowatym kształcie. Dochodzi w nim do obróbki chemicznej zjadanej przez psa treści pokarmowej. 

Psy mają jednokomorowy żołądek, w którym soki żołądkowe odpowiadają za trawienie pokarmu. Jego pojemność różni się w zależności od rozmiaru samego psa i może wynosić od 0,6 litra do nawet 8 litrów. Każdy żołądek zbudowany jest z: wpustu, trzonu i odźwiernika, możemy także wspomnieć o dnie żołądka i jego dwóch krzywiznach, mniejszej i większej. W błonie śluzowej żołądka wyróżniamy komórki okładzinowe, które odpowiadają za produkcję kwasu solnego. Powstają w nich protony, czyli jony wodorowe. Dzięki pompie protonowej wydostają się na zewnątrz komórki i w połączeniu z jonami chlorkowymi tworzą obecny w żołądku kwas solny.

Kwas solny jest niezbędny do trawienia pokarmu. Obniża również pH żołądka, co ma działanie bakteriobójcze i aktywuje pepsynogen w zdolną do trawienia białek, pepsynę. Odźwiernik to kolejny element przewodu pokarmowego, który przechodzi w początkową część jelita cienkiego, czyli dwunastnicę. W dwunastnicy miazga pokarmowa miesza się z sokiem trzustkowym, żółcią i wydzieliną gruczołów jelitowych. Tu także znajdują się ujścia przewodów żółciowego i trzustkowego. 

Jakie są przyczyny refluksu u psa? 

Aby wyczerpująco odpowiedzieć na to pytanie, skupmy się na cechach typowych dla układu trawiennego czworonogów. Istotnym faktem jest to, że zarzucanie treści dwunastniczej do żołądka u wielu psów jest kwestią zupełnie naturalną. U niektórych z nich pojawia się sporadycznie w okresie między posiłkami i nie jest zwiastunem zaburzeń w strukturze lub pracy układu trawiennego Twojego pupila.  

Pojedyncze epizody refluksu u psa są zupełnie bezpieczne. Mogą pojawiać się, kiedy pies jest bardzo głodny, przed poranną porcją karmy, gdy pies jest przygotowywany do określonego badania i musi pozostawać na czczo lub jeśli jest karmiony jeden raz dziennie. Jednoznaczne przyczyny refluksu chorobowego nie są do końca znane. Występuje m.in. wtedy, kiedy częstotliwość skurczów perystaltycznych gwałtownie się zmienia, intensyfikuje się także ich siła. Jeśli chcesz świadomie zadbać o zdrowie pupila wybierz karmę Butcher’s Natural Healthy Dog. Zawarte w niej składniki odżywcze wpływają na odpowiednie trawienie  i zapobiegają wzdęciom. 

Smuty pies leżący na łóżku.

Na pojawienie się refluksu u zwierzęcia może wpłynąć zmiana pracy odźwiernika – jego nieprawidłowe działanie powoduje problemy w funkcjonowaniu pozostałych elementów układu pokarmowego. Gdy mamy do czynienia z refluksem żołądkowo-przełykowym, jego przyczyną może być nadmierne ciśnienie, które panuje w żołądku. Treść pokarmowa cofa się w niewłaściwy sposób, kiedy przewyższa ono ciśnienie w przełyku, a zwieracz przełyku się rozluźnia. 

Zgaga u psa i refluks może wystąpić przy zmienionym pH żołądka, które może towarzyszyć jego stanom zapalnym. To także prawdopodobny objaw zapalenia przełyku (zapalenie przełyku może być skutkiem refluksu), choroby wrzodowej żołądka, nadkwasoty lub kamicy żółciowej u psa. 

Przeczytaj również: Dlaczego pies wymiotuje? Jak poradzić sobie z tym problemem?

Refluks u psa – objawy

Jak zauważyć refluks u psa? Objawy mogą przez długi czas pozostawać nierozpoznane. Pies nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować nam swoich dolegliwości, jednak są pewne oznaki, które powinny skłonić opiekuna do wykonania dodatkowych badań. Tym, co uważny właściciel może dostrzec w codziennym zachowaniu swojego podopiecznego, jest nadmierne ślinienie się lub chwilowy, nietypowy ruch szyi swojego psa. Stanowią one znak, że być może pies doświadcza zarzucania treści pokarmowej do światła przełyku, jak ma to miejsce przy nudnościach lub wymiotach. 

Gdy pojawia się refluks u psa, objawy to także wydalanie zarzucanej treści pokarmowej przez czworonoga. W zależności, z jakiego odcinka przewodu pokarmowego ona pochodzi, może mieć biały lub żółtawy kolor, a konsystencją przypominać pianę. Z tego względu uchwycenie momentu, kiedy nasz podopieczny zwraca treść pokarmową, może być wyjątkowo trudne. 

Przy częstych objawach refluksu dochodzi do choroby refluksowej przełyku, której konsekwencją jest naruszenie równowagi błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz innych narządów. Pies podczas refluksu może odczuwać bolesność i dyskomfort ze strony układu trawiennego. Zwierze nie potrafi nam tego zakomunikować, dlatego ważne jest jego nietypowe zachowanie – pies może kulić się, unikać zabaw i głaskania, być apatyczny i osowiały.

Refluks u psa – kiedy należy działać?

Objawami, które powinny skłonić właściciela czworonoga do działania, są: biegunka, nagła niechęć do wychodzenia na spacery, zmniejszony apetyt – z czasem utrata wagi, a także wzmożone ślinienie się. W chorobie refluksowej przełyku obserwuje się przewlekłe podrażnienie śluzówki, mogą występować stany zapalne przełyku, gardła, a nawet zwężenie przełyku. W skrajnych sytuacjach występują zaburzenia połykania i pogłębia się brak apetytu u zwierzęcia. 

Przy zaawansowanym owrzodzeniu żołądka i przełyku w zwracanej przez psa treści pokarmowej czasem pojawiają się niewielkie ilości krwi. Gdy refluks zbyt długo pozostaje niezdiagnozowany, prowadzi często do nowotworzenia w żołądku lub przełyku, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia naszego szczekającego domownika. 

Objawami ze strony innych narządów bywają bolesne dziąsła, kaszel, wypływy z nosa, chrapliwy oddech oraz zmieniony głos. Jak wiec diagnozować i leczyć refluks u psa? Dieta lub domowe sposoby na refluks u psa – czy istnieją? Oto kilka rad, które sprawią, że Twój pupil szybko poczuje się lepiej! W codziennej pielęgnacji jamy ustnej Twojego pupila pomoże Ci Butcher’s Dental Care Medium. To lekkostrawne przekąski zapobiegające gromadzeniu się kamienia nazębnego.

Przeczytaj również: Dlaczego mój pies się ślini?

Refluks u psa – leczenie u weterynarza.

Refluks u psa – leczenie

W celu skutecznego leczenia refluksu u psa konieczna jest szczegółowa diagnostyka. Podczas badania w gabinecie weterynaryjnym może okazać się, że pies ma cechy alergii – występuje u niego stan zapalny w oskrzelach lub płucach. Lekarz weterynarii z pewnością wykona badanie osłuchowe bądź RTG klatki piersiowej. Stan zapalny może obejmować krtań, zatoki nosowe, a także ucho środkowe. Aby dokładnie ocenić zdrowie psa, specjalista zleca także wykonanie badania morfologicznego krwi. Jednak dopiero badanie endoskopowe, przeprowadzane w znieczuleniu, jest w stanie w stu procentach potwierdzić lub wykluczyć diagnozę choroby refluksowej. 

Gdy zdiagnozowano refluks u psa, leczenie często polega na stałym lub okresowym podawaniu preparatów, które usprawniają motorykę przewodu pokarmowego. Leki zmniejszają także wydzielanie kwasu żołądkowego. Pomocne mogą okazać się środki działające osłonowo na śluzówkę przełyku i żołądka. W określonych sytuacjach niezbędna może być również antybiotykoterapia, by szybko złagodzić rozwijający się stan zapalny.

Refluks u psa – objawy to brak apetytu. Pies leżący obok miski.

Czy domowe sposoby na refluks u psa bywają skuteczne? Jeżeli niepokojące symptomy utrzymują się zbyt długo i utrudniają codzienne funkcjonowanie zwierzaka, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Choć sporadycznie refluks pojawia się także u w pełni zdrowych zwierząt i nie powinien wzbudzać niepokoju, nawracające epizody cofania się treści pokarmowych mogą zwiastować przewlekłe kłopoty zdrowotne. Soki żołądkowe trwale uszkadzają struktury w jamie ustnej i przełyku psa, co przekłada się na długość oraz  komfort jego życia.

Refluks u psa – profilaktyka

Czy istnieją sposoby, by ograniczyć lub zupełnie wyeliminować refluks u psa? Dieta i dbanie o regularne porcje żywieniowe są równie istotne jak leki. Jeśli zauważyłeś, że jednorazowe podawanie jedzenia szkodzi Twojemu podopiecznemu, zamień ten schemat żywienia na kilka mniejszych porcji, serwowanych częściej. Postaraj się, by Twój pies nie pozostawał długo głodny, zwłaszcza po przebudzeniu. Zanim ruszycie na wspólny spacer, podaj mu ulubioną potrawę – dzięki temu soki żołądkowe nie będą niszczyć błony śluzowej przełyku.

W ramach profilaktyki sprawdza się również uczenie psa zjadania swoich posiłków w spokoju – im bardziej łapczywie pies je, tym trudniej jest o dokładne pogryzienie pokarmu i w konsekwencji lepsze trawienie. Z pewnością Twój psi przyjaciel nie powinien podjadać. Zakazane są posiłki, przygotowane na bazie ludzkiego jedzenia, które mogą zawierać szkodliwe przyprawy, sól lub wysoko przetworzone składniki. 

Gdy psu towarzyszy zgaga, podobnie jak u ludzi szkodzą mu potrawy smażone, pieczone, które dodatkowo mogą powodować wzdęcia i niestrawność. Niekiedy najskuteczniejszym sposobem walki z refluksem jest zmiana karmy na taką, która jest dostosowana do delikatnego żołądka czworonoga. Dzięki systematyczności i dbaniu o zrównoważony jadłospis można praktycznie wyeliminować objawy refluksu i przywrócić psu oczekiwany komfort funkcjonowania. Mokra karma Butcher’s Functiona Dog Sensitive zapewni pupilowi z wrażliwym żołądkiem zdrowe trawienie.

Refluks u psa. Cytat weterynarza

Refluks i zgaga u psa – objaw, którego nie wolno lekceważyć

Refluks to patologiczny objaw ze strony przewodu pokarmowego, który jest stosunkowo trudny do zauważenia. Może dotyczyć zwierząt w różnym wieku, pojawiać się sam lub z innymi niepokojącymi objawami, takimi jak: wymioty, apatia i niechęć do przyjmowania jedzenia. W celu postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie podstawowych badań krwi oraz przeprowadzenie badania endoskopowego. Podczas endoskopii lekarz będzie w stanie precyzyjnie ocenić obecność i skalę zmian w obrębie przełyku i żołądka, a także zlecić odpowiednio dopasowaną terapię.

Refluks u zwierzęcia jest stanem, który może sprzyjać niekontrolowanemu chudnięciu i powstawaniu niedoborów żywieniowych. Nie można go w pełni wyleczyć, zwykle towarzyszy psu do końca życia. Może dokuczać Twojemu pupilowi stale lub nawracać okresowo, jednak przy zastosowaniu odpowiedniej diety i profilaktyki skutecznie wyeliminujesz jego szkodliwe skutki. Jeśli marzysz o tym, aby Twój pies był zawsze pogodny i tryskał energią, zapewnij mu optymalnie skomponowaną dietę, którą uzupełnisz o zdrowe i bezpieczne suplementy

Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu Apetete i wybierz te produkty, które w widoczny sposób przemienią się w radość i zadowolenie Twojego czworonoga. Dieta bogata w składniki odżywcze i pełnowartościowe produkty to coś, na co Twój pies z pewnością zasługuje!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły